Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Za przestępstwo posiadania narkotyków grozi Ci kara pozbawienia wolności do lat 3. Wynika to z treści  art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W typowych przypadkach, a więc przy posiadaniu kilku-kilkunastu porcji narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy ektazy Sądy zazwyczaj wymierzają karę od kilku miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby od 2 do 5 lat.

W razie popełnienia przestępstwa posiadania niewielkiej ilości narkotyków, np. kilku gram marihuany, 0,5 grama amfetaminy czy kilku tabletek extazy oskarżony zachowuje szanse na warunkowe umorzenie przez Sąd postępowania karnego. Warunkiem jest jednak dotychczasowa niekaralność oskarżonego za jakiekolwiek przestępstwo umyślne.

W razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków przez sprawcę karanego za podobne przestępstwo w przeszłości, a więc posiadania, udzielania lub sprzedawania narkotyków należy się liczyć z możliwością wymierzenia przez Sąd kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Kara jaką Sąd wymierzy za przestępstwo posiadania narkotyków zależy przede wszystkim od:

 • ilości i rodzaju posiadanych narkotyków. W przypadku posiadania nawet znacznej ilości marihuany rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset gram oskarżony nadal zachowuje szansę na wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Natomiast w przypadku posiadania pół kilograma heroiny niemal pewne jest wymierzenie przez Sąd kary bezwzględnego pozbawienia wolności rzędu 1 roku lub nawet kilku lat.
 • dotychczasowej karalności oskarżonego za przestępstwa, w szczególności przestępstwa posiadania, udzielania czy sprzedawania narkotyków. Sprawca przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków, dotychczas nie karany za przestępstwo lub karany za drobne przestępstwo np. przeciwko mieniu zachowuje szansę skazania na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Taka sytuacja daje bowiem oskarżonemu i jego obrońcy możliwość przekonania Sądu, że popełniony przez niego występek był incydentem w jego życiu, wynikiem nieprzemyślanego impulsu, który nigdy już się nie powtórzy i z tego powodu oskarżony zasługuje na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia orzeczonej kary pozbawienia wolności.
 • dotychczasowego sposobu życia oskarżonego. Właśnie na tym polu liczy się inicjatywa dowodowa oskarżonego lub jego obrońcy. Należy zgromadzić i przedstawić Sądowi wszelkie dokumenty świadczące pozytywnie o osobie oskarżonego, jego dotychczasowym życiu, a w razie ich braku należy wskazać świadków, którzy przedstawią oskarżonego w pozytywnym świetle przed Sądem. Wszak ważą się losy oskarżonego – 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania a 2 lata w zakładzie karnym stanowi dla oskarżonego istotną równicę.
 • zachowania oskarżonego po popełnieniu przestępstwa. Także na tym polu liczy się aktywność oskarżonego i jego obrońcy. Aż do ogłoszenia wyroku należy podejmować działania mające na celu przekonanie sędziego, że wymierzenie oskarżonemu kary bezwzględnego pozbawienia wolności oznacza tragedię dla niego i jego rodziny, koniec jego planów zawodowych itp.

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że wiele zależy tu od aktywności oskarżonego oraz jego obrońcy. To właśnie zadaniem obrońcy oskarżonego jest wykazanie poprzez zeznania świadków oraz dowody z dokumentów okoliczności łagodzących dotyczących wejścia przez oskarżonego w posiadanie narkotyków, wykazanie, że było to zdarzeniem incydentalnym w życiu oskarżonego, wynikiem niedojrzałości, młodego wieku, przygodnej okazji zakupu narkotyków a także ukazanie osoby oskarżonego w jak najkorzystniejszym świetle. Dzięki aktywności oskarżonego lub jego obrońcy oskarżony może zostać skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zamiast kary bezwzględnej. Dzięki tej aktywności orzeczona kara bezwzględnego pozbawienia wolności może być niższa o kilka miesięcy, 1 rok od tej jaka by zapadła przy bierności oskarżonego i jego obrońcy.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

452 odpowiedzi na „Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Jeremiasz pisze:

   w 2003 roku znaleziono przy mnie marihuane i dostalem maly wyrok. 160 godzin prac spolecznych. nigdy wczesniej nie bylem karany i mam pytanie kiedy moge wystapic o wniosek o niekaralnosci bo potrzebuje go do pracy

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Kara ograniczenia wolności, czyli prace społeczne zaciera się po upływie 5 lat od ich wykonania. Oznacza to, że jeśli wykonał pan prace społeczne np. w 2005r., to wyrok uległ zatarciu w 2010r.

   • Bartek pisze:

    Witam wlasnie wczoraj znaleziono u mnie w saszetce sladowa ilosc marihuany czyli okolo 2-3 malutkie kawaleczki. Nigdy nie bylem karany i chcialbym wiedziec co mi grozi. Mam 15 lat

    • Paulina Petroniec pisze:

     Ma Pan 15 lat, nie może Pan odpowiadac jak osoba dorosła z kodeksu karnego. Czeka Pana sprawa w sądzie rodzinnym. Proces będzie prowadzony według ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W art. 6 tej ustawy znajdzie Pan katalog kar wychowawczych. Najprawdopodobniej sprawa skończy się na karze nagany i nadzorze kuratora lub rodziców

  • Dawid pisze:

   po przeszukaniu mieszkania okazalo sie ze jestem w posiadaniu 20g anfetaminy i 30g marihuany poporcjowanego narkotyku. handlu mi nie przybijaja. nie bylem wczesniej karany, jakiej kary moge sie spodziewac, jestem osoba bezrobotna. wyrok w zawieszeniu, grzywna ?/

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    To dobrze, że ma pan czystą kartę karną. W tej sytuacji może Pan liczyć na kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz grzywnę (z uwagi na brak dochodów, rzędu 1000 zł.) Oczywiście błędem byłoby założyć, że karę w zawieszeniu ma Pan na pewno. Spotykałem się z wyrokami skazującymi na bezwzględną karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa nawet wobec osób niekaranych dotąd za przestępstwo. Celowe byłoby złożenie dobrze uzasadnionego wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

  • Michał pisze:

   Witam, kiedys cos tam zalatwilem znajomym (marihuane) ale od ponad 5 miesiecy nie mam z tym nic wspolnego, czasem sobie przypale no i na tym sie konczy, czy moge pojsc siedziec za pomówienie? Zeznania np 2-3 swiadkow? Albo jednego, ktory mnie wysypie, ze ode mnie cos kiedys bral? Zmienilem sie, tamto to przeszlosc ale sytuacja robi sie nieciekawa, dodam ze nie bylem nigdy karany za cos podobnego, jedynie za pobicie (60 godzin spolecznych przez 3 miesiace), ale od tego wyroku sie odwolalem i czekam na werdykt.
   Pozdrawiam.

   • Witam Pana,
    dowód z zeznań świadków jest w prawie karnym pełnowartościowym dowodem. W związku z tym możliwe jest, że zostanie Pan oskarżony o sprzedaż/udzielenie narkotyków. Sędzia może swobodnie oceniać dowody, dlatego też jeżeli uzna, że zeznania świadków są spójne i wiarygodne, może wydać wyrok skazujący. To, że zmienił Pan swoje życie jest okolicznością łagodzącą, nie wyklucza jednak pociągnięcia Pana do odpowiedzialności za czyny z przeszłości.

  • Jasio pisze:

   Witam,mam taki problem posiadalem 0,09grama,i policja mnie zlapala,wszystko juz zeznalem,ide niedlugo po odbior telefonu ktory mi zatrzymali funkcjonariusze,i chcialem sie zapytac co grozi za posiadanie smsów typu „Masz cos sprzedac” bądz „Masz ogaranac połowke”Czy jest jakas mozliwosc,ratunku zamiast donosic? poniewaz pozniej by byly odwety itp. prosze o odpowiedx

   • Witam Pana,
    w mojej ocenie, sama treść smsów nie powinna Panu zagrażać, ponieważ nie jest w nich napisane, o co konkretnie chodziło. Jednakże proszę pamiętać, że w połączeniu z innymi dowodami (np. zeznania świadka), treść wiadomości może zostać zinterpretowana w kontekście sprzedaży narkotyków.

  • Mateusz pisze:

   Witam, mam takie pytanie odnosnie posiadania. w tym roku w wakacje kupilem 0.5g jakiegos dopalacza. nie palilem go tylko wrzucilem do szafki i o nim zapomnialem. Niestety natretny ojciec znalazl to i zadzwonil na policje mowiac ze znalazl w domu susz. Oczywiscie policja przyjechala i zabezpieczyla ten susz z rak ojca. Pytajac mnie czy to moje powiedzialem ze nie. Nie przeszukiwali mi pokoju tylko wysluchali ojca w domu i pojechali.Podobniez ma mi przyjsc wezwanie na przesluchanie na policji w sprawie oskarzonego. Nigdy nie bylem karany ttylko swiadkiem w podobnej sprawie. co mi grozi? Jak sie bronic. POMOCY

   • W pierwszej kolejność, jeżeli zostanie wszczęte dochodzenie, Policja powinna oddać susz do badania fizyko-chemicznego, mającego na celu ustalenie, czy dana substancja jest w ogóle narkotykiem. Jeżeli jest Pan osoba pełnoletnią, może Pan ubiegać się o umorzenie postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. W tym celu powinien Pan najpierw zadzwonić na właściwą miejscowo jednostkę Policji i zapytać, czy toczy się wobec Pana jakieś postępowanie. Jeśli tak, proszę ten wniosek wysłać do osoby prowadzącej dochodzenie z prośbą o poparcie Pana stanowiska. Jeżeli nie otrzyma Pan takiego poparcia, może Pan walczyć o nie przed Sądem po wysłaniu przez organy ścigania aktu oskarżenia.

  • Radosław pisze:

   Witam. Ostatnio znaleziono przy mnie 1.85 g brutto , netto wynosi około 1-1.2 , jestem uczniem , nie byłem wcześniej wgl. karany (mam czystą kartę) , pozwiedzano mi że sprawa zostanie umorzona dlatego że była to mała ilość , wcześniej nie bylem karany ani w domu nic nie znaleźli. i o to mam takie pytanie czy mam czekać bezczynnie czy coś zrobić? Ale nie wiem co mógłby Pan coś poradzić ?

   • Paulina Petroniec pisze:

    Witam. Napisał Pan, że jest Pan uczniem. Jeśli jest Pan niepełnoletni nie będzie odpowiadać Pan na podstawie kodeku karnego, a na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich przed Sądem Rodzinnym. W takim przypadku sprawa może zostać umorzona, bądź po przekazaniu jej do Sądu, Sąd może zastosować wobec Pana środek wychowawczy bądź poprawczy. Jeśli jest Pan pełnoletni, procedura w Pana przypadku oparta jest na przepisach prawa karnego. Jeżeli rozmawiał Pan z policjantem lub prokuratorem i poinformowali Pana że zamierzają wydać postanowienie o umorzeniu postępowania, może Pan czekać teraz na wydanie postanowienia w tej sprawie. Może Pan jednak wystosować wiosek o umorzenie postępowania i skierować do instytucji, która obecnie zajmuje się Pana sprawą ze wskazaniem na znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 lub na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który dopuszcza umorzenie postępowania karnego, gdy orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu lub stopień jego społecznej szkodliwości.

  • karol pisze:

   Witam mam 19 lat policja znalazła u mnie blisko 0.5 kg marihuany tyle ze mokrej i mam zarzuty posiadanie oraz uprawę. Teraz zostałem objęty dozorem policyjnym. Do wszystkiego przyznalem sie dobrowolnie oraz mówiłem ze to do własnego użytku i dobrowolnie poddalem sie karze jest możliwość otrzymania wyroku w zawieszeniu?

   • Paulina Petroniec pisze:

    Sąd może orzec o ‚wyroku w zawieszeniu’, w przypadku, gdy kara którą orzeknie nie jest wyższa od 1 roku. Nie napisał Pan jaki zarzut został Panu dokładnie postawiony, ale przy takiej ilości zapewne będzie to zarzut posiadania znacznej ilości narkotyku. Za to przestępstwo przewidziana jest kara od 1 roku do lat 10. Dochodzi jeszcze również kwestia drugiego zarzutu, który wpłynie na wysokość kary. Okolicznością łagodzącą w Pańskim przypadku jest Pana wiek. Ma Pan dopiero 19 lat i w wg przepisów jest Pan osobą młodocianą. Sąd bowiem wymierzając karę osobie młodocianej kieruje się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować, a nie ukarać (art. 54 k.k.). W związku z tym, powołując się na ten artykuł oraz na art. 60 k.k. może Pan wnosić o skazanie i wymierzenie kary nadzwyczajnie złagodzonej. Można wtedy wnioskować o wymierzenie kary do 1 roku z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

    • maja pisze:

     Witam.moj znajomy zostal podejrzany o wprowadzenie do obrotu znacznej ilości narkotyków . Czy może starać sie o poręczenie majątkowe ??

     • Paulina Petroniec pisze:

      Szanowna Pani, poręczenie majątkowe to jeden ze środków zapobiegawczych, którego zastosowanie przewiduje kodeks karny w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Decyzję o zastosowaniu jednego ze środków zapobiegawczych podejmuje, w zależności od etapu postępowania karnego i rodzaju środka, prokurator bądź sąd. Pani znajomy nie może wnioskować o zastosowanie jednego ze środków zapobiegawczych, ale może wnioskować, w przypadku jego zastosowania, o zmianę lub jego uchylenie. Jeśli w przypadku Pani znajomego został zastosowany tymczasowy areszt oczywiście w każdym momencie może on wnioskować o jego uchylenie bądź zmianę i zastosowanie poręczenia majątkowego.

  • Sylwia pisze:

   Witam ! Miesiąc temu brat został złapany w areszcie śledczym z marihuana 0,7 g przenosił go w bucie . Co mu za to grozi ?

   • Paulina Petroniec pisze:

    Szanowna Pani, przy takiej ilości brat mógłby się starać o umorzenie postępowania z powołaniem się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, ale ze względu na fakt, iż pozostaje on w areszcie śledzym, może to być utrudnione. Trudno mi określić jakiej kary może się brat spodziewać, bo nie wiem jakie wcześniejsze kary zostały mu orzeczone i jak wygląda jego sytuacja osobista i rodzinna. Z doświadczenia jednak wiem, że sądy przy takiej ilości orzekają karę grzywny lub ograniczenia wolności.

  • kinia pisze:

   Witam ,mój maz został tymczasowo aresztowany pod zarzutem wprowadzenia do obrotu znaczej ilosci narkotow czy jest możliwość poreczenia majatkowego ?? Czy prokurator i tak przedkuzy areszt ??

   • Paulina Petroniec pisze:

    Szanowna Pani, sąd postanawia o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Ten okres może zostać następnie postanowieniem wydłużony na okres który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy. Trzeba pamiętać, że tymczasowy areszt to środek zapobiegawczy, który jest najdalej idącym w skutkach środkiem. Wobec tego, można go zastosować jedynie w szczególnych wypadkach. Jak wskazuje ustawa, tymczasowy areszt można zastosować m.in. w sytuacji, gdy zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu lub gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne (art. 258 § 1 k.p.k.). Należy jednak pamiętać o art. 258 § 2 k.p.k., który wskazuje, że jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą. Należy zauważyć, iż wprowadzanie do obrotu znacznej ilości narkotyku jest bardzo surowo karane, ponieważ jak wskazuje art. 56 ust. 3 ustawy i przeciwdziałaniu narkomanii, kto wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie i jest to ich znaczna ilość, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Wobec tego samo zagrożenie wysoką karą za popełnienie zarzucanego mężowi czynu daje podstawę sądowi do wydania postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztu. Jednak na każdym etapie mąż może się starać o zmianę tego środka zabezpieczającego. We wniosku o zmianę powinno się znaleźć zapewnienie, iż mąż będzie się stawiać na każde wezwanie sądu i zastosowanie najbardziej surowego środka jest niecelowe. Należy również wskazać, jaką kwotę poręczenia majątkowego mąż jest w stanie zapłacić. Wysokość poręczenia majątkowe powinna być dostosowana do wagi popełnionego czynu i zarzutu, który został mężowi przedstawiony.

  • zandj pisze:

   Moja kolezanka miala przy sobie narkotyki i policja nas zlapa u mnie nic nie znalezli czy grozi mj coś ?

   • Paulina Petroniec pisze:

    Szanowna Pani, jeśli Policja nie znalazła u Pani narkotyków, nie powinien zostać Pani postawiony zarzut posiadania. Jednak dużo może również zależeć od wyjaśnień, jakie Pani koleżanka złoży na Policji. Jeśli wskaże ona, że znalezione przy niej narkotyki przeznaczone były jedynie na jej własny użytek, nie powinien zostać postawiony Pani zarzut. Jeśli jednak zezna ona, iż narkotyki należały zarówno do Niej jak i do Pani, Pani również może zostać postawiony zarzut posiadania środków odurzających.

  • Mateusz pisze:

   Witam, mam problem zostało zabezpieczone w moim mieszkaniu 10g marihuany, policja przyjechała do mnie w związku z zatrzymaniem kolegi z którym widziałem się dzień wcześniej i dostałem to od niego, przyznalem się do wszystkiego i powiedziałem jak było i zostałem zwolniony. Problem polega na tym że mam już wyrok 1 roku w zawieszeniu na 3 lata za sprawę narkotykowa, moje pytanie polega na tym co mam zrobić aby uniknąć odwieszenia kary więzienia? Czy zapisanie się na terapię zwiększy moje szanse, w zeznaniu powiedziałem że nie jestem uzależniony choć tak naprawdę jestem, czy wynajęcie adwokata jest zasadne czy warto bronić się samemu? I jeszcze jedno czy moja sprawa będzie prowadzona osobno czy wraz ze sprawą zatrzymanego kolegi z doświadczenia wiem że w jego wypadku od zatrzymania do sprawy sądowej mija bardzo dużo czasu.

   • Paulina Petroniec pisze:

    Szanowny Panie, kara uprzednio zawieszona zostanie Panu obligatoryjnie odwieszona, jeśli za nowe przestępstwo przez Pana popełnione zostanie Panu orzeczona kara pozbawienia wolności. Ze względu na to, iż za poprzednie popełnione przez Pana przestępstwo miał Pan orzeczoną karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, w nowym postępowaniu sąd nie będzie już władny do wydania Panu wyroku w zawieszeniu (art. 69 k.k. oraz 75 k.k.). Stąd też, żeby uniknąć kary więzienia, musi Pan się starać o orzeczenie przez sąd kary bądź grzywny bądź kary ograniczenia wolności. Przy takich karach sąd nie będzie zmuszony zarządzić wykonania Panu kary uprzednio zawieszonej, ale będzie miał taka możliwość (art. 75 § 2 k.k.). Jeśli jest Pan uzależniony od narkotyków, może Pan się zapisać na terapię odwykową. Dla sądu będzie to oznaka, iż stara się Pan walczyć z uzależnieniem. Jednak proszę pamiętać, iż terapię odwykową można również odbywać w warunkach penitencjarnych.

  • kasoa pisze:

   Witam. Mój chłopak w 2012 roku dostał wyrok w zawieszniu za posiadanie 8 g marihuany. W 2016 ponownie znaleziono przy nim mniej niż 1 g haszyszu. Teraz przebywa za granicą, nie ma juz nic wspólnego z marihuaną, ale w jego rodzinnym domu była prokuratura. Zy może mieć to związek ze sprawa z 2016 r? Czy może chodzić o doprowadzenie go do aresztu? Prokuratura zajmuje się czymś takim czy gdyby chodziło o doprowadzenie do aresztu zgłosiła by się po niego policja?

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam, jeśli Pani chłopak został skazany w 2012r. za posiadanie marihuany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, jeśli Sąd nie zarządził wobec niego wykonania tej kary (czyli jeśli jej „nie odwiesił”) i Pani chłopak wykonał obowiązki wskazane w wyroku skazującym, np. zapłacił grzywnę lub nawiązkę na cel społeczny, to ten wyrok skazujący z 2012r. powinien się już zatrzeć, to jest ulec wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego.

    Co do ostatniej wizyty organów ścigania w domu rodzinnym pani chłopaka, to możliwe są 2 przyczyny: albo pani chłopakowi zarządzono wykonanie poprzedniej kary pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków i został wydany nakaz doprowadzenia pani chłopaka do Zakładu karnego lub nawet list gończy w tym celu, albo rzeczywiście chodzi o nową sprawę – o posiadanie haszyszu w 2016r.

    Nie jest możliwe, by Pani chłopaka odwiedził Prokurator – Prokuratorzy nie wykonują takich czynności, zlecają jej Policji.

    Pani chłopak powinien ustanowić obrońcę zlecając mu przejrzenie „starej” sprawy w celu ustalenia czy doszło w niej do zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności oraz do nowej sprawy celem ustalenia co się w niej dzieje. Jest to konieczne dla uchronienia pani chłopaka przed zatrzymaniem i aresztowaniem, np. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

  • Paulina pisze:

   Witam ile grozi za posiadanie 11 g heroiny

 2. Martyna0309 pisze:

  Witam! Mój chłopak był wcześcniej karany 2 razy za posiadanie narkotyków i za handel ma łącznie 15 mies w zawiasach. Ostatnio mieliśmy przeszukanie mieszkania i znaleziono 350 gram marihuany (niepodzielonej) znaleziono również wagę. Obecnie jestem w 5 miesiącu ciąży i nie mam pojęcia co będzie jestem przerażona ! Chciałabym bardzo żeby dostał ostatnią szansę ponieważ mieliśmy układać normalne, spokojne życie planowalismy już ślub za 4 miesiące rodzi się nam dziecko a chłopak dostał dwu miesięczną sankcję. Oto i moje pytania : Czy jest w ogóle jakaś nadzieja na to żeby wyszedł, czy jest możliwy areszt domowy, grzywna, jakieś poręczenie że ktoś weźmie za niego odpowiedzialność cokolwiek co uratuje go przed więzieniem. Ja już wariuje od kilku tygodni myśle o jakimś rozwiązaniu , jestem bezsilna. PROSZĘ O WSZELKĄ POMOC ! BARDZO DZIĘKUJE ZA WSZYTSKIE PORADY !!!!!!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Opierając się na doświadczeniu zawodowym z czasów orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego sądzę, że pani chłopakowi Prokurator przedstawił zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków z art.62 ust.2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożonego kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. To właśnie zagrożenie surową karą jest podstawą stosowania wobec niego tymczasowego aresztowania. Myślę, że jedyną szansą na zwolnienie Pani chłopaka z aresztu jest zaproponowanie zamiany tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe oraz wykazanie, że nie zachodzi w tym przypadku obawa matactwa procesowego z jego strony, skoro Prokurator dysponuje już dowodami potwierdzającymi fakt popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Więcej na ten temat może Pani przeczytać na prowadzonej przeze mnie stronie http://www.tymczasowoaresztowany.pl.

   Jedyną szansą na uchronienie Pani chłopaka przed kilkoma latami więzienia jest przekonanie Prokuratora lub Sądu, że uzasadnione jest podjęcie przez Pani chłopaka terapii dla osób uzależnionych lub zażywających marihuanę i zawieszenie postępowania karnego na czas trwania terapii, tj. na okres 1 roku lub 2 lata. To może pozwolić na zyskanie czasu potrzebnego na zatarcie poprzednich wyroków skazujących go na kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Dzięki temu Sąd nie mógłby zarządzić mu jej wykonania. W przeciwnym wypadku Pani chłopak pójdzie do Zakładu Karnego na 15 miesięcy poprzednio orzeczonej kary pozbawienia wolności plus dodatkowo na 2 lata za obecne przestępstwo.

 3. Martyna0309 pisze:

  Aha czyli sądzi Pan, że jest szansa żeby chłopak został wypuszczony na wolność przez podjęcie terapii. Myśli Pan, że sąd zgodzi się na taki warunek ? Mój chłopak na pewno zgłosi się na taką terapie, jest załamany tym , że siedzi w areszcie śledczym. Rozmawiałam z nim i jest załamany
  ponieważ niedługo rodzi się nam dziecko a sąd odwiesi mu wyroki i pójdzie siedzieć na długi okres czasu, opisał mi w liście, że chce się zmienić i dać prawdziwą ,normalną rodzinę naszemu dziecku nie chce robić tego co dotychczas, chce iść do pracy i jak na razie zamieszkać u rodziców do czasu kiedy będzie nas stać na utrzymanie. W lutym mija mu jedeny wyrok czyli gdy poszedł by na terapię to wtedy ten by był do zawieszenia tak ? A czy jest jeszcze jakiś inny sposób gdyby to się nie udało ?
  Bardzo dziękuję Panu za udzielanie mi porad.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Sama propozycja podjęcia terapii dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki nie wystarczy do uchylenia tymczasowego aresztowania. W mojej ocenie należy dodać jeszcze poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji. Najważniejsze to doprowadzić do jak najszybszego zwolnienia Pani chłopaka z aresztu, podjęcia przez niego terapii i uzyskania na tej podstawie zawieszenia postępowania karnego. Dzięki temu Pani chłopak uzyska czas niezbędny do przekonania Sądu, że nie warto skazywać go na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, a ponadto, jeśli wyrok skazujący za obecne przestępstwo zapadnie po zakończeniu okresu próby i jeszcze 3 miesięcy za poprzednie przestępstwa, to Sąd nie zdąży ich odwiesić, tj. zarządzić wykonania poprzednich kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 4. Martyna0309 pisze:

  A jaka jest kwota poręczenia majątkowego ? Nie wiem czy będzie mnie po prostu na to stać. Czyli widzi Pan jakieś szanse na wyciągnięcie go z aresztu tylko ciekawe czy sąd się na takie coś zgodzi..

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wysokość poręczenia majątkowego zależy od 2 okoliczności: sytuacji finansowej podejrzanego / oskarżonego i osoby składającej w jego imieniu poręczenie oraz od zarzucanego mu czynu, grożącej mu kary czy tez niebezpieczeństwa podjęcia przez niego próby ucieczki lub zastraszania świadków w razie zwolnienia z aresztu. Generalnie warto zaproponować niższą kwotę poręczenia majątkowego, np. 2000 zł., a potem na posiedzeniu Sądu negocjować z Sędzią jego wysokość.

 5. Martyna0309 pisze:

  Jestem załamana. Dowiedziałam się, że chłopak jest oskarżonym również w sprawie o wymuszenie 60 tys złotych to jedna wielka bzdura !!!!! Nie było nigdy takich pieniędzy owszem pomagał jednej kobiecie niby jako jej ochroniarz , sąsiedzi jej dokuczali i on na każde jej wezwania był i pomagał nawet nie wiem czy coś za to dostawał bo to była kolegi dziewczyna i oni we 2 tam jeździli nie wiem w co on się władował !!!!!! Co się stanie jeżeli przez tą jeszcze jedną sprawę pójdzie do więzienia ??!!! Ale jeżeli tego nie udowodnią przecież to jest wyssane z palca to o czym ta kobieta mówi… Nawet nie ma jak tego udowodnić !!!!!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   To znacznie pogarsza sytuację procesowa Pani chłopaka i znacząco zmniejsza jego szansę na uchylenie aresztu. Chodzi o to, że prawdopodobną przyczyną jego aresztowania za posiadanie znacznej ilości narkotyków była grożąca mu surowa kara. Tą przyczyną można zwalczać, np. uzależnieniem od narkotyków, gotowością podjęcia terapii uzależnienia od narkotyków celem wykazania, że po podjęciu tych działań oskarżony ma szansę na warunkowe zawieszenie wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności. Natomiast, gdy dołożymy do tego zarzut rozboju, czy wymuszenia rozbójniczego, to pojawia się dodatkowa przyczyna uzasadniająca stosowanie aresztu aż do przesłuchania świadków na rozprawie głównej przed Sądem w postaci groźby ich zastraszania przez oskarżonego. Z ta przesłanka można skutecznie walczyć tylko poprzez podważenie wiarygodności dowodów obciążających Pani chłopaka w zakresie stawianego mu zarzutu wymuszenia rozbójniczego. Więcej, nie sposób Pani poradzić bez znajomości akt sprawy. pani chłopak lub jego obrońca powinni zwrócić się do Prokuratora o zgodę na zapoznanie się z aktami sprawy, by ocenić jakie dowody zebrał Prokurator na potwierdzenie zarzutu wymuszenia rozbójniczego, by ocenić jak można je podważyć. Tak więc sytuacja Pani chłopaka jest bardzo trudna, gdyż w razie skazania należy się liczyć z karą 2 lat pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków, 2 lat pozbawienia wolności za wymuszenie rozbójnicze, co daje karę łączną rzędu 4 lat pozbawienia wolności.

 6. Martyna0309 pisze:

  Nie udowodnią mu takiej sumy pieniędzy bo czegoś takiego nie było ! Czyli jak nie było to i nie udowodnią, ta kobieta jest alkoholiczka bunkowaną przez jej koleżankę która jest świadkiem w sprawie jest ona róznież karana za posiadanie narkotyków więc cóż to za wiarygodny świadek !!!! Z tego co wiem ta kobieta pojechała złożyć zeznania do CBŚ po czym policja przyjechała szukać dowodów a znaleźli marihuanę. Mój chłopak oraz niby jego współpracownik zeznawali prawdę i ich zeznania pokrywały się nie wiadomo co jeszcze tam jest !! Nie wiem ręce mi opadają z dnia na dzień coraz bardziej. Nie stać mnie na adwokata tylko ma tam jakiegoś z urzędu a wiadomo Ci niewiele robią… Nie mam pojęcia myślałam, że głownie będzie karany za narkotyki bo przestępstwo za które oskarżyła go ta kobieta jest z innego paragrafu i nawet jeśli dostałby za to zawiasy to nic by nie wpłyneło na wsadzenie go do więzienia… Nie wiem co robić

 7. Adrian pisze:

  Witam! Prosze o pomoc! Zatrzymano mnie z suszem marihuany o wadze 10 gram. Zgodziłem sie na dobrowolne poddanie sie karze 6 miesiecy na 4 lata w zawiasach oraz 1000zł grzywny. Dnia dzisiejszego przyszedł mi WYROK NAKAZOWY w ktorym jest napisane ze jestem skazany na kare pozbawienia wolnosci 12 miesiecy. Pochodze z ubogiej rodziny, mam 19 lat i nigdy nie miałem konfliktu z prawem, nawet nie dostałem mandatu. Własnie koncze szkołe ale chciałem kontynułowac nauke. Prosze o rade jak sporzadzic odwołanie zeby kare pozbawienia wolnosci zamienili mi na kare w zawiasach? Z gory dziekuje!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Proszę uważnie przeczytać wyrok nakazowy. Nie pasuje mi w nim oznaczenie kary pozbawienia wolności w wysokości 12 miesięcy. Sąd powinien ją oznaczyć jako 1 rok pozbawienia wolności. Może Sąd orzekł 12 miesięcy ograniczenia wolności a nie pozbawienia wolności?

   Jeśli Sąd wymierzył Panu za posiadanie 10 gram marihuany 12 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, to jest to rażąco surowy wyrok. Radzę jak najszybciej złożyć w Sądzie sprzeciw od tego wyroku, inaczej wyrok się uprawomocni. W mojej ocenie ma Pan realną szansę na kare rzędu 5-6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3-4 lata próby.

 8. Adam pisze:

  Witam. Chciałbym zaczerpnąć informacji. Mianowicie złapano mnie z 3,2 grami marihuany brutto [ ok 2gr netto ] . Pytanie.. Jest jakaś szansa uchowania sie od wyroku ? A skończeniu tylko na karze grzywny ?

 9. Adam pisze:

  Dodam iż nigdy nie bylem karany sadownie .

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Przy zatrzymaniu na posiadaniu nieznacznej ilości narkotyków, własnie rzędu 2 gram marihuany, na własny użytek ma Pan szanse na umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62 a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. To bardzo korzystne rozstrzygnięcie, gdyż dzięki niemu zachowuje Pan status osoby nie karanej za przestępstwo i nie ponosi Pan żadnych negatywnych konsekwencji swojego czynu. Warunkiem jest bardzo dobrze uzasadniony wniosek o umorzenie postępowania karnego, z którego będzie wynikać, że nie zasłużył Pan na wyrok skazujący i nie może Pan być karany za przestępstwo. Do tego dochodzi umiejętne zachowanie na posiedzeniu Sądu.

