Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków ?

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek, wówczas możesz liczyć na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. O korzyściach takiego rozstrzygnięcia pisałem szerzej w artykule Na czym polega umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu?”

Oto kilka rad, co powinien zawierać logicznie sformułowany i przekonywający wniosek o umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków:

 • oznaczenie Prokuratora lub Sądu do którego adresujesz wniosek, sygnatury sprawy karnej, imię i nazwisko oskarżonego / podejrzanego
 • oznaczenie pisma „wniosek o umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu”
 • zwięzły opis stanu faktycznego z potwierdzeniem, że przyznajesz fakt posiadania narkotyków zgodnie z przedstawionym Ci zarzutem
 • wskazanie argumentów przemawiającym za znikomym stopniem społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie czynu posiadania narkotyków
 • wskazanie argumentów związanych z Twoją osobą przemawiających za umorzeniem postępowania karnego oraz dokumentów na ich potwierdzenie.

Zatrzymajmy się na chwilę nad dwoma najważniejszymi elementami wniosku o umorzenie postępowania karnego

Argumenty za znikomym stopniem społecznej szkodliwości posiadania narkotyków:

 • ilość posiadanego przez Ciebie narkotyku,
 • rodzaj posiadanego narkotyku,
 • cel posiadania narkotyku,
 • motyw sięgnięcia po narkotyk,
 • okoliczności w jakich wszedłeś w posiadanie narkotyków

Argumenty przemawiające za umorzeniem postępowania karnego dotyczące Twojej osoby:

 • młody wiek i charakterystyczna dla niego lekkomyślność, która sprawiła, że kupiłeś narkotyk
 • zaawansowany wiek w połączeniu z dotychczasowa niekaralnością
 • żal i skrucha, jaką odczuwasz z powodu  posiadania narkotyku
 • zapewnienie, że nie popełnisz ponownie tego czynu
 • wskazanie jak olbrzymią tragedią będzie dla Ciebie skazanie za przestępstwo posiadania narkotyków: grożące Ci konsekwencje finansowe w postaci utraty pracy, wstyd przed dziećmi z powodu karalności za przestępstwo

To tylko przykładowe wyliczenie argumentów, jakie Sędziowie biorą pod uwagę rozpoznając wnioski o umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu posiadania narkotyków.

Każdy przypadek jest inny i wymaga powołania odpowiednich argumentów by przekonać Sąd, że:

 • popełniony przez Ciebie czyn nie jest społecznie szkodliwy
 • popełniony przez Ciebie czyn był przypadkiem, incydentem w Twoim życiu i już się nie powtórzy
 • zasługujesz na umorzenie postępowania karnego, gdyż wyrok skazujący będzie tragedią dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jeżeli przekonasz Sędziego by spojrzał na Twoją sprawę i Ciebie w ten właśnie sposób, wówczas umorzy prowadzone przeciwko Tobie postępowanie karne.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

33 odpowiedzi na „Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków ?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Dostałem list o postanowienie o wszczęcie postępowania wobec mnie o nabywanie marihuany . Zbierają dopiero dowody, jestem nie letni, kupiłem tylko raz mniej niż 0,5 g. Jakie mogę mieć tego konsekwencje jeżeli są tylko świadkowie tej sprawy. Proszę o szybką odpowiedź z góry dziękuje.

   • Witam Pana,
    zeznania świadków są także dowodami. Sąd decyduje, czy uznaje je za wiarygodne czy nie dać im wiary. Z mojego doświadczenia wynika, iż jest możliwe, że Sąd wydaje wyrok skazujący na podstawie wyłącznie zeznań świadków. Jeżeli jest Pan osobą nieletnią, tzn. nie ukończył Pan 17 lat, Pana sprawę będzie rozpatrywał Sąd dla nieletnich. Jeżeli okaże Pan skruchę i udowodni, że to był incydentalny wypadek, który w przyszłości się nie powtórzy – powinno skończyć się na upomnieniu lub dozorze kuratora.

 2. Konrad pisze:

  Czy z tymi tematami można powiązać też przestępstwo hodowli marihuany??
  Czy wniosek ma wyglądać podobnie jak za posiadanie narkotyków czy to już zupełnie coś innego?

