Co Ci grozi za uprawę konopi?

Zgodnie z art.63ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi innych niż włókniste, podobnie jak krzewu koki i maku jest przestępstwem zagrożonym kara pozbawienia wolności do lat 3. Jak widzisz zagrożenie karą za uprawę konopi jest takie samo jak za posiadanie narkotyków.

W odróżnieniu od przestępstwa posiadania narkotyków ustawodawca nie przewidział przy uprawie konopi wypadku mniejszej wagi. Oznacza to, że uprawa już jednej sadzonki konopi w doniczce wypełnia znamiona przestępstwa zagrożonego karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj jednak, że przestępstwo uprawy konopi tak samo jak każde inne podlega ocenie pod kątem społecznej szkodliwości popełnionego czynu. W mojej ocenie uprawa jednej sadzonki konopi z przeznaczeniem na własny użytek jest szkodliwa społecznie w stopniu znikomym, a co za tym idzie nie stanowi przestępstwa. W konsekwencji w razie zatrzymania na uprawie jednej sadzonki konopi zachowujesz szansę na umorzenie postępowania karnego o ten czyn.

W razie zatrzymania na uprawie kilku sadzonek konopi zachowujesz szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu zachowujesz status osoby niekaranej za przestępstwo, czyli czysta kartę karną.

Zarówno przy umorzeniu jak i warunkowym umorzeniu postępowania karnego Sąd orzeknie przepadek na rzecz Skarbu Państwa uprawnianej konopi nakazując jej zniszczenie.

W przypadku uprawy znacznej ilości konopi, a więc takiej, która dostarcza kilkudziesięciu lub więcej porcji marihuany ustawodawca przewidział surową karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W tym wypadku nie masz co liczyć na morzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zachowujesz natomiast szansę na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że w wypadku zatrzymania na uprawie znacznej ilości marihuany Prokuratorzy wnoszą o tymczasowe aresztowanie osób zatrzymanych, a Sądy zazwyczaj takie wnioski uwzględniają.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

83 odpowiedzi na „Co Ci grozi za uprawę konopi?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Daniel pisze:

   Mojego brata zatrzymano z 12 dopiero wykiełkowanymi sadzonkami. Co mu za to grozi? Ma wyrok w zawieszeniu z innego artykułu czy mogą mu to odwiesić? Sadzonki miały około 5cm długość.

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Decydujące znaczenie w sprawie Pani brata będzie miała opinia biegłego z zakresu chemii, który określi w opinii, jaką ilość suszu marihuany może dostarczyć ujawniona przez Policję uprawa konopi. Myślę, że biegły zaopiniuje, że ta uprawa może dostarczyć w czasie zbiorów znacznej ilości suszu, rzędu nawet kilku kilogramów, ale nie ma co uprzedzać biegłego. Jeśli chodzi o groźbę zarządzenia wykonania wobec pani brata poprzednio orzeczonej kary pozbawienia wolności, to zależy za jakie przestępstwo został skazany. Jeśli np. za jazdę w stanie nietrzeźwości rowerem, to groźba odwieszenia kary nie jest duża. Jesli natomiast został skazany za przestępstwo narkotykowe, np. posiadania narkotyków, to jest niemal pewne, że kara zostanie mu odwieszona. Jedynym ratunkiem w takim wypadku jest takie poprowadzenie obecnego postępowania karnego o uprawę konopi, by wyrok skazujący uprawomocnił się dopiero po zakończeniu okresu próby za poprzednie przestępstwo i jeszcze 3 miesięcy czasu. Wówczas Sąd nie zdąży wydać prawomocnego postanowienia o zarządzeniu wykonania poprzedniej kary pozbawienia wolności.

  • krzysio pisze:

   Policja w wyniku donosu zatrzymała mi 320 g mokrego suszu i 11 krzaczów konopii.Sprawa jest w śledztwie nie byłem karany i nie handlowałem tym nigdy poprostu sam chciałem wychodować i sprawdzić czy i jak to się uda.Posiadam rodzinę na moim utrzymaniu .Prokurator wypuścił mnie w dniu zatrzymania zabrał paszport i 4 razy w tygodniu na dozów na komęde się stawiam.Co i jaki wyrok może mi grozić ?

   • Witam Pana,
    w Pana sprawie dużo zależy od opinii fizyko-chemicznej, która ma na celu ustalenie ile ważyły wysuszone konopie, a ponadto w jakim stadium rozwoju znajdowały się krzaki. Na chwilę obecną posiadanie 320 g może być uznane przez prokuratora za posiadanie znacznej ilości. Nie napisał Pan, jakie zarzuty Panu postawiono. Za przestępstwo posiadania narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, taka sama kara grozi Panu za wytwarzanie środków odurzających. Sytuacja będzie wyglądać poważniej w momencie, kiedy Sąd uzna, że ilość posiadanych przez Pana narkotyków jest znaczna – wtedy grozi Panu za to do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli Sąd uznałby ponadto, iż zasadzone przez Pana krzaki pozwalają na wytworzenie znacznej ilości konopi, to grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 lat. Z mojego doświadczenia wynika, iż jeżeli Sąd uzna, że w/w przestępstwa nie dotyczą narkotyków o znacznej ilości, ma Pan duże szanse na walkę o karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W przypadku uznania, że popełnił Pan przestępstwo wytworzenia środków odurzających w znacznej ilości – nie pomogą niestety argumenty, że jest Pan osobą niekaraną i ma na utrzymaniu rodzinę, ponieważ za przestępstwo to nie jest przewidziana kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

    • krzysio pisze:

     mam dwa zarzuty uprawa i posiadanie .Zatrzymano mi paszport i 4 razy dozór zw tygodniu.Wyrok w zawieszeniu napewno dostanę ale chodzi mi o to czy mogę trafić do więzienia.Nie handlowałem niczym mogę dodać.Czy w obecnej sytuacji lepiej wynająć adwokata ?

 2. Marek pisze:

  Witam,
  Podaję przykłady posiadania niewielkich ilości na własny uzytek, jak na to patrzą prokuratorzy?

  Nawet z jednego drzewka konopi w sprzyjajacych warunkach można osiągnąć naprawdę bardzo dużą ilość suszu rzędu np. kilkuset gramów, czy to też jest traktowane jako na własny uzytek?

