Dozór elektroniczny za posiadanie narkotyków

Wiele spraw karnych o posiadanie nawet niedużej ilości narkotyków, rzędu kilku gram marihuany, kończy się wyrokami skazującymi na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Zazwyczaj osoby zatrzymane przez Policję za posiadanie 2-10 gram marihuany w trakcie przesłuchania na Policji decydują się na dobrowolne poddanie się karze  pozbawienia wolności, jeśli jej wykonanie jest zawieszone na okres próby. Osoby te nie do końca zdają sobie sprawę, na jak niebezpieczny wyrok wyraziły zgodę. Z mojego zawodowego doświadczenia wynika bowiem, że większość osób skazanych za posiadanie narkotyków na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu zostaje zatrzymana w okresie próby przez Policję na ponownym popełnieniu przestępstwa posiadania narkotyków. W konsekwencji Sąd zarządza wykonanie wobec nich orzeczonej poprzednio kary pozbawienia wolności. 

W tym artykule opiszę, co zrobić, gdy znalazłeś więc właśnie w takiej sytuacji, a więc, gdy Sąd odwiesił Ci  karę pozbawienia wolności orzeczoną wcześniej z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Twoją jedyną szansą na uniknięcie osadzenia w Zakładzie Karnym jest odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. 

Wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego oznacza jej odbycie poza Zakładem karnym, najczęściej w miejscu Twojego zamieszkania, z możliwością opuszczania tego miejsca do 12 godzin na dobę. Wykonanie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego pozwala Ci  na jej odbycie w domu, bez rozłąki z rodziną, z zachowaniem możliwości wykonywania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, kontynuowania nauki czy sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Podstawowym warunkiem odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest długość kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem skazującym, która nie może przekraczać 1 roku.  Osoby skazane za posiadanie narkotyków w większości spełniają ten warunek. Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że kary pozbawienia wolności orzekane za posiadanie narkotyków czy nawet uprawę konopi nie przekraczają zazwyczaj 1 roku.

O odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego najlepiej starać się jak najszybciej po prawomocnym wyroku skazującym na karę bezwzględnego pozbawienia wolności lub po prawomocnym postanowieniu Sądu o zarządzeniu wykonania (odwieszeniu) kary pozbawienia wolności. Jeżeli przegapiłeś ten moment, pamiętaj, że możesz starać się o dozór elektroniczny również po osadzeniu w Zakładzie Karnym.

jeśli chcesz odbyć karę pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego, powinieneś złożyć do Sądu Penitencjarnego (Sądu Okręgowego) właściwego dla miejsca Twojego zamieszkania lub osadzenia w Zakładzie Karnym wniosek o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności poza Zakładem Karnym. Sąd powinien rozpoznać Twój wniosek w ciągu 14 dni od jego wpływu do Sądu, choć w praktyce trwa to zazwyczaj 1 miesiąc. Pamiętaj jednak, że jak w każdej sprawie karnej, tak i w sprawie o dozór elektroniczny najważniejsze znaczenie ma dobre i przekonywujące uzasadnienie wniosku o dozór elektroniczny.

Więcej o dozorze elektronicznym, wymogach formalnych wniosku, procedurze jego rozpoznania, a także o tym jak napisać przekonujący wniosek do Sądu Penitencjarnego możesz przeczytać na stronie dozór elektroniczny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Dozór elektroniczny za posiadanie narkotyków

 1. Martin pisze:

  Witam! Znajomy został zatrzymany w związku z uprawą konopi (ok. 20 krzaków) i dwukrotną sprzedażą niedużych ilości marihuany (ok. 2-5g) swoim znajomym. Policja zabezpieczyła ok. 50g marihuany i wszystkie rosnące krzaki. Czy poza zarzutem sprzedaży, prokurator może go oskarżyć także o uprawę konopi, ewentualnie wytwarzanie środka odurzającego, oraz posiadanie znacznej ilości – czy zachodzi tu zbieg przepisów?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pana znajomemu Prokurator postawi zarzuty: uprawy konopi, posiadania narkotyków oraz sprzedaży narkotyków. jeżeli Pana znajomy nie wytworzył sam narkotyków – tych 50 gram marihuany, to nie dostanie zarzutu wytworzenia narkotyków i nie będzie zbiegu przepisów.

   Z wytworzeniem narkotyków często spotykam się w jednej sytuacji – osoby złapane na posiadaniu marihuany i uprawie konopi często wyjaśniają, że ta ujawnioną marihuanę sami wyhodowali, wysuszyli, a więc ją wytworzyli. Często zmyślają historię o wyhodowaniu znalezionej u nich marihuany, obawiając się, że Policjanci będą ich przyciskali, by powiedzieli skąd ją kupili. Takie osoby nie wiedzą, w jak ogromne kłopoty sami się pakują. Rzecz w tym, że posiadanie znacznej ilości marihuany jest występkiem zagrożonym od 1 roku do lat 10. Nawet sprzedaż marihuany nie jest zbrodnią – zagrożenie jest podobne, jak przy posiadaniu znacznej ilości narkotyków. Tymczasem wytworzenie znacznej ilości, tj. kilkudziesięciu gram marihuany jest już zbrodnią, zagrodzoną od 3 lat pozbawienia wolności.

 2. Katarina pisze:

  Witam 1;co może grozić znajomemu,który w kwietniu 2015roku został skazany na karę 2 lat bezwzględnej kary pozbawienia wolności za narkotyki. W styczniu kara została odroczona na pół roku a dwa dni temu zatrzymano go z narkotykami. 2; co mozna i czy mozna cos wogole zrobic jesli podczas jego poprzedniej sprawy mialy miejsce pomowienia,ktorych ani Sąd Rejonowy ani Okręgowy nie wziął pod uwagę, jakby wogole nie czytał akt sprawy?. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  • Pani znajomy ma prawo złożenia kasacji do Sądu Najwyższego w terminie 30 dni od doręczenia przez sąd II instancji wyroku wraz z uzasadnieniem. Kasacja to nadzwyczajny środek odwoławczy, który nie przysługuje od każdej sprawy (potrzebne jest spełnienie odpowiednich przesłanek ustawowych). Z uwagi na fakt, iż Pani znajomy został skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności – przysługuje mu prawo do złożenia kasacji. Jednakże z uwagi na upływ czasu domyślam się, że termin ten jest juz spóźniony. W prawie została także przewidziana instytucja wznowienia postępowania, jednakże musiałyby ujawnić się dowody, które świadczyłyby o niewinności Pani kolegi.

   • Katarina pisze:

    Dziękuję za odpowiedź a czy fakty które były znane ale nie potwierdzone formalnie byly by wystarczające?w chwili obecnej przebywa w areszcie śledczym. Ponadto odwieszony wyrok został mu rzekomo zarządzany do wykonania. Czy tak rzeczywiście się to odbywa? Dziękuję za odpowiedz

    • Sąd nie ma obowiązku potwierdzenia zeznań świadków innymi dowodami. Oczywiście, mając na względzie zasady rzetelnego procesu, tak właśnie powinno to wyglądać. Jednakże mając na względzie przepisy karne, wskazać trzeba, że żaden artykuł nie uniemożliwia sądowi wydania rozstrzygnięcia na podstawie samych zeznań świadka czy współoskarżonego.Trzeba jednak pamiętać, że w uzasadnieniu sąd będzie musiał wytłumaczyć, dlaczego nadał tym zeznaniom walor wiarygodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 1 = 5

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>