Czym różni się przestępstwo nieodpłatnego udzielenia narkotyków od przestępstwa sprzedaży narkotyków?

Udzielenie i sprzedaż innej osobie narkotyków to dwa różne przestępstwa. Oto czym się różnią:

Cel działania sprawcy

Przy przestępstwie udzielenia narkotyków sprawca przekazuje innej osobie narkotyki bezinteresownie, nie oczekując i nie uzyskując w zamian żadnej korzyści majątkowej lub osobistej. Dla przykładu sprawca częstuje kolegę skrętem z marihuaną

Przy przestępstwie sprzedaży narkotyków sprawca przekazuje innej osobie narkotyki w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jak np. pieniądze lub osobistej, np. usługę seksualną. Dla przykładu diler sprzedaje innej osobie 3 gramy marihuany za 50 zł.

Zagrożenie karą

Przestępstwo udzielenia narkotyków jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, a jedynie w wypadku udzielenia narkotyków osobie małoletniej lub udzielenia narkotyków w znacznej ilości surowszą karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności

Przestępstwo sprzedaży narkotyków jest zagrożone znacznie surowszą karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, a w przypadku sprzedaży narkotyków małoletniemu lub w znacznej ilości na czas nie krótszy od 3 lat pozbawienia wolności

W razie popełnienia przestępstwa udzielenia narkotyków w typie podstawowym, zagrożonego karą do 3 lat pozbawienia wolności zachowujesz szansę na:

 • umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu – w razie udzielenia jednej porcji narkotyku
 • warunkowe umorzenie postępowania karnego przy udzieleniu kilku porcji narkotyku

W razie popełnienia przestępstwa sprzedaży narkotyków nie masz co liczyć na umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wyjątkowo w razie uznania przez Sąd sprzedaży narkotyków za wypadek mniejszej wagi zachowujesz szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego

W razie skazania za przestępstwo udzielenia narkotyków Sądy zazwyczaj wymierzają karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Jedynie w trzech wypadkach:

 • dotychczasowej karalności za przestępstwo

 • udzielenia narkotyków osobie małoletniej

 • udzielenia innej osobie znacznej ilości narkotyków

grozi Ci kara bezwzględnego pozbawienia wolności

W razie skazania za przestępstwo sprzedaży narkotyków Sądy zazwyczaj wymierzają kare bezwzględnego pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Wobec osób zatrzymanych na udzieleniu narkotyków Sądy zazwyczaj nie stosują tymczasowego aresztowania.

Wobec osób zatrzymanych na sprzedaży narkotyków Sąd zazwyczaj uwzględniają wnioski Prokuratorów o tymczasowe aresztowanie

Jak sam widzisz udzielenie narkotyków i sprzedaż narkotyków to 2 odmienne przestępstwa różniące się

 • celem działania sprawcy

oraz

 • konsekwencjami jakie grożą za popełnienie tych przestępstw

Pamiętaj również, że każdy przypadek popełnienia przestępstwa należy oceniać indywidualnie. Doświadczenie zawodowe nauczyło mnie, że bez dokładnej znajomości akt sprawy, okoliczności popełnienia przestępstwa, okoliczności łagodzących i obciążających dotyczących zarówno czynu i osoby oskarżonego nie sposób jest przewidzieć jakie rozstrzygniecie wyda Sąd rozpoznający sprawę. Dla przykładu: szczególne okoliczności sprawy mogą sprawić, że przestępstwo sprzedaży narkotyków zakończy się się warunkowym umorzeniem postępowania karnego, zaś przestępstwo nieodpłatnego udzielenia narkotyków wyrokiem skazującym na karę 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. 

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Czym różni się przestępstwo nieodpłatnego udzielenia narkotyków od przestępstwa sprzedaży narkotyków?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Jakub/no3bix pisze:

  Witam.
  Artykuł jest adresowany do osób powyżej 18 roku życia wiec chciałbym się dowiedzieć jak sprawa wygląda jeśli nie mam jeszcze ukończonych 17 lat. Mojego kolege złapali z 2gramami marihuany. Powiedział ze ma odemnie narkotyk i brał go kilka razy w miesiacu. Ja przyznalem ze zalatwialem dla niego od innej osoby.
  Nie sprzedawałem mu narkotyku tylko koleżeńsko mu załatwiałem. Nie czerpałem z tego korzyści majątkowej. Co teraz mi grozi ? Czy mam szanse na umożenie sprawy ? Nie byłem karany.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Rozumiem, że w dacie popełnienia tego czynu nie miał Pan ukończonych 17 lat. To oznacza, że nie popełnił Pan przestępstwa lecz czyn karalny. Nie zostanie Pan oskarżony o przestępstwo. Nie oznacza to, że nie poniesie Pan konsekwencji. Sąd Rodzinny Pana miejsca zamieszkania przeprowadzi z Pana udziałem postępowanie opiekuńczo-wychowawcze i nałoży na Pana nadzór kuratora sądowego. Jeśli miał Pan podobne sprawy w przeszłości, wówczas Sąd może Pana umieścić w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a nawet w Zakładzie Poprawczym.

 3. Paulina pisze:

  Witam. Jestem świadkiem w sprawie o udzielanie narkotyków. Albowiem zostałam poczęstowana skrętem i w związku z tym mam pytanie czy grozi mi jakaś odpowiedzialność karna?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wszystko zależy od tego, czy wypaliła Pani skręta z marihuana przed interwencją Policji. W świetle prawa karnego posiadaniem narkotyków jest jedynie ich posiadanie na zewnątrz organizmu. Grozi Pani odpowiedzialność karna za posiadanie marihuany tylko wówczas, gdy Policja ujawni przy Pani nie wypalonego jeszcze skręta z marihuaną. Liczy się zatem tylko to, co Pani posiadała (na zewnątrz), a więc czego Pani nie zdążyła jeszcze wypalić w momencie zatrzymania przez Policję.

 4. ?????? pisze:

  Witam . Mam pytanie jaka grozi kara za przekazanie marihuany dla osoby nie letniej okolo 3,5 grama nie czerpiac zadnych kozysci majatkowych ani jakich kolwiek . Jestem osoba pelnio letia wczesniej nie karana . Czy mam szanse na warunkowe zawieszeni???? Prosze o szybka odpowiedz

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W sprawie o udzielenie narkotyku osobie małoletniej, skoro jest Pani nie karana za przestępstwo, to nie grozi Pani kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

 5. Łukasz pisze:

  Witam, chciałbym sie dowiedziec czy grozi mi kara bezwzglednego wiezienia, poniewaz jestem osoba karana za posiadanie marihuany, dostalem wyrok 6 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata i było to około pół roku temu a wczesniej mialem rowniez wyrok za włamanie, lecz dostalem tylko nadzur kuratora i prace społeczne. Jestem juz osoba pełnoletnia prawie 21 lat. Teraz toczy sie sprawa przeciwko mnie o udzielanie marihuany małoletniemu, w postaci 1,5 grama w okresie od czerwca do grudnia, przyznalem sie do zarzucanego mi czynu lecz chciałbym cofnac moje zeznania lecz sprawa trafiła już do sadu. Nie ma na to zadnych dowodów ze mu udzielałem oprócz jego i mioch zeznań. Chciałbym na rozprawie zmienic moje zeznania, lecz nie wiem jakie to moze miec konsekwencje i czy gorzi mi kara bezwzglednego wiezenia?

  • Witam Pana.
   Może Pan cofnąć swoje wyjaśnienia na każdym etapie postępowania, także przed Sądem. Nie może to mieć dla Pana żadnych negatywnych konsekwencji. Składanie wyjaśnień jest Pana prawem a nie obowiązkiem, może Pan zmienić swoją wersję wydarzeń w każdej czasie.
   Co do kwestii bezwzględnego pozbawienia wolności to niestety w wypadku wydania wyroku skazującego za udzielanie narkotyków osobie małoletniej realnie grozi Panu pobyt w zakładzie karnym z dwóch względów:
   1. Sąd orzekł wobec Pana 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat. Pan w okresie próby popełnił przestępstwo podobne, w związku z tym Sąd zarządzi wobec Pana wykonanie kary 6 miesięcy pozbawienia wolności.
   2. Jeśli chodzi o przestępstwo nieodpłatnego udzielenia małoletniemu – jest ono zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jest Pan osobą karaną w przeszłości, z związku z tym Sąd może dojść do wniosku, że kolejne orzeczenie wobec Pana kary w tzw. „zawiasach” byłoby niecelowe.