 3. Tomek/Atomek pisze:

  Witam,

  Mam pytanie odnośnie mojej sprawy. Otóż w skrócie wygląda to tak:
  – zamówiłem 1 gr substancji nie znajdującą się na wykazie substancji zakazanych ustawą,
  – substancja dotarła i nie została skonfiskowana i przebadana, bo została skonsumowana,
  – sklep mieścił się w Czechach i sprzedawał przede wszystkim mefedron, który był już zakazany
  – teraz jestem oskarżony o przestępstwo z art. 55 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, czego konsekwencję są naprawdę znaczne

  Czy choć nie mają dowodów, że to był mefedron, a nie legalny wtedy 4MEC, który de facto zamówiłem, mogą wydać wyrok skazujący? Przecież nie zamawiałem zabronionej prawnie substancji. Nie mogę chyba odpowiadać karnie za przeyt narkotyków (ten 1 gr przyszedł z Czech), skoro zamówienie nie zostało zrealizowane zgodnie z dyspozycją. Moją intencją było zamówienie substancji legalnej. Strona www także informowała, że substancja ta nie jest zakazana ani polskim ani czeskim ani wspólnotowym prawem. Jak napisać wniosek o umorzenie sprawy? Dodam tylko, że byłem już karany za przysłowiowego jointa.
  Pozdrawiam!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W opisanej przez Pana sytuacji brak jest dowodów uzasadniających wydanie wobec Pana wyroku skazującego. Przede wszystkim nie ma dowodu na to, że substancja, jaka Pan zamówił i którą Pan zażył była w wykazie środków odurzających – stanowiącym załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dla przykładu, w czasie, gdy orzekałem jako sędzia wydziału karnego, rozpoznawałem sprawę o posiadanie kilku gramów amfetaminy w proszku. Oskarżona w tej sprawie kobieta przyznała się do popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków będąc przekonaną, że kupiła amfetaminę, choć w rzeczywistości kupiła zwykły proszek, z tego co pamiętam kwasek cytrynowy. Policjanci nie przeprowadzili badania tej substancji narkotestem, gdyż w momencie zatrzymania kobieta powiedziała im, że to amfetamina. Najlepsze w tej sprawie było to, że Prokurator dopuścił dowód z opinii biegłego z zakresu chemii, a biegły zaopiniował, że badana substancja nie ma nic wspólnego z narkotykami. Prokurator jednak nie doczytał opinii i oskarżył kobietę o posiadanie amfetaminy.

   To dosyć smieszny i przerażający, ale na szczęście odosobniony przypadek. Wynika z niego jednak, że Sąd wydając wyrok skazujący musi dysponować materiałem dowodowym dającym całkowitą pewność, że to co Pan zamówił było narkotykiem. Powinien Pan napisać i złożyć do Sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego wobec nie popełnienia przestępstwa.

 4. Wiktor pisze:

  Witam, na wstępie muszę podziękować za bardzo pożyteczny artykuł.
  Chciałbym uzyskać odpowiedź na jedno pytanie, lecz nim je zadam muszę opisać swoją obecną sytuację – wraz z 2 kolegami jadąc autem zostaliśmy skontrolowani i zatrzymani za posiadanie małej ilości marihuany (0,9g) Policjanci znaleźli w drzwiach auta wyżej wymieniony susz w postaci skrętów. Testy u każdego z nas wykazały zawartość thc w organizmie. Wszystkim został postawiony zarzut posiadania narkotyków – jednakże nikt nie przyznał się do winy i odmówił składania zeznań. Pytanie brzmi czy mogę złożyć lub czy jest sens składać taki wniosek o umorzenie postępowania do prokuratury, jednocześnie nie przyznając się do posiadanego suszu? – De facto siedziałem z tyłu auta a skręty znajdowały się z przodu w bocznych drzwiach i nie miałem z nimi żadnego kontaktu fizycznego.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności powinien Pan złożyć w Prokuraturze wniosek o umorzenie wobec Pana postępowania karnego wobec braku dowodów uzasadniających podejrzenie popełnienia przez pana przestępstwa, gdyż rzeczywiście, takich dowodów nie ma. Jedyną osoba, która może zostać oskarżona o posiadanie skrętów z marihuana jest właściciel samochodu. Na obecna chwilę nie ma sensu, by przyznawał się Pan do posiadania tej marihuany, gdy Prokurator nie ma żadnych dowodów.

