Jak wycofać się z dobrowolnego poddania się karze w sprawie o posiadanie narkotyków?

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, wówczas po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego zostaniesz zapytany, czy chcesz się dogadać z Prokuratorem, tzn. czy chcesz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie karze.

Z doświadczenia, jakie zdobyłem podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że większość osób zatrzymanych na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków idzie na układ z Prokuratorem i uzgadnia z nim karę za popełnione przestępstwo.

W wyniku tego porozumienia Prokurator składa do Sądu z aktem oskarżenia wniosek w trybie art.335 k.p.k. o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie oskarżonemu kary uzgodnionej z nim w postępowaniu przygotowawczym.

W takiej sytuacji Sąd wyznacza posiedzenie, w trakcie którego skazuje osobę zatrzymana na posiadaniu narkotyków na karę uzgodnioną pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym.

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że w większości przypadków kara uzgodniona z Prokuratorem jest surowsza od kary jaką możesz wywalczyć przed Sądem, po rozpoznaniu sprawy przez Sąd na zasadach ogólnych, a więc na rozprawie.

Po złożeniu w postępowaniu przygotowawczym wniosku o dobrowolne poddanie karze warto się zastanowić, czy odpowiada Ci kara uzgodniona z Prokuratorem.

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że zamiast wyroku skazującego masz szanse na korzystniejsze rozstrzygnięcie, a więc na:

 • umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu

 • warunkowe umorzenie postępowania karnego

 • wyrok skazujący na łagodniejszą karę

wówczas powinieneś cofnąć złożony w postępowaniu przygotowawczym wniosek o dobrowolne poddanie karze.

Powstaje pytanie jak i kiedy najlepiej jest to zrobić?

Najlepiej poczekać do skierowania przez Prokuratora do Sądu aktu oskarżenia i wtedy złożyć w Sądzie pismo – oświadczenie o cofnięciu wniosku o dobrowolne poddanie karze.

Jednocześnie powinieneś w tym piśmie wnieść o umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego, ewentualnie o wydanie wyroku skazującego na łagodniejszą karę z podaniem kary o jaką wnosisz.

Oświadczenie o cofnięciu wniosku o dobrowolne poddanie karze możesz złożyć najpóźniej na posiedzeniu Sądu wyznaczonym celem wydania wyroku skazującego. Wówczas powinieneś stawić się na to posiedzenie i oświadczyć przed Sądem że nie zgadzasz się na wydanie wyroku skazującego na karę uzgodnioną z Prokuratorem. Również w tym wypadku powinieneś wnieść o umorzenie, warunkowe umorzenie postępowania karnego lub o skazanie na łagodniejszą karę, którą należy sprecyzować. 

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Jak wycofać się z dobrowolnego poddania się karze w sprawie o posiadanie narkotyków?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. w pisze:

  Czy ten wniosek o wycofanie się z poddania się karze można złożyć listownie do sądu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   To oświadczenie – cofnięcie zgody na skazanie można złożyć w postaci pisma – pocztą lub na biurze podawczym Sądu.

 3. BIZZY pisze:

  Z doświadczenia na pewno prowadził Pan sprawy z art. 270. Przy kontroli osobistej wykryto u mnie legitymację studencką na nie moje nazwisko z moim zdjęciem. Poszedłem na ugodę z prokuratorem 1000 grzywny. Niestety Policjant prowadzący wprowadził mnie w błąd i powiedział, że zatarcie grzywny następuję po dwóch latach. Wolę zatem wyrok np. 3 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Czy mam szansę takowy otrzymać i czy warto pisać mi wycofanie od skazania. Legitymacją tą nigdy się nie legitymowałem.

  • Witam Pana,
   prawdą jest, iż z punku widzenia czasu zatarcia korzystniejsze jest skazanie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania niż na grzywnę. Powinien Pan na najbliższym posiedzeniu cofnąć zgodę na skazanie bez rozprawy. Jeżeli prokurator nie wysłał jeszcze sprawy do Sądu, może Pan z nim porozmawiać o ewentualnej modyfikacji wniosku o 335 kpk i zamienienie grzywny na karę pozbawienia wolności. Proszę wyjaśnić, iż zależy Panu na jak najszybszych zatarciu skazania, dlatego woli Pan karę pozbawienia wolności. Jest to z punktu widzenia prawa kara bardziej dolegliwa, więc prokurator i Sąd raczej nie powinni oponować.