 10. beata m pisze:

  Witam mam powazna sprawe moj narzeczony został skazany na 1,6 roku w zawieszeniu na 3 lata ( w 2009 roku ) za posiadanie narkotykow ( sa to zeznania jego kolegi na ktorych podstawie moj chł. został zatrzymany i przynał sie do tego ) a chodzi mniej wiecej o 10g marihuany i amfetaminy ( 10g lacznie) 3 lata temu odsiedział za to kare 2,5msc. wypuscili go , lecz teraz kiedy wyrok mial ulec przedawnieniu został znow zatrzymany i odsiaduje juz miesiac czasu . Adwokat wniosla zeby go z tamtad wypuscili jednak pozostało czekac…. Co ja jako narzeczona moge zrobic ? gdzie pisac ? dodam ze oprocz tego nie byl notowany ani karany po tych 3latach juz po osiadce on strasznie sie zmienił chcemy zalozyc rodzine , pracował w firmie w ktorej przedluzyli mu umowe na 2 lata … zarabiał super pieniadze , mamy dziecko ( co prawda osadzony nie jest ojcem ) ale mały jest strasznie znim zyty codziennie pyta o niego i strasznie go kocha ….od tamtej pory nie uzywał nawet rzadko pije alkohol raz na 2tyg. :( jest zupelnie inny … pisma przychodziły do niego do domu ( w tym domu nikt nie mieszkał ) o wstawienie sie …. a my mieszkalismy w innej miejscowosci … co prawda wiem ze to jego wina mogl to zglosic ale juz po fakcie :( co teraz ? jak mu pomoc siedzi w zakładzie pol otwartym jeszcze na samym koncu ( mam do neigo 200km ) nawet przeniesc go niechca bo pisalam prosby do derektora :(

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Za mało Pani napisała, bym mógł coś doradzić. Proszę napisać, za co został ponownie osadzony w więzieniu, czy poprzednia kara została zarządzona, tj. odwieszona, czy został aresztowany w związku z zarzutem nowego przestępstwa?

 11. beata m pisze:

  Witam, z dnia na dzień do jego miejsca pracy przyszla policja .. został zatrzymany . Niebawem sprawa miała ulec przedawnieniu i ze tak to nazwe przypomnieli sobie o nim . Wczesniej dzieki adwokatowi dzieki pismą został wypuszczony to znaczy tak odwieszone zostało wszystko .
  Nic nowego nie zrobił oprocz tych narkotyków ktore pojawiły sie 3 l temu nic sie nie wydarzyło . Byc moze na jego miejsce wczesniejszego zamieszkania przychodziły wezwania ale nam niestety nic nie było o tym wiadome . 3 dni temu jego rodzice dostali wezwanie do Pani kurator ( ktorej nawet wczesniej nikt mu nie przyznał ) Dzis jego mama rozmawiala z kurator , mowila ze trzeba byc dobrej mysli bo ma do kogo i do czego wracac ma prace ( zaswiadcznie ze po wyjsciu bedzie mial gdzie pracowac) teraz ponoc trzeba wynajac dobrego adwokata ktory pomoze mu z tego wyjsc takiego tez znalezlismy pytanie tylko jak dlugo trzeba czekac ?

 12. beata m pisze:

  prawdopodobnie został osadzozny za to ze nie wstawił sie gdzies , moze do sadu … za wiele nie wiadomo

 13. Łukasz pisze:

  Sytuacja wyglada nastepujaco ,zostałem złapany z nie wielką iloscia suszu roslinnego a dokladnie z 0,6g wspolpracowalem z policja ,ale chcial bym udowodnic i jednoczesnie zmienic zeznania (wykluczyc osobe ktora podalem w zeznaniach reszta byla prawdą), ze to tylko znalzlem ,chcial bym rowniez dodac ze w szkole mialem robione testy gdzie w mojej sytuacji wynik byl pozytywny .Jak Pan mysli moga mnie wyrzucic ze szkoly?? Jak z tego wszystkiego sie wywinac?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   To zależy w jakiej jest Pan szkole, co do zasady nie wyrzucają za to ze szkoły średniej czy wyższej. Jeśli w czasie czynu ukończył pan 17 lat, to prawdopodobnie zostanie Pan oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na szczęście dla Pana, przy tak niewielkiej ilości, odpowiadającej niecałej 1 porcji marihuany ma Pan realną sporą szanse na umorzenie postępowania karnego. Warunkiem jest dobrze uzasadniony wniosek do Sądu.

 14. Dominik pisze:

  Witam, ostatnio zatrzymano mojego znajomego pod zarzutem handlu narkotykami, sam przyznał się do winy, zeznał że w okresie 6 miesięcy sprzedał mi ok. 5g. marihuany. Moje pytanie brzmi, czy jak przyznam się do zakupu od niego marihuany będę miał z tego powodu jakieś nieprzyjemności?. Sprawę komplikuje fakt iż kiedyś sam zostałem skazany za handel Marihuaną(niewielkie ilości ale jednak) wyrok w zawieszeniu skończył mi się jakieś 3 lata temu. Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W takim przypadku przysługuje Panu prawo do odmowy odpowiedzi na pytania dotyczące zakupu marihuany, dy będzie Pan przesłuchiwany jako świadek, gdyż zeznając naraziłby się Pan na odpowiedzialności karna za przestępstwo. To tak w uproszczeniu, gdyż większość sędziów uważa, że osoby w Pana sytuacji nie można byłoby skazać za posiadanie narkotyków w przeszłości, skoro Policja nie złapała pana na posiadaniu marihuany.

 15. Aga12 pisze:

  Witam ! mam pytanie jaka kare moze dostac osoba na która ktos zeznqł że sprzedawala narkotyki?
  osoba ta byla karana lecz za cos innego oraz jest pełnoletnia.
  pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Za sprzedaż narkotyków dostaje się zazwyczaj kare pozbawienia wolności w zawieszeniu. To jednak zależy również od tego o jaki narkotyk chodzi, od tego ilu osobom i ile razy sprzedało się narkotyki. W przypadku karalności za przestępstwo, nawet inne zawsze jest spore ryzyko kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

 16. On pisze:

  Dzień dobry. Za rok kończy mi się zawieszenie tj. listopad 2013 za handel narkotykami. W zeszłym tygodniu złapano mnie ze skrętem, ważył 0,3 grama czy pójdę siedzieć :( ? Co muszę zrobić żeby uniknąć więzienia ??

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Najbezpieczniej będzie przeciągnąć sprawę, by żaden wyrok nie zapadł przed zakończeniem okresu próby. W innym wypadku Sąd może panu odwiesić poprzednia kare za handel.

 17. Andrzej pisze:

  Witam,
  Mój pełnoletni, uczący się syn, został zatrzymany za posiadanie skręta o wadze o,98g
  Na drugi dzień przeprowadzono w mieszkaniu rewizję – nic nie znaleziono.
  W protokole zatrzymania, napisano, że syn nic nie oświadczył, ale sam policjant spisując ze mną i żoną protokół po rewizji powtarzał, że syn nie chce współpracować, cały czas twierdzi, że skręta znalazł i grożą mu co najmniej prace społeczne. Wypuszczono go po powrocie policjantów z rewizji.
  Teraz wysłano próbki do laboratorium.
  Mam pytanie co?, kiedy? Dalej…
  Czy synowi grozi wpis do rejestru o karalności?
  Czy i kiedy możemy coś zrobić, aby pomóc synowi?
  Informuję, że jest to, jego pierwszy konflikt z prawem.
  Z góry dziękuję za rady.
  Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Przy posiadaniu niecałego grama marihuany, a więc 1 działki tego narkotyku należy się starać o umorzenie postępowania karnego z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości tego czynu. Doradzam złożenie takiego wniosku z dobrym uzasadnieniem jak tylko do akt dotrze opinia biegłego potwierdzająca, że susz zatrzymany u Pana syna to marihuana.

 18. Wojtek pisze:

  Witam,
  zostałem zatrzymany za posiadanie przy sobie 0,4 g marihuany. Mam 18 lat i nigdy nie byłem karany. Jakiej kary powinienem sie spodziewać , co zrobić żeby dostać jak najmniejszy ( wyrok , prace społeczne czy grzywną)? Dopiero dzisiaj przywieźli mnie do domu i czekam na wezwanie do sądu.
  Proszę o szybką odpowiedz.
  Z góry dziękuje.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Przy tak niewielkiej ilości stanowiącej nie więcej niż 1 porcję narkotyku, w dodatku marihuany trzeba powalczyć o umorzenie postępowania karnego wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu. Przy uzyskaniu takiego rozstrzygnięcia nie poniesie Pan żadnych konsekwencji swojego zachowania. Trzeba zatem złożyć wniosek o umorzenie postępowania, a w nim uzasadnić, że czyn jakiego się Pan dopuścił nie stanowi przestępstwa.

 19. Patrycja pisze:

  Witam. Mam poważny problem. Chłopak wczoraj ok godz 22 zostal zatrzymany za kupno 5 gramów amfetaminy. Razem ze znajomym który mu to sprzedał zostali zatrzymani do wyjaśnienia sprawy. co mu za to grozi? nie śpię od wczoraj tak się martwię. Z teściową pojechałyśmy do wojewódzkiej komendy ale nie udzielili nam zadnej informacji. Chłopak nigdy nie był karany za podobny czyn, a te 5 gramów miało być do użytku własnego. proszę o poradę

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Należy założyć, że 5 gram amfetaminy to około 5 działek tego narkotyku. Jeśli Pani chłopak ma czysta kartę karna, to nie grozi mu więzienie, tylko grzywna lub kilka miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jeśli zależy mu na czystej karcie karnej to może powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 20. Malgoska pisze:

  Witam, mam takie pytanie – wczoraj zatrzymano mojego brat , byl pod wpływem narkotykow i mial tez niewielka ilosc przy sobie, malo z tego rano przeszukano mieszkanie i znaleziono u niego inne dowody jak wage i marihułane, brat nigdy nie byl karany jest juz pelnoletni, chcialabym zapytac co mu grozi i jak mamy dalej postepowac aby mu pomóc i nie poszedl do wiezienia tylko skonczylo sie na karze w zawieszeniu.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jeśli u Pani brata znaleziono niewielką ilość narkotyków i jest nie karany to nie grozi mu więzienie. Powinien się spodziewać kilku miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary.

 21. Adela pisze:

  Witam.
  Mój brat po raz kolejny wpakował się w kłopoty. Ma 25 lat, a już 5,5 roku swojego życia przesiedział w więzieniu. Pierwszy wyrok 1 rok w zakładzie karnym , drugi wyrok łączny za różne przestępstwa, w tym oczywiście narkotykowe 4,5 roku. Od odsiedzenia przez brata wyroku minęło pół roku, i po raz kolejny został zatrzymany przez policję.Posiadał 17 gramów amfetaminy, i 10 gramów marihuany.Razem z nim została zatrzymana jego dziewczyna, ponieważ próbowała wziąć całą winę na siebie . Obydwoje dostali na początek 3 miesiące aresztu śledczego.Proszę o poradę jaki wyrok im grozi? Dodam jeszcze,że dziewczyna nigdy wcześniej nie była karana.
  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wiadomo, że u Pana brata będzie kara pozbawienia wolności bez zawieszenia. Został zatrzymany na zwykłej ilości narkotyku, więc podejrzewam, że dostanie do 1 roku pozbawienia wolności. Co do jego dziewczyny, to skandal, że została aresztowana, skoro nie była karana. Powinna dostać kare pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania.

 22. paweł pisze:

  a za 5 gram anfetaminy co grozi bo mnie złapali na dworu, nie byłem karany

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   5 gram amfetaminy powinno zostać ocenione jako 5 działek tego narkotyku. Skoro nie był Pan karany to uspokajam, więzienie Panu za to Panu nie grozi. Powinno skończyć się na grzywnie lub niewielkiej karze pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jeśli zależy Panu na niekaralności za przestępstwo, może Pan powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 23. Łukasz pisze:

  Witam
  Mnie zatrzymano w miniony weekend w Poznaniu na imprezie masowej za posiadanie 0,69g amfetaminy, nigdy nie byłem karany, współpracowałem i towar oddałem dobrowolnie a zeznałem że został mi on sprzedany pare godzin wcześniej w miejscu imprezy masowej
  Czy coś mi grozi i jak mam powalczyć o warunkowe umorzenie? czy będe musiał jechać do Poznania na sprawe bo nie ukrywam że mam bardzo daleko?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Przy tak niewielkiej ilości narkotyku powinien Pan w pierwszej kolejności złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości ukarania pana za ten czyn. W uzasadnieniu powinien pan wskazać i uzasadnić:
   1. okoliczności świadczące o znikomym stopniu społecznej szkodliwości popełnionego czynu
   2. okoliczności, dla których wyrok skazujący będzie dla pana oznaczać groźbę zwolnienia z pracy lub utratę dobrej opinii, jaka się pan cieszy.

   • Łukasz pisze:

    Ale jak ma wyglądać dokładnie taki wniosek i gdzie go konkretnie skierować?
    Czy jest mi go Pan wstanie przygotować? oczywiście już prywatnie i odpłatnie?
    Z góry dziekuje za odpowiedz

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Rzecz jasna jestem gotowy sporządzić w Pana sprawie wiosek o umorzenie postępowania karnego – w końcu jestem Adwokatem, więc to moja codzienna praca. W zakładce kontakt są podane numery telefonów do mojej Kancelarii. Taki wniosek należy złożyć w Prokuraturze, dopóki akta nie zostały jeszcze przesłane do Sądu z aktem oskarżenia. Jeśli akta są już w Sądzie, wówczas wniosek należy złożyć w Sądzie.

 24. Adam pisze:

  Mam małe pytanko do pana. W piątek policjanci znaleźli przy mnie 2,14 grama amfetaminy zabrali mnie na przesłuchanie zeznałem, że: znalazłem to pod ławką na przystanku, sam chciałem się odurzyć, nie planowałem dzielić się z nikim. Czego mogę się spodziewać (skorzystałem z prawa do ominięcia procesu) bardzo będę wdzięczny

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, napisał Pan, że „skorzystał Pan z prawa do ominięcia procesu”. Jak rozumiem chodzi Panu dobrowolne poddanie się karze zaproponowanej przez Prokuratora. Przyznaję, że to wygodny sposób na zakończenie sprawy karnej, nie musi Pan nawet stawić się do Sądu, Sąd wymierzy Panu karę ustaloną z Prokuratorem. Choć to rozwiązanie jest wygodne, to jednocześnie nie jest zbyt mądre z jednej prostej przyczyny. Dobrowolne poddanie się karze oznacza wyrok skazujący. Tymczasem, jeśli się Pan postara, wówczas przekona Pan Sąd do umorzenia lub warunkowego umorzenia postępowania karnego, dzięki czemu zachowa Pan status osoby nie karanej za przestępstwo – w dzisiejszych czasach rzecz bezcenną na trudnym rynku pracy. Ma Pan spora szansę na takie rozstrzygnięcie przy posiadaniu tak niewielkiej ilości – 2,14 gram amfetaminy.

 25. Przemek pisze:

  Podczas nie uzasadnionego przeszukania znaleziono u mnie używane akcesoria do palenia narkotyków. Nie przeczytano mi praw, nie sformułowano protokołu czy oskarżeń, funkcjonariusze czynili pośrednie groźby o „zepsuciu” mi papierów, spisali (nie oficjalnie, do jakiegoś kajeciku, nie na dokument) dane i obiecali się odezwać. Czy moge to spokojnie zignorować, mogą mi coś zrobić?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W opisanej przez Pana sytuacji nic Panu nie grozi. gdyby Policjanci znaleźli u Pana narkotyki, wówczas sporządziliby z tej czynności protokół, zatrzymaliby Pana, przewieźli na Komisariat i przedstawili zarzut popełnienia przestępstwa. Jak widać nic nie znaleźli, więc proszę spać spokojnie. Co najwyżej może być Pan obserwowany przez Policjantów z Wydziału ds. zwalczania przestępstw narkotykowych, by ustalić od kogo Pan kupuje narkotyki.

 26. Łukasz pisze:

  W 2011r., zostałem skazany za dwa czyny z artykułu 279kk i 62ust. o przeciwdziałaniu narkomanii. Dokonałem dwóch włamań do pojazdów (w ciągu 24h). W postępowaniu w moim mieszkaniu ujawniono susz roślinny, w ilości ok. 1g. Wyrok zapadł 12 października 2011r., zakończyło się na złączonym wyroku 2 lata z warunkowym zawieszeniem, na lat 5.
  Na przełomie marca 2013r., zatrzymano mnie z szklaną lufką, z dosłownie popiołem, a w domu, podczas przeszukania ujawniono 0,26g. suszu. Powołałem się na dobrowolne poddanie się karze, susz wskazałem sam w mieszkaniu, jeśli chodzi o wyjaśnienia na komendzie były okrojone – zeznałem iż susz posiadam na własny użytek, nikogo nie częstowałem, nie namawiałem to tyle…
  Teraz otrzymałem adwokata z urzędu. Byłem na badaniach psychiatrycznych. Jeśli chodzi o życie w „rzeczywistości” – pracuje, od momentu opuszczenia AŚ ( z obawy matactwa, zostałem zatrzymany w areszcie na…. 9 MIESIĘCY!), układam swoje życie na nowo- szkoła, dziewczyna, odbiłem od „złego towarzystwa”. W 2011r., do czynów przyznałem się, winę drugiego podejrzanego biorąc na siebie.
  Czy istnieje możliwość, że sąd nie odwiesi mi wyroku?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, jeśli zostanie Pan skazany za obecne przestępstwo nawet na kare pozbawienia wolności w zawieszeniu, np. 1 miesiąc pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata próby, to pójdzie Pan do więzienia na 2 lata za poprzednie przestępstwa minus 9 miesięcy, które Pan odsiedział w Areszcie Śledczym. Sąd zarządzi panu wykonanie tej kary 2 lat pozbawienia wolności (tzn. ją Panu odwiesi) wobec skazania za przestępstwo podobne (posiadanie narkotyków) popełnione w okresie próby (tych 5 lat z poprzedniego wyroku). Jedynym rozstrzygnięciem, które oddala wobec Pana groźbę odwieszenia poprzedniego wyroku jest umorzenie prowadzonego obecnie postępowania karnego na podstawie art.17 par. 1 pkt 3 k.p.k. – z powodu znikomego stopnia społecznej szkodliwości czynu. Rzecz w tym, że posiadanie tak niewielkiej ilości, 0,26 grama marihuany nie jest przestępstwem własnie z powodu znikomej społecznej szkodliwości tego czynu. W razie umorzenia postępowania karnego, po tym postępowaniu nie zostanie żaden ślad w Pana karcie karnej. By powalczyć o umorzenie postępowania karnego powinien pan złożyć na piśmie do Prokuratora dobrze uzasadniony wniosek .

 27. Kubala pisze:

  Witam mam nieskończone 20 lat, w wieku 15 lat miałem sprawę za amfetaminę i morfinę(nie znaleziono, były to tylko zeznania innych osób) obecnie czekam na sprawę za posiadanie marihuany 0,68, powiedziano mi ,że z taką ilością powinienem zostać uniewinniony tylko czy tamta sprawa z lat młodości nie wpłynie na obecny wyrok? podczas przesłuchania zapytano mnie czy leczyłem się odwykowo, przyznałem ,że tak więc będę badany przez specjalistów którzy mają stwierdzić czy a) nie jestem osobą z zaburzeniami psychicznymi b) nie jestem osobą uzależnioną od substancji psychoaktywnych . Studiuję i to kierunek pedagogika więc mam pytanie czy uwzględniając wcześniejsze pobyty w ośrodku mogę się spodziewać wysłania mnie na przymusowe leczenie – co jest jednoznaczne z utratą studiów czy może będę mógł liczyć na tzw.”zawiasy” (mówiąc kolokwialnie) . Proszę Bardzo o pomoc:)

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, poprzedniego czynu dopuścił się Pan w wieku 15 lat, gdy był Pan nieletni. Oznacza to, że ma Pan czystą kartę karną, gdyż w karcie karnej wpisywane są jedynie wyroki skazujące, a nie czyny karalne nieletnich. Tamta poprzednia sprawa z czasu, gdy miał Pan 15 lat nie powinna Panu przeszkodzić w obecnej sprawie karnej. Co więcej, Sąd nie powinien się o niej dowiedzieć,. Przy 0,68 gram marihuany powinien pan uzyskać umorzenie postępowania karnego z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości tego czynu. Warto powalczyć o takie rozstrzygnięcie, gdyż gwarantuje Panu zachowanie niekaralności za przestępstwo i nie pozostawi żadnego śladu w Pana papierach (Karcie Karnej). By uzyskać takie rozstrzygnięcie należy złożyć w Sądzie pisemny, dobrze uzasadniony wniosek o umorzenie postępowania karnego argumentując, że:
   1. czyn, jaki Pan popełnił, choć zabroniony przez Ustawę o Przeciwdziałaniu Narkomanii pod groźba kary, nie jest przestępstwem, gdyż jest społecznie szkodliwy w stopniu znikomym
   2. z uwagi na Pana plany zawodowe nie może Pan figurować w kartotece Karnej.

   Te dwa argumenty należy rozwiną i uzasadnić. Celowe jest także dokonanie wpłaty na stowarzyszenie czy fundację zajmującą się leczeniem osób uzależnionych od narkotyków i dołączenie potwierdzenia wpłaty do wniosku o umorzenie postępowania karnego.

   Po otrzymaniu wniosku o umorzenie postępowania karnego Sąd wyznaczy posiedzenie celem jego rozpoznania. Powinien Pan stawić się na to posiedzenie. Jeśli Sąd uwzględni pana wniosek, wówczas umorzy prowadzone przeciwko Panu postępowanie karne i sprawa się zakończy bez żadnych dla Pana konsekwencji.

 28. Marta pisze:

  Witam, mam pytanie, ile moze trwac zatrzymanie przez policje po znalezieniu narkotykow przy kims?

 29. Jaaaaaa pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.

 30. Ola pisze:

  Dzień dobry.
  Mam pytanie u mojego kolegi znaleziono 15gram amfetaminy. Jaka kara mu za to grozi? oraz Jak długo może go policja przetrzymywać? Nie był wcześniej karany za takie przestępstwo.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani koledze nie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności, skoro nie był dotąd karany za przestępstwo. Powinien się natomiast liczyć z karą kilku miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Pani kolega powinien powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, choć przy 15 gramach amfetaminy to będzie trudne zadanie. Co do zatrzymania przez Policję, to zostanie zwolniony po 24 godzinach. Może to się przeciągnąć o kilka godzin dłużej. Maksymalny okres zatrzymania przez Policję nie może przekroczyć 48 godzin.

 31. Michał pisze:

  Witam serdecznie. około 5 lat temu zostałem skazany za jazde pojazdem pod wpływem marichuany + posiadanie niecałych 2 g wyrokiem 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata. Wyrok się zatarł 2 lata temu, W 2013 r zostałem oskarżony z pomówienia dilera o posiadanie/zakup 10 g marichuany (art 62. ust 1), nie przyznałem się i czekam na rozprawę. Czy sąd bedzie brał pod uwagę przy ustalaniu wyroku poprzedni wyrok, w przypadku uznania zeznan pomawiajacego dilera jaki wyrok moze mi grozic? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. W konsekwencji ma Pan czystą kartę karną, nie ma w niej żadnego śladu po poprzednim wyroku skazującym. Sąd nie będzie wiedział o poprzednim wyroku skazującym.

   Jeśli Sąd Pana skaże za posiadanie narkotyków rzędu 10 gram marihuany, wówczas wymierzy Panu karę kilku miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Nie grozi Panu zakład karny.

   • Michał pisze:

    Dziekuję bardzo za odpowiedź, niestety przyznałem się przy wyjaśnieniach prokuratorowi że miałem takowy wyrok, czy moze to on wykorzystać w jakiś sposób na rozprawie?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Prokurator nie może tego wykorzystać, gdyż jest Pan w świetle prawa nie karany za przestępstwo. Prokurator nie może nawet o tym wspomnieć w piśmie do Sądu, czy ustnie na rozprawie. Chodzi jedynie o to, że Sędzia, choć także musi traktować Pana jak osobę nie karaną, to jednak jest człowiekiem i świadomy Pana poprzedniego wyroku może być gorzej do Pana nastawiony.

 32. Tomasz pisze:

  Dzień Dobry.
  Mam problem , policja znalazła przy mnie 5 gram maryhuany powiedzialem ze chcialem spróbować zapalić, mam też zawiasy po incydencie po meczu piłki nożnej wywiazała się szarpanina i dostałem zawiasy, czy mogą mi odwiesić zawiasy i mogę pójść siedzieć?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Sytuacja jest rzeczywiście groźna. Faktem jest, ze te dwa przestępstwa – udział w bójce i posiadanie narkotyków nie są przestępstwami podobnymi. Oznacza to, że popełnienie przestępstwa posiadania marihuany w okresie próby za udział w bójce nie musi spowodować odwieszenia kary pozbawienia wolności orzeczonej za udział w bójce, ale może do tego doprowadzić. Informacja o ponownym skazaniu – właśnie za posiadanie marihuany zostanie przekazana do Sądu wykonującego wobec Pana karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za udział w bójce. Ten Sąd nie będzie musiał zarządzić wykonania orzeczonej wobec Pana kary pozbawienia wolności, ale będzie mógł tak postanowić – dlatego sytuacja jest niebezpieczna.

   Dużo zależy od tego kiedy kończy się Panu okres próby za poprzednie przestępstwo udziału w bójce. Rzecz w tym, że Sąd może Panu zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności w okresie próby i kolejnych 6 miesiącach – licząc od uprawomocnienia się wyroku skazującego za udział w bójce. W tym czasie musi zapaść postanowienie o zarządzeniu wykonania (odwieszeniu) kary pozbawienia wolności i w dodatku to postanowienie musi się uprawomocnić (na to postanowienie służy zażalenie). Jeśli okres próby kończy się Panu za np. 6-9 miesięcy to warto tak poprowadzić sprawę o posiadanie narkotyków, by wyrok skazujący nie uprawomocnił się w tym okresie. Wówczas, gdy dobrze podziać, to Sąd nie zdąży zarządzić Panu wykonania poprzedniej kary pozbawienia wolności.

 33. Oskar pisze:

  Witam. Ostatnio zostałem zatrzymany za posiadanie 2,5 g marihuany, byłem wraz z kolegą. Współpracowałem z policją jak mogłem, nigdy wcześniej nie byłem karany. Zeznałem, że wraz z kolegą sobie popalalaliśmy jednak nie otrzymywałem od niego za to żadnej opłaty. Jestem osobą pełnoletnią jednak nadal się uczę i chcę kontynuować naukę. Mogę wiedzieć czego oczekiwać…?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Na początku Pana uspokoję. Nie grozi Panu więzienie. Najgorszy wyrok, jaki Panu grozi to 3-6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 do 5 lat próby plus dozór kuratora.

   Może, a nawet powinien Pan powalczyć o:
   – umorzenie postępowania karnego wobec znikomego stopnia społecznej szkodliwości czynu, który sprawia, że Pana czyn, choć bezprawny, to nie stanowi przestępstwa. Nie będzie to łatwe, bo to jednak ponad dwie porcje marihuany, ale możliwe. Znam sędziów, którzy umarzają nawet do 5 gram marihuany, choć stanowią oczywiście mniejszość.
   – warunkowe umorzenie postępowania karnego – i tutaj sprawa wygląda znacznie lepiej, musi Pan jedynie przyłożyć się do uzasadnienia wniosku. W szczególności kluczowe jest wykazanie, że wyrok skazujący pokrzyżuje Panu np. plany zawodowe – jest wiele zawodów i stanowisk pracy, na których wymagana jest niekaralność za przestępstwo umyślne, np. zawód nauczyciela..

   • Oskar pisze:

    A ile jeszcze mogę czekać na jakikolwiek werdykt? Minął już prawie miesiąc od tego zdarzenia i jak na razie nic nie wiem. Mi i mojemu koledze nie oddali telefonu, żadnego telefonu, listu nie dostałem. Ile mogę czekać..?

 34. bambosz pisze:

  Dzisiaj zostałem zatrzymany za posiadanie marichuany, w ilośći dokładnie 1g. Po przesłuchaniu została mi wymierzona kara grzywny 800zł, którą wstępnie przyjąłem. Czego mogę się spodziewać i czy istnieje szansa, że nie będę miał tego w papierach ? Dodam, że wcześniej nie byłem karany i jestem pełnoletnim uczniem liceum.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Doradzam napisanie i przesłanie do Prokuratury (lub Sądu, jeśli wpłynął już do Sądu akt oskarżenia) oświadczenia o cofnięciu zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy na karę uzgodnioną z Prokuratorem. Jednocześnie powinien Pan napisać i złożyć w Prokuraturze czy też Sądzie wniosek o umorzenie postępowania karnego z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez pana czynu. Jeśli Prokurator lub Sąd uwzględni pana wniosek, wówczas w Pana papierach nie pozostanie żaden ślad po tym zdarzeniu.

 35. Tomek/ Tomek321 pisze:

  Witam. Znaleziono u mnie nabitą marihuaną i częściowo nadpaloną „fifkę”. Po rozmowach z policjantami poszliśmy do mieszkania i dobrowolnie oddałem resztę, którą miałem w mieszkaniu. I łącznie wyszło, że posiadałem 0.5 grama, mieszkanie zostało przeszukane i nic tam więcej nie miałem. Nigdy nie byłem karany i nie miałem żadnych problemów z prawem. Przesiedziałem tylko noc na komisariacie i na drugi dzień przesłuchiwał mnie naczelnik i razem z nim napisaliśmy wniosek do prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego. I stąd moje pytanie, jaka jest szansa na to, że naprawdę nic za to nie będę miał? A jeśli sprawa trafi do sądu to jakiej kary mogę się spodziewać?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jak widzę trafił miał pan spore szczęście trafić na Policjanta, który chciał panu pomóc. Na Pana miejscu rozważyłbym jednak w pierwszej kolejności wniosek o definitywne, a nie warunkowe umorzenie postępowania karnego na podstawie art.17 par 1 pkt 1 k.p.k. – wobec znikomego stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez Pana czynu.

 36. Andrewwwwww pisze:

  Czy jeżeli była nas 4 i policja znalazła u kolegi 0,9 grama marihuany a ten powiedział że to wspólne ale dodając że tylko on miał coś przy sobie naszej 3 coś grozi , a jeżeli co to proszę wyjaśnić , dodając że jestem pełnoletni

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego przestępstwo posiadania narkotyków może popełnić kilka osób wspólnie i w porozumieniu. Jeżeli kilka osób wspólnie zrzuca się np. na 1 g marihuany, to każda z nich po zakupie posiada ja wspólnie popełniając przestępstwo. Nie ma tu znaczenia, że tylko u jednej osoby, np. w kieszeni ujawniono zakupiony narkotyk. Tak jest w teorii, bo zazwyczaj w takich przypadkach, jak Pan opisał Policja stawia zarzut tylko tej osobie, u której znalazła marihuanę. Jeśli Policja postawi Panu zarzut posiadania narkotyków, wówczas może Pan wnioskować o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości ukarania Pana za popełniony czyn wobec znikomej ilości narkotyku (0,9 g marihuany to 1 porcja narkotyku) oraz rodzaju narkotyku.

 37. Paweł pisze:

  Witam serdecznie! W nocy z wtorku na środę zostałem zatrzymany do kontroli drogowej 130km od miejsca mojego zamieszkania, podczas której ujawniono u mnie w samochodzie lufkę i 0,3g marihuany. Po kilku godzinach przeszukiwań mnie i mojego samochodu zostałem zabrany na badanie krwi, po czym trafiłem na 30h na dołek(czyt. miejscową wytrzeźwiałkę). Dziś rano przedstawiono mi wyrok 4mc w zawieszeniu na 2 lata. Poddałem się dobrowolnie karze, ponieważ chciałem jak najszybciej opuścić to miejsce. W wyniku przeszukania domu moich rodziców i 2 działek w okolicy ujawniono 5,1g suszu. Zabrano mi obrazki z marihuana z pokoju oraz wszystkie gazetki o takiej treści…nasionka i zeschłe listki spod szyby na biurku. Czy powinienem się od tego wyroku odwołać? Dodam, iż jestem studentem i nigdy nie byłem karany. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Z tego co Pan napisał wynika, że zarzucono Panu posiadanie łączni 5,4 g marihuany. Zakładam, że jest Pan osoba nie karana za przestępstwo i zależy Panu za zachowaniu czystej karty karnej. W takim wypadku powinien Pan cofnąć zgodę na skazanie i złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W tym wniosku nie może zabraknąć argumentów, dla których wyrok skazujący utrudni Panu znalezienie pracy po zakończeniu studiów. To zależy od Pana planów zawodowych, kierunku studiów, gdzie zamierza Pan pracować.