 5. Damian pisze:

  Witam
  Jakoś ponad miesiąc temu a dokładnie 4.07.2013 zostałem zatrzymany za posiadanie bardzo niewielkiej ilości amfetaminy, było to 0,03 ale nawet i w tym wypadku mi sie nie upiekło…
  I od tamtego czasu wyjechałem za granice teraz wróciłem i moje pytanie jest takie czy mogę jeszcze wysłać ten wniosek o umorzenie ? czy już jest za późno ? ostatnio przyszedł mi list że dochodzenie zostało zamknięte i przesłano do Prokuratury Rejonowej z wnioskiem o objęcie aktem oskarżenia, dodam jeszcze że przyznałem się do posiadania…
  Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności powinien Pan ustalić czy sprawa karna przeciwko panu już się zakończyła czy jeszcze nie. Ustali pan to w Sądzie, do którego Prokurator przesłał akt oskarżenia. Jeśli sprawa się jeszcze nie zakończyła, tj. nie ma jeszcze prawomocnego wyroku skazującego, wówczas może Pan złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.17 par. 1 pkt 3 kpk – wobec znikomego stopnia społecznej szkodliwości czynu, który sprawia, że Pana czyn, choć zabroniony przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomani, nie jest przestępstwem. Jeśli sprawa jest już zakończona prawomocnym wyrokiem skazującym, to zostaje Panu jedynie wniosek do Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich o złożenie kasacji od tego wyroku do Sądu Najwyższego.

 6. Bartek pisze:

  Jakieś 3 tygodnie temu została znaleziona niewielka (0,93 g) ilość suszu marihuany w samochodzie moich rodziców. Samochód odebrałem dosłownie kilka dni wcześniej, ponieważ był używany przez inną osobę. Pomimo sprzątania przy przypadkowej kontroli policji pakunek został odnaleziony PRZY DOKŁADNYM PRZESZUKANIU SAMOCHODU, które miało miejsce bez mojej zgody. Zaraz po zakuciu w kajdanki zabrano mnie do domu, gdzie mieszkają moi rodzice (w podeszłym wieku – ojciec 70, matka 60 lat) obarczeni słabym stanem zdrowia. Pomimo bardzo późnej pory (koło godz. 3:00) funkcjonariusze zmusili mnie do przeszukania domu nie posiadając żadnego nakazu. Oczywiście jak przewidziałem obudzili moich rodziców, gdzie dla mojego ojca takie przeżycie mogło być niestety tym ostatnim. Chwilę potem już siedziałem w areszcie, gdzie spędziłem 2 dni, a drugiego dnia odwiedzało mnie pogotowie ze względu na moje problemy z nerkami. W trakcie zatrzymania reakcją funkcjonariuszki na moją wypowiedź o stanie zdrowia moich nerek i potrzeby zażycia leków w razie ostrego bólu było machnięcie ręką i stwierdzenie „A, TO NIEWAŻNE”. Gdy sprawa trafiła do prokuratury złożyłem wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. 2 tygodnie później przyszło do mnie zawiadomienie o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.Przy moim telefonie okazało się, że prokurator, do którego złożyłem wniosek wyjechał na urlop, a prokurator działający w zastępstwie powiedział mi, że wniosek nie został uwzględniony. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że prokurator tego wniosku nie miał nawet w rękach, tylko bezmyślnie wysłał akt oskarżenia do sądu. Teraz będę musiał tam składać taki wniosek. Moje pytanie brzmi – co się będzie teraz działo? Pracuję w delikatnej biznesowej sferze, gdzie jakikolwiek wpis do krk jest samobójstwem, a na utrzymaniu niedługo będę miał swoich rodziców, o których już wspominałem. Poza tym w postępowaniu przygotowawczym nie zostali przesłuchani wszyscy naoczni świadkowie zdarzenia. Jeden z nich pomimo tego, że widział całe zajście i stawiał się 2 razy na komendzie, usłyszał tylko, że dostanie telefon. I nie dostał. Przez całe zajście byłem okłamywany przez kilkoro funkcjonariuszy, co przyczyniło się do bezprawnego i bezpodstawnego przeszukania mnie, samochodu i domu prawnie należących do moich rodziców w środku nocy. Panie Mariuszu – co mam robić? Czego pilnować? Jakie ma pan rady wyjścia z całej tej sytuacji? Dodam, że zostałem zastraszony, okłamany i zmanipulowany do przyznania się do tego, że pakunek jest mi znajomy i zdawałem sobie sprawę z jego posiadania. Na poczekaniu wymyśliłem historię skąd mam owy susz. Zapewniony o braku wpisu do krk, łagodnej karze grzywny i szybkim postępowaniu zostałem nakłoniony do przyznania się do tego wszystkiego. We wniosku o umorzenie postępowania przyznałem się do tego, że pakunek ten znajdował się w samochodzie oraz złożyłem wyjaśnienia, że okoliczności znalezienia się owego pakunku w moim samochodzie nie znam i nie jestem w stanie ich jednoznacznie określić oraz podałem powody dlaczego tak jest. Do tego opisałem całe zajście oraz to, dlaczego wpis do krk niszczy kompletnie moją przyszłość i wszelkie perspektywy na życie.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w mojej ocenie jeśli na etapie postępowania sądowego zmieni pan wyjaśnienia i nie przyzna się Pan do posiadania marihuany to i tak prawdopodobnie Sąd oprze się na pana wyjaśnieniach złożonych w toku dochodzenia na Policji. Straci Pan wówczas istotny element łagodzący, jakim jest przyznanie się do czynu. Na Pana miejscu rozważyłbym konsekwentne przyznanie się do posiadania narkotyku i przekonanie Sądu do umorzenia postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości wymierzenia panu kary za popełniony czyn. Należy zatem złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego do Sądu. Ważne jest przedstawienie w nim argumentów, dla których wyrok skazujący spowoduje utratę Pana pracy.

