Czym się różni warunkowe umorzenie od umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków?

Właśnie uświadomiłem sobie, że pewnie zdążyłeś się już pogubić czytając o:

 • umorzeniu postępowania karnego o posiadanie narkotyków  z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu

  oraz o

 • warunkowym umorzeniu postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków

W tym artykule wytłumaczę Ci, co różni umorzenie od warunkowego umorzenia postępowania karnego, byś wiedział o co wnosić w razie zatrzymania na posiadaniu narkotyków:

Umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie możesz uzyskać w sprawie karnej o posiadanie narkotyków:

 • umorzenie postępowania karnego oznacza definitywne zakończenie postępowania karnego wobec przyjęcia, że pomimo zatrzymania na posiadaniu narkotyków nie popełniłeś przestępstwa. Jak widzisz to rozstrzygnięcie całkowicie uwalnia Cię od odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków. To tak jakby nic się nie stało, jakbyś nigdy nie został zatrzymany na posiadaniu narkotyków.
 • w Twojej karcie karnej nie zostanie zapisania jakakolwiek wzmianka, że toczyło się przeciwko Tobie postępowanie karne o posiadanie narkotyków.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest mniej korzystnym rozstrzygnięciem od jego umorzenie z powodu znikomej społecznej szkodliwości:

 • wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne stwierdza, że popełniłeś przestępstwo posiadania narkotyków. Jednocześnie, ze względu na szczególne, łagodzące okoliczności sprawy Sąd odstępuje od skazania Cie za popełnione przestępstwo. Zamiast skazania Sąd umarza prowadzone przeciwko Tobie postępowanie karne, ale pod pewnymi warunkami, które musisz spełnić w wyznaczonym okresie próby
 • choć nadal jesteś osobą niekarana za przestępstwo to w Twojej karcie karnej zostaje zapisana informacja o warunkowym umorzeniu postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków. Ulegnie ona wykreśleniu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby
 • w okresie próby oraz w ciągu dalszych 6 miesięcy Sąd może podjąć warunkowo umorzone postępowanie karne. Stanie się tak wówczas, gdy nie wypełnisz nałożonych przez Sąd obowiązków, np. powstrzymania się od zażywania narkotyków lub popełnisz ponownie przestępstwo

Podsumowując: dzięki warunkowemu umorzeniu postępowania karnego unikasz skazania za przestępstwo posiadania narkotyków i zachowujesz status osoby niekaranej za przestępstwo, ale przez najbliższe 2 i pół roku to postępowanie karne nad Tobą „wisi” i może zostać podjęte na nowo.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest niedopuszczalne wobec osoby karanej za jakiekolwiek przestępstwo umyślne. Oznacza to, że takie rozstrzygnięcie jest dla Ciebie nieosiągalne dopóki w karcie karnej masz choćby jeden wyrok skazujący za przestępstwo umyślne.

W odróżnieniu umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu jest możliwe niezależnie od tego ile razy i za jakie przestępstwa zostałeś skazany.

Jak sam widzisz umorzenie postępowania karnego jest korzystniejszym rozstrzygnięciem od warunkowego umorzenia postępowania karnego. Pamiętaj jednak, że trudniej jest przekonać Sąd by umorzył postępowanie karne z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu posiadania narkotyków.

Możesz liczyć na umorzenie postępowania karnego  jedynie przy zatrzymaniu na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, tj. w ilości nie większej niż 1 porcja narkotyku. W razie posiadania większej ilości narkotyków, rzędu kilku porcji narkotyków masz bardzo małe szanse na umorzenie postępowania karnego. Zachowujesz natomiast szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego pod warunkiem niekaralności za przestępstwo umyślne.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Czym się różni warunkowe umorzenie od umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Karus pisze:

  Witam mam pytanie . sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec mnie za posiadanie narkotyków rok temu na okres 2 lat. Prawdopodobnie będę miał teraz sprawę za pobicie. Czy sąd może odwiesić mi warunkowe umorzenie postępowania za posiadanie narkotyków ? Proszę o szybką odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Odpowiedź brzmi tak, Sąd może podjąć wobec Pana warunkowo umorzone postępowanie karne, jeśli w okresie próby popełnił pan przestępstwo, nawet jeśli jest to inne przestępstwo. Jeżeli zostanie pan skazany za pobicie, ale wyrok ten uprawomocni się już po zakończeniu okresu próby i kolejnych 6 miesiącach, wówczas Sąd nie podejmie wobec Pana poprzedniego postępowania karnego o narkotyki, bo nie będzie mógł tego zrobić.

 3. Edyta pisze:

  Dzień dobry,
  Mój brat jest oskarżony o posiadanie narkotyków z art. 62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Policja znalazła w jego pokoju 0,88 g amfetaminy. Ma 22 lata, nie był wczesniej karany. Nie przyznał sie, że narkotyk nalezy do niego. Czy jest szanasa na warunkowe umorzenie postępowania? Czy znalezioną ilość można zakwalifikować jako nieznaczną?

  • Michał Marciniak pisze:

   Witam,
   Ta ilość amfetamina będzie odpowiadała około 3 porcjom handlowym, dlatego jest duża szansa na uzyskanie warunkowego umorzenia postępowania. Z tego jednak co Pani pisze, brat nie przyznał się do posiadania i chciałby walczyć o uniewinnienie? Powinniście Państwo zdecydować, którą z tych dwóch dróg wybrać. Gdy brat konsekwentnie będzie odmawiał przyznania się do czynu, a ostatecznie Sąd uzna go za winnego posiadania narkotyków, to szansa na warunkowe umorzenie będzie dużo mniejsza niż w sytuacji, gdyby brat od początku postępowania przyznał się i wyraził skruchę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 + = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>