   • Bogusław pisze:

    Witam
    Pragnę zauważyć, że po nowelizacji KK w lipcu 2015 zatarcie skazania w przypadku, kiedy jedyną karą jest kara grzywny, następuje po roku od jej wykonania….

    • Paulina Petroniec pisze:

     Szanowny Panie, rzeczywiście po nowelizacji kodeksu karnego w 2015 r. ustawodawca złagodził przepisy dotyczące zatarcia skazania, stanowiąc w art. 107 § 4a k.k., iż: „W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania”. Jednak na dzień udzielania odpowiedzi na zapytanie czytelnika, tj. w dniu 31 sierpnia 2014 r. obowiązywał jeszcze przepis sprzed nowelizacji, który w art. 107 § 4 k.k. stanowił, iż: „W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat”.

 4. 8d pisze:

  W związku z podejrzeniem posiadania narkotyków pod moją nieobecność zrobiono przeszukanie domu, podczas którego znaleziono 0,5 grama suszu, oraz wagę, browboxa i nasiona. Byłem wtedy na praktykach, z których zabrano mnie bezpośrednio na przesłuchanie, gdzie mnie przeszukali, i zarekwirowali telefon.
  Podczas składania zeznań, zeznałem, że przyznaje się do posiadania 0,5 grama suszu, zaprzeczyłem posiadanie wagi w celu odważania porcji, oraz nie przyznałem się do uprawy oraz niestety oznajmiłem dobrowolne poddanie się karze 600zł.
  Teraz chce to odkręcić. I w związku z tym mam kilka pytań:
  – czy mam jeszcze prawo do wnioskowania o przydzielenie adwokata z urzędu (i czy w przypadku skazania musiałbym ponieść koszty sądowe)
  – czy przy okolicznościach znalezienia u mnie dodatkowo wagi, browboxa i nasion, jest jeszcze szansa na umorzenie.
  – czy mogę wnioskować o oddanie mi telefonu (lub chociaż karty sim)

  • Witam, złożenie wniosku o przydzielenie adwokata z urzędu nadal Panu przysługuje. W przypadku skazania sąd może obciążyć Pana kosztami procesu bądź obciazyć nimi skarb Państwa. Z mojego doświadczenia wynika, iz w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej oskarżonego, sąd zwalnia od ponoszenia kosztów postepowania. Posiadanie wymienionych przez Pana rzeczy nie wpływa bezpośrednio na decyzję o umorzeniu, dlatego dalej może się Pan ubiegac o umorzenie postępowania z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Może Pan złożyć wniosek o zwrot telefonu, jednakże prokurator ma prawo go zatrzymać aż do zakończenia postępowania, jeżeli stanowi on dowód w sprawie.

 5. Sesar pisze:

  Teraz mam problem gdyż bezwiednie poddałem się karze już w przed obliczem sądu. nie czuję się winnym a do winy się bezwiednie przyznałem. jestem inwalida i muszę by nie cierpieć i jako tako się poruszać przyjmować leki przeciw bólowe a zaordynowane mam przez neurologa leki narkotyczne. Czasami nie pamiętam jak minął odcinek czasu, choć nie spałem. Z rozprawy niewiele pamiętam. Chcę wycofać się z tego co się wydarzyło zna sali sadowej. czy jest to możliwe?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, wszystko zależy od tego, czy postępowanie zakończyło się już wydaniem wyroku i jeśli tak, to kiedy. Jeśli wyrok jeszcze nie zapadł, powinien Pan powołać przed sądem te okoliczności, które napisał Pan w komentarzu i w zależności od tego ile Pan miał tych leków narkotycznych, starać się o warunkowe umorzenie postępowanie. Jeśli wyrok juz zapadł, ma Pan 7 dni od ogłoszenia wyroku na to, żeby pisemnie wnioskować o sporządzenie uzasadnienia od tego wyroku. Gdy przyjdzie na Pana adres wyrok z uzasadnieniem, należy w ciągu 14 dni od odebrania tego pisma, złożyć apelację do sądu II instancji. Co powinno znaleźć się w apelacji zależy od tego jak przebiegał cały proces, mogło być tak, iż w przypadku dobrowolnego poddania się przez Pana karze, Sąd zaniechał przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jeśli jednak od ogłoszenia wyroku minęło już 7 dni, wyrok się uprawomocnił i niestety nie będzie można go już zmienić.