 7. Oskarżony pisze:

  Witam.
  Jeżeli otrzymałem już Zawiadomienie o przesłaniu aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego (za posiadanie 0,36 g marihuany) to wniosek o umorzenie postępowania o przeciwdziałaniu narkomanii muszę napisać do Prokuratury Rejonowej czy w takim wypadku już do Sądu?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W opisanym przez Pana przypadku, a więc po przesłaniu aktu oskarżenia do Sądu, powinien Pan napisać wniosek o umorzenie postępowania karnego do Sądu.

 8. J.M. pisze:

  Witam, został postawiony mi zarzut posiadania 4,41 g suszu konopi znalezionej u mnie w mieszkaniu. Przyznałem się do zarzucanego czynu (chyba nie było sensu się wypierać, moje mieszkanie = moje narkotyki). Sam motyw jak policjanci z sekcji kryminalnej znaleźli się u mnie w mieszkaniu to znacznie dłuższa historia. Jednocześnie w trakcie czynności policja zajęła mi mienie ruchome w postaci gotówki o wartości 700 zł (chyba dlatego, że były w szufladzie a nie w portfelu).
  Teczka sprawy jest w drodze do prokuratury.
  Jednocześnie na komendzie przypomniano mi, że w 2009r. był mi już postawiony zarzut posiadania środków odurzających, ale do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnego postanowienia sądu. Obecną sprawę będą prowadziły dokładnie te same instytucje. Czy to nie ruszy ww. sprawy?

  Co mi grozi w takiej sytuacji? Na co mogę się powoływać w pismach do prokuratora? Prośba o warunkowe umorzenie postępowania, dobrowolne poddanie się karze, czy prośba o łagodny wymiar kary? Chciałbym aby zwolnił mi zatrzymane mienie ruchome tj. pieniądze – moje środki do życia. Jestem młodym inżynierem mechatroniki (obrona w zeszłym roku), a surowa kara przekreśli mi szanse zawodowe.

  Bardzo proszę o pomoc.