  Inny przykład – mikro box, w którym upchnięto np. 6-10 sadzonek o wielkości ok. 20cm każda, dające w sumie maksymalnie kilkanaście gramów suszu łącznie – niby nie wiele ale sadzonek już jest wiele.

  Który z tych dwóch przypadków wygląda gorzej w oczach sędziego i prokuratora?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Decydujące znaczenie ma ilość suszu – marihuany, jaki można będzie zebrać z ujawnionej przez Policję uprawy konopi. W tym zakresie opinie wydaje biegły z zakresu chemii. Jeśli zaopiniuje, że z ujawnionej sadzonki konopi można będzie zebrać kilkaset gram marihuany, wówczas zostanie to potraktowane jako uprawa konopi mogąca dostarczyć znacznej ilości ziela konopi, a więc przestępstwo z art.63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani zagrożone surowszą karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

   Przesądza o tym treść art.63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii:

   Art. 63.
   1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki,
   podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

   2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.

   3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca
   podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

   Jak widać decydujące znaczenie ma ilość ziela konopi, jaką może dostarczyć uprawa konopi, a nie ilość sadzonek konopi.

 3. drian pisze:

  Witam. Czyli za jedną sadzonkę zostaniemy skazani takim samym wyrokiem jakbyśmy mieli 500 sadzonek. Gdyż jedna sadzonka pozwala uzyskać od 200-500 gram suszu narkotyku.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Kwalifikacja prawna czynu, tj. uprawa znacznej ilości konopi będzie taka sama, ale oczywiście wymiar kary będzie zupełnie inny w przypadku 1, nawet dużej sadzonki konopi (która może dostarczyć 200-500 gram ziela konopi) a inna w przypadku 500 sadzonek konopi.

   Od razu jednak zaznaczę, że pomimo jednoznacznej treści przepisu art.63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii należy podkreślać w Sądzie , że uprawa jednej sadzonki konopi, nawet jeśli może dostarczyć kilkuset gram ziela, nie powinna zostać zakwalifikowana z surowszego przepisu. Byłoby błędem kwalifikowanie według tego samego przepisu jednej sadzonki konopi i kilkudziesięciu czy nawet kilkuset sadzonek.

 4. Robert pisze:

  Witam Serdecznie zasadziłem konopie poniewaz miałem depresje i nie mogłem zazywac innych leków bo miałem chorobe zoładka (udokumentowana choroba) i z uprawy posiadałem około 50 gram gotowego suszu nikomu nie udzielałem nie sprzedawałem dostałem wyrok prac społecznych 5 miesiecy (24 h w miesiacu pracy) i kare około 2000 zł.Ale jestem nadal chory i biore swiadczenia z Zus wiec nie jestem wstanie odpracowac poniewaz stan mojego zrodwia mi na to nie pozwala.Złozyłem Apelacje do Sądu i moje pytanie jaką mam szanse na umozenia ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pana szanse na uwzględnienie apelacji i umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego przez Sąd Okręgowy są znikome. Podane przez Pana okoliczności nie zostaną uwzględnione przez Sąd Okręgowy. Taka jest jednolita linia orzecznictwa Sądów w sprawach o uprawę konopi i posiadanie narkotyków.

 5. Mariusz pisze:

  Dzień dobry!
  Mam następujący problem i zastanawiam się jak wygląda on od strony praktycznej przed sądem i prokuratorem, gdyż na studiach takiej wiedzy nie sposób zdobyć.
  Kolega studiuje prawo jest na piątym roku, policja znalazła mu na stancji jeden krzaczek konopi. Wydaje mi się, że okoliczność, iż studiuje on prawo zaostrza jego odpowiedzialność. Jak jest w Pana ocenie? Co mógłby Pan doradzić? Warunkowe umorzenie postępowania czy może zwykłe umorzenie ze względu na niską szkodliwość społeczną? Jakie Pan widzi szanse?
  pozdrawiam serdecznie

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Należy zacząć od wniosku najkorzystniejszego dla Pana kolegi, a więc wniosku o umorzenie postępowania karnego wobec znikomej społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu. Jeśli się to nie powiedzie, należy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. To rozstrzygnięcie również gwarantuje Pana koledze zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo, choć w jego karcie karnej będzie widniała informacja o warunkowym umorzeniu postępowania w tej sprawie przez okres próby 1 roku lub 2 lat i jeszcze 6 miesięcy.

   Co do studiów prawniczych, to w mojej ocenie argument, który polepsza, a nie pogarsza sytuację procesową Pana kolegi. Łatwo bowiem go wykorzystać do przekonania Sądu, że wyrok skazujący za przestępstwo zniweczy plany zawodowe Pana kolegi związane z aplikacją np. sądową czy adwokacką. Oceniam, że Pana kolega ma sporą szansę na przekonanie Sądu do takiego rozstrzygnięcia, oczywiście pod warunkiem bardzo dobrze uzasadnionego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

   • Mariusz pisze:

    Dziękuję uprzejmie. Przyznam szczerze, że jestem miło zaskoczony udzieloną pomocą.
    pozdrawiam i życzę sukcesów w realizacji życia zawodowego

 6. Marek pisze:

  Witam! Chciał bym dowiedzieć się pewnej rzeczy.Mianowicie chce zostać myśliwym na co oczywiście jest potrzebne pozwolenie na broń. Z tego co mi wiadomo jeżeli policja ma jakiekolwiek wątpliwości pozwolenia takiego nie wydaje. Czy maił bym szanse na wydanie takiego pozwolenia jeżeli został bym zatrzymany z niewielką ilością marihuany np. 1gram, lub pojedynczym krzakiem?A jak sprawa wygląda z większymi ilościami?Serdecznie pozdrawiam!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wyrok skazujący za przestępstwo posiadania narkotyków, nawet w niewielkiej ilości – 1 grama marihuany na własny użytek, pozbawi Pana szansy na uzyskanie pozwolenia na broń palną. Jedyna szansa w takim przypadku jest uzyskanie umorzenia postępowania karnego za ten czyn na podstawie art.62 a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nie wchodzi to w grę w przypadku zatrzymania na posiadaniu większej ilości narkotyków od 4-5 gram marihuany w górę.