 38. zdegustowany polskim prawem pisze:

  Dwa dni temu zostałem złapany ze skrętem (0,52 brutto). Czy po przebadaniu zabezpieczonego dowodu zatrzymania liczy się waga netto substancji narkotycznej? Jestem po raz pierwszy oskarżony o posiadanie substancji nielegalnych w naszym kraju i nie mam pojęcia, czy za taką ilość jest 100% możliwość umorzenia sprawy.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W sprawie karnej o posiadanie narkotyków liczy się wyłącznie waga netto narkotyków. W Pana przypadku może ona być znacząco mniejsza od wagi brutto, a więc z opakowaniem, może wynieść 0,25-o,35 g marihuany. W sprawach karnych nigdy nie ma 100% co do wyniku. Nigdy nie można zakładać, że postępowanie karne zostanie wobec Pana umorzone. Widywałem już wyroki skazująca za posiadanie 0,10-0,30 g marihuany. Nie można zatem bezczynnie czekać na decyzje Prokuratury, lecz złożyć dobrze uzasadniony wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości ukarania Pana za popełniony czyn posiadania narkotyków.

 39. ADI pisze:

  Witam Czy moge liczyc na umozenie sprawy posiadania 4.8grama marihuany ??

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   4,8 grama netto marihuany to trochę za dużo, by mieć szansę na umorzenie postępowania karnego. Ma Pan natomiast szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 40. Wjt pisze:

  Przyłapano mnie i 2 kolegów na posiadaniu marihuany i Mam pytanie co grozi za posiadanie 1,7 g marihuany w moim przypadku i oddania dobrowolnie reszty z domu ok 5 g albo 6 g marihuany która sami sobie wychodowalismy na użytek wlasny, wszyscy pełnoletni uniowie ostatniej kalsy tehnikum jest szansa na umorzenie ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Ma pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Dzięki temu nadal będzie Pan osoba nie karaną za przestępstwo. Nie ma Pan natomiast szansy na umorzenie postępowania karnego „definitywne”, a więc bez okresu próby.

 41. Marcin pisze:

  Witam Pana . Mam pytanie . Gdy znaleźli przy mnie 1 gram amfetaminy oraz mam zarzuty za handel (Handel 15 gramów + posiadanie 1 gram ) Jaka kara mi grozi ? Mam szansę na wyrok w zawieszeniu ? Mam 17 lat kuratora , uczę się (ostatni rok szkoły) obowiązki wypełniam .

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Ma Pan sporą szansę na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Warto jednak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym zaproponuje Pan kare dla siebie za popełnione przestępstwo oraz przedstawi argumenty przeciwko osadzeniu Pana w Zakładzie Karnym. Proszę mocno zaakcentować kontynuacje nauki, Pana przyszłe plany edukacyjne i zawodowe.

 42. Piotr pisze:

  Witam, moi koledzy zostali zatrzymani i po interwencji okazało się, że mają na sobie 7g, jeden się przyznał, że ma 1.7g w domu, ponieważ chcieli zrobić mu rewizję, nie był wrogo nastawiony, współpracował z policjantami, nie stawiał oporu, jest uczniem 4 kl. technikum informatycznego, marihuana była na jego własną konsumpcję, jaka kara jemu grozi ? Dodam jeszcze, że nie pracuje i ma czystą kartę.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   To zależy od ilości posiadanych narkotyków. Do 2 gram marihuany można powalczyć o umorzenie postępowania karnego – definitywne, bez żadnego okresu próby i żadnej adnotacji w dokumentacji, tj. kacie karnej. Do 7-8 gram można powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, a więc zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku, argumentacji użytej we wniosku o umorzenie czy tez warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 43. Tomek pisze:

  Witam mam 19 lat i złapano mnie z 30 gramami amfetaminy miałem już kiedyś sprawę za demoralizacje wieku 16 lat nie wiem czy to się liczy jaki wyrok może mi grozić i czy mam jakieś szanse na warunkowe zawieszenie wykonania kary proszę o odpowiedz !

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pana sprawa o demoralizację, gdy był pan nieletni nie będzie miała znaczenia w aktualnej sprawie karnej. Sąd prawdopodobnie nawet się o niej nie dowie, bo nie wyświetli się w Pana karcie karnej. Ponieważ jest Pan niekarany za przestępstwo, to ma Pan sporą szanse na warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Warto złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym Pan zaproponuje karę za popełnione przestępstwo i wskaże argumenty przemawiające przeciwko osadzeniu pan w zakładzie karnym. Dla przykładu, jeśli Pan kontynuuje naukę, warto do wniosku dołączyć zaświadczenie ze szkoły. Jeśli Pan pracuje, to analogicznie warto dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy.

 44. KRZYSTOF MAKSIU pisze:

  WITAM MAM PROBLEM DZIS ZOSTAŁEM SKAZANY PRAWOMOCNYM WYROKIEM SADU OKREGOWEGO W BYDGOSZCZ IV WYDZIAŁ ODWOŁAWCZY NA KARE POZBAWIENIA WOLNOSC 1.6 ZAWIESZONEI NA OKRES PRÓBY LAT 5 ZA POMUWIENIA ZE ZAKUPIŁEM 50GRAM MARICHUANY Z ART 62 UST 1. JESTEM W TRAKCIE ODBYWANIA KARY W SDE 1 ROKU Z TEGO SAMEGO ART MIJA JUZ 7.5 MIESIACA CZY JEST SZANSA TO PRZECIAGNAC .ALBO ODWOŁAC SIE ZEBY ZATAMOWAC ODWIESZENIE WYROKU CZY BENDZIE SPRAWA O ODWIESZENIE I W JAKIM CZASIE MOGE SIE TEGO SPODZIEWAC

 45. KRZYSTOF MAKSIU pisze:

  MAM PYTANIE CZY OD WYROKU SADU WYZEJ WYMIENIONEGO moge złozyc wniosek o kasacie czy to ma sens

 46. KRZYSTOF MAKSIU pisze:

  czy są jakieś inne możliwości przeciągnięcia żebym doczekał końca kary 16.12.2013 tego dnia ben-de miał koniec odsiadywani 1 roku z art 62 ust 1 czy ten wyrok który otrzymałem dzis morze wpłynąć na zajstniałom sytuacie .prosze o odpowiedz z gory dziekuje

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z tego co Pan napisał zrozumiałem, że prawomocnym wyrokiem SO dostał Pan karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Obecnie zaś odbywa Pan kare pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. Wobec powyższego ostatni wyrok na karę w zawieszeniu nie wpływa na odbywanie przez pana poprzedniej kary w systemie dozoru elektronicznego. Sytuacja byłaby groźna, gdyby dostał pan teraz kare bezwzględnego pozbawienia wolności. Wówczas groziłoby Panu odwołanie dozoru elektronicznego. Skoro jednak ostatnim wyrokiem został pan skazany na zawiasy, to takiej groźby nie ma.

 47. Marcin pisze:

  Aha . Mam jeszcze pytanko . Z smsów wynikło iż handlowałem narkotykami . Przyznałem się do tego choć do nieprawdziwej ilości . Jedynym dowodem na handel są te smsy . Grozi mi coś za to ?

 48. Michał pisze:

  Witam, wczoraj zostalem zatrzymany poniewaz znaleziono przy mnie marihuane (~0,44g). Po spedzeniu nocy na dolku, przeszukaniu mieszkania w ktorym nie zabezbieczono zadnych substancji zakazanych, przesluchaniu przez pania asp. i telefonicznej rozmowie z prokuratorem zgodzilem sie na dobrowolne poddanie karze grzywny 600zl. Grzywna zostala juz uiszczona jednak z tego co udalo mi sie odnalezc w internecie widze ze poddanie sie karze nie bylo najrozsadniejszym wyjsciem z sytuacji. Co powiniennem teraz zrobic? Czy moge odwolac swoje postanowienie? Jakie sa szanse na to ze sprawa zostanie umorzona oraz na wyzszy wymiar kary? Jakie wnioski powiniennem zlozyc? Pani asp. przy wplacie pieniedzy poinformowala mnie ze inf. o tym wyroku zostanie zatarta po roku czasu od uprawomocnienia sie, jednak w internecie znajduje tylko informacje o 5 latach i mozliwosci wczesniejszego wniosku o zatarcie po 3 latach, ktora informacja jest wiec prawdziwa?
  Dodam tez ze nigdy wczesniej nie mialem zadnych konfliktow z prawem.
  Prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   ),44 grama marihuany nie stanowi nawet 1 pełnej porcji tego narkotyku. Powinien Pan starać się o umorzenie postępowania wobec znikomego stopnia społecznej szkodliwości tego czynu na podstawie art.17 par. 1 pkt 3 k.p.k. Akceptacja wyroku skazującego za ten czyn, nawet na łagodną karę grzywny byłaby błędem. Taki wyrok pozostawałby w Pana karcie karnej aż przez 5 lat od zapłaty kary grzywny. Fakt, że po 3 latach mógłby Pan wnieść o wcześniejsze zatarcie skazania, ale Sądy często takich wniosków nie uwzględniają. Może Pan zatem cofnąć zgodę na skazanie na karę uzgodnioną z Prokuratorem za pośrednictwem Policjanta oraz złożyć wniosek do Prokuratora o umorzenie postępowania karnego. Oczywiście nie może pan założyć, że umorzenie postępowania karnego ma Pan załatwione. Nad wnioskiem o umorzenie postępowania trzeba się mocno napracować, chodzi o ocenę samego czynu, jego społecznej szkodliwości, wykazania Pana sytuacji rodzinnej, zawodowej, dotychczasowego zasługującego na pełną aprobatę sposobu życia, wskazanie działań, jakie Pan podjął, by naprawić popełniony przez pana błąd, a w końcu opisanie konsekwencji, jakie pociągnie dla Pana wyrok skazujący i utrata statusu osoby nie karanej za przestępstwo.

 49. Dawid pisze:

  Witam! złapano mnie z 300g suszu marichuany! Bylem wczesniej karanyale za zopelnie inne paragrafy a mianowicie za uszkodzenia ciała( uderzylem chlopaka i polamalem mu nos) to bylo 3 lata temu. Wyposcili mnie dostalem dozur policyjny i 2000zł poreczenia zaplace to w najblizszych dniach i na dozur normalnie bede chodził. mam tylko zarzut posiadania znacznej ilisci, nie ma nic o handlu ani uprawie. I moje pytanko dostane zawiasy czy jest szansa ze pojde do wiezienia? obecnie mam stałą prace i jestem czysty jak do tej pory za narkotyki. Co pan o tym sądzi?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   300 gram marihuany, a więc mniej więcej 300 porcji to ilość, za którą zazwyczaj Sądy orzekają bezwzględna karę pozbawienia wolności. W Pana przypadku sprawę dodatkowo pogarsza poprzednia karalność, choć za inne przestępstwo. Jedyne co może Pana uchronić od odsiadki, to wniosek do Prokuratora o dobrowolne podanie się karze w trybie art.335 kpk, w uzasadnieniu należy mocno akcentować Pana stałą pracę. Argumentów przemawiających za zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności można w każdej sprawie znaleźć i wykazać sporo. U Pana jest podobnie, lecz musiałbym poznać szczegóły dotyczące zażywania przez Pana narkotyków w przeszłości, Pana sytuacji rodzinnej i zawodowej. Proszę również pamiętać, że w razie bezwzględnej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 1 roku można ją odbyć w ramach dozoru elektronicznego. Piszę o tym na stronie http://dozorelektroniczny.com.pl/

 50. Łukasz pisze:

  Witam nigdy nie byłem karany i dzisiaj znależli przy mnie lufke z której wygrzebali 0.06g marihuany, starczylo tylko na test, nic nie zostało, lufke przez pomyłke przywiozłem z holandii w której wcześniej pracowałem i paliłem, co mi grozi ? dziękuje za odpowiedz.

 51. Dawid pisze:

  Ok. Dziekuje bardzo, te narkotyki do mnie trafily poprzez znalezienie 6 krzakow i ich scieciu i wysuszeniu. Szczerze nigdy nie palilem niewiadomo ile i nie jestem uzalezniony poprostu lubie sobie popalic u mnie w domu nie znalezli ani zadnej wagi ani workow do podzielenia, poprostu mialem miec to dla siebie, nic nie handlowalem ani nikomu nie udzielalem poprostu zlapali mnie jak mialem przy sobie to jakies 2 godzinki. A jak pan mysli lepiej napisac ten wniosek czy pojsc i prywatnie porozmawiac? a i czy mial pan kiedys z podobna sprawa do czynienia? prosze o odpowiedz, Dziekuje i pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W takich sprawach nie zostanie Pan przyjęty na rozmowę z Prokuratorem, więc Powinien pan napisać wniosek. Wielokrotnie miałem do czynienia z takimi sprawami.

 52. Dawid pisze:

  I jak najczesciej sie one konczyly? jesli pojde do wiezienia naprawde duzo strace. dziewczyne, prace no i w rodzine zaczna gadac:/ dziekuje za pomoc

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Zazwyczaj sprawy o kilkaset gram marihuany kończyły się wyrokami skazującymi na karę bezwzględnego pozbawienia wolności od 1 do 2 lat. Zdarzały się wyroki skazujące na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, choć było ich mniej. Proszę jednak pamiętać, że skazanie na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, ale w wymiarze 1 roku otwiera możliwość jej odbycia poza zakładem karnym – w ramach dozoru elektronicznego. Pozwala to na normalne funkcjonowanie, wykonywanie pracy. Więcej o dozorze może Pan przeczytać na mojej stronie http://dozorelektroniczny.com.pl/

 53. Dawid pisze:

  A Pan za taki sprawy ile bierze?

 54. kasia pisze:

  proszę o opinie. mój brat został zatrzymany z 2 kg niepodzielonego suszu marihuany. podczas przeszukania mieszkania znaleziono kilkanaście telefonów komórkowych oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dostał 2 miesięczną sankcję , nie był nigdy wcześniej karany oraz ma bardzo dobre opinie z miejsc pracy oraz z odbytej służby wojskowej. . czy jest jakakolwiek szansa według Pana na wyrok w zawieszeniu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani brat popełnił przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków z art.62 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. 2 kg marihuany to za dużo, by uzyskać warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności. Można natomiast realnie powalczyć o 1 rok kary bezwzględnego pozbawienia wolności, by potem, po prawomocnym wyroku wystąpić z wnioskiem o odbycie tej kary poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego. Więcej na ten temat może Pani przeczytać w artykule http://dozorelektroniczny.com.pl/kto-moze-odbyc-kare-pozbawienia-wolnosci-w-systemie-dozoru-elektronicznego/

 55. Arek pisze:

  Byłem krany w wieku 18 lat za 0,7 grama marihuany zostało to umorzone i grzywna do zapłaty. Niedawno zostałem skazany za pobicie z kradzieżą – wymuszenie rozbójnicze i dostałem 8 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata. I teraz pytanie jeżeli mnie załóżmy złapią z 1-2 g marihuany czy odwieszą mi zawiasy i pójde na 3 lata?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W opisanej przez Pana sytuacji, tj. gdyby został Pan złapany na przestępstwie posiadania narkotyków w okresie próby za wymuszenie rozbójnicze, Pana sytuacji wyglądałaby bardzo kiepsko. Popełniłby Pan przestępstwo (posiadanie narkotyków) inne niż przestępstwo, za które został Pan skazany na kare pozbawienia wolności w zawieszeniu (wymuszenie rozbójnicze). Z tego powodu Sąd nie musiałby zarządzić wobec Pana (odwiesić Panu) kary za rozbój, ale mógłby to zrobić. Jest to wypadek fakultatywnego zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności. Choć Sąd nie miałby obowiązku odwieszenia Panu kary za wymuszenie rozbójnicze, to jednak w mojej ocenie wyznaczyłby posiedzenie i poważnie rozważyłby tą możliwość. Krótko mówiąc, według mojej oceny, Sąd odwiesiłby Panu wyrok, choć nie miałby takiego obowiązku.

 56. damianos pisze:

  Witam 2 tygodnie temu przedstawiono mi zarzut posiadania 9 gram marihuany. w uzasadnieniu pisze że marihuane posiadałem w odstepie sierpnia 2012 a maja 2013. przyzanłem sie do zarzucanego czynu , dostałem jak narazie dozór raz w tygodniu na komisariacie. mam 18 lat aktualne szukam pracy i chodzę na kurs. chciałbym sie dowiedzieć co mi gozi za to , przypomne że byłem karany w wieku 16 lat za drobną kradzież . prosze o odpowiedź

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Nie grozi Panu Zakład Karny. Jest Pan osobą nie karana za przestępstwo. Sprawa o kradzież popełnioną przez Pana w wieku 16 lat nie widnieje w Pana Karcie Karnej, wiec Sad nawet nie będzie o niej wiedział. Sądy w sprawach o posiadanie kilku – kilkunastu gram marihuany zazwyczaj orzekają kary od 3 miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3-4 lata próby i dozór kuratora. Gdyby się Pan bardzo postarał, może Pan powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, co jednak przy 9 gramach będzie bardzo trudnym zadaniem. Najprawdopodobniej Sąd wymierzy Panu 3-5 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na 3-4 lata próby i dozór kuratora.

 57. Karol pisze:

  witam , byłem już karany za narkotyki miałem 1,366 grama , dostałem za to kare grzywny i zawieszenie 1/3 , teraz znowu mnie złapali i miałem 0,79 grama marhuana , wtedy też , jaka kara mi grozi ?

 58. Karol pisze:

  dodam że 3 lata mineły okresu próby .

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jeśli dobrze zrozumiałem, to 3 lata temu uprawomocnił się wobec Pana wyrok skazujący za przestępstwo posiadania narkotyków – kara 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata próby. Obecnie, jeszcze w okresie próby został pan złapany na popełnieniu przestępstwa posiadania marihuany 1,3 grama netto.

   Byłoby najlepiej, gdyby obecna sprawa zakończyła się dopiero po zatarciu poprzedniego skazania, a więc za 6 miesięcy. Wówczas, w dacie wyrokowania przez Sąd byłby Pan osoba nie karaną za przestępstwo. W konsekwencji mógłby Pan powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego za obecne przestępstwo z uwagi na małą ilość posiadanych narkotyków. Dodatkowo uchroniłby się Pan przed groźba odwieszenia poprzedniej kary.

 59. Dobrrry pisze:

  Zatrzymano mnie w domu gdy byłem w posiadaniu 32.66 grama marihuany netto. Nigdy wcześniej nie byłem karany . Nie pracuje uczę się dalej zaocznie . Zeznałem że znalazłem tą marihuane gdy byłęm pod wpływem alkoholu i zostawiłem ją sobie na własny użytek co mi grozi ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Nie grozi Panu Zakład Karny, skoro jest Pan nie karany za przestępstwo. Powinien się Pan za to przygotować na kare kilku miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby plus dozór kuratora i symboliczna grzywna.

 60. Sasza pisze:

  Witam! zatrzymała mnie wczoraj policja miałem przy sobie 35g marihuany, co mi grozi za to, ile bede siedział na dołku. Mam 17 lat. nie byłem karany

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Powinien Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze rzędu 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania plus dozór kuratora i obowiązek powstrzymywania się od zażywania narkotyków. Jest Pan młodociany, więc minimalny okres próby to 3 lata, a dozór kuratora jest obligatoryjny. Jeżeli Pan dobrze uzasadni wniosek, to nie grozi Panu Zakład Karny, choćby z uwagi na młody wiek i dotychczasową niekaralność za przestępstwa. Nie powinien Pan zostać aresztowany, wiec po maksymalnie 48 godzinach zostanie Pan wypuszczony z Komisariatu Policji. Jeżeli Sąd zadecydowałby o Pana aresztowaniu należy złożyć na to postanowienie zażalenie – w pana przypadku nie widzę żadnych podstaw do aresztu.

 61. Katarzyna pisze:

  Witam,
  U mojego chłopaka znaleziono 1,5grama marihuany i 0,5 grama amfetaminy. Wcześniej był karany za posiadanie marihuany w ilości około 0,5grama.
  I tu mam pytanie. Co grozi mu teraz?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, za posiadanie 1,5 grama marihuany i 0,5 grama amfetaminy nie grozi Pani chłopakowi Zakład Karny. Powinien się spodziewać kary kilku miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2-3 lata okresu próby. Gorzej wygląda sprawa jego poprzedniego skazania. Jeżeli był wówczas skazany na zawiasy, tj. karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby i w tym właśnie okresie próby popełnił obecne przestępstwo, to grozi mu odwieszenie – zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności, uprzednio zawieszonej.

   Najlepiej obronić się od tej groźby w następujący sposób:
   1. w obecnym postępowaniu Pani chłopak powinien podjąć terapię dla osób zażywających narkotyki (spotkania z terapeuta 1 raz w tygodniu)
   2. złożyć do Sądu wniosek o zawieszenie postępowania karnego na czas trwania terapii – np. na 6 miesięcy – terapeuta powinien napisać w zaświadczeniu na jak długo przewiduje trapię
   3 po pomyślnym zakończeniu terapii wnieść o warunkowe umorzenie postępowania karnego – w tym wypadku jego uprzednia karalność za posiadanie narkotyków nie jest przeszkodą do warunkowego umorzenia postępowania karnego.

   Pozostaje jedynie wsiąść się za chłopaka i uzmysłowić mu, że powinien iść na terapie, bo gdy ktoś pali marihuanę mając na karku wyrok skazujący i groźbę Zakładu karnego, to najlepszy dowód na to, że ma problemu z narkotykami, a to, że pali towarzysko jest bajką.

 62. Ewa pisze:

  A jak to jest z nieletnimi ,córka zapaliła sobie ze znajomymi ,nie ukrywam że jestem w szoku bo uczennica 5 a nawet 6 a tu poszła do gimnazjum i proszę nowi ludzie i nowe towarzystwo i marihuana. Oczywiście skończyło się na policji i córkę czeka sąd.Proszę mi powiedzieć czego mogę się spodziewać na sprawie?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W pierwszej kolejności otrzyma Pan z Sądu Rodzinnego właściwego dla Pana miejsca zamieszkania wezwanie do stawienia ssie z córką na wysłuchanie u Sędziego. Po tym wysłuchaniu Sędzia podejmie decyzję, czy wszcząć i prowadzić wobec Pana córki postępowanie opiekuńczo – wychowawcze. Doradzam, by tego dnia złożył Pan na ręce Sędziego wniosek o nie wszczynanie tego postępowania. W uzasadnieniu powinien Pan wskazać argumenty, dla których prowadzenie wobec Pana córki postępowania opiekuńczo-wychowawczego i stosowanie wobec niej takich środków, jak np. nadzór kuratora jest niecelowe. Jeżeli jednak Sąd zdecyduje wszcząć to postępowanie wobec Pan dziecka, wówczas wyznaczy termin rozprawy. W takim wypadku proszę przygotować na rozprawę pismo – wniosek o orzeczenie wobec Pana córki środka wychowawczego w postaci nadzoru rodzica, czyli Pana lub żony. To w praktyce najłagodniejszy środek wychowawczy, jaki Sąd może zastosować wobec Pana córki. Jest też najmniej uciążliwy. Sprowadza się do pana obowiązku wysyłania Sadowi co kilka miesięcy pisemnego sprawozdania z zachowania córki.

 63. Rafał pisze:

  Witam,

  zostalem zatrzymany po wyjściu z klubu i znaleziono przy mnie 0,46 gr białego proszku, przyznałem się że ilość ta została mi wręczona w klubie. W domu znaleziono jeszcze 1,6 gr białego proszku (postępowanie jest w toku ) chyba nie zbadano jeszcze tej substancji (testy na posterunku nie wskazywały jednoznacznie ze to amfetamina)Na co mogę liczyć i jak dalej postępować? Proszę o pomoc.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z Pana opisu wynika, że prawdopodobnie posiadał Pan łącznie 2,06 grama netto (bez opakowania) narkotyku w postaci amfetaminy. W takim wypadku radzę w pierwszej kolejności, po końcowym zaznajomieniu się z aktami sprawy i potwierdzeniu w aktach, że ujawniona u Pana substancja to amfetamina, złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Prawdopodobnie Sąd nie uwzględni Pana wniosku, ale warto spróbować. Rzecz w tym, że waga ujawnionej u Pana amfetaminy jest troszkę za duża, by liczyć na umorzenie postępowania karnego. W takim wypadku, gdy Sąd oddali Pana wniosek o umorzenie postępowania karnego uzasadniając to zbyt dużą ilością posiadanej amfetaminy, wówczas doradzam złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Na uwzględnienie tego wniosku ma pan spora szansę, jeżeli jest Pan osoba nie karaną za przestępstwo. Oczywiście musiał się Pan przyłożyć do uzasadnienia tego wniosku.

 64. Mirek pisze:

  Witam, zostala u mnie znaleziona marihuana o wadze ok 1,5 kilograma (posadziłem ją na własny uzytek i z 6 roslin troche tego urosło), zastosowano wobec mnie dozór policyjny i poręczenie majątkowe trwa to już ok 3 miesięcy a teraz dostałem wezwanie do osobistego stawiennictwa z 3 dni i nie wiem czego mogę się spodziewać. Mam pytanie czy to może być jakieś przesłuchanie czy usłyszę juz jaki wyrok mi grozi? Interesuje mnie także czy warto w tym przypadku wnioskować o dobrowolne poddanie się karze (jeśli tak to jaka kara bylaby odpowiednia), czy może poczekać na rozprawę? Dodam iż nigdy nie byłem karany i został mi postawiony jeden zarzut posiadania marihuany i tu odrazu mam kolejne pytanie czy moze byc wobec mnie zastosowanie 2 kar np. pozbawienia wolnosci i kara grzywny? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, prawdopodobnie zostanie Pan uzupełniająco przesłuchany w charakterze podejrzanego. Można zakładać, do akt wpłynęła opinia biegłego z zakresu chemii, który dokonał powtórnego, dokładniejszego zważenia ujawnionej w Pana domu marihuany. Z tego chociażby powodu prokurator chce Panu sprecyzować zarzut dlatego został Pan wezwany na przesłuchanie.

   To, czego powinien się Pan obawiać, to zmiany zarzutu z posiadania znacznej ilości narkotyków na wytworzenie znacznej ilości narkotyków. Już wyjaśniam w czym rzecz. Z pana opisu wynika, że ujawnioną u Pana marihuanę to pan własnoręcznie wytworzył, tzn. wyhodował, ściął, wysuszył i rozdrobnił, a Policja znalazła u Pana towar nadający się do zażycia. Jeśli się to zgadza, wówczas popełnił Pan przestępstwo wytworzenia znacznej ilości narkotyku. To przestępstwo jest zagrożone karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności, co oznaczałoby dla Pana odsiadkę w Zakładzie Karnym. Tymczasem z Pana zapytania wynika, że jak na razie ma Pan inny zarzut – posiadania znacznej ilości narkotyków, które to przestępstwo jest zagrożone znacznie niższą kara od 1 roku pozbawienia wolności, a więc przy tym przestępstwie ma Pan szanse na zawiasy (kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania). powstaje zatem pytanie, czy Prokurator zmieni Panu zarzut z posiadania na wytworzenie narkotyków, czy nie. Wszystko zależy od tego co już Pan wyjaśnił w dotychczasowym postępowaniu karnym i co pan wyjaśni na najbliższym spotkaniu z Policjantem lub Prokuratorem.

   • Mirek pisze:

    Dziękuje za odpowiedz, jak narazie prokurator poszedł na rękę i postawil tylko jeden zarzut posiadania a odstapil od drugiego zarzutu produkcji więc mam nadzieje ze tego nie zmieni. Dodatkowo mam jeszcze pytanie czy jeśli prokurator nie zmieni zdania i podtrzyma mi tylko ten zarzut to czy warto w mojej sytuacji dobrowolnie poddac sie karze i jesli tak to jakiej wielkosci moglby byc wyrok?

 65. sylwio1978 pisze:

  Mam 36 lat nie byłem karany mam rodzinę i 2 słodkich dzieci pracuję,znaleziono u mnie 38 g amfetaminy oraz zekomo 1świadka chandlu -pełnoletniego.jestem na dozorze policyjnym. Czy grozi mi odsiadka?Co mi może pan doradzić.

 66. eryk pisze:

  Witam. Zostalem zatrzymany dzis przez policje. Mialem 0,6 g marihuany. Przeszukano dom w którym niczego nie znaleziono. Zostalem wypuszczony tego samego dnia. Co mi grozi oraz prosze o informacje co robić? Czy powinienem skontaktować sie z adwokatem?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Policja postawiła Panu lub za chwile przedstawi zarzut popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków w postaci marihuany w ilości 0,6 g. Powinien Pan przygotować i wysłać do Prokuratora nadzorującego dochodzenie wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości prowadzenia przeciwko Panu postępowania karnego. Najważniejsze jest dobre uzasadnienie tego wniosku. Należy w nim między innymi wskazać argumenty świadczące o:
   – znikomym stopniu społecznej szkodliwości popełnionego przez Pana czynu wynikającym z bardzo niewielkiej ilości (0,6 grama) i rodzaju (marihuana) narkotyku
   – niecelowości prowadzenia przeciwko Panu postępowania karnego z uwagi na dotychczasowy Pana sposób życia (osiągnięcia w życiu rodzinny, zawodowym i społecznym), a także działania, jakie Pan podjął po czynie w celu naprawienia popełnionego błędu (np. wsparcie finansowe na rzecz fundacji zajmującej się leczeniem uzależnienia od narkotyków)
   – dotkliwych konsekwencjach, jakie Pana dotkną w razie wyroku skazującego.

 67. daniel pisze:

  Witam. Mam 19 lat nie bylem karany . w gimnazjum dziewczyna 17 lat zeznala ze sprzedalem jej 1 g marihuany ze szkoly chca mnie wyrzucic a jestem w ostatniej klasie maturalnej zostalo mi tylko 3 miesiace do matury co mam robic ? Co mi grozi czy moga mi to udowodnic

 68. daniel pisze:

  I czy moga mnie wziac na areszt tymczasowy?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Areszt za to Panu nie grozi, no chyba, że wywinąłby pan coś głupiego, jak np. straszenie świadka. Jak rozumiem jest Pan nie karany za przestępstwo, więc prawdopodobnie Prokurator zażąda wobec Pana kary kilku miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

   Co do pytania, czy mogą to Panu udowodnić, to musiałbym o wiele lepiej poznać sprawę, by odpowiedzieć na to pytanie.

 69. Patryk pisze:

  Witam,
  w kwietniu 2013 zostałem zatrzymany z jak sie okazało 0,14g netto marihuany, dostałem za to grzywne wraz z kosztami sądowymi wyszło około 1700 zł, wszystko zostało uregulowane, wczoraj zostałem zatrzymany z dwoma samarkami jedna pusta o wadze 0,3g brutto, druga o wadze 0,35 brutto, wynika z tego ze miałem przy sobie 0,05g marihuany, złożyłem zeznania, zostałem wypuszczony do domu, co mi grozi jesli jest to moje drugie „przestępstwo” tego typu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Po pierwsze nie grozi Panu odsiadka w Zakładzie Karnym. Poprzednia kara to grzywna. Skoro za poprzednie przestępstwo nie było kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, to nie ma ryzyka odwieszenia (zarządzenia wykonania) kary.

   Co do nowego czynu, to w pierwszej kolejności należy zawnioskować o umorzenie postępowania karnego z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu – z uwagi na śladową ilość posiadanej przez Pana marihuany. Jeśli ten wniosek zostanie oddalony, wówczas grozi Panu wyrok skazujący ponownie na grzywnę albo kilka miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na 3-4 lata próby.

 70. ewa pisze:

  Dzień dobry, wczoraj mojego brata złapano z 30.3g marihuany nieporcjowanej. Przechowywał ją w majtkach. Jechał z kolegą, który miał przy sobie 1g. W domu nic nie znaleziono ( tylko jeden pusty woreczek). Zatrzymano go na 48h. Nie był nigdy karany za takie przestępstwo. I do niczego się nie przyznaje. Mogłabym się dowiedzieć, co grozi bratu? I jak może być wysoka kara grzywny? Policja kryminalna powiedziała, że kara w zawieszeniu. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani bratu Policja przedstawiła zarzut posiadania narkotyków z art.62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Do tego zarzutu powinien się przyznać o tyle, że został złapany na „gorącym uczynku” i trudno sobie wyobrazić, jak mógłby się z tego zarzutu wybronić. Rzeczywiście, jeśli Pani brat jest nie karany za przestępstwo, ewentualnie ma w karcie karnej coś niewielkiego, to prawdopodobnie dostanie karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę. Grzywna będzie zapewne niewielka rzędu 1000 zł. – oczywiście jej wysokość zależy od dochodów pani brata.

