Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo posiadania narkotyków?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest dla oskarżonego korzystnym wyrokiem  w sprawie o posiadanie narkotyków z trzech  powodów:

 • warunkowo umarzając postępowanie karne Sąd stwierdza fakt popełnienia przestępstwa, lecz nie wymierza oskarżonemu kary

 • przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego oskarżony zachowuje status osoby nie karanej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną)

 • jakakolwiek wzmianka o tym postępowaniu karnym ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który wynosi od 1 roku do 2 lat.

Jeżeli oskarżony przyznaje się do popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków, wówczas linia obrony uzgodniona z jego obrońcą powinna koncentrować się na przedstawieniu Sądowi argumentów oraz dowodów na ich poparcie uzasadniających warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Opierając się na doświadczeniu zdobytym podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego mogę wskazać przykładowe argumenty, jakie powinny zostać podniesione na uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków:

 • podjęcie przez oskarżonego w trakcie postępowania karnego terapii dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki,

 • wsparcie finansowe stowarzyszenia, którego celem jest pomoc narkomanom,

 • wskazywanie na jednorazowy przypadek wejścia w posiadanie narkotyków, akcentowanie łagodzących okoliczności wejścia w posiadanie narkotyków, takich jak młody wiek i towarzysząca mu niedojrzałość, głupi impuls jaki temu towarzyszył, okazja jaka oskarżonego do tego pchnęła,

 • wyrażenie i akcentowanie przez oskarżonego skruchy, wstydu, negatywnej oceny swojego postępowania polegającego na wejściu w posiadanie narkotyków,

 • zasługujący na aprobatę sposób życia oskarżonego przed popełnieniem przestępstwa,

 • plany edukacyjne, zawodowe, rodzinne oskarżonego by przekonać sędziego, że wymierzenie mu kary będzie stanowiło tragedię dla oskarżonego, dotknie dotkliwie jego rodzinę i bliskich, a także będzie ze szkoda dla społeczeństwa.

To tylko przykładowe wyliczenie argumentów służących przekonaniu Sądu o słuszności warunkowego umorzenia postępowania karnego. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego przygotowania linii obrony.

Ponadto każda z podniesionych w sądzie okoliczności powinna zostać poparta odpowiednimi dokumentami, a w razie potrzeby także zeznaniami świadków wskazanych przez oskarżonego lub jego obrońcę.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo posiadania narkotyków?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Łukasz pisze:

  Witam. Czy istnieje możliwość warunkowego umorzenia postępowania jeżeli złapano mnie z 10 gramami Ecstasy i 4 g Amfetaminy??? Mam jakiekolwiek szanse ??? Oczywiscie nigdy nie byłem karany za przestępstwo. Ostatnio lecze sie psychiatrycznie, przedstawiłem to w sądzie na pierwszej rozprawie i teraz będę badany przez sądowych lekarzy. Przed pierwszą rozprawą napisałem wniosek o warunkowe umorzenie postępowania: m. in. że moj pracodawca sprawdza karalnosc i wyrok skazujący bedzie dla mnie równoznaczny ze stratą pracy. W posiadanie narkotyku wszedłem za namową osoby poznanej na imprezie, która była pod wpływem tych narkotyków. Nigdy wczesniej nie zażywałem narkotyków, i że wyrok skazujacy bedzie wielką tragedią dla mnie i mojej rodziny. Popełniony przeze mnie czyn był incydentem w moim zyciu i już sie nie powtórzy

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W Pana przypadku nie będzie łatwo przekonać Sąd do warunkowego umorzenia postępowania karnego z uwagi na ilość – 14 porcji narkotyku. Jest to jednak możliwe przy bardzo dobrze uzasadnionym wniosku. Wskazane przez Pana argumenty są całkiem dobre, proszę tylko pamiętać każdy z nich rozwinąć i poprzeć dokumentami.

   Jako uzupełnienie Pana argumentów proponuję przelew od 100 do 300 zł. na Fundację zajmującą się leczeniem osób uzależnionych od narkotyków, podjęcie terapii dla osób zażywających narkotyki.

   Taki wniosek to 6-7 stron konkretnych argumentów plus szereg dokumentów jako załączniki do wniosku.