 7. Karol pisze:

  Witam
  Chciałbym się dowiedzieć co grozi mi za , złapanie mnie z 1g marihuany. Oraz za znalezienie w moim domu trochę suszu (był to susz z liści, nie powinien zawierać THC), lufki oraz podobno jakieś topy o których nie pamiętałem, ale była to znikoma ilość i już na pewno przestarzała.
  Oraz chciałbym się dowiedzieć czy policja może przeglądać moje rozmowy osobiste (smsy, portale internetowe). Dodam, że mam 16 lat i nigdy wcześniej nie miałem problemów z prawem. z góry pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Skoro ma Pan 16 lat, to jest Pan w świetle prawa nieletnim. Nie ponosi Pan odpowiedzialności karnej za przestępstwo – taki rodzaj immunitetu przysługującego Panu do ukończenia 17 lat (w dacie czynu) z powodu młodego wieku. Będzie miała Pan sprawę w Sądzie Rodzinnym i dostanie Pan nadzór kuratora sądowego plus obowiązek podjęcia terapii. W papierach będzie miała Pan czysto, tzn. nie będzie wzmianki o tej sprawie.

 8. lukasz30001 pisze:

  Witam zamierzam sobie posadzic dwa krzaczki na własny użytek (wole 4)
  co mi grozi i jak mi sedzia zakwalfikuje czyn w przypadku wpadki ?
  Drugie pytanie czy istnieja jakies sensowne metody na ominiecie prawa
  tak abym mogl bez problemow uprawiac powołując sie na religie albo cos w tym stylu ?
  Czy w naszej Konstytucji jest uwzglednione ze jako uczciwy obywatel nie moge uprawiac konopi ?
  Jak by zareagował Trybunał Praw Człowieka gdy bym sie do niego odwołał z niezadowolonego wyroku w Rzeczpospolitej Polskiej ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Siedzę w tym temacie od ładnych paru lat i nie znam żadnego sposobu na ominięcie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakazujących uprawy konopi innych niż włókniste. religia, przekonania, światopogląd, stan zdrowia, czy nawet kolor skóry nie uratują Pana przed aktem oskarżenia o przestępstwo uprawy konopi, jeśli zostanie Pan zatrzymany z 2 czy 4 krzakami konopi.

   Gdy chodzi o kwalifikację prawna, to kluczowe znaczenie będzie miała opinia biegłego z zakresu chemii, który oceni, ile porcji handlowych marihuany, a więc ile gram suszu można zebrać z uprawianej konopi. Jeśli, dla przykładu, będzie to 100 gram, to prawdopodobnie Sąd uzna to za przypadek znacznej ilości zagrożony surowszą karą.

   • paniemarku pisze:

    Kim jest biegły z zakresu chemii? Skąd posiada on taką wiedzę ile g suszu można by zebrać z malutkiej roślinki, bo to „wróżenie z fusów” chyba, że wyhoduje ją sam do końca, w innym przypadku wyrok nie jest miarodajny do innych przestępstw i wyroków na szczeblu państwowym.. Bo jak można kogoś skazać za domysły?

 9. krzysiekkkk pisze:

  Witam. Ja chciałbym zapytać co grozi mi za posadzenie 7/9 krzaków marihuany na własny urzytek ( można z tego uzyskać około 1600 gram ). Chcę sobie posadzić więcej za jednym razem i potem juz nie ryzykować. I jeszcze coś. Co jeśli jakaś osoba powie ze jej sprzedałem marihuane a tak naprawde tego nie zrobiłem? Sąd uwierzy mi czy temu kto mnie osądza?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Sporo Pan ryzykuje, w razie ujawnienia uprawy 7-9 krzaków konopi, z których można zebrać 1600 gram ziela ( a więc 1600 porcji marihuany) Prokurator oskarży Pana o przestępstwo uprawy znacznej ilości konopi z art.63 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Jest ono zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jeśli nie był Pan dotychczas karany za podobne przestępstwo, to prawdopodobnie nie zostanie Pan skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności (choć tego zagrożenia nie można wykluczyć), ale na łagodniejszy wyrok niż 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3-4 lata próby i grzywnę nie ma co liczyć.

   • paniemarku pisze:

    Przełożył pan gram na porcję a z życia wiemy, że tak nie jest. Gdzie prawnie uregulowane jest ile to dokładnie gram czy też setnych grama składa się na porcje marihuany? Gdzie prawnie uregulowane jest jak zmierzyć ilość narkotyku kiedy jest on zmieszany z tytoniem?

 10. Paweł pisze:

  Witam!

  Mój problem wygląda następująco.
  Do mojego domu zapukali policjanci. Powiedzieli, że zostali poinformowani, że w szklarni uprawiam marihuanę. Miałem tam 3 krzaki, ale zostały już ścięte i ususzone. Dobrowolnie wydałem 16,314g marihuany, wagę elektroniczną oraz fajkę wodną. W zeznaniach napisane jest, że z nikim się nie dzieliłem, miałem to na własny użytek i nikomu nie sprzedawałem. Wagę miałem do ważenie wszystkiego co zebrałem. Nikomu nie udzielałem narkotyku. Mam 17 lat i nie byłem karany. Co grozi mi za takie wykroczenie? Czy mogę iść do więzienia ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Nie grozi Panu za to więzienie. Powinien się Pan liczyć z katą 8-10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3-4 lata próby i dozór kuratora.

 11. Paweł pisze:

  Jeszcze jedno pytanie.

  Mój susz został zabrany na badanie za, które będę musiał zapłacić około 1000zł.
  Czy jest jakaś możliwość, abym nie musiał tego płacić. Np. nie pracuje, uczę się itp. ?

 12. Kamil pisze:

  Witam ,zostałem zatrzymany przez Policje i w moim samochodzie znaleziono 2g Marihuany ,podczas rewizji w domu kolejne 2.5g ,czyli ok 5 g (nie wiem jak Policja to zwazy czy z opakowaniem czy bez ) I moje pytanie czy mam szanse na warunkowe umorzenie kary ?? oraz ile dni po zatrzymaniu dostane List od prokuratury abym wiedzial gdzie takie oswiadczenie skladac ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Policja powinna w zarzucie podać wagę netto, a więc bez torebki. Trzeba jednak to sprawdzić, bo Policjancie czasami wykazują się w tych sprawach spora niewiedzą. W mojej ocenie ma Pan szanse na warunkowe u7morzenie postępowania karnego. Warunki są jednak następujące:
   1. podjęcie terapii dla osób uzależnionych od narkotyków i uzyskanie zawieszenia postępowania karnego na czas trwania terapii
   2. złożenie do Sądu dobrze uzasadnionego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego
   3. niekaralność za przestępstwo.