   • ewa pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Brat dostał 2 lata w zawieszeniu na 4 lata i karę grzywny 2000zł. Musiał 1000zł na razie wpłacić na konto sądu. Brat nie dostał przedłużenia umowy w pracy i jest obecnie na chorobowym. Jest może jakaś możliwość, aby zmniejszyć grzywnę, bądź zawieszenie? Można napisać jakiś wniosek?

 71. krstn pisze:

  Witam proszę o pomoc ostatnio policja znalazła u mnie w pokoju 0,48gr marihuany – nigdy dotychczas nie bylem karany, studiuje na 3 roku zależy mi na tym żeby nie dostać wyroku w zawieszeniu ponieważ chce w przyszłości pracować na stanowisku np celnika.Co istotne wypuścili mnie z komendy po podpisaniu kliku papierków, złożyłem zeznanie, że znalazłem narkotyki pod sklepem, prokuratora nie było wiec puścili mnie do domu, czekam na postępowanie dalsze czy warto się poddać dobrowolnie karze czy lepiej się sądzić ,słyszałem coś o wniosku o odwołanie wyroku na czym to polega i kiedy to moge złożyć – proszę o pomoc i dziękuje z góry

 72. Bazyl pisze:

  Witam.
  Wraz ze znajomym zostaliśmy złapani na paleniu marihuany w postaci skręta. Znaleziono przy mnie 0,578g suszu w woreczku, a u znajomego 0,768 w dwóch blantach. Oboje mamy po 18 lat i byliśmy pełnoletni w chwili popełnienia przestępstwa. Nigdy nie byliśmy karani. Obydwoje powiedzieliśmy, że narkotyki znaleźliśmy/dostaliśmy od kogoś, lecz nie znamy tej osoby. Co może nam za to grozić, oraz co możemy w tej sprawie zrobić? Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ sprawa sądowa odbędzie się za ok. 2 tygodnie.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam :)

 73. Marcin pisze:

  Dzień dobry,
  pragnę przedstawić swoją sprawę dotyczącą oskarżenia mnie o posiadanie marihuany oraz o poczęstowanie skrętem osoby pełnoletniej.
  Będąc na urlopie siedziałem z nowo poznanymi znajomymi na ławce obok stawu i piliśmy piwo.
  Przyszła policja bo rzekomo za głośno się śmialiśmy i zatrzymała nas ponieważ znalazła w odległości około pół metra ode mnie woreczek strunowy z 0.32 grama marihuany oraz bibułki do papierosów.
  W międzyczasie dostałem mandat za picie alkoholu 100 zł. Wraz z nowo poznanymi znajomymi zostaliśmy przewiezieni na komendę.
  Podczas przesłuchania policja powiedziała, że albo się przyznamy do posiadania marihuany albo wszyscy pójdziemy na tzw. dołek.
  Nowo poznani znajomi ze względu na to, że nie chcieli iść na dołek powiedzieli, że marihuana była moja i że ich poczęstowałem.
  Do niczego się nie przyznałem.
  Zeznałem, że woreczek strunowy leżał obok mnie i mogą się znajdować na nim odciski moich palców ale nie jest mój tylko go omyłkowo dotknąłem bo obok leżało również moje piwo i papierosy.
  Nie przyznałem się do palenia, posiadania ani częstowania marihuany oraz nie miałem wykonywanych żadnych badań na zawartość środków odurzających poza alkomatem oraz nie miałem ściąganych odcisków palców.
  W międzyczasie zostało przeszukany mój dom i nic nie znaleziono.
  W wydychanym powietrzu po przesłuchaniu miałem około 1 promila alkoholu (efekt wczorajszej imprezy w mieszkaniu z moimi starymi znajomymi, z którymi przyjechałem na urlop), jedna nowa znajoma również ok. 1 promil natomiast nowy znajomy był pod mocniejszym wpływem alkoholu ponieważ wydmuchał około 2,5 promila co może sugerować, że będąc pijanym nie potrafił rozróżnić papierosa, którym go częstowałem od skręta.
  Nie przyznałem się i spędziłem w celi 48 godzin.
  Cała sytuacja jest o tyle śmieszna, że nie ma żadnych podstaw w świetle logiki by mnie skazać ponieważ zeznania pijanego świadka, któremu wmówiono że jak mnie oskarży to zostanie wypuszczony są co najmniej mało zasadne. Koleżanka prawdopodobnie zeznała że nic nie widziała chociaż nie jestem pewny.
  Nie byłem nigdy karany i prowadzę spokojny tryb życia.
  Pisałem o umorzenie, ale nie dostałem odpowiedzi.
  Odwołałem się od wyroku (30 godzin prac społecznych miesięcznie przez rok + 800 zł grzywny) i czekam na rozprawę. Co mi grozi ? Jak się bronić ?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w razie wyroku skazującego za wszystkie czyny, tj. posiadanie marihuany, udzielenie marihuany i prowadzenie auta pod wpływem alkoholu grozi Panu kara rzędu 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, niewielka grzywna, no i oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok. Co do linii obrony, to trudno cokolwiek Panu odpowiedzialnie doradzić bez zapoznania się z aktami sprawy. Panu zresztą tez doradzam zadzwonić do Sądu, zamówić akta Pana sprawy i zapoznać się ze znajdującymi się tam dowodami.

 74. Adrian pisze:

  Dzien dobry mam taka sytuacje gdyz kolega jakis czas temu zostal skazany za handel narkotykami przesiedzial okolo 2 lat i wyszedl na wolnosc i zostaly mu zawiasy ostatnio natomiast znaleziono przy nim 3 gramy amfetaminy czy pojdzie do więzienia?? dziekuje za pomoc

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wszystko zależy, kiedy mija okres próby i 6 miesięcy „cichego” za poprzednie przestępstwo związane z narkotykami – chodzi o te zawiasy, jakie mu zostały ze starych czasów. Rzecz w tym, że Sąd może je odwiesić w okresie próby i kolejnych 6 miesiącach. Jeżeli zatem wyrok uprawomocni się po tym okresie, albo pod koniec tego okresu, wówczas Sąd prawdopodobnie nie odwiesi tej kary, bo najzwyczajniej w świecie nie zdąży.

   Za obecnie popełnione przestępstwo posiadania amfetaminy Pana kolega może powalczyć o zawiasy, czyli karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania w związku z niewielką ilością posiadanych narkotyków

 75. Patrycja pisze:

  Jakiś czas temu zatrzymali mi chłopaka . Na szczęście nie znaleziono przy nim żadnych narkotyków choć był pod ich wpływem . Ale miał przy sobie wagę do ważenia . wcześniej miał wyrok za małlą ilość marihuany … niestety do tej pory nie wypuścili go .. czy jest możliwosc że go wypuszczą . czy niestety nie ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Na obecną chwilę Policjanci nie dysponują żadnym dowodem popełnienia przestępstwa przez Pani chłopaka. Posiadanie wagi nie jest zagrożone kara, nawet jeśli Policja domyśla się, że służyła do ważenia narkotyków. Zażywanie narkotyków, a więc „bycie” pod ich wpływem także nie jest przestępstwem ani wykroczeniem. Policja dokonała zatrzymania Pani chłopaka by przeszukać jego mieszkanie celem ujawniania tam środków odurzających.

   Jest również możliwe, że zatrzymanie Pani chłopaka wynika z tego, że inna osoba wskazała go jako sprzedającego narkotyki.

 76. Seba pisze:

  Witam Pana :) Wszedłem na tą stronę ponieważ mój kolega powiedział że świetne rady prawne są tutaj dawane. Mianowicie, mam problem. 2 lata temu zostałem skazany za sprzedawanie niewielkiej ilości marihuany i posiadanie 0.5 grama na łączną karę 1 roku i 6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata. Niecałe 4 miesiące temu zostałem zatrzymany za posiadanie 0.5 grama, dodam że został on zakupiony w legalnie działającym sklepie pod nazwą pachnący dom, saszetka ta była czarna za laminowaną a w środku woreczek z nieznaną substancją susz podobny do marihuany ale był to dopalacz. nie znam ekspertyzy, ale mam obawy że mogły tam być środki zakazane.W chwili zatrzymania saszetka była zamknięta. Został mi niecały rok do zakończenia wyroku w zawieszeniu. Dostałem list z prokuratury że sprawa została skierowana do sądu jestem oskarżony z art. 62 ust.1 . Moje pytanie brzmi czy zasadne by było wyjechać za granice i odczekać aż wyrok w zawieszeniu się skończy czy wtedy nic mi nie grozi ? I czy mogą wysłać za mną europejski list gończy w tak błahej sprawie ? Jak kontaktować się z kuratorką ? wysyłać listy bez mojego adresu zamieszkania za granicą ? Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam że się tak rozpisałem ale chciałem w każdym szczególe opisać całą sprawę :) Czekam z niecierpliwością na odpowiedź, pozdrawiam :)

  • Witam Pana,
   wyjechanie poza granice kraju nie jest w tym wypadku żadnym wyjściem. Chodzi o to, że zawieszając Panu karę za poprzednie przestępstwo Sąd wystawił Pana na próbę. Pan w okresie tej próby ponownie popełnił przestępstwo podobne, w związku z tym Sąd będzie chciał zarządzić wobec Pana wykonanie kary za przestępstwo posiadania narkotyków. Ucieczka jest najgorszym rozwiązaniem z uwagi na możliwość wysłania za Panem listu gończego (w kodeksie postępowania karnego nie ma listy przestępstw, których sprawcy są ścigani listem gończym) oraz z uwagi na fakt, iż ucieczka stawia Pana przed Sądem w bardzo niekorzystnym świetle. Ponadto, jeśli chodzi o kuratora, to także jest kwestia związana z poddaniem Pana próbie. Jakiekolwiek utrudnianie kontaktu z kuratorem może być potraktowane jako niewywiązywanie się przez Pana z nałożonych obowiązków, dlatego też raz jeszcze stanowczo odradzam Panu takie rozwiązanie.

 77. szymon pisze:

  znaleziono u mnie 1,5g marihuany co mi za to grozi. A nie byłem wcześniej karany.

  • Witam.
   Zostanie Pan oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyków z art. 62 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi Panu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku tak małej ilości środka odurzającego można walczyć o umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 78. Maciej pisze:

  Witam. Diler A zeznał, że sprzedał mi kilkakrotnie marihuanę w ilości do 1 lub 2 gram za każdym razem i jest to prawdą. Czy policjant przesłuchujący mnie w charakterze świadka /otrzymałem wezwanie z komisariatu/ może zadawać mi pytania dotycząca dilera B od którego również sporadycznie kupowałem trawkę /zakładając, że skądś o tym wie/? Czy muszę na nie odpowiadać? Nie chciałbym być ciągany po sądach i komisariatach z przyczyn oczywistych: że nigdy nie miałem konfliktu z prawem. Nie byłem notowany. Palę sporadycznie. Nigdy nie handlowałem. Jestem menadżerem dużej korporacji. Sytuacja jest mocno stresująca… Jakie konsekwencje mogą mnie dotknąć? Z góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi.

  • Witam Pana,
   podczas przesłuchania na komisariacie funkcjonariusz policji może teoretycznie Pana zapytać również o dilera B. Jednakże z mojego doświadczenia wynika, że jest to mało prawdopodobne, z uwagi na to, że dotyczy to dwóch odrębnych spraw. Jeśli występuje Pan w sprawie jako świadek – aby zapytać Pana o kontakty z dilerem B policja musiałaby prowadzić wspólne dochodzenie przeciwko dilerowi A i B. W takiej sytuacji przysługuje Panu prawo do uchylenia się od odpowiedzi na pytanie. Zgodnie z art. 183 Kodeksu postępowania karnego – jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić Pana na odpowiedzialność karną za przestępstwo (w tym przypadku jest to przestępstwo posiadania narkotyków), może Pan odmówić odpowiedzi na pytanie o dilera B. Jeśli zostanie Pan przesłuchany w charakterze podejrzanego ma Pan prawo do odmowy składania wyjaśnień lub do odmowy odpowiedzi na pytania. Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku postawienia Panu zarzutu posiadania narkotyków i powzięcia przez organy ścigania o Pana kontaktach z dilerem A i B jest w zasadzie pewne, że Policja będzie Pana pytać zarówno o dilera A jak i B.
   Co do pytania o konsekwencje – może Pan zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa posiadania narkotyków. W opisanej sytuacji można skierować do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, który przedstawiał argumenty za tym przemawiające i który przedstawiałby Pana osobę w korzystnym świetle. Jest Pan menagerem dużej korporacji, dlatego przypuszczam, że zależy Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej. Instytucja warunkowego umorzenia postępowania pozwala na zachowanie czystej karty karnej.

 79. Łukasz pisze:

  Witam panie Mariuszu 6 lat temu byłem karany za jazde po pijanemu dostalem kuratora 6mies na 3 lata i grzywna 3 lata po tym dostalem 3lata na 5 chyba i grzywne i kuratora za napasc na funkcjonariusza na służbie i tydzien temu kontrole na miescie i znalezli 5gram marihuany a po rewizji w domu znalezli 106gram suszu czy moge sie jakos z tego wywinac by nie siedziec czy wczesniejsze zawiasy maja jakies znaczenie prosze o dopowiedz oczywiscie nie bede wspołpracowal z policja bo ja nie z tych ludzi jestem

  • Witam Pana,
   z Pana postu wynika, że okres próby ze popełnienie przez Pana przestępstwa napaści na funkcjonariusza mija w 2016 roku (wyrok zapadł w 2011, karę zawieszono na okres lat 5).
   W świetle art. 75 kodeksu karnego Sąd ma obowiązek zarządzić wykonanie kary, jeżeli w okresie próby popełnił Pan podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Pisząc prościej, przestępstwa dzielą się na kategorie i jeśli w okresie zawieszenia kary popełni Pan znów podobne przestępstwo, kara pozbawienia wolności zostanie zarządzona.
   Jednakże w opisanej sytuacji Pan nie popełnił w świetle przepisów przestępstwa podobnego. Przepis art. 75 przewiduje natomiast możliwość zarządzenia kary, jeżeli skazany w okresie próby popełni ponownie inne przestępstwo. Prosze pamiętać, że nie jest to obowiązkowe, tzn. Sąd może, ale nie musi. W Pana przypadku znalezienie ponad 100 gram narkotyku to przestępstwo z art. 62 ust.2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi Panu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku jak najbardziej możliwe jest, aby Sąd orzekł wobec Pana karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 80. Łukasz pisze:

  Dziękuje za szczerą zadawalajaca odpowiedź życze pani 100lat zdrówka :-) mogę pani kwiaty wysłać pozdrawiam buzka

 81. Łukasz pisze:

  Ok ale miałem po tych 2 zawiasach mialem wezwanie do sądu wstawilem sie i chodzilo o to ze te wykroczenia byly pod wplywem alkoholu i srodkow odurzajacych i chcieli mnie wyslac na resocjalizacje ale jakos sie wykrecilem a to ostatnie tez bylo pod wplywem alkoholu i srodkow oduzajacych wiec na co moge teraz liczyc w sądzie

  • Sąd może zobowiązać Pana do poddania się leczeniu odwykowemu. Proszę pamiętać, że w Pana przypadku ważne jest, aby przedstawił Pan swoją osobę w jak najkorzystniejszym świetle przed Sądem. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, iż niezwykle istotną kwestią jest wykazanie, iż sprawca przestępstwa próbuje zmienić swoje życie, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo popełnienia przez niego ponownie przestępstwa. W Pana przypadku jest to m.in. poddanie się leczeniu odwykowemu. Uważam, że poddanie się terapii będzie dobrym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że przestępstwa popełnił Pan pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

 82. red label pisze:

  w domu mojego chłopaka znaleziono 5g amfetaminy i 30g marihuany, przed rozpoczęciem przeszukania sam wydał narkotyki i przyznał się do ich posiadania na własny uzytek. co jest prawdą bo ma z tym poważny problem( w domu znaleziono również wagę) zdarzało sie że chlopak nieraz używał takich rzeczy do odmierzania dla samego siebie. nieststy w budynku gdzie znajduje sie nasze mieszkanie znaleziono znaczną ilość tych narkotyków i mój chłopak dostał 2 miesiące sankcji. nie są one jego własnością mam 100% pewność ponieważ on nigdy nikomu nic nie sprzedał. mieszkamy w starej kamienicy w pokoju z kuchnią bez żadnych luksusów stare meble podłogi ledwo starcza pieniędzy do końca miesiąca. nie stać mnie na adwokata i nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji . proszę o pomoc!

  • Witam!
   Pani partner dostanie zarzut posiadania narkotyków. Proszę wyjasnić, co ma Pani na myśli, pisząc, iż w budynku, w którym znajduje się mieszkanie, znaleziono znaczną ilość narkotyków. Czy był to teren, który Państwo użytkujecie?

 83. red label pisze:

  jest to pomieszczenie dostępne dla wszystkich nie zamykane na klucz, znaleziono około 2kg

  • Rozumiem, że uznano, że te 2 kg narkotyków również należały do Pani partnera?
   Proszę się nie obawiać, to nie Pani chłopak ma udowadniać swoją niewinność, lecz prokuratura musi przedstawić dowody potwierdzające, że narkotyki należą do niego. Jeżeli nie uda się zgromadzić materiału dowodowego, to Pani partner nie może odpowiadać za posiadanie takiej ilości. Z mojego doświadczenia wynika, że organy ścigania na pewno będą chciały oddać opakowanie z narkotyków do ekspertyzy daktyloskopijnej w celu zbadania, czy znajdują się na nim odciski palców Pani chłopaka.

 84. Piotr pisze:

  Witam.
  Mam nietypową sytuację ponieważ,ok. 1,5 miesiąca temu znaleziono przy mnie narkotyki (łącznie 19 gram),dostałem wyrok w zawiasach-10 miesięcy na 3 lata.Około tygodnia temu zostałem złapany 2 raz, ty razem w dyskotece (2 gramy) ,wiem że teraz będzie sprawa o te posiadanie ale nie dostałem jeszcze wyroku za 1-szy raz.I czy jest możliwość 2 zawiasów za to samo przestępstwo.Dodam iż, byłem karany za jazdę pod wpływem alkoholu rowerem (zawiasy,grzywna) oraz napaść i znieważenie funkcjonariusza(zawiasy,grzywna).Wiem trochę narozrabiałem ale nie jestem jakimś dilerem czy chuliganem po prostu mam pecha.Dziękuje z góry za pomoc.
  Pozdrawiam.

  • Witam.
   Jak najbardziej istnieje możliwość orzeczenia kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania w opisanych przez Pana przypadkach.
   Jednakże u Pana sytuacja wygląda nieco inaczej: wydając wyrok w pierwszej sprawie Sąd skazał Pana na 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby 3 lat. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 3 i 6 miesięcy (6 miesięcy to tzn. okres cichy) nie popełni Pan podobnego przestępstwa to uniknie Pan pójścia za ten czyn do zakładu karnego.
   Pan niestety w okresie próby popełnił podobne przestępstwo, w związku z tym Sąd musi orzec wobec Pana wykonanie kary 10 miesięcy pozbawienia wolności. Nie ma znaczenia, że Sąd nie doręczył jeszcze Panu tego wyroku – orzeczenie zostało ogłoszone, zna Pan jego treść. Nie pisze Pan o tym, że składał apelację, w związku z tym domniemam, że wyrok się uprawomocnił. Jeśli wyrok w dniu popełnienia przez Pana drugiego przestępstwa nie był prawomocny, można walczyć o karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem za dwa przestępstwa, aczkolwiek będą potrzebne do tego silne argumenty, ponieważ jest Pan osobą karaną.
   Jeśli chodzi o drugie przestępstwo – jak najbardziej możliwe jest orzeczenie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

   • Piotr pisze:

    Bardzo dziękuje za odpowiedz,czyli rozumiem najlepiej będzie wynająć adwokata?

    • Piotr pisze:

     Witam. Dzisiaj dostałem wezwanie na sprawe o pierwszy wyrok w którym poddałem sie dobrowolnie karze(10 mies./3lata).Wiem że powinienem dostac tylko potwierdzenie wyroku a tu jednak wezwanie na sprawe. I chciałbym sie dowiedzieć jak to ma się do mojej 2 sprawy.I czy jest szansa na nie pójście do więzienia?.

     • Witam.
      Skoro dostał Pan wezwanie na sprawę, wyrok nie może być jeszcze prawomocny. Jeżeli to prawda – nie popełnił Pan drugiego przestępstwa w okresie próby, dlatego też z mojego doświadczenia wynika, że ma Pan spore szanse na dostanie kary z zawieszeniem jej wykonania zarówno w pierwszej jak i w drugiej sprawie.

 85. Paweł pisze:

  Witam. Podczas kontroli policja znalazła przy mnie 1 gram metaamfetaminy. 3 lata temu zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków. Jestem bezrobotny. Proszę mi powiedzieć jakiej kary powinienem się spodziewać, co mogę zrobić by dostać wyrok w zawieszeniu?

 86. M.SZ pisze:

  Witam,
  Chciałabym zasięgnąć Państwa opinii co do tego, jaka kara w rzeczywistości grozi bliskiej mi osobie.
  Otóż znaleziono w aucie oskarżonego 0,5kg nie poporcjowanej na tzw. „działki” marihuany. Oskarżony dostał wcześniej wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Oskarżony aktualnie przebywa w tymczasowym areszcie śledczym, a to wszystko za sprawą małej wagi, która została znaleziona w jego domu. Waga ma być dowodem w celu przybicia oskarżonemu łatki dilera narkotyków. Wiem już, że grozi mu nawet do 12 lat za kratkami, ale chciałabym dowiedzieć się jak to wygląda Państwa zdaniem i co wynika z Państwa doświadczenia zawodowego, czyli jaką karę dostają zazwyczaj osoby oskarżone o podobne występki.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam Pana,
   Pana kolega był już wcześniej karany i popełnił w okresie próby przestępstwo podobne. Z tego powodu Sąd zarządzi wobec niego wykonanie kary roku pozbawienia wolności bez względu na to, czy Pana przyjaciel zostanie skazany za handel narkotykami czy samo posiadanie narkotyków. Co do kwestii kary za drugie przestępstwo – z mojego doświadczenia wynika, że Sąd uzna 500 gramów za znaczną ilość narkotyków, co rzecz jasna nie jest okolicznością przemawiająca na jego korzyść. Sąd weźmie także pod uwagę fakt, że Pana kolega był już w przeszłości karany za podobne przestępstwo. W mojej ocenie nie ma tutaj zagrożenia karą 12 kat. Realna kara to 2 – 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności, aczkolwiek musi Pan pamiętać, że decyzja zawsze należy do sędziego. Sama waga nie powinna stanowić jedynego dowodu, na którym Sąd miałby się oprzeć, skazując oskarżonego za handel narkotykami. Pana kolega mógł przecież być uzależniony od narkotyków i w ten sposób porcjować substancję na własne potrzeby. To prokurator ma dowieść tego, że Pana przyjaciel popełnił przestępstwo handlu narkotykami, a nie Pana kolega swojej niewinności.

 87. mała999 pisze:

  Witam ostatnio zlapano mojego chlopaka z 35 g marichuany nie sprzedawal tego nikomu przyznal sie do tego poniewaz to bylo na wlasny uzytek wczesniej odbywal kare pozbawienia wolnosci (1rok) za handel marichuana . Czeka go rowniez sprawa za nękanie. Proszę mi powiedziec jakiej kary ma sie spodziewac co mozna zrobic w takiej sytuacji ?

  • Przestępstwo nękania nie ma wpływu na obecną sytuację Pani partnera, ponieważ po pierwsze należy do innej kategorii przestępstw, po drugie domniemam, że jeżeli „czeka” to nie zapadł w tej kwestii wyrok. Pani partner zostanie oskarżony o posiadanie narkotyków, grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. W takiej sytuacji powinien przede wszystkim przedstawić przed Sądem argumenty przemawiające za wymierzeniem mu katy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Niech Pani chłopak podda się dobrowolnie karze i okaże skruchę. Jeżeli jest osobą uzależnioną od narkotyków – niech podda się terapii odwykowej, to mocny argument, ponieważ jest sygnałem dla sędziego, że Pani partner chce zmienić swoje życie i nie powróci ponownie do popełnienia przestępstwa.

 88. Krzysztof pisze:

  Witam zostałem wczoraj złapany mając przy sobie 0.52g marichuany wymieszanej z tytoniem, mam skończone 17 lat więc wiem, że odpowiadam jako pełnoletnia osoba. Po przeszukaniu mieszkania znaleziono u mnie przepaloną lufkę.
  Proszę o radę co mogę zrobić w takiej sytuacji, chciałbym dalej się uczyć co za tym idzie nie robić sobie przerwy od szkoły
  Pozdrawiam

  • Witam,
   po pierwsze powinien Pan poczekać na wynik badań fizyko-chemicznych, które mają na celu wskazanie, jaka była dokładna waga netto marihuany, tzn. bez zawartości tytoniu. Przy tak nieznacznej ilości może Pan ubiegać się o umorzenie postępowania z uwagi na znikoma społeczną szkodliwość czynu.

 89. miki pisze:

  Witam znaleziono przy mnie 2 gramy(4 woreczki) marihuany oraz wagę elektroniczną. Ktoś „życzliwy” kto wiedział że palę zadzwonił i panowie w niebieskich strojach dokonali przeszukania mojego mieszkania. Handlu mi nie udowodnią bo nie handluję waga była do moich celów prywatnych. Nigdy nie byłem za nic karany, wyższe wykształcenie oraz umowa o pracę na czas nieokreślony. Czy bez pomocy adwokata mam szansę na uniewinnienie i co muszę zrobić aby tak się stało??Co ewentualnie mi grozi??

  • Witam Pana,
   w Pana przypadku nie ma szans na uniewinnienie – popełnił Pan przestępstwo posiadania narkotyków i grozi za to Panu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ma Pan natomiast szanse na umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania karnego. Powinien Pan napisać wniosek, w którym zawrze Pan argumenty, przemawiające za tym, ze pomimo umorzenia postępowania karnego będzie Pan w przyszłości przestrzegać porządku pranego i ie popełni ponownie przestępstwa. Co do kwestii wagi – tak jak Pan napisał – nie swiadczy ona o handlu narkotykami.

 90. Paweł pisze:

  Witam zamowiłem śdorki chemiczne wymienione poniżej

  2 GRAMY IUPAC: 1-(3-methoxyphenyl)-2-(methylamino)propan-1-one
  2 GRAMY IUPAC: (RS)-1-(4-bromophenyl)-2-methylaminopropan-1-one
  1 GRAM IUPAC: (RS)-1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-(ethylamino)propan-1-one

  Firma ma napisane ze srodki sa legalne na terenie Uni Europejskiej
  I ze odzial ich znajduje sie w Dani, okazało sie ze paczka idzie z Chin i sluzba celna dala paczke do laboratoriu i powiedzili ze są tam srodki zakazane, po przegladaniu ustawy o srodkach zabronionych nie znajazłem tych substancji w Ustawie. Czy grozi mi jakas kara? Nie bylem nigdy karany, Nie dawno ukonczylem Studia i Pracuje w Firmie preznie rozwijajacej sie do Tego prowadze wlasna dzialanosc gospodarcza takze opinie spoleczna mam Dobrą

  • Witam Pana,
   tutaj zasada jest prosta – jeżeli danej substancji nie ma na liście środków odurzających, znajdującej się w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, to ich zakup nie stanowi w świetle prawa przestępstwa. Wszystko okaże się po sporządzeniu opinii fizyko-chemicznej. W laboratorium zbadają, czy zakupiona przez Pana substancja jest w ogóle narkotykiem, a jeśli tak to jaki to narkotyk i jaka jest jego dokładna waga netto. Jeżeli okaże się, że to narkotyk, a wskaże Pan przed Sądem stronę poprzez którą kupił Pan tę substancję oraz przedstawi Pan swoją osobę w jak najlepszym świetle – ma Pan szanse nawet na umorzenie postępowania karnego.

 91. Nieznany pisze:

  Witam mam wyrok na plecach zawiasy za włamanie i kradziesz przyznałem sie do tego dostałem zawiasy na 3 lata ostatnio złapali mnie przypakowo z małą porcją amfetaminy 0,40 co mi grozi czekam na sprawe moge sie czegoś spodziewać ?

  • Witam Pana,
   teoretycznie Sąd może zarządzćł Panu wykonanie kary pozbawienia wolności z uwagi na to, że w okresie próby popełnił Pan przestępstwo. Jednakże z mojego doświadczenia wynika, iż w sprawie o posiadanie tak małej ilości narkotyków jest mało prawdopodobne, aby Sąd chciał wykonać wobec Pana poprzednią karę pozbawienia wolności. Może Pan walczyć o umorzenie postępowania karnego z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Proszę pamiętać, że nie jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego, ponieważ jest Pan osobą karaną.

 92. Mk pisze:

  Witam! Pare dni temu po powrocie z pracy zastalam w domu policje i pogotowie. Okazalo sie, ze moj chlopak wraz z jakas dwojka osob, ktorych nie znam urzadzil sobie w domu impreze. Owi goscie probowali go okrasc, gdy sie zorientowal, zaatakowali go. Zdazyl wezwac policje, lecz tak go poranili, ze wyladowal w szpitalu. Gdy przyjechalam, niczego sie nie spodziewajac, musialam zostac przy przeszukaniu. Na stole byl jakis proszek, nie wiem ile, ale raczej niewiele i wiem, ze napewno nie nalezal do chlopaka. W szafce znaleziono marihuane, niewiele, pewnie nie caly gram ( w tym juz sporo tytoniu). Poniewaz policja nastawiala mnie przeciwko niemu i mowili o jakims romansie, oraz dlatego, ze sie balam, bylam w kompletnym szoku i zdruzgotana, powiedzialam, ze to on kiedys przyniosl i sprobowalismy sobie zapalic i tak to lezy od dawna w szafce, bo zapomnialam wyrzucic. Prawda jest taka, ze to ja kiedys bedac na imprezie, pod wplywem alkoholu zauwazylam towarzystwo palace za lokalem i zapytalam ich o troche. Otrzymalam i wrocilam z tym do domu. Dodalam tytoniu i raz sprobowalam, sama i schowalam. Tak powiedzialam na policji. Wiem, ze pewnie bedzie sprawa w sadzie, a mnie meczy to, ze moj chlopak moze odpowiedziec za moje bledy. Ciezko mi sobie przypomniec co dokladnie powiedzialam na policji, bo bylam cala roztrzesiona, dali mi do podpisu protokol przeszukania i chyba zeznania ktorych nawet nie przeczytalam. Co powinnam zrobic, jesli chce sie do tego przyznac? Isc na policje czy czekac na sprawe? I co mi za to grozi? Za to, ze sie nie przyznalam, nawet nie wiem co napisali w zeznaniach. Prosze o odpowiedz.

  • Witam Panią.
   Jak najbardziej może Pani zmienić swoje wyjaśnienia – zarówno przed prokuratorem jak i przed Sądem. Przypuszczam, że obecnie w sprawie jest przeprowadzana opinia fizyko-chemiczna, która a na celu ustalenie ile dokładnie narkotyków znaleziono w Państwa mieszkaniu.Jeśli rzeczywiście była to niewielka ilość to grozi Pani kara do 3 lat pozbawienia wolności. Może Pani starać się wtedy o warunkowe umorzenie postępowania karnego, jeżeli zależy Pani na niekaralności.

 93. red label pisze:

  witam, chciała bym się dowiedzieć jak długo czeka się na wyniki badań DNA i daktyloskopii??
  Próbki zostały pobrane na początku kwietnia i rzekomo do tej pory nie ma wyników a mojemu partnerowi dwu miesięczny areszt został przedłużony o kolejny miesiąc, a podejrzewam że do puki tych wyników nie będzie to nie ma możliwości żeby go puścili.

  • Witam Panią,
   przeprowadzenie ekspertyzy fizyko-chemicznej i daktyloskopijnej jest czasochłonne. Z mojego doświadczenia wynika, że Pani partner może na nie czekać nawet i 6 miesięcy. Ciężko jest mi stwierdzić, czy areszt będzie stosowany przez cały okres oczekiwania na wyniki ekspertyz, poniewaz nic nie wspomina Pani na temat szczegółów sprawy. Długi czas oczekiwania na wyniki jest spowodowany stosunkowo małą ilością biegłych, którzy takie ekspertyzy przeprowadzają oraz ogromem spraw, w których przeprowadzenie badań jest niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania.