 6. Imo pisze:

  W ubiegłym tygodniu zatrzymała mnie po wyjściu z lokalu policja. Podczas imprezy kupiłem tzw. mefedron. Oczywiście policja znalazła proszek. Na komendzie oczywiście rewizja osobista, potem przeszukanie mieszkania. Nic nie znaleziono bo nic nie miałem, kupiłem okazjonalnie i na użytek osobisty w lokalu. Na komendzie, nie w mojej obecności: dokonano testu który niejako potwierdził, że to mefedron (choć policjant gdy znalazł przy mnie proszek miał wątpliwości czy taka ilość wystarczy do testu) oraz zważono (ponoć 0,8 g). Dotąd nie byłem karany, nie mam problemu z narkotykami, sprawa incydentalna. Dostawałem na komendzie multum papierów do podpisu, byłem wymęczony całonocnym siedzeniem na dołku… czy wśród tych dokumentów mogło być oświadczenie o dobrowolnemu poddaniu się karze? Nie przypominam sobie by z treści wynikało jaka to miałaby być kara. Czy mam tu szanse (te 0,8g mefedronu) na skuteczne złożenie wniosku o umorzenie postępowania?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, znaleziony u Pana środek odurzający zostanie teraz przekazany do badań fizyko-chemicznych, na podstawie których biegły wyda opinię, w której wskaże czy rzeczywiście, posiadanie tego proszku, który został u Pana znaleziony jest na liście substancji, których posiadanie jest zabronione przez ustawę. Z doświadczenia jednak wiem, iż przy takiej wadze, nawet gdyby się okazało, iż posiadał Pan substancję zabronioną przez ustawę, warto starać się o umorzenie postępowania. Jeśli nie jest Pan pewien co znajdywało się w protokoałch, które Pan podpisywał zawsze Pan może wnioskować u Policji bądź Prokuratury (w zależności gdzie obednie się znajdują akta Pana sprawy) o wgląd w akta sprawy. W tym celu należałoby skontaktować się z prokuratorem bądź policjantem prowadzącym i złożyć pisemny wniosek o wydanie zgody na wgląd w akta i wykonanie fotokopii. Jeżeli rzeczywiście dobrowolnie poddał się Pan karze, na każdym etapie, również sądowym, może Pan wycofać swoją zgodę na dobrowolne poddanie się karze. Warto zatem byłoby, po cofnięciu zgody na dobrowolne poddanie się karze, porozmawiać z Policjantem lub Prokuratorem prowadzącym Pańską sprawę i wystosować wniosek o umorzenie postępowania z powołaniem się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania zachowa Pan status osoby niekaranej.

   • Imo pisze:

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź! W pierwszej kolejności zatem będę ustalał sygnaturę akt (niestety poza „spisem i opisem rzeczy” na którym widnieje podpis policjanta który mnie zatrzymał, nie mam żadnych informacji kto prowadzi sprawę) i wnioskował o wgląd do akt.

 7. mp123 pisze:

  a czy do art 207 też można wycofać przyznanie sie do winy na posiedzeniu sądu?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, nie sprecyzował Pan czego ma dotyczyć przedmiotowe posiedzenie sądu. Jeśli jest to posiedzenie w sprawie dobrowolnego poddania się karze, oczywiście może Pan na posiedzeniu sądu cofnąć zgode na dobrowolne poddanie się karze. Sąd nie wyda wyroku na takim posiedzeniu, tylko wyznaczu termin na rozprawie. Na rozprawie może Pan się przyznać lub nie przyznać do winy i żłożyć lub odmówić złożenia wyjaśnień. Wtedy sąd ma prawo odczytać Pana wyjaśnienia, które złożył Pan na etapie postępowania przygotowawczego. Po odczytaniu Sąd zapyta pana o to, czemu Pan zmienił wyjaśnienia. Wtedy musi Pan odpowiedź sądowi, co stało się przyczyną zmiany Pana wyjaśnień. W razie wewentualności proszę pamiętać, iż w razie złożenia przez Pana fałszywych wyjaśnień, nie grozi Panu z tego powodu odpowiedzialność karna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 × = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>