 13. Konrad pisze:

  Witam złapano mnie i kolegę z trzema krzaczkami konopii i czekamy na rozprawe w sądzie.Jaką podjąć linie obrony, dodam że roślinki były jeszcze małe ale wykryło już w nich thc do postawienia zarzutów.Proszę o jakąś poradę

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W pierwszej kolejności powinien Pan zapoznać się z opinia biegłego z zakresu toksykologii, która na pewno została w sprawie dopuszczona. W tej opinii biegły wskazał jaką ilość suszu marihuany można będzie uzyskać z zatrzymanej u Pana konopi. Od tej oceny będzie zależała Pana odpowiedzialność karna.

 14. Magda magdi pisze:

  U mojego znajomego znalezli 1 g marihuany , wage jakies woreczki strunowe odzwyki do uprawy konopi i pusty namiot co mu za to grozi

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Zostanie prawdopodobnie oskarżony o posiadanie marihuany. W takim wypadku należy wnosić o umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu.

 15. architekt pisze:

  Witam, mam następujący problem: mieszkam ze znajomymi (studenci), z którym jeden we własnym pokoju naszego mieszkania hoduje dwa krzaczki marihuany. Jestem temu stanowczo przeciwna, ale on uważa, że jest to tylko jego sprawa i nie mam w tym wszystkim prawa głosu. Czy coś grozi mi lub reszcie współlokatorów jeśli policja odkryje jego roślinki?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Może Pan zostać oskarżony o przestępstwo pomocnictwa do uprawy konopi i dostać kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania (jeśli ma Pan czysta kartę karną)

 16. Sebastian pisze:

  Panie Mariuszu ale w tym roku przespepstwa dotyczace miekkich narkotyckow sa lagodniej trakotowane niz za czasow kiedy pan byl Sedzia karnym. Teraz za kazde ilosci hodowanych narkotykow grozi do 3 lat czyli za kilka sadzonek do 10 czy 20 dostaniemy okolo roku w zawieszeniu na 3 lata. Mojego znajomego zlapali z 90 sadzonkami i dostal zawiasy. Ogolnie strona bardzo pomocna tylko akurat tutaj widze ze nie uwzglednil pan lekkiej nowelizacji ustawy:) Prezydeny Kwaśniewski sam przyznal ze surowa ustawa antynarkotykowa to byl blad. Wiec tutaj z wyrokami wydaje mi ise ze troche Pan przesadzil :)

 17. Sebastian pisze:

  Ustawa ktora Pan Kwasniewski podpisal. Oczywiscie zawiasy przyjmujac ze wczesniej nie hodowalismy… Wszystko zalezy od skruchy, uzaleznienie, wygladu itp tak jak jest to w przypadku postepowania o posiadanie.

 18. Kaczor pisze:

  Witam,
  Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda zbieranie dowodów w sprawach upraw w szczerym polu.
  Jakie dowody przeważnie wystarczają na podjęcie śledztwa w sprawie konkretnej osoby oraz na skazanie przestępców za uprawianie konopii.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, do przedstawienia zarzutu popełnienia przestępstwa uprawy konopi nie wystarczą same tzw. osobowe źródła dowodowe, a więc zeznania świadków, nawet jeśli świadkowie Ci wskażą, że konkretna osoba w konkretnym czasie i miejscu hodowała konopie. W takich przypadkach brak jest przedmiotu przestępstwa, a więc opisywanych przez świadków konopi, by poddać je opinii biegłego z zakresu chemii na potwierdzenie, że opisywane przez świadków rośliny były rzeczywiście zabronionymi konopiami innymi niż włókniste. Do aktu oskarżenia brakuje właśnie samych konopi. Świadkowie mogą przecież pomylić opisywane rośliny z innym rodzajem konopi, których uprawa nie stanowi przestępstwa.

 19. Paweł pisze:

  Witam, jeśli mam dopiero 18lat i znajdą u mnie około 50 krzaków marihuany, to co mi grozi ? jest taka opcja, że tylko dostane zawiasy? ;) Pozdrawiam.

  • Proszę pamiętać, że 50 krzaków marihuany będzie uznana za znaczną ilość środków odurzających. Zostanie Pan oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 53 ust.2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi Panu za to kara pozbawienia wolności od 3 lat i więcej. Kodeks karny pozwala na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osobę, która ukończyła 17 lat. Jednakże w świetle przepisów jest Pan osobą młodocianą, dlatego też Sąd wymierzając Panu karę będzie kierować się przede wszystkim tym, aby Pana wychować. Trzeba w takim wypadku przedstawić Pana w korzystnym świetle, ponieważ powinien Pan przekonać Sąd, że mimo orzeczenia łagodnej kary nie popełni Pan ponownie przestępstwa. Kara z warunkowym zawieszeniem wykonania jest możliwa, ponieważ Sąd może z racji Pana wieku zastosować wobec Pana nadzwyczajne złagodzenie kary.

 20. Mechanik pisze:

  witam, jeśli zostane nakryty przez policje o uprawe marihuany i zeznam że robiłem to w celach eksperymentalnych co mi za to grozi? Dodam że jestem osobą która wcześniej nie była karana

  • Takie tłumaczenie na nic się nie zda. W świetle prawa popełnia Pan przestępstwo uprawy konopi. Grozi za to kara pobawienia wolności do 3 lat. Jeśli jest Pan osobą niekaraną i przedstawi Pan swoją osobą w korzystny sposób przed Sądem – ma Pan realną szansę na zawieszenie wykonania kary.

 21. Radooo pisze:

  Policja znalazła w wynajmowanym mieszkaniu; kilkanaście płatów styropianu, okablowanie z lampami, ziemię oraz nawozy do uprawy roślin. Do tego 6/7 starych łodyg marihuany (były w śmieciach), 5/6 samych korzeni w doniczkach, i jakies 5/6g suszu z lisci konopii. Do tego jako dowód zabrali fajkę wodną typu bongo, młynek. Policja nie znalazła żadnych topów(kwiatów), natomiast resztę zabrali na analizę. Co w takim wypadku grozi mi i 2 pozostałym lokatorom.

