Co grozi za poczęstowanie narkotykiem osoby małoletniej?

W razie zatrzymania na udzieleniu narkotyków osobie małoletniej, a więc takiej, która nie ukończyła 18 lat, grozi Ci surowa kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo udzielenia małoletniemu narkotyków można popełnić tylko umyślnie. Warunkiem odpowiedzialności karnej za to przestępstwo jest zatem wiedza oskarżonego o małoletniości osoby, której udzielił narkotyków.

Umyślność przy przestępstwie udzielenia narkotyków małoletniemu zachodzi w 2 przypadkach:

 • gdy wiesz, że osoba, której udzieliłeś narkotyków nie ukończyła 18 lat. Chodzi tu o sytuację, gdy znasz osobę, której udzieliłeś narkotyków i stąd znasz jej wiek

jak i wtedy

 • gdy przypuszczasz, ze osoba, której udzieliłeś narkotyków nie ukończyła 18 lat.

Jeżeli udzieliłeś narkotyków osobie, której wygląd wskazywał na możliwość jej młodego wieku poniżej 18 lat wówczas zostaniesz skazany za przestępstwo udzielenia narkotyków osobie małoletniej.

W przypadku udzielenia narkotyków osobie małoletniej nie masz co liczyć na umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zachowujesz natomiast szansę na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Pamiętaj, jednak, że nie jest to łatwym zadaniem. W oczach Sędziów przestępstwo udzielenia narkotyków osobie małoletniej jest czynem znacznie groźniejszym i surowiej ocenianym od przestępstwa udzielenia narkotyków osobie dorosłej.

Z doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że w przypadku zatrzymania na udzieleniu narkotyków osobie małoletniej Prokuratorzy często wnoszą o tymczasowe aresztowanie osób zatrzymanych. Prokuratorzy uzasadniają wnioski o tymczasowe aresztowanie grożącą zatrzymanemu surową kara oraz groźbą bezprawnego wpływania na małoletniego, któremu zatrzymany udzieli narkotyków. Sądy zazwyczaj takie wnioski uwzględniają.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Co grozi za poczęstowanie narkotykiem osoby małoletniej?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Kubuś pisze:

  Witam!
  Bardzo proszę Pana o pomoc, nie chcę iśc do więzienia.
  Zacznę od tego, że mam 17 lat. Pewnego dnia zadzwonił do mnie mój nieletni kolega i spytał czy załatwie mu marihuanę. Akurat nie miałem co robić więc zgodziłem się. Dodam, że to nie był pierwszy raz kiedy mu załatwiałem. Poszedłem do innego kolegi po trawkę i potem prosto na umówione miejsce spotkania z tym drugim kolegą. Kiedy dotarłem na miejsce zza samochodu wyskoczyło dwóch policjantów i wiadomo co było dalej. Niestety postawili mi zarzut udostępniania narkotyków nieletnim z korzyścią majątkową dla mnie czy coś w tym rodzaju. Na policji i w prokuraturze byłem tak przestraszony i zdenerwowany (zupełnie straciłem nad sobą kontrolę), że przyznałem się do postawionego mi zarzutu. Ale to przecież nie prawda. Nie jestem jakimś dilerem, jestem tylko pośrednikiem. Proszę o pomoc. Co mam teraz robić? Czy pójdę do więzienia? Jeśli tak to chyba życie się dla mnie kończy :( Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + 9 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>