Czy możliwe jest umorzenie postępowania karnego w przypadku posiadania niewielkiej ilości środka odurzającego?

Podczas udzielania odpowiedzi na Wasze posty, często można napotkać pytania, czy istnieje przypadek, w którym osoba, posiadająca środki odurzające, może nie ponosić odpowiedzialności karnej za przestępstwo posiadania narkotyków.

Należy wziąć pod uwagę możliwość, iż mimo że osoba zatrzymana posiadała niewielką ilość środka odurzającego, to postępowanie karne przeciwko niej i tak musi zostać wszczęte. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o umorzenie przedmiotowego postępowania karnego.

Możliwość umorzenia postępowania karnego w przypadku ujawnienia niewielkiej ilości narkotyku przewiduje art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który stanowi:Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

Przepis ten został wprowadzony do systemu prawnego nowelizacją przepisów tejże ustawy i obowiązuje od 9 grudnia 2011 r. Celem jego wprowadzenia była chęć ustawodawcy do częściowej liberalizacji przepisów dotyczących posiadania narkotyków. Należy zauważyć, iż przepis ten może zostać zastosowany przez organy ścigania, tj. Policję bądź Prokuratura nawet bez uprzedniego o to zawnioskowania przez osobę podejrzaną. Umorzenie sprawy może zatem nastąpić zarówno przed wydaniem postanowienia o wszczęciu dochodzenia lub śledztwa, jak również w trakcie już toczącego się postępowania przygotowawczego. Po wszczęciu postępowania karnego, warto zawnioskować na podstawie omawianego artykułu o umorzenie postępowania karnego.

Jednak, aby móc powołać się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii muszą zostać spełnione pewne przesłanki, wskazane w treści niniejszego artykułu, tj.:

  1. nieznaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, które posiadała osoba zatrzymana,

  2. narkotyki przeznaczone były na własny użytek sprawcy,

  3. orzeczenie wobec sprawcy kary za posiadanie środków odurzających byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień społecznej szkodliwości.

Należy zaznaczyć, iż aby doszło do umorzenia postępowania karnego na podstawie tego przepisu, konieczne jest łączne spełnienie wszystkich powyżej wymienionych przesłanek.

Co oznacza „nieznaczna ilość narkotyku”?

Niestety w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii ani w żadnej innej ustawie nie znajduje się wytłumaczenie, jaka ilość narkotyku jest uznawana za ilość nieznaczną. Należy zatem wskazać, iż znaczenie tego terminu jest niejasne nie tylko dla osób zainteresowanych sprawą, tj. osób podejrzanych bądź oskarżonych, ale także dla samych organów prowadzących postępowanie przygotowawcze czy sądów orzekających w sprawie. Problemem jest zatem wskazanie, jaka ilość posiadanych środków odurzających lub substancji psychotropowych świadczy o tym, że sprawca zasługuje na łagodniejsze potraktowanie.

Jak jednak wskazuje orzecznictwo sądów powszechnych, „nieznaczna ilość” to ilość odpowiadająca doraźnym potrzebom uzależnionego, to jest odczuwanemu współcześnie głodowi narkotycznemu, jedna, dwie porcje, lecz nie ilość od tego większa, choćby zgromadzono ją w przewidywaniu przyszłych potrzeb”. (tak Sąd Apelacyjny w Krakowie z dnia 04 października 2000 r., sygn. akt II AKa 161/00).

Wnioskując zatem o zastosowanie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, warto pamiętać, że należy przekonać organy ścigania, iż zatrzymane narkotyki miały służyć osobie zatrzymanej jedynie na jej własny użytek. Z okoliczności faktycznych powinno jednoznacznie wynikać, że ujawniona nieznaczna ilość narkotyków jest przeznaczona jedynie dla ich posiadacza. Oprócz tego, na pewno istotnym czynnikiem będzie dotychczasowa karalność sądowa sprawcy.

Podsumowując należy również dodać, iż umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko sprawcy przestępstwa posiadania narkotyków skutkuje tym, iż osoba ta zachowuje status osoby niekaranej, a informacja o toczonym w przeszłości przeciwko niej postępowaniu karnym nie znajduje odzwierciedlenia w jej kartotece karnej.

Autorzy:

Adwokat Małgorzata Fil – Kancelaria Adwokacka przy ul. ks. bp. Władysława Bandurskiego 66 lok. 5 w Krakowie, tel. 508 149 706,

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk – Kancelaria Adwokacka przy ul. Okrężnej 11a w Warszawie, tel. kom. + 48 697 053 659 oraz tel. +48 22 629 00 36

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy możliwe jest umorzenie postępowania karnego w przypadku posiadania niewielkiej ilości środka odurzającego?

  1. jhalik pisze:

    Dzień dobry.
    W wyniku donosu o uprawę i posiadanie konopi indyjskich podczas przeszukania mojego domu znaleziono 0,25 g suszu. Na pytanie policjantów o źródło pochodzenia – odpowiedziałem że znalazłem dzień wcześniej.
    Po złożeniu odpowiednich wyjaśnień zostałem zwolniony.
    Sytuacja miała miejsce ok tygodnia temu.
    Wczoraj otrzymałem pismo z prokuratury dokumenty że prokurator powołuje komisję lekarską która ma ocenić czy nie jestem chory psychicznie oraz czy w czasie popełnienia przestępstwa byłem poczytalny.
    Uzasadnieniem tego jest to że zeznałem iż się leczę psychicznie – czego nie podawałem.

    I teraz najlepsze – jestem po rozwodzie, donos o uprawę i posiadanie wniosła moja była żona która chwali się znajomością z psychiatrą który nagle ma wydawać opinię na temat mojej osoby.

    Czy to jest w ogóle możliwe, żeby sobie ludzie tak mogli manipulować prawem ?
    i w jaki sposób można się bronić?

    • W pierwszej kolejności powinien Pan wnieść o sprostowanie protokołu Pana przesłuchania oświadczając, że nigdy nie leczył się Pan psychiatrycznie.
      Proszę także pamietać, że ma Pan prawo wnioskować o wyłączenie biegłego od sporządzania opinii w sprawie, jeżeli zachodzi wątpliwość co do jego obiektywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>