  • Witam,
   z mojego doświadczenia wynika, że decyzja o przyznaniu się do posiadania była słuszna, jest to jedna z okoliczności łagodzących. Samo postawienie zarzutu nie jest okolicznością obciążającą, dziwi mnie jedynie dlaczego do tej pory nie dostał Pan żadnej decyzji w tej sprawie. Powinien Pan otrzymać postanowienie prokuratora o umorzeniu dochodzenia bądź akt oskarżenia. Zakładam, że z związku z tym nie zapadł wobec Pana żaden wyrok, dlatego też tamten incydent nie ma żadnego wpływu na Pana obecną sytuację.
   Posiadana przez Pana ilość narkotyków nie jest znaczna – można walczyć o warunkowe umorzenie postępowania, żeby pozostał Pan w świetle prawa osobą niekaraną. Najlepiej, żeby skierował Pan taki wniosek już w prokuraturze – warto napomknąć prowadzącemu, że chciałby Pan ubiegać się o WUP, ponieważ wyrok skazujący będzie mieć dla Pana katastrofalne skutki. Często spotykałam się w swojej praktyce z przypadkami, kiedy prokurator popierał taki wniosek. Poparcie prokuratury w istotny sposób przełoży się na Pana sytuację przed Sądem – szanse na warunkowe umorzenie znacząco wzrosną.
   Co do pieniędzy zatrzymanych podczas przesłuchania – może Pan wnioskować do prokuratora o ich zwrot. Jednakże z mojego doświadczenia wynika, że Sąd będzie chciał je zaliczyć na poczet orzeczonego wobec Pana świadczenia pieniężnego bądź grzywny.

 9. Ariel pisze:

  Witam serdecznie. mam problemy z zoną od kilku lat niszczy mnie psychicznie. przechodząc do sedna sprawy, w ubiegły poniedziałek żona wydała mnie z tym iż w domu mielismy 4 krzaczki konopii ktore dopiero zaczely kwitnąć, w tamtej chwili byly to zwykłe badyle. Żona kogos sobie znalazla i chciałe sie mnie natychmiast pozbyć. powiedziała ze sie nad nią znecałem psychicznie i fizycznie dlatego nie powiadomiła o tym wczesniej. Policjanci skonfiskowali 4 krzewy. przestępstwo okreslone w art. 63 ust 1. Chciałem zapytać czy jest szansa na umorzenie postępowania za niski czyn szkodliwosci spolecznej?, dodaam iz wszystko miało być na własny użytek.
  bardzo proszę o pomoc.

  • Witam Pana,
   w mojej ocenie jest małe prawdopodobieństwo, iż Sąd przychyli się do wniosku o umorzenie postępowania. Posiadał Pan 4 krzaki, które w ocenie Sądu mogły dać przecież spore plony. Jeżeli jest Pan osobą niekaraną, może Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Instrukcje sporządzenia takiego wniosku znajdzie Pan w artykułach na blogu.

 10. K.D. pisze:

  Kiedy należy napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego?

  Mój syn nie był karany. Zatrzymano go w momencie kiedy posiadał przy sobie 9 g marihuany.
  Do tej pory prokuratura przysłała do niego: postanowienie w przedmiocie dowodów rzeczowych i zawiadomienie o wyłączeniu materiałów do odrębnego postępowania przeciwko niemu celem odrębnego prowadzenia – co to oznacza? Nic z tego nie rozumiem. Proszę o odpowiedż i dziękuję.

  • Witam,
   z mojego doświadczenia wynika, iż Pana/i syn popełnił przestępstwo wraz z innymi osobami. Często zdarza się, że Sąd wyłącza do odrębnego rozpoznania sprawę, jeżeli współoskarżeni są w różnych sytuacjach. Dla przykładu – wystarczy, że jeden ze sprawców poddał się dobrowolnie karze. W takiej sytuacji Sąd wyłączy albo jego sprawę do odrębnego prowadzenia albo wyłączy pozostałych współoskarżonych.
   W przypadku posiadania 9 gramów marihuany, syn jak najbardziej może się starać o warunkowe umorzenie. Powinniście Państwo skontaktować się z Sądem (wystarczy zadzwonić do Biura Obsługi klienta) i zapytać jaka jest nowa sygnatura sprawy syna. Następnie trzeba sporządzić wniosek o warunkowe umorzenie, w którym syn będzie przedstawiony w jak najlepszym świetle i wysłać pismo do Sądu z nową sygnaturą.Postanowienie w przedmiocie przedmiotów rzeczowych jest także standardowym postępowaniem prokuratora. Chodzi o to, że organy ścigania kończąc śledztwo, powinny postanowić, co zrobić z rzeczami, które zostały zabezpieczone w toku postępowania.

 11. sara pisze:

  Witam serdecznie, 3 tygodnie temu zamówiłam w internetowym sklepie dopalacze, dodam, że towar do mnie nie dotarł, a sprawa internetowego sklepu dotarła do sądu. Stąd moje pytanie, czy mogę ponieść jakieś konsekwencje wyłącznie przez złożenie i opłacenie zamówienia? Proszę o pomoc.