  • Najprawdopodobniej prokurator postawi Panu i lokatorom zarzut wytworzenia środków odurzających z art. 53 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

 22. Marek pisze:

  Witam. Zostałem przyłapany na uprawie 28 krzaków konopii oraz posiadaniu…, wg Policji 164 gramów, wg labolatorium 250. Różnica znaczna, zwłaszcza jeśli w labolatorium materiał jest suszony.
  Z jaką karą muszę się liczyć? Prokuratura obie ilości uważa za znaczne. Pragnę zauważyć, że wg sądu apelacyjnego w Krakowie ilość znaczna to powyżej 2kg.

  • Witam.
   Domyślam się, że prokurator postawił Panu dwa zarzuty:
   1) art. 63 ust.3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – czyli uprawa konopi
   2) art. 62 ust.2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – czyli posiadanie środków odurzających.

   Jeżeli jest różnica między wagą narkotyku, ustaloną przez Policję a wagą ustaloną w laboratorium podczas wykonywania opinii fizyko-chemicznej, Sąd daje wiarę biegłym toksykologom. Dziwi mnie tak wielka różnica wagowa, podejrzewam, że Policja zrobiła błąd i zamiast 264 gramów napisała 164. Waga ustalona przez biegłego jest z reguły mniejsza od pomiarów Policji z racji np. ważenia środków psychotropowych z opakowaniem. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule Protokół użycia narkotestu jako dowód w sprawie karnej o posiadanie narkotyków.
   Prokuratura śmiało może przyjmować, że 164/250 g jest znaczną ilością. Proszę nie sugerować się orzecznictwem Sądu Apelacyjnego, dla Sądów wiążące są jedynie stanowiska Sądu Najwyższego. Ponadto pojęcie znacznej ilości jest pojęciem ocennym, w ustawie nie ma wyznaczonych granic wagowych odnośnie danego czynu.

 23. Tomek pisze:

  Witam. Sprawa wygląda następująco. Chcę zasadzić na własny użytek krzaka bądź dwa + mam jeszcze trochę suszu około 10g. Moi rodzice są mocno wyedukowani, szczególnie tata dużo czytał o sytuacji w Ameryce jak to wygląda tj. apteki, olejki, historie wyleczonego raka itp itd. więc pozwala mi się bawić w rolnika natomiast interesuje mnie jakby to wyglądało ze strony prawnej powiedzmy gdyby mnie złapali? Czy rodzice również ponoszą konsekwencje za pozwolenie mi zasadzenia tych dwóch krzaków, które byłyby w naszym domu?

  Pozdrawiam

  • Popełnia Pan przestępstwo – w Polsce zabroniona jest uprawa konopi innych niż włókniste. Ponadto w razie „złapania” zostanie Pan oskarżony również o przestępstwo posiadania narkotyków. Pana rodzice mogą odpowiadać nawet jako współsprawcy przestępstwa.

 24. Marcin pisze:

  Witam.Co grozi osobie posiadającej 18-19 lat nigdy wcześniej nie karanej przyłapanej na hodowli jednego małego krzaka konopi na własny użytek? I czy zawartość thc w roślinie ma tu jakieś znaczenie np czy będzie to konopia indyjska czy konopia przemysłowa

  • Witam Pana,
   Zostanie Panu postawiony zarzut uprawy konopi, grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. W Pana przypadku może Pan jak najbardziej walczyć o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ jest Pan osobą niekaraną. Sąd w stosunku do młodocianego kieruje się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować. Na wysokość kary jaką Sąd orzeknie wobec Pana nie będzie mieć znaczenia, czy hoduje Pan konopie indyjskie czy przemysłowe – obie substancje są zakazane przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

 25. jak to BD pisze:

  Witam widze ze wiele osob nie potrafi czytac bo notorycznie padaja te same pytania.U mnie sprawa wyglada nieco inaczej. mialem juz3sprawy tylko z kazdej ze tak powiem udawalo mi sie wybrnac.Pierwsza byla za malolata w sadzie rodzinnym za posiadanie10nielegalnych plyt cd. kolejne2juz po ukonczonych17latach ale obydwie byly w niewielkim odstepie czasu i za 1(atak na funkcjonarjusza na sl uzbie )dostalem godziny do odpracowania natomiast za 2 ga dostalem mozliwosc zaproponowania sobie wyroku a ze tak jak mowie spr byly w bardzo niewielkich odstepach czasu i sad nie wiedzial o wczesniejszej spr zaproponowalem sobie godziny do odpracowania.kary skonczylem wykonywac jakies 4lata temu i tu 2ytania.Po 1czy tamte 2wyroki godzin do odpracowania zostawily na ta chwile jakis slad w moich papierach.I czy te wczesniejsze wyroki mialy by jakis wplyw na wysokosc wyroku gdzyby mnie zlapano na uprawie konopi ktora zostala by zaliczona do uprawy o niskiej szkodliwosci czynu czy mam szanse na zawiasy?czy tak jak pisalem popzednie spr bd mialy wplyw?bo jak widac to spr o zupelnie innym harakteze za ktore mialem tylko godziny do odpracowania.I przy okazji zapytam bo zawsze sie zastanawialem czy na ta chwile czyli defakto po 3sprawach tych co opisywalem mam cos w papierach?mianowicie jak by teraz na jakiejs spr sedzia mnie zapytal czy bylem wczesniej karany moge mu odpowiedziec ze NIE?czy bd wiedzial ze bylem bo tamte spr slad w kartotece zostawili. Z gory przepraszam za moja pisownie ale mam zepsuta klawiatu i niemoge wrocic di wczesniejszej czesci textu.Ppzdra

  • Witam Pana,
   jeśli chodzi o pierwszy wyrok to znajduje się on w tzw. kartotece nieletnich i nie pojawia się w Pana aktualnej karcie karnej. Jeśli chodzi zaś o o pozostałe dwa – niestety znajdują się nadal w karcie karnej. Jeżeli „odpracowywał Pan godziny” to znaczy, że został Pan skazany na karę ograniczenia wolności, która zaciera się po 5 latach. Napisał Pan, że został Pan skazany 4 lata temu, co oznacza, że poprzednie skazania nadal figurują w Pana karcie karnej. Może Pan jednak ubiegać się już o ich zatarcie po 3 latach od wykonania kary. Na chwilę obecną, jeżeli Sędzia zapytałby Pana, czy jest Pan osobą karaną, powinien Pan odpowiedzieć, że tak. Jeżeli teoretycznie zostałby Pan oskarżony o przestępstwo uprawy konopi to uprzednia karalność nie wpływa bezpośrednio na Pana sytuację, ponieważ sprawy te nie dotyczyły narkotyków i nie znajduje się Pan obecnie w okresie próby związanej z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności. Jednakże proszę pamiętać, iż uprzednia karalność jest okolicznością obciążającą, która zostanie przez Sąd wzięta z urzędu pod uwagę.