 94. Marek pisze:

  Witam, mam zawiasy za marichuane i podczas ich trwania złapano mnie z 0,86 g amfetaminy czy teraz mi to odwiesza? Słyszałem że można mieć zawiasy osobne za marichuane i osobne za amfetamine, czy to prawda? Z góry dziękuje za odpowiedz

  • Witam,
   jak najbardziej można otrzymać karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania za drugie przestępstwo, w Pana przypadku najprawdopodobniej też tak będzie. Jednakże Sąd w związku z popełnieniem przez Pana przestępstwa posiadania narkotyków w okresie próby (w wyroku orzekającym Sąd wydał wobec Pana karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem postępowania i wystawił Pana na tzw. próbę, przez okres której nie powinien Pan popełnić przestępstwa) Sąd zarządzi wykonanie wobec Pana kary pozbawienia wolności za pierwsze przestępstwo.

 95. b. pisze:

  witam, dostalem wezwanie na posiedzenie w spr. odwieszenia kary pozbawienia wolnosci.
  I wyrok jednego roku byl za jazde pod wplywem alkoholu
  II 8 m-cy za posiadanie nieznacznej ilosci narkotykow
  czy sa to przestepstwa podobne i sad musi odwiesic kare?
  czy odwieszane sa obydwa wyroki?
  czy wchodzi w gre dozor elektroniczny?

  • Witam,
   opisane przez Pana czyny nie są przestępstwami podobnymi. Jednakże Sąd może zarządzić Panu wykonanie kary, ponieważ popełnił Pan w okresie próby inne przestępstwo. Jest to tzw. fakultatywne zarządzenie wykonania kary, ponieważ Sąd może zarządzić karę, ale nie musi. Sąd zarządza wykonanie pierwszej kary – jednego roku pozbawienia wolności. Dozór elektroniczny jest w Pana przypadku jak najbardziej możliwy, ponieważ kara, którą Sąd chce Panu zarządzić, nie przekracza jednego roku pozbawienia wolności. Więcej informacji na temat dozoru elektronicznego znajdzie Pan na stronie http://dozorelektroniczny.com.pl/

 96. mama77 pisze:

  Witam. Podczas zatrzymania syna znaleziono przy nim 3,8 g amfetaminy. Policja przeszukała jego pokój i znalazła puste torebki po amfetaminie. Zatrzymano go na 8 godzin w areszcie. Nie był wcześniej karany i ma skończone 18 lat. Syn mieszka z ojcem i nie jestem w stanie się dowiedzieć od nich nic innego — co dalej. Syn nie przekazuje żadnych informacji na ten temat. Co mu grozi i co ja mogę zrobić? Z góry dziękuję.

  • Witam Panią,
   niestety nie może Pani dowiedzieć się niczego więcej – nie jest Pani stroną w sprawie, syn jest osobą pełnoletnią. Nie może Pani także ustanowić dla syna obrońcy, ponieważ nie jest zatrzymany ani aresztowany. Pani synowi zostanie przedstawiony zarzut posiadania narkotyków, grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności. Posiadanie 3,8 gramów amfetaminy nie jest znaczną ilością, Pani syn może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, aby zachować status osoby niekaranej. Jeżeli nie złoży on wniosku o warunkowe umorzenie postępowania i nie przedstawi przed Sądem argumentów, które uzasadniają poparcie takiego wniosku, zostanie wydany wobec niego wyrok skazujący. Z mojego doświadczenia wynika, że będzie to najprawdopodobniej kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 97. lwc pisze:

  Witam,
  Mam pytanie… ostatnio miałem rewizję w domu oczywiście nic nie znaleziono. Dostałem wezwanie na policje i tam wszystko się zaczęło. Postawili mi zarzut posiadania 1g brutto marihuany. Przyznałem się oczywiście. Zaczęli mnie wypytywać o wcześniejsze miesiące, z tego względu, że mieli na to dowody iż kupowałem więcej razy. Przyznałem się do zakupu w ciągu pół roku około 10g marihuany.
  Poddałem się dobrowolnie karze i wpłaciłem poręczenie majątkowe w wysokości 500zł. Jaki może być wyrok końcowy?

 98. Karo pisze:

  Witam mam pytanie.. bliska mi osoba została złapana i znaleziono w jej samochodzie ok 10-12 gram narkotyków (marihuana, amfetamina) zabrali go na komisariat, ponoć na 48 h lecz jak to się może skończyć dalej? co jest najbardziej prawdopodobne.??? PROSZĘ O POMOC

  • Witam,
   w przypadku posiadania 12 gramów narkotyków jest mało prawdopodobne, aby prokurator chciał wystąpić z wnioskiem do Sądu o zastosowanie wobec Pani znajomego tymczasowego aresztowania. Najprawdopodobniej wyjdzie na wolność po 48 h. Z mojego doświadczenia wynika, iż posiadanie 12 gramów marihuany lub amfetaminy zazwyczaj kończy się karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Najlepiej, gdyby Pani przyjaciel poddał się również leczeniu odwykowemu (oczywiście przy założeniu, że jest osobą uzależnioną). To będzie dla Sądu dodatkowy atut, że żałuje tego, co się stało, a ponadto jest sygnałem,że Pani znajomy chce zerwać z nałogiem, co zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia przez niego takiego czynu w przyszłości.

 99. Ania pisze:

  Witam,
  Wczoraj wpadła mi do domu policja i żandarmeria wojskowa. Powód: posiadanie przez mojego chłopaka substancji odurzających. Z początku powiedział, że nie wie o co chodzi, że nic nie ma. Po prostu się przestraszył. Przyprowadzono psa i ten znalazł nie wielką ilość zawiniętą w małą karteczkę. 0,5gr? Przetrzepano cały dom, wywali mi szuflady i wszystko do góry nogami. Grozili mu, że ma wydać wszystko co ma. Miał tylko to. Dostał to od kolegi w pracy – na spróbowanie. Przyznał się, że troszkę zażył. Po moich płaczach i przekleństwach powiedział od kogo to ma. Nie znał dokładnie nazwiska. Tylko imię tego chłopaka. Panowi mówili, że widzieli na monitoringu i że mają namiary adresy itp. Wcześniej nie miał żadnej sprawy w tym kontekście. Czy mogą go wsadzić? Czy może za to stracić pracę?

  • Witam,
   posiadanie tak niewielkiej ilości środka odurzającego daje podstawę do ubiegania się o umorzenia postępowania z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Nie napisała Pani, czy Pani partner przyznał się do nabycia większej ilości. W takim wypadku można ubiegać się o warunkowe umorzenie (jeśli jest osobą niekaraną). Z mojego doświadczenia wynika, iż praktycznie nie zdarzają się przypadki, w których Sąd orzeka karę bezwzględnego pozbawienia wobec osoby niekaranej, posiadającej tak nieznaczną ilość narkotyku. Odnosząc się do kwestii zwolnienia z pracy, myślę, że Pani chłopakowi także nic nie zagraża. Jeżeli do wykonywania zawodu jest mu potrzebny status osoby niekaranej to zarówno w przypadku umorzenia jak i warunkowego umorzenia postępowania w świetle prawa zostanie on osobą niekaraną. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w artykule http://posiadanienarkotykow.pl/o-co-wnosic-w-sprawie-o-posiadanie-narkotykow-o-warunkowe-umorzenie-postepowania-karnego-czy-o-jego-umorzenie-z-powodu-znikomej-spolecznej-szkodliwosci/

 100. Olgierd pisze:

  Witam,
  13 dni temu skończyłem 17 lat. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Moja sprawa wygląda tak że zostałem zatrzymany przez 2 funkcjonariuszy na kręceniu „jointa”, w około 10 osobowej grupie. Miałem przy sobie 3,867 g (netto) suszu konopnego. Skuli mnie w kajdanki i posadzili na ziemi. Przeszukali wszystkie osoby, ale tylko ja miałem narkotyk. Od początku mówiłem że mam przy sobie około 4 g marihuany i przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Po przesłuchaniu i spisaniu całej grupy, zabrano mnie na komendę i tam wykonano wszystkie procedury, tj. przeszukano plecak, zebrano dane osobowe, poinformowano rodziców. Po wstępnych procedurach zabrano mnie do miejsca zamieszkania profilaktycznie przeszukując pokój w poszukiwaniu dodatkowych substancji. W protokole wpisano że nic nie znaleziono. Po przeszukaniu pokoju zawieziono mnie z powrotem na komendę. Tam dostałem zarzut za posiadanie substancji niedozwolonych tj. Art. 62. podpunkt 1.
  Z polecenia funkcjonariusza złożyłem wniosek o dobrowolne przyznanie kary.
  Mogę napomnieć że od momentu zatrzymania wykazywałem owocną współpracę, to znaczy udało mi się zaprzyjaźnić z jednym z aspirantów. Powiedział mi nawet że bardzo dobrze, że wykazuję współpracę. I że jest mu bardzo szkoda że zostałem złapany. Obiecałem wskazać osobę od której kupiłem narkotyk, jednakże nie znam jego danych osobowych, a tylko jego wygląd. Spotkałem go dzień wcześniej i umówiliśmy się w wybranym miejscu. W zeznaniach powiedziałem że pieniądze posiadałem ze zrzutki od wszystkich osób, jednak że było to na użytek własny.
  Z tego co wyczytałem w poprzednich postach, wychodzi że czasem wyrok dobrowolny jest gorszy niż miałbym się bronić przed sądem. I nie wiem czy pisać o oddalenie wniosku o dobrowolnym wymiarze kary. I teraz mam pytanie co dalej? Dostałem tylko informacje że za około 2 dni będzie wiadomo jaki prokurator będzie sądził moją sprawę. Mam plan pójścia do prokuratora i porozmawianie z nim w mojej sprawie, a także udania się na komendę w której dzisiaj zostałem przesłuchiwany i skontaktowania się z funkcjonariuszem który wykonywał wszelkie procedury wobec mnie. Skoro mówi że jestem bardzo w porządku, jest możliwość proszenia o poświadczenie pisemne że podczas procedur wykazywałem chęć współpracy. Czy posiadanie jakichkolwiek zaświadczeń o dobrym sprawowaniu (dyplomy, świadectwa, pisemne poręczenia nauczycieli bądź wychowawcy) może pomóc w przypadku ilości marihuany powyżej 3 gram? Co dalej? Czy można mi jakoś doradzić?

  • Witam Pana,
   to, że współpracuje Pan z Policją jest argumentem stawiającym Pana przed Sądem w korzystnym świetle. Prawdą jest, że dobrowolne poddanie się karze skutkuje z reguły orzeczeniem kary surowszej niż w przypadku podjęcia walki przed Sądem. Przy posiadaniu tak niewielkiej ilości jak najbardziej ma Pan szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego, co pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej. Odradzam Panu pójście do prokuratora osobiście, ponieważ może to zostać niewłaściwie odebrane. Najlepszym wyjściem w Pana przypadku byłoby napisanie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, do którego dołączyłby Pan zaświadczenia, o których Pan wspomina i skierowanie go listownie do prokuratora z prośbą o poparcie. Jeżeli prokurator poparłby Pana wniosek to wzmocniłoby to znacząco szanse na warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli prokurator nie przychyli się, to proszę pamiętać, że może Pan może o to walczyć przed Sądem.

 101. Majkel pisze:

  Witam, prosze o pomoc w 2012r zostalem zlapany z marihuaną (15,5g) dostalem wyrok 1,5roku w zawieszeniu na 3 lata kilka dni temu zostalem zlapany ponownie, ale mialem przy sobie (0,65g) chce wyjechac w lipcu do Niemiec i prowadzic normalne zycie. Jestem zapisany do poradnii uzaleznien, czy jest mozliwosc abym dostal kare grzywny za posiadanie mariahuany na wlasny uzytek mając wyrok w zawieszeniu??

  • Witam,
   niestety za przestępstwo posiadania narkotyków nie jest możliwe orzeczenie grzywny. Za to przestępstwo z uwagi, że jest Pan osobą karaną, dostanie Pan karę w zawieszeniu (ponieważ umorzenie i warunkowe umorzenie nie wchodzą w grę w takim przypadku). Popełnił Pan w okresie próby przestępstwo, dlatego zostanie wszczęte postępowanie w przedmiocie zarządzenia wykonania wobec Pana kary pozbawienia wolności za pierwsze przestępstwo. Póki co jak najbardziej może Pan wyjechać zagranicę, jednakże powinien Pan wskazać adres do doręczeń w kraju i poinformowac Sąd o tym, że Pan wyjeżdża.
   Są dwa wyjścia. Jeżeli postępowanie będzie trwać na tyle długo, że orzeczenie o zarządzeniu wykonania kary uprawomocni się po okresie próby i 6 miesiącach po jej upływie, to Sąd nie może orzec wobec Pana wykonania kary. Sąd nie może zarządzić także wykonania wobec Pana kary, jeżeli postępowanie za popełnienie drugiego przestępstwa zakończy się po okresie próby (jeżeli wyrok uprawomocni się po 3 latach próby i 6 miesiącach tzw. cichego).

 102. Tomasz pisze:

  Witam, ostatnio u mojego kumpla znaleziono dokładnie 38 gramów czystej maryhy, wagę oraz młynek. Dokładnie stało się to gdy chciałem od niego kupić połówkę i wyciągnął wagę i policja nagle znikąd weszła kumpla zgarneli od razu mnie nie bo nie mieli nic na mnie. Co grozi mojemu koledze? Dodam że nie był nigdy karany ani nie miał żadnych problemów z policją.

  • Witam Pana,
   Pana koledze najprawdopodobniej zostanie przedstawiony zarzut usiłowania odpłatnego udzielenia środków odurzających.Grozi za to kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Dzieje się tak ponieważ w polskim prawie karnym usiłowanie jest tak samo karane jak sprawstwo. Przy przyznaniu się do winy i uprzedniej karalności Pana przyjaciel ma duże szanse na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Sprawa będzie wyglądać poważniej, gdy był Pan w momencie czynu osobą nieletnią. Wtedy przestępstwo to jest zbrodnią, więc co do zasady nie ma niestety możliwości, aby Pana kolega dostał karę w zawieszeniu.

 103. olool pisze:

  Witam,
  Brat ma zarzut posiadania trochę ponad 100g marihuany z dopiskiem ze jest podejrzenie o handel wszystko proporcjowane była i waga wszystko było w starej opuszczonej komórce nie należącej do niego tylko do innego kolegi ale złapano go gdy stamtąd wychodził nic przy sobie nie miał tylko wszystko było w środku do niczego się nie przyznał znaleziono tam klucz który był w zamku on zeznał że był tam za potrzeba oddać mocz i że klucze nie są jego i że nie wie czyje to jest i że drzwi były otwarte na komendzie podczas konfrontacji dwóch policjantów zeznało że słyszeli jak on otwierał zamek kluczem pobrano od niego odbicia linii papilarnych i wszystkie woreczki klucz i wagę dano do osobnej ekspertyzy odsiedział niecałe 48 godzin na dołku i go wypuścili i mam pytanie jeśli na któryś z tych woreczkow
  Kluczu i wadze będą jego linie papilarne to co mu grozi ? Moze za to trafić do wiezienia ? Dodam że nie był karany nigdy ale miał podejrzenie o handel z pomówienia jak się później okazało.

  • Witam,
   to, że Pana brat był wcześniej podejrzanym w sprawie o narkotyki, nie ma wpływu na przebieg obecnej sprawy. Proszę pamiętać, że każdy uważany jest za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. W świetle prawa Pana brat jest osobą niekaraną.
   Co do linii papilarnych sprawa wygląda poważniej. Jeżeli na folii zostaną ujawnione ślady daktyloskopijne, to niestety jest duże prawdopodobieństwo, że Pana brat zostanie oskarżony o handel narkotykami, w korzystniejszym wypadku o posiadanie narkotyków znacznej ilości. Z mojego doświadczenia, iż w większości przypadków znalezienia wagi i poporcjowanych narkotyków, osoba jest oskarżona o handel. Za handel narkotykami grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

   • olool pisze:

    Ale jeżeli przy nim nic nie znaleziono a woreczki przecież mogły wcześniej przechodzić przez ręce masy ludzi zanim coś w nich było… myśli Pani że moze obejść się bez więzienia ? To młody chłopak kończy szkole…

    • Oczywiście, że woreczki mogły być dotykane przez wiele innych osób, zastanawiające byłoby dlaczego przez Pana brata także (hipotetycznie). Jednak mało prawdopodobne jest, żeby Sąd dał wiarę, że Pana brat nie miał nic wspólnego z przestępstwem, jeżeli na woreczkach i kluczu będą znajdować się jego odciski palców. Ponadto w materiale dowodowym znajdują się przecież zeznania funkcjonariuszy Policji, które obciążają Pana brata. Z mojej praktyki wynika, że to dość mocny materiał dowodowy. Poczekajmy na wyniki ekspertyzy.

 104. Wojtek walendowski pisze:

  Mam pytanie odnośnie kary za 1 gram marihuany w posiadaniu, miałem wcześniej karę 120 godzin za pobicie było to niedawno temu, przyznalem się do posiadania ale nie ze to było moje gdyż chce udowodnić że to znalazłem, jak sąd może zachować się w mojej sprawie? Mam skończone 17 lat, nie chciałbym być mieć zawiasów

  • Z mojego doświadczenia wynika, iż mało prawdopodobne jest, aby dostał Pan karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania za tak nieznaczną ilość narkotyku. O warunkowe umorzenie postępowania nie może Pan się ubiegać, ponieważ jest Pan osoba karaną. Zostają więc 2 opcje: ubieganie się o umorzenie postępowania lub skazanie i orzeczenie grzywny bądź kary ograniczenia wolności.

 105. Fir pisze:

  Dzień dobry. Niedawno temu postawiono mi dwa zarzuty, tzn. posiadania ilości 0,8g i przemytu zza granicy do Polski. Jestem osobą niepracującą, od października zaczynam studia. Nigdy nie byłam karana. Dostałam trochę czasu, by się zastanowić, czy chcę poddać się karze dobrowolnie, czy też nie. I tutaj moje pytanie, co może być lepsze dla mnie i czy mam jakieś szanse na umorzenie, jeśli chciałabym przedłożyć takowe pismo do prokuratora?

  • Witam Panią,
   w mojej ocenie jak najbardziej może Pani walczyć o umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania. Ilość 0,8 grama środka odurzającego może być uznana jako wypadek mniejszej wagi. Prokurator zaproponuje Pani zapewne dość łagodną karę, ale spowoduje to, że będzie Pani osobą karaną za przestępstwo. Dlatego też dobrowolne poddanie się karze spowoduje, że de facto zostanie Pani surowiej ukarana. Więcej na ten temat znajdzie Pani w osobnym artykule na ten temat. Najlepiej byłoby sporządzić wniosek o umorzenie postępowania i przesłanie go do Sądu zaraz po wpłynięciu aktu oskarżenia. Gdyby zdecydowała się Pani na ubieganie się o warunkowe umorzenie, wtedy taki wniosek można także skierować do prokuratora prowadzącego z prośbą o poparcie.

 106. rafal pisze:

  witam mam pytanie znalezli u mnie w domu 6g marichuany na wlasny uzytek poszedlem na samoukaranie wyrok uslyszalem odrazu od prokuratora rok na cztery i 700zl grzywny i czy moga zminic mi ten wyrok pod wplywem policji lub czegos czy to juz jest zatwierdzone ze tylko sąd potwierdzi a nie zamieni na kryminal dzieki za odp

  • Witam,
   z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli poddał się Pan dobrowolnie karze, nie ma praktycznie szans na to, żeby ustalenia poczynione z prokuratorem zostały zmienione. Na karę może jedynie nie zgodzić się Sąd (choć zdarza się to niezwykle rzadko), Policja nie w tym zakresie żadnych uprawnień. Sąd na posiedzeniu wyda wyrok, w którym uzna Pana za winnego i skarze na wymienioną przez Pana karę.

 107. KmR pisze:

  Witam! Mam taki problem, otóż w 2005 roku miałem sprawę za posiadanie 0,5 g marihuany i ok 2 g amfetaminy (dwie różne sytuacje-wyrok złączony), zostałem skazany na rok zawieszenia na 4 lata. Okres próby dawno minął (4 lata temu). Wczoraj zostałem zatrzymany za posiadanie 3 g marihuany. I co teraz? Czy grozi mi kara bezwzględnego więzienia? Czy jest możliwość ,abym ponownie został ukarany „zawiasami”? Dodam, iż pracuję ,w czasie trwania próby byłem prawie kryształowy ( miałem kuratora też na 4 lata, ale on stwierdził po 2 latach, że nie jest już potrzebny i sam napisał do sądu o skrócenie dozoru kuratorskiego ), zdążyłem jeszcze dzisiaj zapisać się na terapię ( poszedłem tam sam z własnej woli, widząc że to rzeczywiście jest moim problemem mogącym wepchnąć mnie w poważne tarapaty ), co jeszcze mogę zrobić i jakie mam szanse?

  • Witam Pana,
   jest nikłe prawdopodobieństwo, że Sąd orzeknie wobec Pana karę pozbawienia wolności.
   Z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby zatarcie kary następuje z mocy prawa. Oznacza to, że w świetle prawa jest Pan osobą niekaraną, może Pan więc ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania, co pozwoli Panu zachować status osoby niekaranej.W najgorszym wypadku sprawa powinna skończyć się dla Pana karą w zawieszeniu. Najlepiej, gdyby Pan do Sądu wniosek, w którym napisze Pana, o co chciałby się Pan ubiegać i przedstawić wszelkie okoliczności, które przedstawiają Pana osobę w jak najlepszym świetle.

 108. Martyna pisze:

  Witam.
  Uprzejmie prosze o pomoc.
  Moj kolega zostal oskarzony o podanie paczki z Austri busem w ktorej znajdowalo sie prawie kilko maryhuany. Ma 35 lat, byl karany w mlodosci za inne czyny (kradziez, pobicie) za ktore lacznie dostal kare 5 lat pozbawienia wolnosci z czego odsiedzial 3. Miesiac temu zostal zostal zatrzymany i deportowany. Dostl 3 miesieczna sankcje czy jak to sie poprawnie nazywa. Zostal oskarzony o przemyt miedzynarodowy na podstawie zeznan osoby ktora odbierala paczke i wpadla. Jaka kara mu grozi, co powinien zrobic zeby dostac jaknajmniejszy wyrok. Dodam ze nie przyznaje sie do winy, nie ma jego odciskow palcow, jedynym dowodem sa zeznania jego rzekomego wspolnika oraz dowod przelewu 800 euro od tego chlopaka mojemu koledze. Prosze o pomoc bo jego kobieta , znajomi i rodzina martwia sie i nie wiedza na co maja liczyc.

  • Witam serdecznie,
   sytuacja wygląda poważnie. Pana kolega został oskarżony o popełnienie przestępstwa przewozu środków odurzających (art.55 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Bezpośredni wpływ na wymiar kary będzie decyzja Sądu, polegająca na ocenieniu czy 1 kg marihuany stanowi znaczną ilość środków odurzających. Stąd też w sprawie mogą wydarzyć się dwa scenariusze:
   1. Sąd uzna, że 1 kg marihuany nie stanowi znacznej ilości środków odurzających – grożąca kara to grzywna i kara pozbawienia wolności do lat 5;
   2. Sąd uzna, że 1 kg marihuany stanowi znaczną ilość środków odurzających – grożąca kara to grzywna i kara pozbawienia wolności od lat 3.

   Zasadnicza różnica pomiędzy powyższymi opcjami polega na możliwości wymierzenia kary pozbawienia wolności tylko w pierwszym przypadku. Przewóz znacznej ilości narkotyków jest uznawany w polskim prawie za zbrodnie, za którą obligatoryjnie orzeka się bezwzględna kare więzienia.
   Niestety, moja praktyka wskazuje, że Sąd najprawdopodobniej przychyli się do drugiej mozliwości. Dodatkowa okolicznością obciążającą Pani kolegę jest to, że był już karany. Nawiązując do kwestii dowodów, z mojego doświadczenia wynika, że Sąd może skazać osobę na podstawie zeznań świadków. Dodatkowym dowodem jest przelew pieniędzy. Okolicznością łagodzącą jest np. przyznanie się do winy. Z tego, co Pani napisała wynika, że w sprawie nie występują żadne okoliczności uzasadniające nadzwyczajne złagodzenie kary.

   • Martyna pisze:

    Witam, uprzejmie dziekuje za odpowiedz. Nie znam zbytnio szczegolow ale wiem ze grozi mu od 3 do 15 lat pozbawienia wolnosci. Czy z racji tego ze byl juz karany powinnismy sie spodziewac najwyzszego wyroku? Przeciez to nie gwalt czy zabojstwo..

 109. Martyna pisze:

  Witam, uprzejmie dziekuje za odpowiedz. Nie znam zbytnio szczegolow ale wiem ze grozi mu od 3 do 15 lat pozbawienia wolnosci. Czy z racji tego ze byl juz karany powinnismy sie spodziewac najwyzszego wyroku? Przeciez to nie gwalt czy zabokstwo…

 110. Kuba pisze:

  Dzień Dobry. Wczoraj miało miejsce zatrzymanie mnie oraz mojej dziewczyny gdy paliliśmy tzw. skręta. Tego którego paliliśmy zabrali od razu natomiast drugiego oddałem im dobrowolnie, zważyli już na komisariacie i wyszło że razem tego jest 0.4 grama nigdy nie byliśmy karani i czy mógłbym się dowiedzieć jaką szansę mamy, że sąd da wyrok jak najbardziej łagodny czyli nadzór rodziców oraz czy jest szansa pójścia do poprawczaka i tym podobne?

  • Witam serdecznie,
   z tego co Pan napisał, wynika, że jest Pan osobą w wieku poniżej 17 lat. W takim wypadku nie mają zastosowania przepisy kodeksu karnego, lecz ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Sąd rodzinny, gdy będzie stosował wobec Pana środki wychowawcze, będzie kierował się przede wszystkim ty, aby Pana wychować. Ważne jest, aby przed Sądem przedstawił Pan okoliczności, które będą przemawiać za orzeczeniem jak najłagodniejszej kary (jeśli oczywiście dotyczącą Pana osoby). Z tego, co Pan napisał wnioskuję, że żałuje Pan tego co się stało i że to był incydentalny wypadek, dlatego trzeba o tym powiedzieć Sądowi. W ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich znajduje się szeroki zakres kar, od upomnienia po osadzenie w zakładzie poprawczym. Powinien Pan pamiętać, że „poprawczak” to absolutna ostateczność i z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że jest nikłe prawdopodobieństwo orzeczenia wobec Pana tak surowej kary. Najprawdopodobniej (o ile Sąd uzna, że dana kara zapobiegnie popełnieniu przez Pana przestępstwa w przyszłości) powinno skończyć się naganą i dozorem kuratora bądź rodziców.

   • kuba pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Podczas popełnienia wykroczenia (chyba tak można to nazwać) miałem 16 lat lecz rozprawa może być gdy będe miał tych lat 17 więc będę karany jako 16 latek czy 17-latek?

 111. SANDRA pisze:

  Witam , 3 miesiące temu po przeszukaniu mieszkania przez policję znaleziono u mnie 0,82 gr amfetaminy . Na prokuraturze postawiono mi zarzuty 6 miesiący w zawieszeniu na 2 lata oraz 500 zł kary grzywny . Zgodziłam się na dobrowolne poddanie karze i pospisalam zarzuty. NIE bylam nigdy szybciej karana i po czasie myśle że to jednak za wysokie zarzuty. Mam teraz czekać na pismo z sądu, czy jest szansa ze sąd obniży mi te zarzuty?

  • Witam Panią,
   Sąd przyśle Pani pismo o terminie posiedzenia. Proszę się na niego stawić i powiedzieć, że cofa Pani zgodę na dobrowolne poddanie się karze. Wtedy Sąd zamknie posiedzenie i wyznaczy termin rozprawy. Z mojego doświadczenia wynika, że tak niewielka ilość narkotyków daje szanse na umorzenie postępowania. Sąd nie wymierzy Pani innej kary, ponieważ wychodzi z założenia, że skoro uzgodniła Pani karę z prokuratorem, to de facto się Pani na nią zgadza. Dlatego też najlepiej jest cofnąć zgodę i wnioskować o umorzenie postępowania.

 112. Marcel pisze:

  Witam, 2 dni temu zostałem zatrzymany za posiadanie przy sobie nie całe 0,5g czystego suszu marihuany. Okoliczności zatrzymania były następujące: wracając mocno podchmielony ze spotkania z kolegą spotkałem 2 mężczyzn, których poprosiłem o papierosa (z uwagi na to, że mi się skończyły), mężczyźni mnie poczęstowali i zagadaliśmy się na różne tematy (jako, że gdy jestem podchmielony to zawsze jestem bardzo towarzyski i otwarty). Po pewnym okresie rozmowy, gdy już się z nimi żegnałem zostałem przez jednego z nich obdarowany małym zawiniątkiem (nie sprawdzałem co tam było lecz mogłem się jedynie domyślać). Poszedłem w stronę domu i postanowiłem sprawdzić co to jest. Oczywiście rozpoznałem co było w środku i postanowiłem tego spróbować, wiec kupiłem szklana lufkę i wyszedłem ze sklepu. Napotkałem 2 starszych ode mnie mężczyzn, którzy spożywali alkohol przed sklepem. Gdy zapaliliśmy papierosa i skończyliśmy nagle podbiegli do nas tajniacy. Szukali czy na ulicy nie leżą jakieś resztki palonej marihuany, lecz nic nie znaleźli. moich kompanów puścili wolno (nawet nie wiem czy ich spisali), a mnie wsadzili do radiowozu i po przeszukaniu znaleźli u mnie ów zawiniątko. Na komisariacie mówiłem im o zdrowotnych działaniach marihuany medycznej (np. na stwardnienie rozsiane) i opowiadałem o różnych roślinach, które są skuteczniejsze od medykamentów (tak, interesuje się bardzo naturalnym ziołolecznictwem i nie zażywam żadnych leków). Susz zważono – nieco mniej niż 0,5g. Przewieziono mnie do aresztu gdzie spędziłem noc i następnego dnia przywieziono mnie na komisariat w celu przesłuchania. W tym czasie przeszukano moje mieszkanie i nic nie znaleziono. Podczas składania zeznań policjant pytał się mnie czy chce się dobrowolnie poddać karze (pkt. 335), odpowiedziałem, że tak ( nie mając pojęcia czym to skutkuje). po przesłuchaniach wypuścili mnie do domu i kazali czekać na wezwanie do prokuratora. I tutaj pojawiają się moje pytania:

  1) na komisariacie nie mówiłem nic o tym ze paliłem marihuanę wraz z tamtym mężczyzną, przy którym mnie zatrzymano, a wręcz zeznałem ze nie pale i nigdy nie paliłem, chyba ze mogłem nieświadomie zapalić jeśli coś było w papierosie, o którego poprosiłem wcześniejszych 2 mężczyzn, od których dostałem zawiniątko. Przyznam, że pamiętam jak przez mgłę spotkanie z tymi ostatnimi mężczyznami (z racji na spora ilość wypitego alkoholu) i nie jestem do końca pewien czy paliliśmy tą marihuanę na ulicy czy nie. Policjanci, którzy mnie aresztowali nie zabezpieczyli lufki, która miałem przy sobie wiec ją wyrzuciłem. Wracając do pytania: czy mogę mieć jakieś nieprzyjemności z tego tytułu jeśli się okaże, że poczęstowałem kogoś tym na ulicy? No bo przecież nie mają dowodu, że tam paliliśmy, chyba że jeden ze świadków tak zezna.

  2) kiedy należy złożyć wniosek o umorzenie sprawy? przed pójściem do prokuratora? dopiero w sądzie? czy po otrzymaniu wyroku? przypominam, że nigdy nie bylem karany i działałem w przeszłości społecznie (2x byłem członkiem sztabu WOŚP przez co zebrałem wiele pieniędzy na dzieci, udzielałem się jako wolontariusz w domu dziecka i jestem członkiem pewnego stowarzyszenia, które zostało założone w kierunku inicjatyw społecznych… itd) oraz ciesze się poważaniem w swoim środowisku.

  3) Podczas przesłuchania policjant zapytał czy zażywam narkotyki, oświadczyłem, że nie i podpisałem się pod tym (bo to był mój pierwszy kontakt z narkotykami), on oświadczył, że to i tak wyjdzie podczas narkotestów. Czy podczas wezwania do prokuratora będę miał robione narkotesty? Jeśli wynik okaże się pozytywny jakie będą tego konsekwencje? bo przecież oświadczyłem, że nie zażywam narkotyków, ale nie jestem pewny co do tego papierosa, którego dostałem od mężczyzn na chodniku ponieważ później pamiętam wszystko jak przez mgłę.