  • Witam serdecznie,
   pomimo tego, że zamówiła Pani nielegalne środki, to nie popełniła Pani przestępstwa z art. 62 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Istotą przestępstwa posiadania narkotyków jest ich rzeczywiste dzierżenie, które w Pani przypadku nie nastąpiło z uwagi na fakt, że przesyłka do Pani nie dotarła. Dlatego też należy dojść do wniosku, iż nigdy nie weszła Pani fizycznie w ich posiadanie, a co za tym idzie – nie popełniła Pani czynu zabronionego. Czyn zabroniony posiadania środków odurzających nie posiada form stadialnych – w praktyce nie można usiłować posiadania narkotyków. Tak jak wspomniałam wcześniej – liczy się ich rzeczywiste dzierżenie. Z mojego doświadczenia wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie Pani wezwana celem złożenia zeznań w charakterze świadka.

 12. Krzychu pisze:

  Witam!!

  Jakiś czas temu zostałem zatrzymany za posiadanie 1,2 g marihuany.
  Na komendzie zajęto mi mienie w wysokości 500 zł. Protokół który otrzymałem to ” Tymczasowe zajęcie mienia ruchomego”. Teraz dostałem pismo z prokuratury, że sprawa została umorzona z powodu niskiej szkodliwości społecznej itd.
  Moje pytanie jest takie: Skoro sprawa została umorzona, o co teraz z tym zajętym mieniem??

  Pozdrawiam!!!

  • Witam,
   Pana pieniądze zostaną Panu zwrócone, prokurator musi wydać oficjalną decyzję o zwrocie dowodów rzeczowych. Jeżeli zależy Panu na czasie, może Pan napisać wniosek o zwrot tych pieniędzy do prokuratury, która prowadziła wobec Pana postępowanie.

 13. Radek pisze:

  Witam,
  co się dzieje dalej, czyli po przesłaniu wniosku o umorzenie postępowania? Czy otrzyma się jakiś list, czy trzeba się wstawić na sprawę i dopiero tam się wywiedzieć? Bo nie wiem nawet, czy mój wniosek dotarł.

  Proszę o pomoc,
  pozdrawiam.

  • Sąd wyznacza posiedzenie w przedmiocie rozpoznania wniosku o umorzenie, o którego terminie zawiadamia Pana listownie. Może Pan również zadzwonić do biura obsługi interesanta w sądzie, pytając o termin w swojej sprawie. Jeżeli sąd nie przychyli się do wniosku, przeprowadzi rozprawę na zasadach ogólnych.

 14. AMP pisze:

  Witam,

  Ostatnio podczas przeszukania mojego brata znaleziono u niego śladowe ilości ‚suszu roślinnego koloru zielonego w postaci marihuany’. Następnie przeszukano mieszkanie(oczywiście nie znaleziono nic) i przewieziono go na komendę. Przyznał się – nie sporządzano jednak dowodu z wyjaśnień. Wypuszczono go po ok. 2 h z protokołem zatrzymania – podpisanym przez dokonującego czynności oraz prokuratora z miejscowej Prokuratury Rejonowej oraz protokołem przeszukania.
  Mój brat jest osobą dość młodą(19 lat) i był to jego pierwszy kontakt z organami ścigania. Niestety, choć przeprowadzający czynność przeszukania poinformował go ustnie, że ilości substancji są śladowe(Podobno nie było tego nawet jak zważyć), to brak jest tej informacji na protokole (ilość nie została w ogóle podana i jestem tym faktem szczerze zaniepokojona). Brat protokół niestety podpisał i nie zgłosił żadnych uwag. Nie składał jeszcze wyjaśnień. Poinformowano go, że w tej kwestii będzie się z nim kontaktował nasz dzielnicowy.