 26. Cześć,
  piszę po porady dot. posiadania „suszu brunatno-zielonego (marihuany)” bo tak opisał to kryminalni. W samochodzie który prowadziłem znaleziono 3 gramy. Były ukryte pod siedzeniem pasażera (który jechał ze mną) Ja jako kierowca oczywiście nic nie wiedziałem o tym, że coś jest ukryte pod siedzenie. Prawdopodobnie ktoś je tam podłożył. Zatrzymali mnie na dołku na 20h i pod koniec przesłuchali. Wszystkiego się wyparłem, że to nie moje i nie wiem skąd. Wczoraj wyszedłem i czekam na sprawę. Proszę o możliwą pomoc co dalej powinienem zrobić i co dalej mówić aby się nie pogrążyć. No i w ogóle co mi grozi. Poniżej zacytuje przyczynę zatrzymania:

  „W dniu … w … podejrzany o posiadanie środków odurzających w postaci suszu roślinnego koloru zielono-brunatnym (marihuana).Zachodzi obawa zacierania śladów przestępstwa?” ostatniego zdania nie jest w stanie dokładnie rozczytać, ale na 90 % jest tak. Dodam tylko, że nigdy wcześniej nie byłem za nic karany. Po przeszukaniu mojego domu również nic nie znaleźli.

  Z góry dziękuje za pomoc.

  • Witam,
   funkcjonariusze słusznie użyli nazwy, że znaleziona u Pana substancja to susz koloru brunatno-zielonego oraz że znajdował się on w „zawiniątkach”. Dopóki w Pana sprawie nie zostanie przeprowadzona opinia fizyko-chemiczna, można tylko podejrzewać, że znaleziona w Pana samochodzie substancja jest środkiem odurzającym. Policja nie wiedziała także, ile waży dokładnie ta substancja, bo ustalenie wagi także należy do zadań ekspertyzy fizyko-chemicznej.
   Co do Pana wyjaśnień to skoro Pan nie popełnił przestępstwa, to słusznie Pan zrobił nie przyznając się. Proszę wyjaśnić, że Pan nie wie, skąd środki odurzające wzięły się w Pana samochodzie. Proszę pamiętać, że to organy ścigania mają udowodnić Panu winę, a nie Pan swoją niewinność. Nie jest dla mnie jasne, dlaczego napisano, że zachodzi obawa zacierania śladów. Bo niby jakie ślady miałby Pan starać się zatrzeć, skoro środki zostały znalezione?

 27. krzysio pisze:

  Policja w wyniku donosu zatrzymała mi 320 g mokrego suszu i 11 krzaczów konopii.Sprawa jest w śledztwie nie byłem karany i nie handlowałem tym nigdy poprostu sam chciałem wychodować i sprawdzić czy i jak to się uda.Posiadam rodzinę na moim utrzymaniu .Prokurator wypuścił mnie w dniu zatrzymania zabrał paszport i 4 razy w tygodniu na dozów na komęde się stawiam.Co i jaki wyrok może mi grozić ?mam dwa zarzuty uprawa i posiadanie .Zatrzymano mi paszport i 4 razy dozór zw tygodniu.Wyrok w zawieszeniu napewno dostanę ale chodzi mi o to czy mogę trafić do więzienia.Nie handlowałem niczym mogę dodać.Czy w obecnej sytuacji lepiej wynająć adwokata ?

  • Witam,
   wbrew Pana przekonaniu sytuacja wygląda poważnie. Na początku trzeba czekać na wyniki opinii fizyko – chemicznej, która pozwoli ustalić, ile po wysuszeniu będzie ważyć posiadana przez Pana marihuana i jakie zbiory mogą przynieść zasadzone krzaczki. Jednakże, w mojej ocenie ilość środków odurzających, która znalazła się w Pana posiadaniu może być z dużym prawdopodobieństwem uznana za znaczną ilość. W takim wypadku będzie Panu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat. Gorzej stanie się, jeżeli Sąd uzna, że plony, jakie miałby Pan zebrać z zasadzonych krzaków stanowią znaczną ilość. Wtedy grozi Panu kara pozbawienia wolności od lat trzech, co skutkuje brakiem możliwości orzeczenia wobec Pana kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
   Co do kwestii skorzystania z adwokata, to jest to już Pana indywidualny wybór. W mojej ocenie przy tak poważnych zarzutach niewątpliwie przydatna będzie pomoc profesjonalisty.

 28. Marycha pisze:

  Witam. Gdy 15 latek ma krzaczki marichuany to co mu grozi ??

  • Witam,
   osoba 15-letnia nie odpowiada z kodeksu karnego. Za uprawę marihuany odpowie przed Sądem rodzinnym. W ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich znajduje się katalog kar, który Sąd może zastosować wobec nieletniego. Najłagodniejsza z nich to upomnienie, najsurowsza osadzenie z zakładzie poprawczym.