  4) Czy zostanie wysłane jakieś pismo do mojego zakładu pracy o tym zdarzeniu lub o wyroku?

  5) lepiej poddać się dobrowolnie karze czy czekać na sąd? nie wiem nawet do jakiej kary mój czyn się kwalifikuje i co mi za to grozi. Znajoma powiedziała, że jeśli prokurator mi wymierzy zbyt surową kare, czyli np wyrok w zawieszeniu to żebym się na to nie zgadzał i kierował sprawę do sądu, ale z kolei jeśli sprawa pójdzie do sądu to mogą przesłuchać tych świadków, którzy byli podczas mojego zatrzymania i oni mogą zeznać ze ich częstowałem….co wtedy?

  Przepraszam za tak wyczerpujący post, ale chciałem w miarę możliwości najdokładniej przedstawić sprawę. Na podstawie powyższych informacji co Państwo sądzą moim przyszłym losie?
  Pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, oto odpowiedzi na Pana pytania:
   1. Z Pana opisu wynika, że sprawa jest prowadzona o posiadanie narkotyków, a nie ich udzielanie, więc jest bardzo mało prawdopodobne, by doszedł Panu kolejny zarzut, oprócz posiadania.
   2. Nie będzie Pan miał wykonywanych żadnych narkotestów. Już kilka razy spotkałem się z podobnymi informacjami udzielanymi przez Policjantów, ale są one błędne i nie mają podstawy prawnej.
   3. Powinien pan jak najszybciej wysłać wniosek o umorzenie postępowania karnego do prokuratora nadzorującego dochodzenie przeciwko Panu. jeżeli już poszedł akt oskarżenia do Sądu, wówczas powinien Pan wysłać wniosek o umorzenie postępowania karnego do Sądu.
   4. Ma Pan dużą szanse na umorzenie postępowania karnego, więc czemu o to nie powalczyć?
   5. Pana pracodawca nie zostanie poinformowany o prowadzonym przeciwko Panu postępowaniu karnym, no chyba że jest pan zawodowym żołnierzem lub wykonuje Pan inny podobny zawód.

 113. zeger pisze:

  Witam!
  Mam 19 lat i jestem studentem.
  Tak jak w temacie, proszę o odpowiedź na moje pytanie. Poniżej zamieszczam opis sprawy.
  Wczoraj z kolegą zostaliśmy zatrzymani przez patrol policji. Pech chciał, że chwilę wcześniej spaliłem niewielką ilość suszu. Po kilku pytaniach panowie policjanci poprosili nas o wyłożenie wszystkich rzeczy, które mieliśmy przy sobie. W moim portfelu została znaleziona folia z ‚okruchami’ suszu roślinnego. Wiedziałem o obecności tej folii już wcześniej, ale ciekawość wzięła górę i chciałem spróbować zapalić. Portfel znalazłem będąc we Francji na przełomie września i października, w portfelu nie znajdywało się nic za wyjątkiem małego zawiniątka i kilku wizytówek. Żadnych dokumentów ani pieniędzy nie było. Wróciłem z portfelem do Polski. Wracając do sytuacji.: zostaliśmy z kolegą przewiezieni na komisariat gdzie zostaliśmy poddani badaniom na zawartość alkoholu oraz obecność substancji psychoaktywnych(?) w organizmie. Test na zawartość narkotyków w organizmie mi i koledze wyszedł pozytywnie. Dodam, że kilka godzin wcześniej wypiłem dwa piwa. Zawartość folii została zważona przy mnie, okazało się, że waga netto to 0,04g przed i 0,03g po badaniu substancji. Podczas rewizji osobistej koledze wypadła z buta szklana lufka, która była jego własnością, i z której wcześniej paliłem susz. Po podpisaniu protokołów zostaliśmy przeniesieni na „dołek” gdzie spędziliśmy ok. 15 godzin. Przed wypuszczeniem zostaliśmy osobno przesłuchani przez naczelnika(?). Zapytałem go co grozi mi za posiadanie takiej ilości narkotyków. Odpowiedział mi, że przy takiej ilości posiadanego przeze mnie suszu sąd powinien umorzyć sprawę lub nie powinno zostać wszczęte postępowanie gdyż szkodliwość społeczna była znikoma, a ja nie byłem karany. To co usłyszałem z jego ust było dość wiarygodne, ale już nie wiem co myśleć, bo wszędzie jest napisane co innego. Mam nadzieję, że zapamiętałem to dobrze gdyż byłem w ogromnym szoku wynikającym z zaistniałej sytuacji. Drugi raz w życiu próbowałem marihuany i na pewno już nie spróbuję. Moje mieszkanie oraz mieszkanie kolegi zostały przeszukane. U mnie nie znaleziono nic dlatego, że nie miałem nic do ukrycia, a u kolegi znaleziono podobną wartość wagową co przy mnie lecz nie wiem ile dokładnie. Nie paliliśmy razem więc udostępnianie chyba wypada z gry. Jestem strasznie zestresowany i zwyczajnie boję się o swoją przyszłość. Proszę o poważne potraktowanie mojego posta i szybką odpowiedź. Co mi grozi? Na koniec pozwolę sobie zacytować treść protokołu, przyczyny zatrzymania. „Podejrzewany o to, że w dniu 22.11.2014 r. w Zamościu na ul. Kolorowej posiadał środki odurzające, tj. o czyn z art. 62 ust 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zachodzi obawa ukrywania się i matactwa”
  Pozdrawiam, Maciek.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, powinien Pan wysłać do Prokuratury Rejonowej w Zamościu pismo – wniosek o umorzenie na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego o przestępstwo posiadania narkotyków wobec znikomej ilości posiadanego suszu konopi oraz niecelowości prowadzenia przeciwko panu postępowania karnego. W uzasadnieniu powinien Pan omówić te 2 istotne okoliczności:
   1. ilość i rodzaj posiadanego narkotyku, a więc posiadanie 0,04 grama marihuany – jedna działka marihuany to co najmniej 0,3 do 1 grama netto (według toksykologów)
   2. Pana dotychczasowy sposób życia, tj. edukacja, plany zawodowe, niekaralność, które wskazują na niecelowość oskarżenia Pana o przestępstwo.

   Przed wysłaniem pisma powinien Pan ustalić w Prokuraturze sygnaturę Ds, pod którą zarejestrowano Pana sprawę. We wniosku o umorzenie postępowania karnego proszę posługiwać się tą sygnaturą.

 114. natalia pisze:

  Witam.
  w maju skończę 18 lat. Gdy mialam 16 lat złapała mnie policja przy sobie mialam 2,24 grama marihuany jako kare dostałam upomnienie w formie pisemnej chodziłam też do poradni od uzależnień. W listopadzie ubiegłego roku paliłam w szkole marihuanę przyjechała policja i noc spędziłam na dołku. Tydzień później znaleziono przy mnie 2 gramy amfetaminy. Natomiast w październiku pedagog szkolny wysłał do sadu zawiadomienie, ze jestem zdemoralizowana, wagaruje i zażywam narkotyki. Boje się, ze moge dostać kare pozbawienia wolnosci. Obecnie chodzę do 2 klasy szkoły średniej.

  • Witam Panią,
   na początku należy podkreślić, że nie grozi Pani kara pozbawienia wolności z uwagi na fakt, iż demoralizacją zajmuje się sąd rodzinny a nie sąd karny. Pedagog szkolny jak i dyrektor placówki, do której Pani uczęszcza, mają prawo do zawiadomienia sądu o bezskuteczności podejmowanych dotychczas wobec Pani środków wychowawczych oraz do złożenia wniosku o wszczęcie wobec Pani postępowania o zdemoralizowanie. Sąd, prowadząc Pani sprawę, będzie korzystał z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ustawa ta nie umożliwia orzeczenia kary pozbawienia wolności wobec nieletniego.

 115. N pisze:

  Dzień Dobry!
  Mam pytanie. Mój chłopak miał wyrok 0,5 roku w zawieszeniu na 5 lat za posiadanie małej ilości marihuany (skończył się w grudniu 2013 roku). W maju 2013 roku został zatrzymany (3 m-ce siedział w areszcie) podobno za sprzedaż i posiadanie 1 g przy sobie, po przeszukaniu domu.Policja ma jakieś nagrania, w których nie jest określone dokładnie o co chodziło i nie było nic nazywane wprost po „imieniu” .Cała sprawa w ogóle dotyczy głównego dealera a on jest jakimś tam jednym z kolei, do którego się dostała policja po łancuszku nagrań.Dwie osoby się przyznały że raz coś od chłopaka miały. Tylko to nie była dealerka tylko koledzy między sobą się wymieniali. Nie było z tego żadnej korzyści majątkowej. To też próbuje udowodnić adwokat. Chłopak miał zakaz opuszczania kraju i stawiał się na podpisie Raz w tygodniu bardzo sumiennie i dokładnej porze(na wniosek adwokata po jakimś czasie już nie ma tego zakazu i podpisu).W Marcu br ma mieć ostatnią sprawę. Jaki może mu grozić za to wyrok? Czy tamto zawieszenie, które skończyło się w 2013 roku, będzie brane pod uwagę? Czy jest możliwość, że uniknie kary pozbawienia wolności? Chłopak pracuje, ma umowę na czas nieokreślony(pracodawca jest z niego bardzo zadowolony, z resztą na ostatniej sprawie sad dostanie opinię pracodawcy do akt), i nie ma już nic wspólnego z narkotykami. Mamy również zamiar wziąć ślub i sprawa to trochę utrudnia nam dalsze plany. Proszę o odpowiedź na @.

  • Witam,
   z tego co Pani napisała, wynika, że Pani chłopak popełnił w okresie próby przestępstwo podobne, czego skutkiem jest co do zasady zarządzenie wykonania orzeczonej kary 6 miesięcy pozbawienia wolności. Ciężko jest odnieść się do nagrań, których nie widziałam, musiały być one jednak na tyle przekonywujące, iż Sąd postanowił zastosować wobec Pani partnera tymczasowe aresztowanie. Ponadto Pani partnera obciążają zeznania dwóch świadków. Proszę pamiętać, że w świetle ustawy karalna jest nie tylko sprzedaż środków odurzających, ale także „poczęstowanie” nimi osobę trzecią.
   Wyrok będzie zależeć od kilku kwestii:
   1. popełnienie przestępstwa w okresie próby – Pani partner, mając orzeczoną karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, popełnił podobnie przestępstwo. Sąd nie może jednak zarządzić wobec niego wykonania tej kary, jeśli postanowienie o zarządzeniu wykonania kary nie uprawomocni się maksymalnie po 6 miesiącach od odbycia próby. W przypadku Pani partnera nie jest możliwe zarządzenie wykonania uprzedniej kary, ponieważ okres 6 miesięcy tzw. „cichego” skończył się w czerwcu 2014.
   2. Sąd przy wymierzaniu wyroku musi wziąć pod uwagę uprzednią karalność Pani chłopaka. Co do zasady usunięcie z karty karnej wpisu o karze pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania następuję z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, jednakże w momencie popełnienia nowego przestępstwa przy niezatarciu pierwszego, zacierają się one jednocześnie w okresie właściwym dla czasu zatarcia przestępstwa popełnionego później. Podsumowując, przy wydawaniu wyroku Pani partner będzie traktowany jako osoba karana.
   3. Wymiar kary zależy w pierwszej kolejności od tego, czy Pani partner zostanie oskarżony o bezpłatne udzielenie czy o sprzedaż narkotyków. Bezpłatne udzielenie środka odurzającego jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat, w przypadku udzielenia narkotyku osobie małoletniej grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku zarzutu sprzedaż narkotyków – jest to kara pozbawienia wolności do lat 10. W przypadku sprzedaży środków odurzających osobie małoletniej grozi kara nie krótsza od lat 3. W praktyce oznacza to, iż w takim wypadku nie ma co do zasady możliwości jej zawieszenia.
   4. Z mojego doświadczenia wynika, iż w przypadku zarzutu bezpłatnego udzielenia narkotyków, Pani partner zachowuje spore szanse na uniknięcie kary bezwzględnego pozbawienia wolności. W przypadku sprzedaży środków odurzających szanse są mniejsze, ale wciąż istnieje realna szansa uzyskania kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Powinniście Państwo przedstawić także przed Sądem wszelkie argumenty dotyczące planów na przyszłość, opinię pracodawcy, ewentualną dokumentację działalności społecznej lub charytatywnej.

   • N pisze:

    Czyli szansa na wyrok zawieszeniu jest chyba bardzo mała. :(. Dziękuję za udzielenie informacji. Za miesiąc ostatnia rozprawa…

 116. Agnieszka123 pisze:

  Witam ja mam krótkie pytanie, około 3 lata temu zostałam złapana z niecałym gramem marihuany. Ponieważ była to znikoma ilość uniknęłam konsekwencji karnej. Od tamtej pory co jakiś czas przychodziła do mnie policja na wywiady. Minęło półtora roku, myślałam że cała sprawa poszła w zapomnienie a tutaj nagle w niedzielne popołudnie znowu przyszła policja z pytaniami o dawną sprawę i ogólnie czy miałam jeszcze konflikty z prawem. Moje pytanie jest następujące czy policja ma prawo przychodzić do mnie po tak długim czasie z pytaniami o tą dawną sprawę? jeśli tak to czy już tak będzie że co jakiś czas czekają mnie odwiedziny policji czy kiedyś w końcu dadzą mi spokój? Niedawno urodziło mi się dziecko i nie chciałabym aby nachodziła mnie policja. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam Panią,
   z tego co Pani napisała wynika, że Sąd nie umorzył, lecz warunkowo umorzył wobec Pani postępowanie karne. Sąd warunkowo umarzając wobec Pani postępowanie karne wystawił Panią na próbę (okres 1 roku lub 2 lat), to też tłumaczyłoby powód, dla którego Policja prowadziła wobec Pani wywiad środowiskowy. Ma on na celu zbadanie Pani zachowania w okresie próby. Pytania funkcjonariuszy co do nowego konfliktu z prawem są zasadne z uwagi na to, iż w razie popełnienia przez Panią w okresie próby podobnego przestępstwa, Sąd podejmie warunkowo umorzone wobec Pani postępowanie karne i wyda wobec Pani wyrok skazujący.
   Dopóki jest Pani w okresie próby, Policja i kurator sądowy mają prawo Panią odwiedzać. Proszę pamiętać, iż unikanie kontaktu z nimi może być potraktowane jako niewywiązywanie się z obowiązków nałożonych na Panią przez Sąd i co za tym idzie może spowodować podjęcie wobec Pani postępowania karnego.

 117. Adrian Rutkowsk pisze:

  Witam.
  Doszło do przeszukania mego mieszkania, mieszkam z rodzicami mam 19 lat, ucze sie ostatni rok. Znaleziono u mnie 27 gram marihuany oraz 0,5 grama haszyszu. Miałem przesluchanie wszystko powiedziałem jak było 1 gram miałem spakowany bo kupiony oraz haszysz maiłem spakowany bo kupiony, reszta narkotykow to około 10 gr(moze wiecej troszke) marihuany a reszta to liscie 3 w trzech folich takich jakby porwane torebki . Gdyz to wszystko wychodowałem, przyznałem sie do wszystkiego. Wypuszczono mnie,na nasepny dzien, zatrzymany zostałem 27,grudnia 2014r. Czekam juz miesiac na wyniki badana narkotykow. Mam cos napisane o art62.1 to wszystko. Nigdy nie byłem karany, nie mam majatku. Co moze mi grozic za ten czyn? Dziękuje serdecznie z góry. Pozdrawiam.

  • Witam Pana,
   z tego co Pan napisał wynika, że postawiono Panu zarzut posiadania narkotyków. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.Z mojego doświadczenia wynika, iż 27 gramów marihuany to zbyt duża ilość do warunkowego umorzenia postępowania karnego. Najprawdopodobniej skończy się to dla Pana karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Proszę pamiętać, iż jeżeli chce Pan dobrowolnie poddać się karze, najlepiej zaczekać z tym do skierowania do sądu aktu oskarżenia, ponieważ kary, jakie proponują prokuratorzy są z reguły surowsze niż te, które orzeka sąd. Po zarejestrowaniu w sądzie Pana sprawy najlepiej jest sporządzić wniosek o skazanie bez przeprowadzania postępowania karnego, w którym zaproponuje Pan wymierzenie konkretnej kary, np. 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Proszę pamiętać, że Sąd może nałożyć także na Pana dodatkowe obowiązki, np. dozór kuratora, obowiązek podjęcia terapii dla osó uzależnionych itp.

 118. Łukasz pisze:

  witam mam problem i nie wiem co mam z tym zrobic złapała mnie policja z marsyka ,miałem przy sobie 0,2692 grama netto dostalem wyrok 8 miesiecy po 30 godzin (bylem juz wczesniej karany) ale tylko z artykuly 288 & 1 ostatnio 2012 roku chodzi mi o to czy moge sie od tego odwołac i czy po odwolaniu dostane wiecej godzin itd ? prosze o odpowiedz dziekuje ?????????

  • Jeżeli wykonuje już Pan karę, to wyrok musi być prawomocny, a co za tym idzie nie można się od niego odwołać. Jeżeli odbył Pan karę ograniczenia wolności przynajmniej w połowie i przestrzegał Pan porządku prawnego oraz spełnił Pan nałożone przez Sąd inne obowiązku, może Pan złożyć do Sądu wniosek o zwolnienie Pana z odbycia reszty kary ograniczenia wolności.

 119. Bartek pisze:

  Witam. Zostalem ostatnio zlapany pod wplywem marihuany, mam dozor kuratora. Przyznalem sie do winy co mi grozi?

 120. Edek pisze:

  Złapano mnie z 2,24 gr marihuany, podałem sie dowolnej karze grzywna 2000 zl i rok w zawieszeniu na dwa lata
  mieszkam za granicom i dostalem wlasnie list ze bedzie sprawa..
  Nie moge przyjechac na tom sprawe, wiem ze musze zaplacic grzywną
  ale gdzie na jakie konto? :S
  Policja mi powiedziala ze jezeli wroce do polski nastepnym razem i nie zaplace tej grzywnej ..
  to mnie zatrzymajom czy to jest prawda?
  I gdzie mam te piniądze zapłacic
  dziekuje

  • Witam Pana,
   nie jestem pewna, czy chodziło Panu o grzywnę za niestawiennictwo czy grzywnę jako karę z wyroku, dlatego z ostrożności pisze o obu przypadkach:
   Jeżeli nie może Pan przyjechać na wyznaczony termin do Sądu, optymalnie będzie złożyć wniosek o zmianę terminu, w którym poda Pan przyczynę swojego niestawiennictwa. Jednakże, z tego co Pan napisał, wynika, że nie będzie to rozprawa, lecz posiedzenie w przedmiocie dobrowolnego poddania się karze, na które nie musi się Pan stawić (chyba że Sąd na wezwaniu zobowiązał Pan do osobistego stawiennictwa). Jeżeli jako oskarżony zostanie Pan zawiadomiony o terminie rozprawy i oświadcza Pan, że nie weźmie udziału w rozprawie, uniemożliwia Pan doprowadzenie na rozprawę albo zawiadomiony o niej osobiście nie stawia się Pan na rozprawę bez usprawiedliwienia, sąd może prowadzić postępowanie bez Pana udziału, chyba że uzna obecność Pana za niezbędną.
   Grzywną za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd może ukarać świadka, nie oskarżonego. Dlatego też nie musi Pan wpłacać żadnych kar finansowych.

   Jeśli zaś chodziło Panu o grzywnę, którą będzie Pan musiał zapłacić po zakończeniu postępowania, to sąd wezwie Pana listem poleconym, wysłanym na adres do doręczeń, który Pan podał, numer konta, na który powinien Pan wpłacić pieniądze. Może Pan także złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Jeżeli nie uiści Pan kary grzywny, Sąd może orzec wobec Pana wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. W takim wypadku dwie stawki dzienne grzywny równają się jednemu dniowi pozbawienia wolności, np. jeśli Sąd orzekł wobec Pana karę 100 stawek dziennych po 20 zł każda i Pan nie zapłaci tej grzywny, to może to się dla Pana skończyć 50 dniami w zakładzie karnym.

 121. Ędker pisze:

  Witam. W połowie trzeciej dekady kwietnia zostałem zatrzymany przez policję mając przy sobie łącznie 6,78g marihuany. Było to 8 woreczków foliowych z ok. 0.7g każdy oraz skręt. Po przeszukaniu mieszkania znaleziono wagę. Złożyłem wyjaśnienia, zadeklarowałem że dobrowolnie poddam się karze. Nigdy wcześniej nie byłem za nic karany, to mój pierwszy incydent z prawem. Jaki wyrok mi za to grozi, oraz czy deklaracja dobrowolnego poddania się karze nie wyklucza możliwości warunkowego umorzenia sprawy?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w opisanej przez Pana sytuacji nie grozi Panu kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Deklaracja chęci dobrowolnego poddania się karze, jaka Pan złożył, nie przekreśla możliwości ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Powinien Pan napisać i złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Przy prawie 7 gramach marihuany ma Pan jeszcze szansę na takie rozstrzygnięcie, ale przekonanie Sądu będzie dosyć trudne. Dużo zależy od działań, jakie Pan podejmie po popełnieniu przestępstwa oraz argumentów, jakie Pan przedstawi we wniosku.

 122. Marta pisze:

  Witam. Moj narzeczony zostal zatrzymany przez policje, znaleziono przy Nim 1.7 grama marihuany, proponowali samoukaranie, wyrok w zawieszeniu, nie zgodzil sie, poniewaz pracuje w ochronie (umowa zlecenie), zaklad pracy wymaga niekaralnosci. 7lat temu rowniez zostal zatrzymany, mial przy sobie 0.1 g marihuany, dostal tylko 1000zl grzywny. Co mozemy zrobic zeby uniknąć kary pozbawienia/ograniczenia wolnosci? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

  • Witam Panią,
   z uwagi na odległość czasową pomiędzy pierwszym czynem a drugim, Pani partner będzie traktowany jak osoba niekarana. Może więc ubiegać się o umorzenie postępowania z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu bądź warunkowe umorzenie postępowania. Obie instytucje pozwalają na zachowanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo. Różnica między nimi jest taka, iż w przypadku umorzenia – nie ma żadnego śladu po tym, że wobec Pani narzeczonego toczyło się jakiekolwiek postępowanie (opcja najkorzystniejsza), a w przypadku warunkowego umorzenia postępowania – wobec Pani partnera zostanie przeprowadzone postępowanie karne, zakończy się ono wyrokiem, lecz nie skazującym (dlatego w świetle prawa wciąż będzie osoba niekaraną), ale warunkowo umarzającym postępowanie. Sąd wystawi wtedy Pani narzeczonego na próbę 1 roku lub dwóch lat, jeśli w tym czasie nie popełni on ponownie przestępstwa, wpis o WUP usuwa się z kartoteki karnej.
   W pierwszej kolejności powinniście Państwo złożyć wniosek o umorzenie postępowania, gdyby zaś Sąd się do niego nie przychylił – wniosek o umorzenie postępowania.

 123. Justyna pisze:

  Zlapano kobiete która posiadała pare woreczkow amfetaminy , jej maz byl dilerem i posiadal bardzo duża ilosc amfetaminy niestety nie moge dokładnie określić się ile . Do tego policja zawinela 3 kolejne osoby w tym mnie które braly od niego tę substancje. Jedna z osob zatrzymanych powiedziala ze biore do czego przyznalam sie dobrowolnie a nawet ze to ja dilluje co nie jest prawda. Byłam na dolku nic przy mnie nie znalezli. Chce podkreślić ze jako osoba niepelnoletnia pare lat temu zostalam zlapana z marichuanna i amfetamina ze wzgledu na to mam przydzielinego kuratora i za pare miesiecy mam 18 lat Co mam zrobic teraz w sprawie tych 5 osob przylapanych ? JAKĄ grozi mi kara?

  • Kara jest uzależniona od tego, jakie zarzuty zostaną Pani przedstawione. Proszę pamiętać, że odpowiedzialność w świetle kodeksu karnego ponosi osoba, która ukończyła 17, a nie 18 lat. Sam zarzut posiadania narkotyków skończyłby się dla Pani najprawdopodobniej karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Przestępstwo sprzedaży środków odurzających jest zagrożone karą surowszą – od roku do 10 lat pozbawienia wolności (przy założeniu, że nabywcami były osoby pełnoletnie). W takim wypadku także może Pani walczyć o karę „w zawieszeniu”.

 124. Marlena pisze:

  Witam!
  Mam pytanie jaka kara może grozić osobie, która ma wyrok w zawieszeniu za posiadanie narkotyków 9miesięcy na 3lata, przebywa w zakładzie karnym odbywając karę za całkowicie co innego i jak znajdą u tej osoby narkotyki w ZK?

  • Michał Marciniak pisze:

   Witam!
   Nie ma znaczenia czy przestępstwo zostało popełnione w Zakładzie Karnym czy na wolności. Osoba, u której znaleziono narkotyki będzie sądzona na takich samych zasadach, a Sąd niestety nie będzie przychylnie patrzył na skazanego, który ma przy sobie narkotyki w więzieniu. Jeśli ten czyn popełniono w trakcie trwania okresu próby (3 lat po wydaniu wyroku w zawieszeniu) to istnieje duże ryzyko, że poprzedni wyrok (9 miesięcy) zostanie odwieszony, a kara pozbawienia wolności przedłużona.

 125. Naćpany pisze:

  Witam. Jaka kara jest za posiadanie przy sobie 1g amfetaminy? I jaka odpowiedź najkorzystniejsza byłaby, gdyby zapytano mnie skąd to mam? (papiery czyste)

  • Michał Marciniak pisze:

   Witam,
   Przy takiej ilości amfetaminy istnieje szansa na warunkowe umorzenie postępowania. Ta masa narkotyku odpowiada trzem porcjom handlowym – to niewiele. Należy skierować wniosek do prokuratora lub do sądu (w zależności, na jakim etapie jest sprawa) o warunkowe umorzenie postępowania. W takim wniosku trzeba wskazać argumenty dotyczące niewielkiej ilości posiadanego narkotyku oraz Pana dotychczasowego sposobu życia przemawiające za daniem Panu jeszcze jednej szansy. Dzięki warunkowemu umorzeniu postępowania na okres próby od roku do trzech lat zachowa Pan status osoby niekaranej.

 126. Edyta pisze:

  Witam,
  W lutym tego roku zatrzymano mojego brata w związku z podejrzeniem z art.59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ( to postępowanie umorzono z powodu braku dowodów – świadek, który pomówił mojego brata odwołał zeznania). W trakcie zatrzymania dokonano także przeszukania pokoju brata – znaleziona 0,88 g amfetaminy, na przesłuchaniu nie przyznał sie jakoby narkotyk należał do niego. Ma 22 lata, półroczne dziecko – czy jest szansa na warunkowe umorzenie postępowania? Jest oskarżony z art. 62 ust.1 w/w ustawy. W piśmie także wskazano, iż znaleziona ilosc, to ok 8 działek. Czy jest to ilość nieznaczna?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Pani brat przy posiadaniu takiej ilości jak najbardziej może ubiegać sie o warunkowe umorzenie postępowania karnego z uwagi na fakt, iż przestępstwo z art.62 ust1 zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Z praktyki wynika, iż 0,88 grama amfetaminy powinno zostać uznane przez Sąd za nieznaczną ilość. Proszę jednak pamiętać, iż warunkiem koniecznym do zasadności złożenia takiego wniosku jest uprzednia niekaralność Pani brata.

 127. Anna kowalska pisze:

  Dzień dobry,
  Piszę, ponieważ nie mam pojęcia jak rozwiązać pewną sytuację..może zacznę od początku . policja złapała mojego kolegę z 6 gramami marihuany, został zabrany na komendę przesłuchany.. policja wiedziała od kogo to miał bo jechała za nim, więc zeznania mial podsunięte pod nos tylko do podpisania, jak chciał wyjsć a nie siedzieć 48h to podpisał te zeznania i go wypuścili.. dodam,ze podczas przesłuchania był pod wpływem alkoholu a oni i tak go przesłuchali…tylko że mija już miesiać a nic dalej nie wiadomo co z tą sprawą..oni nie dzwonią nie odzywają się..dodam tylko ,że chłopak nigdy nie był karany , wiec co może mu grozic i czy to normalne ze o niczym nie jest informowany?? i czy potrzebny jest mu jakiś adwokat jak na tą chwilę?

  • Pani kolega zostanie najprawdopodobniej oskarżony o posiadanie środków odurzających – grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Aby dowiedzieć się na jakim etapie jest sprawa, Pani kolega powinien zadzwonić do prokuratury właściwej miejscowo dla miejsca jego zatrzymania i ustalić pod jaką sygnaturą jest prowadzona jego sprawa. Następnie trzeba zwrócić się do prokuratora prowadzącego postepowanie z wnioskiem o wyrażanie zgody na wzgląd w akta sprawy i sporządzenie fotokopii. W ten sposób Pani znajomy dowie się jak wygląda materiał dowodowy zgromadzony w jego sprawie. Jeżeli prokurator wysłałby do sądu akt oskarżenia bądź umorzył sprawę, Pani kolega zostałby o tym fakcie poinformowany. Jeżeli nie dostał on żadnej przesyłki z prokuratury lub sądu to najprawdopodobniej w sprawie nic się nie dzieje. Co do pomocy prawnej, to może się przydać w walce przed sądem o warunkowe umorzenie postępowania wobec Pani znajomego, co pozwoliłoby mu na zachowanie statusu osoby niekaranej. Wydaje się, że ta droga byłaby najkorzystniejsza dla Pani kolegi z uwagi na jego młody wiek, a co za tym idzie pozostanie w świetle prawa osobą niekaraną.

   • Anna Kowalska pisze:

    A co może mu grozić za posiadanie 6 gram marihuany? kara w zawieszeniu? O czy jeśli podpisał te zeznania będzie musiał zeznawać w sadzie przeciw temu dilerowi? Bo niestety on zna mojego kolegę i dowiedział się ze podpisał zeznania na niego i teraz go przyjeżdża do niego i go straszy i chce pieniędzy „za sprzedanie go”co w tej sytuacji zrobić?

 128. Wojciechh2015 pisze:

  Witam zostalem zatrzymany przez policje podczas przeszukania mojego mieszkania znaleziono 110 g marihuany (podzielone w 4 workach 47g, 39g, 5g i 19g ) oraz wage , podczas przeszukania znalazło sie dwoch swiadkow ktorzy razem ze mna pojechali na komende . na drugi dzień postawiono mi zazut posiadani 62ust2 oraz 8 zazutow od tych swiadkow ze brali ode mnei marihuane w niewielkich ilosciach 2,5 , 1 , 0,5 grama ( w marcu ,kwietniu i w maju ) i to byl postawiony mi zazut 59 ust 1 udzielanie w celu kozysci majatkowej . Do wszystkich zazutow przyznlem sie i poddalem dobrowolnej kaze , z prokuratorem ustalilem wyrok 1rok i 3 miesiace w zawieszeniu na 3 lata po czym zostalem wypuszczony do domu . Mija juz miesiac wydaje mi sie ze wyrok sie nieuprawomocnil , dostalem akt oskarzenia i tam pisze ze odbedzie sie rozprawa ale nie pisze kiedy czy moze sie zmienic ten wyrok ustalony z prokuratorem i moge pujsc do wiezienia ? Dodam ze mam nieskonczone 20 lat uczylem sie podczas tego czynu i kiedys bylem karany jak bylem niepelnoletni ( mialem zaklad poprawczy w zawieszeniu ) . Prosze o porade i zarazem z gory dziekuje

  • Witam Pana,
   powinien Pan wiedzieć, że dobrowolne poddanie się karze poprzez uzgodnienie kary z prokuratorem nie oznacza, że Pana sprawa nie idzie do Sądu. Po wyrażeniu przez Pana zgody na dobrowolne poddanie się karze, prokurator przesyła do właściwego sądu akta wraz z aktem oskarżenia. Sędzia po zapoznaniu się z Pana sprawą wyznacza posiedzenie, na którym (o ile nie cofnie Pan zgody na dobrowolne poddanie się karze) wyda wyrok skazujący, który uzgodnił Pan z prokuraturą. Teoretycznie Sąd nie jest związany wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze, jednak w praktyce wnioski te są przez Sądu uwzględniane.