  Oczywiste jest dla mnie, że w tej sytuacji odpowiedni jest wniosek o umorzenie postępowania ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Jednak zastanawiam się nad dwoma kwestiami: 1. oczywiście na protokołach nie ma sygnatury akt(a dobrze, by było ją mieć, kiedy chce się napisać wyżej wymieniony wniosek). Czy czekać na jakieś pismo o przesłaniu materiałów z dochodzenia do prokuratury?(Czy nie jest po prostu za wcześnie? Czy czekać na przesłuchanie brata?) Czy zadzwonić do prokuratury i o tę sygnaturę po prostu zapytać?(Czy ona już istnieje?) Czy może spodziewać się bardziej pisma z Prokuratury, że postępowanie zostało umorzone ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu?(z drugiej jednak strony brak ilości na protokole, więc skąd Prokurator ma wiedzieć, że ilości były śladowe?)
  2: Co zrobić z faktem braku ilości posiadanej substancji na protokole? Przecież wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść oskarżonego(tutaj osoby podejrzanej). Uważam, że mój brat nie powinien ponosić negatywnych skutków uchybienia w sporządzaniu protokołu przez doświadczonego funkcjonariusza policji(Czy poruszać tę kwestię we wniosku, czy po prostu zaznaczyć, że ilości były śladowe i jeżeli prokurator/sąd będzie miał wątpliwości to wezwie przeprowadzającego czynność do dodatkowych wyjaśnień?)
  Z góry dziękuje bardzo za pomoc.

  • Witam,
   dowód z wyjaśnień nie został przeprowadzony z uwagi na fakt, iz Pani bratu nie został postawiony zarzut popełnienia przestępstwa. Podczas sporządzania protokołu zatrzymania rzeczywiście powinna co do zasady znajdować informacja na temat ilości znalezionych środków odurzających. Jednakże w przypadku Pani brata – z uwagi na śladową ilość narkotyku – zbadanie jego wagi było niemożliwe, dlatego tez nie znalazło odzwierciedlenia w protokole. Policjant udzielił więc zgodnych z prawdą informacji.
   W pierwszej kolejności nalezy zadzwonić do prokuratury celem ustalenia, czy w ogóle toczy się już jakaś sprawa przeciwko Pani bratu. Może się zdarzyć, że prokurator z urzędu umorzy sprawę z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Gdyby okazało się, że jednak Pani brat zostanie wezwany na Policję celem przesłuchania w charakterze podejrzanego, optymalnie byłoby gdyby od razu złożył on podczas przesłuchania wniosek o umorzenie postępowania z prośbą o przychylenie się prokuratora prowadzącego sprawę. Oczywiście, jeżeli prokurator nie podzieliłby Państwa stanowiska – pozostaje walka przed Sądem. Jeżeli prokurator umorzy dochodzenie, Pani brat zostanie o tym poinformowany listem poleconym.

 15. Kamil pisze:

  Witam wczoraj zatrzymała mnie policja antynarkotykowa i znalezli przy mnie skreta,pozniej pojechalismy do mnie do domu na przeszukanie i dobrowolnie oddałem reszte, po zważeniu razem z tytoniem był tego niecały gram. Nigdy nie byłem karany, czy grozi mi wyrok w zawieszeniu? lub więzienie? jestem osobą pełnoletnią. Prosze o szybką odpowiedz i z góry dziekuje , lub czy moge sie ubiegac o odstąpienie postępowania karnego lub grzywne?

  • W pierwszej kolejności może się Pan ubiegać o umorzenie postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Jeżeli taki wniosek nie zostanie uwzględniony, może Pan wnosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego, ponieważ spełnia Pan wszelkie ku temu przesłanki:
   1. jest Pan osobą niekaraną,
   2. przestępstwo posiadania narkotyków jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności,
   3. stopień społecznej szkodliwości nie jest znaczny.

   Jezeli sąd warunkowo umorzy wobec Pana postępowanie, w świetle prawa zostaje Pan osobą niekaraną. Będzie Pan musiał zapłacić świadczenie pieniężne na wskazany przez sąd cel społeczny. Sąd może orzec także wobec Pana obowiązek powstrzymywania się od środków odurzających w okresie próby.

 16. piotr pisze:

  Witam chciałem się dowiedzieć czy mając wyrok:zeznawałem kiedyś przeciwko dilerowi i za posiadanie jednego grama marihuany dostałem kuratora….teraz minęło z 10 lat ale pewnie jest to w papierach,a chciałbym złożyć papiery do policji…czy mógłbym się dostać????

  • Z uwagi na okres czasu, środek karny został juz dawno wobec Pana wykonany, a Pana karta karna jest czysta. Nie ma więc przeciwwskazań, aby ubiegał się Pan o posadę w Policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 1 = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>