Jak uzyskać umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu?

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek, wówczas zachowujesz szansę na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. O korzyściach takiego rozstrzygnięcia pisałem szerzej w artykule Na czym polega umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu?”.

Czy Ci się to powiedzie, w dużej mierze zależy od Twojej aktywności. Prokuratorzy i Sędziwie rzadko z urzędu decydują o umorzeniu postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości posiadania narkotyków. To Ty powinieneś o to zabiegać poprzez złożenie wniosku o umorzenie postępowania karnego, który Prokurator oraz Sąd mają obowiązek rozpoznać

O umorzenie postępowania karnego możesz wnosić od momentu postawienia Ci zarzutu popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego.

Przed skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia powinieneś złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego do Prokuratora prowadzącego lub nadzorującego w tej sprawie postępowanie przygotowawcze. Po skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia wniosek ten powinieneś złożyć do Sądu, do którego trafiła sprawa. O skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia zostaniesz zawiadomiony przez Prokuratora.

Od tego jak uzasadnisz wniosek o umorzenie postępowania karnego zależy czy zostanie on uwzględniony przez Prokuratora lub Sąd. Piszę o tym w kolejnym artykule „Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jak uzyskać umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Wojtek pisze:

  Czy zaświadczenia z różnych kursów, szkoleń lub „organizacji” sportowych liczą się? Np. zaświadczenie o byciu ratownikiem WOPR-u lub członkiem OSP. I w jaki sposób napisać takie zaświadczenie, czy może wystarczy tylko kopia dokumentu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Takie zaświadczenia są cenne, gdyż przedstawiają Pana w pozytywnym świetle w Sądzie. Najlepiej złożyć oryginały, jeśli ich Pan nie ma wystarczą kopie.

 3. Stefan pisze:

  witam,
  Niedawno zostalem zatrzymany z niewielka iloscia (057,gr brutto)
  Przesłuchano mnie, jak i otrzymałem odrazu wezwanie- z konkretna data-w celu końcowego zaznajomienia z materiałami postepowania (zas sama substancja zostala przekazana do dokladnej analizy).
  Moje pyt brzmi: kiedy mogę złożyć wymieniony w tytule wniosek – już? w dniu wezwania..? Nie chce bezczynnie czekac, gdyż bardzo zależy mi na takim własnie rozwiązaniu (umorzeniu sprawy ).

  • Witam.
   Jak najbardziej może Pan złożyć taki wniosek podczas końcowego zaznajomienia się z aktami postępowania. Z mojego doświadczenia wynika, że im szybciej taki wniosek się składa, tym lepiej. W Pana przypadku jest to niewielka ilość narkotyków, w związku z tym prokurator zapoznając się z aktami postępowania, zobaczywszy Pana wniosek, może się do niego przychylić i poprzeć przed Sądem z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>