 3. Damiian pisze:

  Witam
  Mam pewien problem z moją sprawą i parę pytań, mam nadzieje że mi pan na nie opowie:
  Otóż zostałem zatrzymany za posiadanie 0,03 grama amfetaminy, niby to bardzo mało
  ale w polskim prawie już jest przestępstwem…
  Przyznałem się do posiadania w/w substancji.

  Prokurator wysłał do sądu akt oskarżenia przeciwko mnie
  Więc przyszło mi takie pismo :

  WEZWANIE OSKARŻONEGO NA POSIEDZENIE

  Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu II Wydział Karny wzywa Pana do stawiennictwa w charakterze oskarżonego na posiedzenie dnia X.X.2013r o godz. 12:30 w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu w sprawie własnej
  Stawiennictwo jest obowiązkowe .

  I moje pierwsze pytanie jest takie, jak ja mam rozumieć te posiedzenie czy to jest już rozprawa czy coś innego to znaczy ? i czy może paść tam wyrok ?

  Wcześniej wysłałem wniosek o rozważenie możliwości umorzenia postępowania na art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. wobec znikomej szkodliwości społecznej czynu , i moje drugie pytanie czy mogli szybko rozpatrzeć mój wniosek i wysłali mi właśnie taką odpowiedz ? wniosek wysłałem 10 września i 23 przyszło mi to wezwanie.

  Nie posiadam żadnego obrońcy, czy mam się o niego starać ?? nie mam za bardzo pieniędzy na niego uczę się zaocznie i nie pracuje.

  Więc bardzo bym prosił o odpowiedzi na moje pytania ew. jakieś rady i czy mam pisać jakieś jeszcze wnioski czy odpowiedz na to pismo ?

  Dziękuje i pozdrawiam
  Damian

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Posiedzenie, na jakie został Pan wezwany to na 90% posiedzenie w przedmiocie pana wniosku o umorzenie postępowania karnego. Nie wiem jaki Pan wniosek napisał, jak bardzo się Pan przyłożył do jego uzasadnienia. Myślę, że byłoby warto jeszcze trochę popracować i wysłać do Sądu pismo uzupełniające wniosek o dodatkowe argumenty i dokumenty na ich poparcie. Bardzo dobrym pomysłem jest miedzy innymi dobrowolna wpłata 200-300 zł. na jedna z fundacji, stowarzyszeń, które zajmują się leczeniem osób uzależnionych od narkotyków i przedłożenie Sądowi potwierdzenia przelewu. To przykład jednego z wielu argumentów, które zwiększą Pana szansę na umorzenie postępowania karnego.

 4. jacek pisze:

  Dostalem pismo zawiadamiajace o posiedzeniu w przedmiocie warunkowego umorzenia postepowania. Sprawa dotyczy posiadania 0,98 grama amfetaminy, z jaka zostalem zatrzymany, oraz 0,4 grama marihuany znalezionej podczas przeszukania w domu. Wczesniej nie bylem karany, czy mam szanse na uzyskanie warunkowego umorzenia ? Co moglbym zrobic zeby to umorzenie uzyskac ?

  • Witam,
   w moim przekonaniu ma Pan duże szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Nie napisał Pan, czy posiedzenie wyznaczano z uwagi na złożenie przez Pana takiego wniosku czy też wniosek o warunkowe umorzenie złożył prokurator, jednakże z uwagi na niewielką ilość środka odurzającego jest duże prawdopodobieństwo przychylenia się Sądu. Proszę pamiętać, aby przedstawić wszelkie okoliczności, przemawiające za tym, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania, będzie Pan przestrzegał porządku karnego, a w szczególności nie popełni Pan ponownie przestępstwa. Chodzi w szczególności o zwrócenie uwagi na Pana zasługujący na aprobatę sposób życia, tj. osiągnięcia, działalność społeczną itp., które Sąd bierze pod uwagę z urzędu przy wymiarze kary. Ważne jest to, jeżeli żałuje Pan tego co się stało, okazanie skruchy i pokazanie, że Pan zrozumiał swój błąd i nie powtórzy go w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 × 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>