 29. Lees pisze:

  Witam,
  Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja gdy uprawiana marihuana znajduje się na terenie neutralnym (tzn. Nie na mojej posesji). Co może być ewentualnym powodem zatrzymania? Jakie czynności wykonywane przy roślinie pozwalają policji na zatrzymanie mnie? Co jeśli ktoś zauważył by, że akurat jestem w pobliżu krzaku konopi? Czy zdjęcie wykonane przez osobę trzecią jest wystarczającym dowodem do ukarania mnie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  • Witam,
   nie ma sztywnych wytycznych, w których Policja musi Pana zatrzymać w takiej sytuacji. Funkcjonariusze mogą Pana zatrzymać w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Oczywiste jest, że jeżeli złapaliby Pana na czynnościach takich jak podlewanie, naświetlanie etc. to zostałby Pan zatrzymany. Co do kwestii zdjęcia to niewątpliwie prokurator i Sąd mogą uznać to za dowód rzeczowy w sprawie. W procesie karnym nie ma przeciwwskazań, aby Sąd nie mógł Pana skazać na podstawie jednego dowodu. Nie napisał Pan, co to zdjęcie miałoby dokładnie przedstawiać. Jeżeli tylko to, że Pan stoi przy sadzonkach, czy też coś z nimi robi to nie jest to jeszcze dowód sprawstwa.

 30. mordimer pisze:

  Dzień dobry,
  Mam pytanie odnośnie przeszukań funkcjonariuszy podczas zwykłego codziennego legitymowania lub zatrzymania za przekroczenie prędkości itp. Czy podczas takich rutynowych czynności funkcjonariusz może stwierdzić, że należy osobę przeszukać bo jest „podejrzana”? Jak prawnie to wygląda czy takiego przeszukania może dokonać „na miejscu” tj, np. park, parking itp.? Czy są jakieś artykuły które chronią obywatela przed tak upokarzającym czynem? Czy są artykuły które mogą uchronić zwykłego przeciętnego obywatela przed przeszukaniem „przy okazji”?

  • Witam serdecznie,
   niestety opisane przez Pana zachowanie funkcjonariuszy jest zgodne z prawem. Zgodnie z art. 220 §3 k.p.k. Policja, nawet po okazaniu legitymacji służbowej, może Pana przeszukać. Z przeszukania zostaje sporządzony protokół. Powinien Pan zażądać zatwierdzenia czynności przez prokuratora i dopilnować, aby ten zapis znalazł się koniecznie w protokole. Jeżeli zatrzymanie okazałoby się bezzasadne, może Pan wtedy wnieść zażalenie na przeszukanie.

 31. Jacek pisze:

  Witam
  Mam trudna sprawe. Jestem podejrzany o czyn z art. 63 ust.3 i art 53 ust 2. Mielismy z kolega znaczna plantacje, j ok 350 krzakow. Zostalismy zatrzymani w domu gdzie to sie znajdowalo. On siedzi w areszcie bo narazie powiedzial ze to on sam uprawial. Policja zbiera dowody. Chca rowniez mnie oskarzyc ze ja razem z nim to robilem. Ja nie mam z nim kontaktu. Ale z tego co wiem to on chyba chce zmienic zeznania ze razem to robilismy. Co bedzie najlepszym wyjsciem z tej sytuacji. Jakie wyroki nam groza? Jestem troche zalamany. On pewnie tak samo. Prosze o porade. Czy jest mozliwosc dostania wyroku w zawieszeniu? Prosze o odpowiedz i pozdrawiam

  • Witam Pana,
   niestety sytuacja wygląda poważnie. Za samą uprawę znacznej ilości konopi grozi Panu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa wygląda gorzej przy wytworzeniu znacznej ilości środków odurzających, ponieważ za przestępstwo to grozi kara pozbawienia wolności od lat 3. W praktyce przekłada się to na brak możliwości orzeczenia wobec Pana kary „w zawieszeniu”. Ciężko jest mi wypowiedzieć się na temat najlepszego wyjścia z sytuacji, ponieważ nie mam wiedzy na temat materiału dowodowego w sprawie.

 32. jawczak pisze:

  Witam, policja znalazła u mnie 1 roślinę męska i co mi za to grozi dodam że nigdy w życiu nie miałem konfliktu z prawem i jak policjant przyszedł do mnie to mi przeszukał pokój bez nakazu mógł to zrobić? i oczywiście tą roślinę nie miałem w domu tylko w lesie i jaka kara może mnie czekać i proszę mi to wytłumaczyć tak na chłopski rozum dziękuję i pozdrawiam

  • Witam,
   Policja mogła przeszukać Pana pokój bez nakazu. Są to tzw. czynności nieciepiące zwłoki, pozwalające funkcjonariuszom dokonać przeszukania, jeżeli zachodzi podejrzenie, że popełnił Pan przestępstwo. Może Pan wtedy żądać zatwierdzenia przeszukania przez organ nadrzędny, czyli prokuratora. Za uprawę marihuany grozi Panu kara do 3 lat więzienia.

 33. niepewny pisze:

  Witam
  co może grozić i jak to wygląda w świetle prawa?
  posadzenie i wyhodowanie w domu 3 drzewek z których było by około 250g suszu.
  nie wiem czy warto ryzykować, mieszkam z zoną i dzieckiem. ja nie pracuję mam problemy z plecami i kolanami, mam 32lata.

  z góry dziękuję za odpowiedz

  • Witam Pana,
   w opisanej przez Pana hipotetycznej sytuacji popełniłby Pan przestępstwo z art. 53 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, czyli przestępstwo wytworzenia znacznej ilości narkotyków. Grozi za to kara więzienia na czas nie krótszy od 3 lat. W praktyce oznacza to, że w świetle prawa co do zasady nie miałby Pan szans na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 34. Maciej pisze:

  Witam, chciqlbym otrzymac pomoc prawna. Jak z tego wybrac. TydIen temu zostalem zatrzymany probujac podlac 39 roslin kwitnacych, gotowych do zbioru. Zostalem przesluchany i prYznalem sie to moje i na. Wlasny uzytek. Czy moge to zminic ze jednak to znalazlem i chcialem sie nimi opiekowac. Znalezli dwa miejsca i zrobili na mnie zaszadzke. Domtych dwoch mijsc sie przyznalem i czy moge zmienic zeznania ze tylko to jedno przy ktorym mnie zlapano. Nie bylem nigdy karany, uprawa zajelem sie na wlasny uzytek. Prosze o pomoc. A i jeszcze mialem do wyboru dobrowolne poddanie sie karze i sprawa w sadzie. Policjant powiedzial ze moge sie zastanowic i powiedzic poZniej. Dziekuje za pomoc.

  • Witam Pana,
   z uwagi na ilość roślin nie ma Pan niestety szans na warunkowe umorzenie postępowania, ale może się Pan ubiegać o karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Może Pan dobrowolnie poddać się karze, jeżeli prokurator zaproponuje Panu rozsądną karę. Jednakże z mojego doświadczenia wynika, iz walcząc przed Sądem, może Pan liczyć na orzeczenie łagodniejszej kary.