 129. sabina pisze:

  Witam. Mój syn dzisiaj został przesłuchany przez policję i przyznał się do kupna marihuany i ze parę razy palił z kolegami . Koledzy tez chyba byli przesłuchiwani. Nic o tym nie wiedziałam. Syn w tym roku skończy 15 lat. Policja przyjechała do domu i kazała mu jechać na komisariat policji . Przesłuchania syna mąż się podpisał pod zeznaniem a niema do niego praw rodzicielskich. Co mu grozi i co mam zrobić ? Czy takie zeznania są ważne jestem jego jedynym prawnym opiekunem

  • Michał Marciniak pisze:

   Jeśli syn nie ma nawet 15 lat to nie będzie odpowiadał za przestępstwo jak dorosły. Grozi mu postępowanie przed sądem rodzinnym i ukaranie środkiem wychowawczym np. naganą lub dozorem kuratora przez pewien czas. Co do wartości dowodowej zeznań – rzeczywiście powinien być obecny rodzic posiadający władzę rodzicielską. Przepis, który reguluje tę kwestie daje jednak furtkę Policji, która może przesłuchać małoletniego w obecności innej bliskiej osoby. Także w tym przypadku zeznania będą miały wartość dowodową.

 130. Konrad pisze:

  Witam, zostałem złapany z 0,23g marihuany. Przyznałem się i nie stawiałem oporu. Ojciec znajomego który pracuje na komisariacie postarał się jak najbardziej zatuszować sprawę i z komendy nic do szkoły nie przyjdzie. Mam 17 lat i śledczy powiedział mi, że dostane 400zł grzywny + kuratora. Nie znam ani daty sprawy ani nie wiem czy będzie. Wcześniej nie byłem karany i nie sprawiałem kłopotów. I tutaj moje pytanie. Czy do szkoły przyjdą jakieś dokumenty o tym, że popełniłem przestępstwo? I czy jeżeli dojdą czy mogą mnie z niej wyrzucić? Chodze do renomowanego liceum i nie chce go zmieniać. Pozdraiwam

  • Zgodnie z art. 21 kodeksu postępowania karnego Sąd ma obowiązek powiadomienia Pana szkoły. W mojej ocenie warto w Pana przypadku starać się o umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Pozwoli to Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej, co jak sie domyślam – jest ważne dla Pana kariery. Takie rozstrzygnięcie uchroni Pana również przed konsekwencjami w szkole, związanymi z wydaniem wyroku skazującego. Wyrok skazujący na grzywnę zatrze się Panu dopiero po 5 latach od jej wykonania, najwcześniej za 3 – o ile złoży Pan wniosek o wcześniejsze zatarcie skazania.

 131. ziomek pisze:

  witam . Znalezli u mnie 9 roslinek marihuany i 8,2 g amfetaminy nie bylo podzielone ,jaki moge dostac wyrok za takie ilosci ?na swoj uzytek to miałem . musze brac adwokata czy nie ? i jezeli by mnie posadzili czy była by taka mozliwosc wyjsc za kaucją ? byłem karany ale to za kradziez

  • Posiadanie narkotyków, tak samo jak ich hodowla to czyny zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli jest to Pana pierwsza sprawa związana ze środkami odurzającymi, prosze spróbowac dogadac się z prokuratorem co do kary. Postępowanie najprawdopodobniej zakończy się dla Pana karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 132. waldemar pisze:

  witam państwa mój kolega z koleżanka zostali zatrzymani na granicy polskiej w słubicach jak wracali z holandi podczas kontorli znalezli amfetaminę ukryta w samochodzie ponad 50 gram co im grozi za taki przewóz narkotyków do polski zaznaczam ze nie byli karani wczesniej prosze o odpowiedź

  • Michał Marciniak pisze:

   Witam,
   Fakt, że nie byli oni wcześniej karani ma duże znaczenie dla tego, jaką karę otrzymają znajomi. Taka ilość amfetaminy zostanie uznana przez Sąd prawdopodobnie za znaczną, a dodatkowo zostanie im postawiony zarzut przemytu narkotyków do Polski. W takich wypadkach niestety Sądy najczęściej orzekają karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia w wymiarze 3-5 lat. To co mogłoby pomóc złagodzić karę to współpraca z Prokuratorem, wskazanie osób które współpracują przy handlu narkotykami. W przypadku podjęcia współpracy Prokurator może wnosić od Sądu o nadzwyczajne złagodzenie kary, co w konsekwencji mogłoby nawet pozwolić na orzeczenie kary w zawieszeniu.

 133. dario pisze:

  witam
  mam pytanie
  mieszkam we francji wynajmuje pokoj od znajomego , w drugim pokoju znajomy hoduje marihuane , jechalem na wakacje do polski, nie dawno dostalem smsa ze administracja budynku zabiera znajomemu mieskzanie za nieplacenie , wiec musze sie wyprowadzic , co mi grozi , jesli policja dowie sie o plantacji w drugim pokoju ???
  prosze o pomoc
  nigd wczesniej nie mialem doczynienia z narkotykami, boje sie ze znajomy moze zwalic wine na mnie

  • W razie znalezienia hodowli marihuany, wyjaśnienia Pana współlokatora będą niewystarczające do przypisania Panu winy. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kto zajmował pokój, w którym znaleziono środki odurzające. Na pewno zostanie Pan także zapytany, czy wiedział Pan o hodowli. prosze także pamietgac, że procedura eksmisyjna nie zawsze wiąże się z wizytą Policji.

 134. Andzia pisze:

  Witam, mam pytanie u mojego kuzyna znaleziono w domu 12 roślinek marihuany, a miał już zawiasy za posiadanie narkotyków, wyrok skończył sie w maju tego roku. Co mu grozi?

  • Nowe przestępstwo nie spowoduje zarządzenia wykonania kary wobec Pani kuzyna z uwagi na fakt, iż zostało ono popełnione po zakończeniu okresu próby. Jednakże Sąd, prowadząc sprawę z art.63 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, będzie brał pod uwagę uprzednią karalność Pani kuzyna. Przestępstwo uprawy konopii jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
   Jeżeli Pani kuzyn jest osobą uzależnioną od środków odurzających, powinien udac się na terapię. Jest to dobry argument przed sądem w walce o karę pozbaiwenia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania z uwagi na fakt, iż jest znakiem chęci poprawy swojego dotychczasowego postępowania.

 135. siostra pisze:

  Witam,
  Mój brat trafił do szpitala po zażyciu dopalaczy. W domu była już policja, nic nie znaleźli. Brat dostał wezwanie do Sanepidu, w jakim celu? Co mu grozi za zażycie dopalacza? Brat nigdy nie był karany.

 136. Marcel pisze:

  Witam mam pytanie ponieważ byłem za granicą i dostałem telefon od kolegów (3) że była u nich policja i zabrano ich na komisariat w celu przesłuchania o palenie marihuany którą palilismy przed moim wyjazdem. Zdziwiło mnie to ponieważ nigdy nie zostaliśmy przyłapani przez policję i tu jest dziwne to że przed pytaniami powiedzieli i wiedzieli gdzie palilismy z kim i z czego dodaje po każdym przesłuchaniu z osobna moich kolegów zostali oni poinformowani rozprawą sądową od policji no i faktycznie wczoraj przyszły do nich listy i mają się zjawić w sądzie na tą samą godzinę itd. Ja nic nie dostałem jeszcze ale mam zeznawac na komisariacie 17 sierpnia dodaje wszyscy jesteśmy niepełnoletni i jeszcze raz nikt nas nie złapał na posiadaniu i dodatkowo na wezwaniu sądowym jest oskarżenie o posiadanie 6g marihuany jak to możliwe? Co nam grozi? I jak możemy to ułagodnić? Proszę o szybką pomoc!

  • Michał Marciniak pisze:

   Procedura jest taka, że przed przesłaniem sprawy do Sądu Policja musiałaby Panu postawić zarzuty. Odpowiadać może Pan po ukończeniu 17 roku życia jak dorosły. Być może koledzy oraz Pan w sprawie występujecie wyłącznie w charakterze świadków?

 137. Daniel pisze:

  Witam, mojego syna zatrzymano za posiadanie metamfetaminy 16 gram brutto, 8 gram netto, cokolwiek to znaczy. Dotychczas nie był karany. Jakie wysokie kary mu grożą, interesuje mnie jaka wysoką karę grzywny mozna dostac za takie wykroczenie, bo igdzie nie moge znależć.
  pozdrawiam

  • W razie zatrzymania środków odurzających konieczne jest poddanie ich tzw, ekspertyzie fizyko-chemicznej. Jest to badanie mające na celu określenie dokładnej ilości narkotyku (netto), przy odliczeniu opakowania bądź substancji, które były połączone z narkotykiem. Karę grzywny określa art. 33 kodeksu karnego. Sąd, orzekając grzywny, bierze pod uwagę sytuację rodzinną i finansową Pana syna. Z mojego doświadczenia wynika, że za posiadanie podobnej ilości środków odurzających sądy orzekają kary grzywny w granicach 1000 do 5000zł (w zależności od dochodów).

 138. Michał pisze:

  Witam, jaka kara grozi za jazdę pod wpływem marihuany oraz posiadanie 5g przy sobie ? Proszę o pilną odpowiedź.

  • Za jazdę pod wpływem środków odurzających grozi Panu grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2. Sąd orzeka wobec Pana także zakaz prowadzenia pojazdów, nie krótszy niż 3 lata. Grzywna 5000zł jest w tym przypadku także obligatoryjna. Więcej na ten temat może Pan przeczytać na blogu http://www.jazdapopijanemu.pl. Za posiadanie narkotyków grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 3.

 139. Marek pisze:

  Witam ,mam pytanie mój syn 16 letni został zatrzymany za posiadanie marihuany i białego proszka jeszcze nie zbadali czy to amfetamina czy mefedron , podejrzany jest także o sprzedaż ,miał 2 sprawy w sadzie rodzinnym ,ale małe przewinienia bardziej związane z demoralizacją tak to nazwano ,co mu teraz grozi ?

  • Nawet jeżeli Pana syn był już ukarany przez sąd rodzinny, to nadal z uwagi na swój wiek, będzie odpowiadał z ustawy postępowanie w sprawach nieletnich. Mając na względzie fakt, że to nie pierwszy incydent, małe są szanse na zakończenie postępowania na naganie czy nadzorze kuratora. Katalog kar znajduje się w art. 6 Ustawy. W mojej ocenie bardziej prawdopodobne jest skierowanie chłopca do organizacji, zajmujących się pracą z nieletnimi.

 140. Mirek pisze:

  Mam pytanie, czy jak znaleziono przy mnie 2, 41 grama marihuany, a nigdy wcześniej nie byłem karany, to jaka kara mi najwyżej grozi? Jaką mam szansę na warunkowe umorzenie?

  • Przy tak niewielkiej ilości narkotyku ma Pan duże szanse na warunkowe umorzenie postępowania. W razie skazania grozi Panu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 141. Dorin83 pisze:

  Witam,
  14.09.2015 r. wieczorem został zatrzymany mój partner za posiadanie 10-15g marihuany. Szczegułów nie znam bo jedyne co zdążył mi przekazać to to, że go zatrzymali na 24 h Do dzisiaj (16.09) nadal nie ma z nim kontaktu. Czy możliwe jest żeby go trzymali az tyle na dołku czy mogli go osadzić w areszcie? I czy istnieje jakiś sposób żeby się czegoś dowiedzieć na policji w tej sprawie jeśli nie jestem z nim spokrewniona?

  • Na tzw. „dołku” można siedzieć 48 godzin. Jeżeli w tym czasie prokurator nie wystąpi do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec Pani partnera tymczasowego aresztowania, Policja musi zwolnić zatrzymanego. Jeżeli prokurator z takim wnioskiem wystąpi – wtedy Sąd ma 24 h na wyznaczenie posiedzenia w celu rozpoznania wniosku o areszt. W związku z tym jeżeli Pani partner nie wróci po 72 h do domu, najprawdopodobniej znajduje się w areszcie. Niestety ciężko będzie się Pani dowiedzieć na Policji, ponieważ nie jest Pani stroną postępowania. Może Pani zadzwonić do działu ewidencji aresztu i zapytać, czy partner tam się znajduje. Pani partner jako osoba zatrzymana ma prawo żądać poinformowania o tym osoby najbliższej.

 142. adinix12 pisze:

  Witam. Mam skończone 16 lat i 29.08 niedaleko klubu dyskotekowego złapano mnie z 0,5 g marichuany. W nocy miałem jeszcze przeszukanie nic nie znlaeźli, póki co nie dostałem żadnego wezwania na przesłuchanie oficjalne z rodzicami i tp.. a o ile mówili przy przeszukaniu rodzicą że przyjdzie kurator do domu i będzie sprawa ciągnięta dalej. Dzisiaj dowiedziałem się że rano policjanci szukali mojego domu i byli ale rodziców ani mnie nie było w mieszkaniu więc nikt im nie otworzył. Czego chcieli i poco wgl przyjechali, myślałem że wezwanie dostane listem czy cos w tym stylu ? Drugie pytanie jakie konsekwencje prawne mi grozą , oco będą pytać na przesłuchaniu i co odpowiadać żeby jak najbardziej sobie pomóc ? Nie zamierzam nikogo wsypywać bo wpadłem ja, proszę o pomoc.

  PS. Ile czeka sie na wezwanie i w jakim tępie odbędzie się sprawa w sądzie ?

  • Pana sprawę będzie rozpatrywał sąd rodzinny, stosując Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, z uwagi na Pana wiek. W art. 6 tej ustawy moze Pan znaleźć katalog kar, jakie sąd może wobec Pana zastosować. Jeżeli nie wchodził Pan wcześniej w konflikt z prawem, sprawa powinna się zakończyć nadzorem rodziców lub kuratora, ewentualnie pracami społecznymi. Na przesłuchaniu na pewno padną pytania dotyczące sposobu wejścia przez Pana w posiadanie narkotyku, pytanie czy chciał go Pan zażyć czy np. komuś oddać bądź odsprzedać.
   Nie ma reguły co do czasu oczekiwania na wezwanie. Po wpłynięciu sprawy do wydziału rodzinnego, przewodniczący przydziela sprawę do referatu danego sędziego. Szybkość rozpoznania sprawy zależy od ilości spraw w referacie, z mojego doświadczenia wynika, że na termin czeka się przeważnie 2 do 3 mcy.

 143. Kasia pisze:

  Witam, na poczatku wrzesnia moj kolega zostal zlapany przez policje z 8g marihuany. Zostal zatrzymany na 42h. Marihuana byla na wlasny uzytek, zeznal, ze jedynie czestowal kolegow. Dobrowolnie poddal sie karze. Teraz wiem, ze ta marihuana zostala wyslana na badania a niedawno przyszedl list, ze prokuratura bedzie wnosila do sieci komorkowej o billingi. Jaka kara mu grozi? Czy pojdzie do wiezienia?

  • Wysłanie narkotyków na tzw. ekspertyzę fizyko-chemiczną ma na celu zbadanie wagi netto środka odurzającego, tj. czystej substancji, bez opakowania. Zwrócenie się przez organy ścigania do operatora sieci komórkowej ma na celu ustalenie, czy Pana kolega nie handlował narkotykami (często zwłaszcza w wiadomościach sms okazuje się, że osoba podejrzana wysyłała wiadomości o treści wskazującej na handel środkami odurzającymi).
   Za przestępstwo posiadania środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, taka sama kara grozi za bezpłatne udzielenie narkotyku. Jeżeli Pana kolega jest osoba niekaraną, istnieje duża szansa, że Sąd, orzekając w jego sprawie, poprzestanie na karze pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 144. erich pisze:

  mojego syna policja zgarneła z knajpy pod wpływem jakiego cholernego dopalacza , lezy na odtruciu w fatalnym stanie od 4 dni
  , a przy zatrzymaniu miał przy sobie 1 litr jakiegos rozpuszczalnika , diabel jeden wie skad i po co to mial :(
  i do czego to słuzyc moze
  strasza nas ze moze mu grozic do 15 lat ?!!!
  nie wiem za co bo nie byl karany nigdy
  prosze pomozcie bo nie wiem jak dzialac zeby go bronic…
  chlopak ma 22 lata jest na studiach pracuje i nawet sobie nie wyobrazam zeby mogl isc siedziec…

  • Samo zażywanie dopalaczy nie jest w Polsce zabronione, Zabronione jest posiadanie środków odurzających. Trzeba zacząć od tego, że nie wiadomo, czy to, co posiadał Pani syn w momencie zatrzymania jest w ogóle środkiem odurzającym. Do tego potrzebne jest przeprowadzenie ekspertyzy fizyko – chemicznej. Za posiadanie środków odurzających grozi kara do lat 3, a w przypadku znacznej ilości narkotyku – do 10 lat pozbawienia wolności. Niestety jako matka nie jest Pani strona postępowania, a co za tym idzie nie ma Pani możliwości przeglądania akt. Ma do tego prawo jedynie Pani syn lub jego obrońca. W pierwszej kolejności trzeba zapoznac się z materiałem postępowania i poczekać na ekspertyzę. Dodam, że z mojego doświadczenia wynika, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że sąd orzekłby wobec niego karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia – z uwagi na uprzednia niekaralność Pani syna i jego młody wiek.

 145. Dąbrowska pisze:

  Witam parę dni temu u mojej koleżanki znaleziono około 0.5 grama marihuany. Nie była wcześniej karana i z tego co wiem grożą jej tylko prace społeczne. Jedna przy zeznaniach powiedziała pod wpływem presji i stresu ze marihuanę ma ode mnie, a kupiona została od naszego kolegi. Chciałabym wiedzieć czy może mi coś grozić i czy będę musiała stawić się do sądu na rozprawę?

  • W pierwszej kolejności – jeżeli organy ścigania zdecydują się prowadzić w Pani sprawie dochodzenie – zostanie Pani wezwana w charakterze podejrzanej na przesłuchanie na Policji. Jest możliwe, że na podstawie zeznań koleżanki postawiony zostanie Pani zarzut bezpłatnego udzielenia narkotyków, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku zarzutu sprzedaży środków odurzających grozi Pani kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wezwanie na rozprawe dostanie Pani dopiero po skierowaniu wobec Pani aktu oskarżenia lub wniosku o warunkowe umorzenie postępowania. Po wpłynięciu do Sądu aktu oskarżenia sprawa jest przydzielana do prowadzenia konkretnemu sędziemu, który po zapoznaniu się z aktami wyznacza termin rozprawy.

 146. Drwarty pisze:

  Witam. Zatrzymano mnie dzisiaj za posiadanie marihuany ktorej bylo smieszna ilosc (0.68 gram brutto a neto mysle ze 0.1 lub 0.15). W zeznaniach na koncu napisali ze prosze o umorzenie sprawy i wlasnie mam pytanie czy ja umorza? Czytalem ze moze pomoc zlozenie wniosku do prokuratury i nie wiem czy mam go zlozyc czy przy takiej ilosci umorza mi sprawe?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, przy tak niewielkiej ilości posiadanej marihuany ma Pan ogromna szanse na umorzenie postępowania karnego na etapie postępowania przygotowawczego. Choć w protokole Pana przesłuchania znalazł się zapis, zgodnie z którym prosi Pan o umorzenie postępowania karnego to i tak doradzam Panu wysłanie do Prokuratury Rejonowej właściwej dla miejsca znalezienia u Pana marihuany wniosku o umorzenie postępowania karnego z uzasadnieniem.

 147. karola pisze:

  Witam moJ maz zostal zatrzymany z 50 g metamfetaminy w tej chwili trwa przesluchanie zostal zatrzymany na 48h nigdy nie byl karany. Blagam o pomoc co zrobic ? Czy istnieje szansa ze wyjdzie po 48h?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w ciągu 48 godzin Prokurator musi podjąć decyzję: albo zwolni pani męża do domu albo przekaże Pani męża do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

   Przy samym zarzucie posiadania narkotyków, nawet znacznej ilości (jak w przypadku pani męża) brak jest podstaw do aresztowania Pani męża. Ryzyko aresztu jest spore, jeśli prokurator natrafi na jakiekolwiek ślady mogące świadczyć o sprzedaży prze Pani męża narkotyków. Dla przykładu, jeśli w toku przesłuchania w charakterze podejrzanego Pani mąż przyznał, że w przeszłości sprzedawał narkotyki, to Prokurator prawdopodobnie złoży do Sadu wniosek o aresztowanie Pani męża argumentując wniosek koniecznością przesłuchania osób, które kupowały od Pani męża narkotyki i obawą przed matactwem procesowym w tym zakresie przez Pani męża w razie pozostawienia go na wolności. Dla innego przykładu, jeśli w telefonie komórkowym należącym do Pani męża Policjanci odnajdą sms-y, których treść może wskazywać na handel narkotykami, wówczas prawdopodobnie Prokurator złoży do Sądu wniosek o areszt dla Pani męża motywując go koniecznością ustalenia danych personalnych osób z sms-ów, przesłuchania ich w charakterze świadków i obawa matactwa ze strony Pani męża w tym zakresie.

   Jak Pani widzi sytuacja jest poważna stąd doradzam, by ustanowiła Pani adwokata jako obrońcę Pani męża, by ten jak najszybciej spotkał się z pani mężem na Policji. Pani nie może spotkać się z mężem, natomiast jest pani usprawniona do ustanowienia dla męża obrońcę spośród adwokatów..

 148. setios pisze:

  Witam, całkiem niedawno policja znalazła przy mnie 2,10grama marihuany. Nie byłem przygotowany na taką ewentualność, nie wiedziałem jak się zachowac, żeby wymiar kary był jak najmniejszy. Postanowiłem dobrowolnie poddać się karze, (oczywiście podczas przesłuchania byłem zastraszany, ale każdy wie jak działa policja) policjant, który mnie przesłuchiwał podczas rozmowy z prokuratorem przez telefon zaproponował 120x10zł. zgodziłem się i przy odbiorze telefonu zapłaciłem pieniądze na poczet grzywny-1200zł. Jednak ostatnio przyszedł mi list z prokuratury, na którym jest napisane, że postanowiono zabezpieczyć 1200zł przez policje 1200 zł, oraz zabezpieczyć w sumie 200x10zł(tak jakby, własnie tego nie rozumiem). Czy to oznacza, że będę musiał dopłacać jeszcze 800 zł? Kolejne pytanie, to po jakim czasie, i od którego momentu sprawa ta pójdzie w zatarcie oraz po jakim czasie znikne z rejestru karanych?

  • Zabezpieczenie kwoty 1200zł na poczet grzywny jest standardowym postępowaniem, mającym na celu wywiązanie się z nałożonej na Pana kary.
   Z tego co Pan napisał nie wynika, w jakim celu postanowiono zabezpieczyć kolejną sumę 2000zł. Podejrzewam, że są to pieniądze, które zostały przy Panu znalezione podczas zatrzymania. W takim przypadku Policja zatrzymuje całą kwotę, po uzgodnieniu z prokuratorem kary grzywny „odbija” uzgodnioną sumę na poczet kary, a resztę pieniędzy oddaje po zakończeniu postępowania. Nic Pan nie dopłaca. Skazanie w momencie zatarcia ulega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego.
   W przypadku kary grzywny skazanie ulega zatarciu z upływem roku od wykonania kary, tj. od zapłaty.

 149. Jakub pisze:

  Witam. Ostatnio zostałem zatrzymany przez policje i posiadałem ze sobą prawie 1g marihuany. Mam 15 lat. Co mi grozi prosze mi powiedziec!

  • Ma Pan 15 lat, nie może Pan odpowiadac jak osoba dorosła z kodeksu karnego. Czeka Pana sprawa w sądzie rodzinnym. Proces będzie prowadzony według ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W art. 6 tej ustawy znajdzie Pan katalog kar wychowawczych. Najprawdopodobniej sprawa skończy się na karze nagany i nadzorze kuratora lub rodziców.

 150. Radek pisze:

  Witam. Moja sprawa wygląda następująco. W okresie 6 m-cy dopuściłem sie handlu konopiami, odbiorcami jak się dowiedziałem byli również nieletni, postawiono mi łącznie 7 zarzutów na podstawie zeznań dwóch osób, nie stać mnie na prawnika. Na policji powiedziałem że nie chce się ciągać po sądach więc mam obawę, że nieświadomie w owym momencie dobrowolnie poddałem się karze. Jak się bronić i co można jeszcze zmienić/zrobić w tej sytuacji. Dodam że jeden ze świadków daty zakupu w tym kwoty określił na marzec a sprawa toczy się bodaj od końca września, dziś byłem w KP podpisać zarzuty. POMOCY

  • Jeżeli nie miał Pan świadomości, że poddał się Pan dobrowolnie karze, zgodę może Pan cofnąć. Po wpłynięciu do właściwego sądu aktu oskarżenia wraz z wnioskiem prokuratora o wyznaczenie posiedzenia w przedmiocie dpk, sąd wyznaczy termin rozpoznania tego wniosku. Oświadczenie o cofnięciu zgody może Pan wysłać pisemnie do sądu bądź stawić się na wyznaczonym posiedzeniu i powiedzieć, że cofa Pan zgodę. Z tego, co Pan napisał o okresie 6 m-cy, domyślam się, że jest Pan obecnie na tzw. „cichym”. Jeżeli tak, proszę pamiętać, że aby sąd mógł zarządzić wobec Pana poprzednią karę, postanowienie o zarządzeniu musi uprawomocnić się w okresie cichego. W praktyce oznacza to, że w krótkim czasie obecne postępowanie musiałoby się uprawomocnić, a następnie sąd penitencjarny musiałby zdążyć zarządzić prawomocnie wykonanie poprzedniej kary zanim upłynie okres cichego.
   Aby odpowiedzieć na pytanie, co można w tej sytuacji zrobić, nie sposób odpowiedzieć bez analizy akt sprawy.

 151. Radek pisze:

  Nie mialem wczesniej zadnej kary jak pani mówi, to pierwsza sprawa tego typu. Jezeli chodzi o swiadkow to myslalem o podwazeniu ich wiarygodnosci gdyz pod przymusem mogli oni zeznawac na wlasna korzysc w zwiazku z przeszloscia kryminalna

 152. Kop pisze:

  U mojego chłopaka znaleźli 85 gram. Jeżeli dostanie wyrok będzie można go ” wykupić „, tzn. Słyszałam że można np rok pozbawienia wolności zamienić na jakąś tam karę grzywny. Czy w jego przypadku też będzie dało radę? Proszę o pomoc.

  • Zgodnie z art. 75a k.k.: § 1. Wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, który w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w art. 75 § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku, sąd może, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, mając na względzie wagę i rodzaj czynu zabronionego przypisanego skazanemu, zamiast zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności zamienić ją na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności, albo na grzywnę, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm stawkom dziennym grzywny. Kara ograniczenia wolności nie może trwać dłużej niż 2 lata, a grzywna nie może przekroczyć 810 stawek dziennych.”

   Mając na względzie powyższe, jeżeli Pani mąż dostanie karę maksymalnie 1 roku pozbawiania wolności, może się „wykupić”. Posiadanie narkotyków jest zagrozone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

 153. Sebastian pisze:

  Mam pytanie,nigdy nie byłem karany a zostałem oskarżony o udzielanie marihuany 4 osobą. Od jakiś 3 miesięcy nie pale,w szkole mam dobre oceny, problemów tez nie mam i dodam że mam 16 lat jeszcze co mi grozi?

  • Z uwagi na fakt, iż nie ma Pan ukończonych 17 lat, odpowiada Pan za czyn karalny z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Sprawę będzie prowadził sąd rodzinny. W art. 6 tej ustawy znajduje się katalog kar. Jeżeli nie wchodził Pan wcześniej w konflikty z prawem, sąd najprawdopodobniej odda Pana pod dozór kuratora i zobowiąże do wykonywania prac społecznych.

 154. Qunik pisze:

  Mam wyrok w zawieszeniu, dostalem mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym ktory przyjolem i zaplacilem. Czy sad moze odwiecic wyrok?

  • Sąd może zarządzić wobec Pana wykonanie kary pozbawienia wolności, jezeli w okresie próby rażąco naruszyłby Pan porządek prawny. Jednorazowe popełnienie wykroczenia nie spowoduje w Pana przypadku odwieszenia kary.

 155. p4blo01 pisze:

  Witam,jestem oskarzony o handel 11 g konopi oraz 7g amfetaminy co mi grozi ,nigdy nie bylem karany skonczylem 17 lat . Jaka grzywna mniej wiecej mi grozi ? z gory dziekuje.

  • Wszystko zależy od Pana sytuacji finansowej. Z uwagi na Pana młody wiek przypuszczam, że pobiera Pan jeszcze naukę, dlatego tez bardziej zasadne byłoby orzeczenie wobec Pana np. kary ograniczenia wolności i poddanie pod dozór kuratora. Mając na względzie Pana wiek i brak doświadczenia życiowego, Sad będzie się kierował przede wszystkim tym, aby Pana wychować.

 156. Metju pisze:

  Witam, zostałem złapany z 0.4 g marihuany. Po przeszukania mieszkania policja znalazła jeszcze 3g oraz wagę. Razem ze mną złapali mojego kolegę. On został oskarżony o posiadania natomiast ja o posiadanie i udostępnianie art. 59 ust. 1 oraz 62 ust. 1. Co mi za to grozi? Przyznałem się do posiadania oraz do tego że na marihuanę złożyłem się razem z kolegą i nie czerpałem z tego żadnej korzyści majątkowej. W zeznaniach oświadczyłem również że chcę dobrowolnie poddać się karze. Co mi za to grozi? Nie byłem nigdy karany jestem osobą pełnoletnią.

  • Posiadanie narkotyków jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, jednak posiadanie niecałych 4 gramów może być uznane za wypadek mniejszej wagi, który jest zagrożony karą do roku pozbawienia wolności. Groźniejszy jest dla Pana zarzut sprzedaży środków odurzających – zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności, zaś w przypadku mniejszej wagi (co w moim przekonaniu ma miejsce w Pana sytuacji) karą do 2 lat. Prawdopodobnie prokurator zaproponuje Panu karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jednakże proszę pamiętać, że z praktyki wynika, że kary uzgodnione z prokuratorem sa zazwyczaj surowsze od tych, które udaje się wywalczyć przed sądem. Najkorzystniej dla Pana byłoby przejście w obu czynach na przypadki mniejszej wagi i złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, które pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo.

 157. Piotr pisze:

  Witam, mam 25 lat nie byłem wcześniej karany ,kilka dni temu zostałem zatrzymany z 2 g amfetaminy. Moje pytanie brzmi czy mam szanse o ubieganie się o umorzenie sprawy bądź warunkowe umorzenie sprawy?Jakie mam na to szanse?Bardzo mi zależy na tym aby nie mieć tego w „papierach” ponieważ później będę miał kłopoty ze znalezieniem pracy z którą i tak jest ciężko…Za kilka dni będę widział się z prokuratorem który ma mi zaproponować wyrok, czy wniosek mam mu przedstawić wtedy czy innym razem?Z góry dziekuję

  • W przypadku tak nieznacznej ilości narkotyków może Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania. Optymalnie w Panu przypadku byłoby złożenie do prokuratora takiego wniosku, w którym trzeba opisać swoje warunki i właściwości osobiste oraz zawrzeć wszelkie argumenty przemawiające za tym, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania będzie Pan przestrzegać porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z prokuratorem w tej kwestii, który może uzależnić przychylenie się do Pana wniosku od np. długości okresu próby bądź wysokości świadczenia pieniężnego. Gdy dojdziecie Państwo do porozumienia, prokurator zamiast aktu oskarżenia wysyła do sądu wniosek o warunkowe umorzenie. Z mojego doświadczenia wynika, iż w przypadku takiego porozumienia sądy zazwyczaj takie wnioski uwzględniają.

 158. Tomek pisze:

  Witam, mam 20 lat, nigdy nie byłem karany,dalej się uczę, 2 tyg temu policja znalazla w samochodzie 7 gram marihuany. Było nas trzech, z czego każdy sie przyznał i zeznania były takie same. Ja miałem mieć z tej calej ilości 1 gram i znajomy tez gram, tak też jest u każdego w zeznaniach. Co mi grozi?
  Dodam ze jestem dobrym uczniem i chce iść na studia.