 6. Andrzej pisze:

  Witam, mam pytanie : czy jeśli 17 latek kilkukrotnie ,,zajarał” ze znajomymi zioło, z czego 1 osoba miała 16 lat w momencie tego czynu, reszta również 17, było to bez czerpania żadnych korzyści majątkowych ( nieodpłatne poczęstowanie) to czy taka osoba może otrzymać karę bezwzględnego pozbawienia wolności ? Gdyby np. do tego doszło posiadanie marihuany – dodam że osoba nigdy nie była karana. Pozdrawiam

  • Witam,
   Sąd orzekając karę wobec osoby, która nie ukończyła osiemnastu lat, kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować. Biorąc pod uwagę niekaralność takiej osoby i jej młody wiek (nawet przy dodatkowym zarzucie posiadania środków odurzających), istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że Sąd wyda wyrok skazujący na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

   • Andrzej pisze:

    A czy jest jakaś szansa na warunkowe umorzenie postępowania ?

    • Przestępstwo udzielenia środka odurzającego osobie nieletniej jest zagrożona karą do 8 lat pozbawienia wolności, w związku z tym nie można w takim wypadku ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania. Jednakże, osoba młodociana może ubiegać się na postawie art. 60 par.1 k.k.o nadzwyczajne złagodzenie kary. W takim przypadku sąd mógłby orzec wobec Pana syna karę grzywny lub ograniczenia wolności (ponieważ dolna granica zagrożenia wynosi 6 miesięcy – art.60 par.6 pkt 4 k.k.). Nie jest jednak możliwe zastosowanie warunkowego umorzenia w przypadku uzyskania takiej kary, ponieważ sąd warunkowo umarzając postępowanie bierze pod uwagę ustawowe zagrożenie karą, nie karę, która jest wymierzona. O wup może ubiegac się osoba oskarżona o przestępstwo zagrożone karą tylko do 5 lat pozbawienia wolności.

   • Andrzej pisze:

    A czy jeśli obecnie mam 18 lat , a w trakcie popełnienia czynu nie miałem to czy coś to zmienia? Dodam że udostepniłem znajomym z 2gramy wiec nie była to jakaś ogromna ilość, i nigdy nic przy mnie nie znaleziono ( jedyne dowody to sms i zeznania ) . Czy jest duża szansa na więzienie ? Naprawdę boje się że dostanę kara pozbawienia wolności bez zawieszenia.

 7. anonimowy pisze:

  witam chciałbym dowiedzieć sie co mi grozi za 200gram marihuany męskich kwiatów udzieliłem bez żądania hajsu za to ani nic poprostu nie chciałem tylko znaleziono przy mnie 200g męskich kwiatów jestem pełnoletni byłem wcześniej karany przed 18 rokiem życia byłem w ośrodku prosze o szybką odpowiedz 😉 pozdrawiam

  • Paulina Petroniec pisze:

   Witam, jeśli był Pan uprzednio karany przez sąd rodzinny będąc nieletnim, w świetle prawa w dalszym ciągu pozostaje Pan osobą niekaraną. Niestety, z Pana pytania niemożliwym jest dla mnie by przewidzieć, jaki będzie mieć Pan postawiony zarzut: udzielenia kwiatów innej osobie czy też posiadania. Z jednej strony bowiem pisze Pan, że zostały te kwiaty udzielone przez Pana innej osobie, ale z drugiej strony napisał Pan, że zostały one znalezione przy Panu. W świetle orzecznictwa sądów powszechnych przeważa opinia, nie ma różnicy czy rośliny są „żeńskie” czy „męskie”. Znalezione przy Pana kwiaty zostaną teraz przekazanego do biegłego, który wykonania badania fizyko-chemiczne i określi, czy znalezione przy Panu kwiaty zawierają THC i czy mogą być użyte jako środki odurzające. W opinii również może zostać wskazane, iż co prawda, kwiaty te nie zawierają THC, ale spora ilość kwiatów, która została zabezpieczona świadczy o tym, iż mogła ona służyć do poczynania przygotowań pod uprawę środka odurzającego. Przygotowanie do uprawy, w przypadku gdyby Pan osobiście miał założyć uprawę nie jest karalne. Ale gdyby miał pan wyjaśnić na prokuraturze, że udzielił Pan te kwiaty komuś innemu, mogłoby to zostać potraktowane jako udzielenie pomocy innej osobie w uprawianiu środka odurzającego. Taki stan rzeczy jest karalny, co może zakończyć się postawieniem zarzutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 + 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>