   Co do kwestii zmiany wyjaśnień, proszę pamiętać, że ich składanie jest Pana prawem a nie obowiązkiem, a co za tym idzie tym bardziej może Pan je zmienić w każdym czasie. Wynika to bezpośrednio z realizowania przez pana prawa do obrony.

 35. Maciej pisze:

  Zastanawiam sie co było by korzystniejsze, czy może jak nie zgodzę sie z prokuratorem co do dobrowolnego poddania sie karze to w sadzie dostanę gorszy wyrok.

 36. Maciej pisze:

  WwWitam, byłem dziś u prokuratora, zarzut wzrósł po opini biegłego, wyszło 512 gram, dostałem propozycje 2/5 lat w zawiasach, dozór kuratora, obowiązek poddania sie terapii, 1500zl grzywny plus koszta sadowe, mam tydzień zeby sie zastanowić, co robić? Do tego wysłał mnie na badania psychiatryczne ponieważ powiedziałem ze jestem uzależniony, co robić w takiej sytuacji,zgodzić sie czy iść do sadu?

 37. AnitaK pisze:

  Witam,
  chciałabym zapytać jaki wyrok może otrzymać mój chłopak i czy jest szansa aby nie poszedł do więzienia.Chciałabym zaznaczyć ,że jest uzależniony , nie sprzedawał nikomu to co miał ,miał na własny użytek…choć ilość jest niewiarygodna.
  Zostały mu postawione następujące zarzuty z art 63 ust.3 , art. 53 ust 2 , art 11 par 2 kk.
  Znaleźli u niego na mieszkaniu 3 krzaki mogących dostarczyć znaczącej ilości środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości 60 gram odpowiadającej nie mniej niż 240 porcjom handlowym, przy czym poprzez ścięcie i suszenie wytworzył środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste o wadze 142 grama stanowiącej znaczną ich ilość. Do badania została wzięta reszta. Całość może ważyć około 1 kg .
  Wcześniej miał dwukrotnie postawione zarzuty za posiadanie , dostał wyrok w zawieszeniu. Jaki maksymalny wyrok mu grozi

  • Witam Panią,
   sytuacja wygląda poważnie. Niestety wytworzenie znacznej ilości środków odurzających jest w świetle prawa zbrodnią, zagrożoną karą pozbawienia wolności nie krótszą od lat 3. W praktyce oznacza to, iż co do zasady Sąd nie może orzec w takim wypadku kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Dodatkową okolicznością obciążającą Pani partnera jest jego uprzednia karalność. Powinna także Pani wiedzieć, że jeżeli Pani chłopak popełnił to przestępstwo w okresie próby, na którą został wystawiony za uprzednie skazanie za posiadanie narkotyków, Sąd zarządzi mu również wykonanie kary za pierwsze przestępstwo. Proszę pamiętać, iż zarządzenie wykonania kary za posiadanie narkotyków nie tylko musi zapaść maksymalnie do upływu 6 miesięcy od jej zakończenia, ale także uprawomocnić się w tym terminie.

 38. Maciej pisze:

  Zastanawiam sie co było by korzystniejsze, czy może jak nie zgodzę sie z prokuratorem co do dobrowolnego poddania sie karze to w sadzie dostanę gorszy wyrok.
  WwWitam, byłem dziś u prokuratora, zarzut wzrósł po opini biegłego, wyszło 512 gram, dostałem propozycje 2/5 lat w zawiasach, dozór kuratora, obowiązek poddania sie terapii, 1500zl grzywny plus koszta sadowe, mam tydzień zeby sie zastanowić, co robić? Do tego wysłał mnie na badania psychiatryczne ponieważ powiedziałem ze jestem uzależniony, co robić w takiej sytuacji,zgodzić sie czy iść do sadu?
  Nie zgodziłem sie na ugodę z prokuratorem, co dalej, jakieś pomysły zeby pomoc?

 39. Adrian Rutkowsk pisze:

  Witam.
  Dostałem dzis zawiadomienie od prokuratury.
  Popełnione przestepstawa z art.53ust. 1 w zb. z art.63.1.
  Co mi grozi za taki czyn? mam szanse na zawiasy? nie byłem nigdy karany.

  • Witam,
   kara wytworzenia środków odurzających jest zagrożona karą do 3 lat pozbawienia wolności, zaś przestępstwo ich uprawy – do 2 lat. Ze względu na niekaralność, ma Pan bardzo duże szanse na uzyskanie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Optymalnie byłoby, gdy sporządził Pan wniosek o skazanie bez przeprowadzania rozprawy, gdzie zaproponowałby Pan określoną karę oraz zaprezentował argumenty, które udowodnią, że orzeczenie wobec Pana kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania będzie wystarczające, aby zapobiec popełnieniu przez Pana przestępstwa. Jeżeli jest Pan osobą uzależnioną – Sąd może zobowiązać Pana do podjęcia terapii odwykowej.

 40. Adrian pisze:

  Witam, a na jakiej podstawie policja dokonuje przeszukania mieszkania? Wystarczy, ze ktos doniesie ze w lokalu znajduja sie niedozeolone srodki i policja ma prawo przeszukac lokal? Co w przypadku nieobecnosci w lokalu? Wchodza na sile?
  Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Policjant jest uprawniony do przeszukania mieszkania w razie uzasadnionego przypuszczenia, że mogą się w nim znajdować środki odurzające. W konsekwencji, odpowiadając wprost na Pana pytanie, jeżeli ktoś zawiadomi Policje, że w Pana mieszkaniu posiada narkotyki, wówczas Policjant ma prawo przeszukać Pana mieszkanie. Jeśli w tym momencie nikogo w mieszkaniu nie będzie, wówczas w praktyce Policjanci nie wyważą drzwi.

 41. Adrian pisze:

  Rozumiem, ale gdy bedzie podejrzenie, ze ktos jest w lokalu i np. Nie chce otworZyc to moga wywazyc drzwi? Co robic jak sie stanie takie cos i nic nie znajda? Czy moge napisac skarge lub cos w tym rodzaju?
  Dziekuje za odpowiedz :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 − 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>