  • Za posiadanie środków odurzająch grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Przy tak nieznacznej ilości może Pan ubiegac się o umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 159. Krzystof pisze:

  Witam,
  Niedawno zostałem złapany z nieznaczną ilością marihuany (0,3 grama netto). W protokole zostało zapisane, że sam przyznałem się funkcjonariuszom (byli to tzw. tajniacy), że mam przy sobie marihuanę, nie stwarzałem problemów, na pytanie odnośnie skąd mam nie udzieliłem odpowiedzi, wniosek o umorzenie sprawy został wysłany wraz z protokołem do prokuratury, do posiadania oczywiście się przyznałem. Funkcjonariusz podczas przesłuchania poinformował mnie, że na 99% sprawa zostanie umorzona ze względu na niską szkodliwość czynu oraz ze względu na fakt iż nigdy dotąd nie byłem karany oraz za prawidłowe zachowanie podczas całej tej „akcji”. Doszło do przeszukania pokoju (mieszkam w akademiku) oczywiście nic nie znaleziono. Ze względu na moje aktualne miejsce zamieszkania (akademiki) powiadomiony zostanie rektor uczelni. Moje pytanie brzmi czy są jakieś szanse na to abym nie został wyrzucony z uczelni, zwłaszcza w przypadku najprawdopodobniejszego umorzenia całej sprawy?
  Dziekuję

  • Nie znam regulaminu Pana uczelni, aczkolwiek w mojej ocenie rektor nie ma możliwości wyrzucenia Pana z uczelni z uwagi na fakt,że sąd nie wydał prawomocnego wyroku, w którym uznaje Pana za winnego przestępstwa. W wyniku umorzenia postępowania nadal figuruje Pan jako osoba niekarana, a postępowanie uważa się za niebyłe.

 160. Elka pisze:

  Witam. Mój chłopak i pare innych osób zostali zatrzymani i znaleziono u nich 5g marihuany. Chlopak za 2 miesiace kończy 18 lat. Uczy się i chce kontynuować edukację. Był z nimi chłopak, który za tydzien ma 18 urodziny. Postawiono mu zarzut sprzedawania narkotyków nieletnim, chociaż używke miał na własny użytek. Jaka kara mu grozi?

 161. Max pisze:

  Witam w sylwestra tego roku zostalem nakryty przez patrol policji za posiadanie 2.2 grama metamfetaminy po zabraniu mnie na komisariat i spedzeniu sylwestra na „dołku” przez 18h zostalem zabrany na przesluchanie. Po przesluchaniu dostalem wyrok w odroczeniu(czy jakos tak) 2 lat bez posiadania narkotykow, gdy zostana u mnie znalezione w ciagu tych 2 lat mialem dostac kare 2000 zl. A teraz po 6 miesiacach dostalem wezwanie na rozprawe glowna i tu moje pytanie czy na tej rozprawie mozliwe ze bedzie odczytanie wyroku czy jak boje sie bo nie bylem nigdy karany a stycznosc z narkotykami byl pierwszy raz w moim zyciu. Prosilbym o jakas porade

  • Jeżeli porozumiał się Pan z prokuratorem w kwestii kary za popełnione przestępstwo, wezwanie do sądu będzie dotyczyło posiedzenia w przedmiocie dobrowolnego poddania się karze. W takim wypadku sąd wyda wyrok zgodny z tym, co Pan ustalił z prokuratorem. Jeżeli niepokoi się Pan co się dzieje ze sprawą, może Pan zasięgnąć informacji osobiście bądź telefonicznie w biurze obsługi interesanta bądź – najlepiej – przejrzeć akta w czytelni.

 162. Heniu pisze:

  Witam serdecznie .
  Chciałem sie dowiedzieć co grozi za handel narkotykami (9kg) jezeli ktoś by mnie wydał . Jestem osoba nigdy wcześniej nie karana , mam 19 lat , pracuje ?

 163. Michał pisze:

  Witam, Jestem studentem 1 roku.
  Złapano mnie z 9.9 grama Marihuany.
  Nigdy nie byłem karany. Z tego co pamietam była mowa o 500 pln grzywny i roku w zawiazach.
  Jednak najbardziej boje sie tego, ze wyrzucą mnie z uczelni?
  Czy za posiadanie narkotyków wyrzucają z uczelni?
  Czy dostane jakies wezwani list do sądu mam czekac czy jakos działac?
  Kompletnie nie wiem co robic, a nie chce sobie zaszkodzic bezczynnoscią.
  Prosze o szybka odpowiedz.
  Pozdrawiam Michał

  • Kwestii wyrzucania z uczelni nie reguluje ustawa, proszę zapoznać się z regulaminem studiów.
   Z tego, co Pan napisał wynika, że dobrowolnie poddał się Pan karze. W takim razie dostanie Pan wezwanie do Sądu na posiedzenie w przedmiocie dobrowolnego poddania się karze.

 164. Paweł pisze:

  Witam, w dniu dzisiejszym zostałem zatrzymany w domu i miałem przeszukanie oddałem dobrowolnie okolo 0,2 g marihuany. okazało się ze sprawa jest przeciw znajomemu ktory podejrzany jest o dilerke i na podstawie jego zeznan i smsow przedstawiono mi zarzuty iz w ciagu 3 miesiecy 2015 roku 5x kupilem po 1,5 g. zlozylem zeznania u prokuratora przyzanjac sie do kupna lecz nie zgadzam sie z ilościa i czestotliwoscia kupowania po czym dobrowolnie poddalem sie karze. dostalem dozor i czekam co dalej. czy jest mozliwosc cofniecia checi poddania sie karze i czy jest opcja zeby to postepowanie umorzyc? czy warto?
  nadmienie iz 8 lat temu bylem skazany za posiadanie 0,6 g marihuany na 6 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata. mam malutkie dziecko i zaczalem niedawno prowadzic dzialalnosc gospodarcza oraz ze mam nieposzlakowana opinie
  dziekuje za odpowiedz

  • Cofnięcie zgody na dobrowolne poddanie się karze jest możliwe. Musi Pan to zrobić najpóźniej na posiedzeniu Sądu w przedmiocie rozpoznania wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Co do Pana karalności, to z uwagi na upływ czasu nie figuruje już Pan w kartotece karnej jako osoba skazana. Jeżeli zaś chodzi o umorzenie postępowania to ilość, którą Panu przybili w zarzucie jest zbyt duża. Może Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania, co pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej.

 165. Paweł F pisze:

  Witam, mam 17 lat. Znaleziono przy mnie 0.2g marihuany netto, jak dotad nigdy nie bylem karany, zadnych problemow wychowawczych itp. Na przeszukaniu w moim domu tez nic nie znaleziono. Podczas przesłuchania nastąpiły oględziny mojego telefonu gdzie były wiadomości nie mówiące wprost o paleniu trawki ale ktoś kto odrobinę sie na tym zna wie o co chodzi. Na dodatek w moim telefonie są zdjęcia z róznych imprez itd jak palimy albo poprostu zdjęcia samej marihuany, nigdy nic nie sprzedawałem. Jaką mogę ponieść najwyższą karę? Albo w ogóle jakiej kary mogę sie spodziewać?
  Czy w mojej sytuacji zdjęcia i nagrania kiedy pale trawke są dowodami w sprawie kiedy jestem tylko zwykłym konsumentem? Dodam że podczas zatrzymania nie stawiałem żdanych oporów podczas całego zajścia co podobno też wpływa na decyzję prokuratury.

  • Za posiadanie narkotyków co do zasady grozi Panu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jednakże – z uwagi na nieznaczną ilość – Pana sprawa zostanie uznana za przypadek mniejszej wagi, zagrożony łagodna karą bądź umorzona ze względu na znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. W moim przekonaniu zdjęcia nie są przekonującym dowodem – nie sposób bowiem zbadać, czy to co Pan palił rzeczywiście było marihuaną.

 166. marcinGR pisze:

  jakieś 5-6 lat temu zostałem złapany z marihuaną dostałem za to karę grzywny rok temu miałem sprawę z pomówień za handel marihuaną i dostałem rok i sześć miesięcy w zawieszeniu na lat pięć teraz 3 tygodnie temu znaleźli przy mnie jakieś 0.1 albo max 0.2 g amfetaminy przyznałem się do posiadania odmówiłem składania zeznań i powiedziałem ze to nie jest amf tylko dopalacz czy coś ale tak naprawdę sam nie wiem poddałem się dobrowolnie karze miałem to w kartce dodam ze było to dość słabe i mega roztarte . co mam robić żeby ominąć wyrok skazujący i żeby nie odwiesili mi poprzednich zawiasów

  • Paulina Petroniec pisze:

   Witam, w Pana wypadku istotnym jest kiedy kończy się okres próby w związku z pierwszym skazaniem. Po 6 msc od zakończenia okresu próby wyrok ulega zatarciu z mocy prawa i dla Sądu będzie Pan osobą niekaraną. Co się tyczy obecnej sprawy, jeśli minął już okres próby + 6 msc, z uwagi na znikomą ilość środków odurzających, ma Pan realne szanse na umorzenie postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu – wtedy nie poniesie Pan żadnych konsekwencji. Jeżeli w toku postępowania nie uwzględnią Pana wniosku, może Pan także walczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, co pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej. Sąd, warunkowo umarzając wobec Pana postępowania karne, znów wystawi Pana na okres próby na okres roku lub dwóch lat, jeżeli w tym czasie nie popełni Pan ponownie przestępstwa – sąd nie podejmie wobec Pana tego postępowania.Jeśli okres Panu nie minął, a za nowe przestępstwo zostanie Panu orzeczona jedynie kara grzywny. W takim wypadku sąd może ale nie musi zarządzić Panu wykonania kary. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku wyznaczenia posiedzenia w sprawie zarządzenia wykonania kary, będzie skierowanie pisma do Sądu, przed którym sprawa o zarządzenie kary się toczy, by ten nie zarządzał wykonania kary. W takim piśmie ważnym jest by znalazły argumenty, które uzasadniały niezarządzenie przez Sąd tej kary, tj.:, pozytywna opinia kuratora, wskazanie, iż Pan pracuje (ewentualnie się uczy), wskazanie, iż działa Pan charytatywnie. To wszystko może Pan również podnieść na posiedzeniu w sprawie zarządzenia wykonania kary, które odbędzie się w Sądzie.

 167. Darkaa pisze:

  Witam. Znam osobę, która posiada znaczną ilość suszu (niestety nie wiem ile dokładnie, ale nie są to pojedyncze sztuki), posiada nalewkę z marihuany (jedną butelkę) oraz produkuje bimber. Osoba ta jest niekarana. Młoda. Co jej grozi w takim wypadku?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Witam, w przypadku posiadania znacznej ilości narkotyku grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Przy posiadaniu znacznej ilości narkotyku często pojawia się również zarzut jego sprzedaży, a to może mieć wpływ na końcową, wyższą wysokość orzeczonej kary.

 168. zaniepokojony pisze:

  Witam Państawa czy mógłbym otrzymać odpowiedz na pytanie zadane w dniu 15.07.2016r próbowałem zadać to samo pytanie na kolejnej Państawa stronie odnośnie sprzedażny narkotyków jednak do tej pory pojawia się ” komentarz oczekuje na moderację” dziękuje.

 169. Ewka 52 pisze:

  Witam, przy moim mężu znaleziono kilka tyg temu 0,11 g amfetaminy. Zeznał, że znalazł. Pani prokurator umorzyła postepowanie zaraz po zeznaniach. Wczoraj jednak został wezwany na komisariat, żeby ponownie złożyć zeznania bo poprzednie były niby źle spisane. Na męża jest ogromna nagonka medialna ponieważ od niedawna pracuje on w jednostce samorządowej. W 2012 roku został skazany za pobicie – wyrok w zawieszeniu, nie wiem tylko czy już minal. Co mozemy zrobić ? Jak postępować dalej?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, żeby sprawdzić czy zatarcie uległo już skazaniu, w każdym sądzie mogą Państwo złożyć w punkcie informacyjnym fotmularz „zapytanie o udzielenie o informacji o osobie z Krajowego Rejestru karnego’, gdzie od ręki otrzymają Państwo informacje czy Pani mąż figuruje w KRK, a jeśli tak to jaki Sąd skazał Pani męża i na jaką karę. Nie znajdzie się tam informacja o tym, kiedy skazanie ulegnie zatarciu, ale jesli Pani mąż był skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na konkretny okres próby, który będzie w karcie karnej podany, można łatwo obliczyć, z jakim dniem skazanie powinno ulec zatarciu. Proszę pamiętać, że przy wyroku w zawieszeniu należy doliczyć jeszcze 6 msc tak zwanego ‚okresu cichego’, wiec jesli np. kara była zawieszona na okres 2 lat to skazanie zatrze się po 2,5 roku. Jeśli z Państwa obliczeń wyniknęłoby, że skazanie już powinno się zatrzeć, a dalej widnieje taka informacja w karcie karnej, można wysłać wniosek do KRK o usunięcie informarcji z KRK o skazaniu, ze względu na jego zatarcie.
   Mogą też Państwo przejrzeć materiały dochodzeniowe w tej nowej sprawie, organy postępowania przygotowawczego, jeśli podczas przesłuchania mąż zeznał że był dotychczas karany, zwracają się do KRK o aktualną kartę karna. Karta ta powinna być załączona do materiałów postępowania przygotowawczego.
   Co się tyczy nowej sprawy, rzeczywiście przy posiadaniu tak niewielkiej ilości narkotyku prokuratura powinna umorzyć postępowanie. Czasami zdarza się, że trzeba osobę podejrzaną jeszcze raz przesłuchać, ale jeśli nie pojawiły się żadne nowe fakty czy dowody, postępowanie w dalszym ciągu powinno być umorzone, a Państwu powinno zostać doręczone postanowienie o umorzeniu postępowania. Zawsze mogą Państwo wnioskować o wgląd w akta i wykonanie fotokopii celem sprawdzenia czy nie pojawiły się jakieś nowe okoliczności.

 170. Mała pisze:

  Witam, mój mąż i kolega zostali zatrzymani za posiadanie marihuany. Nie byli wcześniej karani. Kolega miał 0,73 g brutto w kieszeni, a u męża bezpośrednio nic nie znaleźli tylko w boczku samochodu 2,69 g brutto. Mąż nie przyznał się, że to jego, ponieważ podwozi różne osoby nieraz do pracy i twierdzi, że ktoś to tam zostawił. Jaka kara grozi im za to?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, dużo zależy od zarzutów, które zostaną Panom postawione. Ale prawdopodobnie każdemu z Panów zostanie postawiony zarzut posiadaniania środak odurzającego. Zarówno w przypadku Pani męża jak i jego kolegi warto starać się o umorzenie postępowania. W przypadku bowiem posiadania odpowiednio 2,69 g marihuany oraz 0,73 g, ilość ta może zostać potraktowana jako ilość służąca jedynie na własny użytek i jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego można starac się o umorzenie takiego postępowania. Warto byłoby porozmawiać z Policjantem lub Prokuratorem prowadzącym i wystosować wniosek o umorzenie postępowania z powołaniem się na art, 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3.

 171. AKAS pisze:

  Witam mam 16 lat znaleziono u mnie Marihuane 1,3 g co mi grozi?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Z uwagi na wiek nie ponosi Pan odpowiedzialności karnej. Odpowiada Pan na podstawie Ustawy postępowanie w sprawach nieletnich. W związku z tym dostanie Pan wezwanie do sądu rodzinnego, który zajmuje się sprawami czynów karalnych nieletnich. W art. 6 tej ustawy postępowanie w sprawach nieletnich znajdzie Pan katalog kar wychowawczych. Najprawdopodobniej sprawa skończy się na karze nagany i nadzorze kuratora lub nadzorze rodziców.

 172. Prosze o odpowiedz. pisze:

  Witam!
  Moj maz byl karany za handel narkotykami ale mial wyrok w zawieszeniu. Z innej sprawy chodzil na dozory do sprawy. Po 4 latach chodzenia na dozory sprawa ma sie odbyc niedlugo. Nie ma juz tych wczesniejszych zawiasow, minely. Sprawa jest taka ze ktos powiedzial ze kupil od mojego meza okolo 100g amfetaminy, ale po domowym przeszukaniu nic tego nie dowodzi. Jaki wyrok moze zapasc?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, jeżeli poprzednie zawiasy już minęły, Pani mąż w świetle prawa ma status osoby niekaranej. Co się tyczy zeznań świadka, z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej dealerzy, którym został postawiony zarzut sprzedaży środków odurzających, zaczynają współpracować z policją, by w ten sposób przekonać do wymierzenia niższej kary. Musicie niestety Państwo pamiętać, że często zdarza się, że zarzut popełnienia przestępstwa jest stawiany nawet w sytuacji, kiedy jedynym materiałem dowodowym są zeznania świadków. Wartym jest zatem uważne prześledzenie zeznań złożonych przez tego człowieka, uważne jego przesłuchanie na sali sądowej oraz przygotowanie kontrdowodów. 100 g amfetaminy jest to niestety dużo i przy ewentualnym postawieniu zarzutu byłby to pewnie czyn z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za to grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Przy skazaniu za ten zarzut nie ma niestety zastosowania warunkowe umorzenie postępowania, można walczyć o orzeczenia kary 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu jej na okres od 1 roku na 3 lata.

 173. Nieznajomy pisze:

  Witam, mam taki problem zatrzymala mnie policja kryminalna nad ranem, przyszli z nakazem przeszukali mieszkanie, również z psem policyjnym zabezpieczyli mi telefon, laptopa i notatnik z zapiskami, rok temu zostałem zatrzymany z paroma osobami na posesji osoby wobec kttórej obecnie prowadzone jest śledztwo zostałem przesłuchany jak i pozostali, a własciciela wyprowadzili w kajdankach następnie go wypuscili, kilka miesiecy pozniej dowiedzialem sie ze został zatrzymany, dlugi czas jest w areszcie sledczym od tamtego zdarzenia na posesji minął ponad rok a pare dni temu przyszli do mnie z nakazem prokurator przedstawił mi zarzut handlu narkotykami ze udzieliłem go danej osobie ktora była podejrzana również w tej sprawie i zeznala ze ja mu sprzedawałem 10 razy marichuane po 1 gram za co mialem otrzymac lącznie 500 zlotych od stycznia do czerwca 2015 roku puszczali mi podsłuchy pytali czy kojarze głosy pokazywali zdjęcia podejrzanych czy ich kojarze nie przyznałem sie do tego wobec tego prokurator zastostował wobec mnie srodek zapobiegawczy w postaci 1000 zloty poręczenia, dozoru i zakazu opuszczania kraju, chcialem sie dowiedzieć czego mam sie obawiać nie moge spokojnie spać nie byłem nigdy karany nie znalezli u mnie narkotyków w uzasadnieniu jest napisane ze moje zeznania nie są spojne z zebranym materialem dowodowym i prokurator powiedział ze mają dowody na to ze znalem bardziej osobe wobec ktorej prowadzowe jest śledztwo, stawilem sie na dozór wpłacilem pieniadze i nie wiem co dalej pracuje za granica mam zakaz opuszczania i czego sie moge w tej sytuacji spodziewać ? około 10 osob jest zatrzymanych w tej sprawie ja nie trafilem do aresztu dostałem dozór, zeznał na mnie jeden swiadek w razie gdyby jego zarzuty sie potwierdziły to czy moge liczyc na wyrok w zawieszeniu ?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, najprawdopodobniej ktoś z osób, z którymi miał Pan w przeszłości do czynienia wymienił Pana nazwisko podczas przesłuchania. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej osoby zatrzymane w związku z postawionym zarzutem popełnienia przestępstwa określonego w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii zaczynają współpracować z policją, by w ten sposób przekonać do wymierzenia niższej kary. Oczywiście mogło się też zdarzyć, że osoba, która została zatrzymana w związku z przestępstwem narkotykowym miała w swoim telefonie, który został zatrzymany, wiadomości, potwierdzające zakup lub sprzedaż środków odurzających. Dlatego tez być może został Panu zabrany telefon i był Pan na podsłuchu. Organy śledze mogły tez chcieć sprawdzić czy aby nie działał Pan w grupie przestępczej, która jest podmiotem tego śledztwa o którym Pan wspomina. Ale z tego co Pan napisał wnioskuję, że został postawiony Panu zarzut udzielania środka odurzającego w celu korzyści majątkowej jednej osobie, w ilości 10 g. Za udzielanie środków odurzających grozi Panu kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności lub w przypadku mniejszej wagi (czyli w przypadku stosunkowo niewielkiej ilości udzielonego narkotyku – czyli jak się może wydawać w Pana wypadku) ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do lat 2. Warto więc dążyć, by sąd przyjął taką kwalifikację prawną czynu, wtedy możliwym będzie orzeczenie przez sąd kary wolnościowej, a w przypadku kary pozbawienia wolności do 1 roku – jej warunkowe zawieszenie.

 174. Zatroskana mama pisze:

  Witam,
  wczoraj wieczorem policja zatrzymała mojego 15-letniego syna na ulicy do kontroli. W protokole z przeszukania było napisane, że znaleziono przy nim woreczek strunowy z suszem, jakaś niewielka ilość, nie znam się, nigdy nie miałam do czynienia z suszem. Wezwali męża na komendę, potem razem z synem i mężem przyszli na przeszukanie pokoju syna, nic nie znaleźli. Pytałam o konsekwencje dla syna. Powiedzieli, że sąd rodzinny i kurator. Czy można wnioskować o umorzenie sprawy? Co mogę zrobić aby pomóc synowi. Oczywiście to jego pierwszy taki wyskok i mam nadzieję, że ostatni.

  • Paulina Petroniec pisze:

   Rzeczywiście, jeśli Pani syn ma dopiero 15 lat to nie będzie odpowiadać jak osoba dorosła z kodeksu karnego. Sprawa ta będzie prowadzona według ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W zależności od tego ile było tego suszu, sąd w przypadku stwierdzenia posiadania rzeczywiście niewielkiej ilości suszu, może uznać, iż nie doszło do demoralizacji Pani syna i umorzyć postępowanie. Jeśli jednak nie doszłoby do umorzenia, sąd rodzinny zastosuje jeden ze środków wychowawczych. W art. 6 tej ustawy znajdzie Pani katalog kar wychowawczych. Najprawdopodobniej sprawa skończy się na karze nagany i nadzorze kuratora lub nadzorze rodziców.

   • Zatroskana mama pisze:

    Witam,
    dziękuję za odpowiedź. Byliśmy na przesłuchaniu na policji. Syn zeznał, że woreczek znalazł (0,55 g), spieszył się na spotkanie z koleżanką, wiec włożył do kieszeni, nie zastanawiał się co z tym zrobi. A po przejściu kilkudziesięciu metrów zatrzymała go policja. Zeznał, że nigdy nie palił skręta, nic poza suszem przy nim nie znaleźli. Policjant powiedział że na 99% skończy się na umorzeniu sprawy. Strasznie stresująca sytuacja, ale może dobra nauczka dla syna.

 175. pawel pisze:

  Witam. Policja przeszukała moj dom. Znaleźli 50g suszu oraz 10g haszyszu. Mam 3 zarzuty handel, przemyt oraz posiadanie. Dostałem dozór policyjny grzywne 3 tyś zł od prokuratora oraz 5 tysiecy policja zatrzymała na poczet kar i grzywien. Wczensiej nie byłem karany. Moje pytanie brzmi co mi grozi realnie. I czy jest możliwe odzyskanie jakiejś kwoty pieniedzy z tych 5 tysiecy.

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, posiadanie narkotyków jest zagrożone karą do 3 lat pozbwienia wolności a w przypadku znacznej ilości narkotyku, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za handel grozi kara od 1 roku do 10 lat, a jeśli również sprzedaż osobom małoletnim, od 3 lat do 15 lat pozbawienia wolności. Za przemyt natomiast grozi kara grzywny i pozbawienia wolności do lat 5. W przypadku mniejszej wagi, może zostac wymierzona kara grzywy, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Wiele zależy od tego, jaką ilość przy poszczególnych czynach prokuratura panu zarzuci i jaką ilość sąd uzna za udowodnioną. Co się tyczy odzyskania 5 tys. złotych zatrzymanych przez Policję na poczet grzywny, ma Pan możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym, w ciągu 7 dni od daty doręczenia Panu takiego postanowienia. Proszę jednak pamiętać, iż zabezpieczenie kwoty 5000 zł na poczet grzywny jest standardowym postępowaniem, mającym na celu wywiązanie się z nałożonej na Pana kary. Po ewentualnym skazaniu Pana i wymierzeniu kary grzywny niższej niż kwota, która została zabezpieczona, różnica zostanie Panu zwrócona. Jeśli grzyna będzie równa lub wyższa od kwoty 5 tys. zł, odpowiednio albo Pan nie będzie już musiał nic płacić, albo tylko różnicę tych sum.

 176. Piotr pisze:

  Witam. Podczas kontroli znaleziono w moim aucie 4,5 gr marihuany, 2,3 gr amfetaminy, 0,2 gr haszyszu. Podczas przeszukania w domu jeszcze 10 gr marihuany, 4 tabletki extazy, lufki oraz wagę. Wszystko miałem na własny użytek. Dotychczas nie byłem karany. Czego mogę spodziewać się w takiej sytuacji?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Przy takiej ilości narkotyku prawdopodobnie zostanie Panu postawiony zarzut posiadania narkotyków z art. 62 ust. 1 ustawy o przecwidziałaniu narkomanii. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Posiadanie przedmiotów służących do nielegalnego posiadania narkotyku lub jego konsumpcji również jest zabronione pod groźbą kary grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Może się Pan jednak starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Gdyby sąd nie przychylił się do warunkowego umorzenia, może Pan się starać o karę pozbawienia wolności w zawieszeniu (sąd może zawiesić karę do 1 roku) na okres od 1 roku do 3 lat lub wnioskować o orzeczenie kary grzywny.

 177. Maciej pisze:

  Witam , Jeżeli złapali mnie z 15 gramami Marihuany powiedziałem ze na własny użytek i ze z nikim się nie dziele jest to tylko dla mnie , dodam że złapali mnie gdy przewozilem je z Czech , jaka jest szansa żeby wyrok był z zawieszeniu lub jako grzywna ??

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, niestety przywóz narkotyków z innego kraju jest zagrożony wyższą karą niż samo posiadanie. Jeśli zatem zostanie Panu postawiony zarzut przywozu narkotyku z Czech, a nie samo posiadanie, grozi Panu kara do 5 lat pozbawienia wolności (art. 55 ust. 1 ustawa o przeciwdzialaniu narkomanii). Zawsze Pan może starać się przed prokuraturą i sądem zmienić kwalifikację prawną czynu na przypadek mniejszej wagi (art. 55 ust. 2 tej ustawy), ze wskazaniem, iż była to marihuana, czyli narkotyk zaliczany do tzw. narkotyków miękkich i był on przeznaczony jedynie na Pana użytek. Przy obu zarzutach może Pan się jednak starać o warunkowe umorzenie postępowania (jesli jest Pan niekarany), na okres od 1 do 3 lat próby. Wtedy w dalszym ciągu będzie miał status osoby niekaranej, ale podczas trwania okresu próy musi Pan przestrzegać porządku pranego, bo w przecwinym razie sąd będzie mógł podjąć to postępowanie (a w przypadku jeśli Pan w okresie próby ponownie zostanie o cos oskarżony i prawomocnie skazany za karę pozbawienia wolnosci, nawet w zawieszeniu, Sąd będzie musiał podjąć to warunkowo umorzone postępowanie.) Może Pan też się starać o karę grzywny, ale wtedy w karcie karnej będzie Pan figurował jako osoba karana (przez rok od daty zapłaty grzywny).

   • Maciek pisze:

    Chciałbym jeszcze dodać że jestem Karany rok na 3 lata w zawieszeniu ale jestem karany za kradzież z Włamaniem , podobno jeżeli jest z innego artykułu to Sędzia nie bierze tego pod uwagę , dodam że kończą mi się zawiasy w 2018 roku w styczniu

    • Paulina Petroniec pisze:

     Jeżeli ma Pan już jeden wyrok w zawieszeniu, niestety tego nowego postępowania nie będzie można warunkowo umorzyć, a przynajmniej nie do czasu gdy to pierwsze skazanie nie ulegnie zatarciu. Nie może Pan również liczyć na wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu, bo sąd może zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności (art. 69 k.k.). Bez znaczenia jest tu fakt, iż poprzednia kara pozbawienia wolności była w zawieszeniu. Może Pan za to wnioskować o wymierzenie kary grzwyny, z powołaniem się na art. 37 a k.k. Należy również pamiętać, iż ze względu na to, iż uprzednia kara pozbawienia wolności została Panu zawieszona, Sąd dowiedziawszy się o Pana ponownym skazaniu może zarządzić wykonanie tej kary. Nie jest więc do końca tak jak Pan pisze, że jeśli z innego artykułu jest nowy czyn, to sąd nie bierze tego pod uwagę. Gdyby to był ten sam artykuł i zostałby Pan za niego skazany na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia, wtedy sąd musi zarządzić wykonanie tej kary. Jeśli popełnia Pan inne przestępstwo, sąd może, czyli nie musi zarządzić Panu wykonanie tej kary, którą ma Pan teraz zawieszoną. Dużo zależy teraz od tego jaką karę sąd Panu orzeknie i w jakim wymiarze.

 178. Przerażona pisze:

  Mam okropne zmartwienie,syn w styczniu tego roku został złapany ze skrętem marichuany ,przyznał się i został skazany karą grzywny 1200zł. Po tym incydencie rozchorował się na padaczke, a potem jeszcze zdiagnozowano u niego schorzenie kręgosłupa. Przeszedł operacje doszedł pomału do siebie i kilka dni temu wyszedł przed dom ,zapalił skręta z kolegą nadjechała policja i go zgarneli na posterunek.Tam przyznał się ,że to jego skręt, w domu było przeszukanie nic nie znaleźli. Na posterunku wręczono mu wezwanie do stawienia się u psychiatry.Moje pytanie, jaki może sąd wydać wyrok czy może starać się o uniknięcie kary .

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, dużo zależy od tego kiedy się uprawmocnił poprzedni wyrok i kiedy syn zapłacił zasądzoną karę grzywny. Wyrok ulega zatarciu bowiem z upływem roku od zapłaty tej grzywny. Może więc przed wydaniem tego kolejnego wyroku, poprzedni już ulegnie zatarciu i syn będzie miał status niekaranego. wtedy będą mogli się Państwo starać o warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli jednak syn został złapany tylko na paleniu skręta, może on się starać o umorzenie postępowania ze względu na niewielką ilość narkotyku. Najlepiej powołać się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wnieść do Prokuratury, która prowadzi sprawę pisemny wniosek o umorzenie postępowania. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Co się tyczy badania u lekarza psychiatry,jeśli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego Pani syna, organy muszą zbadać czy syn był poczytalny w chwili popełnienia czynu, czy rozpoznawał znaczenie swojego czynu i w spobób prawidłowy był w stanie kierować swoim zachowaniem i czy wobec tego może odpowiadać karnie. Można powiedzieć, że w przypadkach, gdy sprawca leczył się wcześniej, skierowanie na badania u psychiatry jest rzeczą ‚rutynową’.

 179. Czachax7 pisze:

  Witam ostatnio znaleziono u mnie 92.3g marihuany a także postawiono zarzuty o hodowanie i handel nigdy nie byłem karany mam 18 lat chciałbym się dowiedzieć co może mi za to grozić, i czy policja musi faktycznie w ciągu 7 dni wysłać do mnie papier z nakazem przeszukania. Dodam także że przy każdej osobie co zeznala że kupiła na dole mam napisane „czyn ten jest mniejszej wagi” coś w tym stylu i także oddałem wszystko dobrowolnie.

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, z tego co Pan napisał wnioskuję, iż zostaną Panu postawione trzy zarzuty: przestępstwo udzielania środka odurzającego w celu korzyści majątkowej (art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), uprawa środków odurzających (art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) oraz przestępstwo posiadania środka odurzającego (art. 62 tej ustawy). Na tym etapie trudnym jest określenie jaka kara Panu grozi, gdyż niewiadome jest o jaką ilość uprawy i sprzedaży zostanie Pan ewentualnie oskarżony. W zależności od tego, jaka ilość zostanie Panu udowodniona, w przypadku sprzedaży grozi Panu kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10, a w przypadku mniejszej wagi: kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Za uprawę grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 3. Gdyby sąd uznał, iż Pana uprawa mogła dostarczyć znacznej ilości ziela konopi, będzie Pan podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. (art. 63 ust. 3). Co się tyczy posiadania 92,3 g marihuany prawdopodobnie zostanie Panu postawiony zarzut posiadania znacznej ilości środka odurzającego, czyli popełnienia przestępstwa unormowanego w art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Niezależnie jednak od postawionych Panu zarzutów, ze względu na to że jest Pan osobą młodocianą (w momencie popełnienia czynu zabronionego nie miał Pan ukończonych 21 lat) może Pan się starać o nadzwyczajne złagodzenie kary (art. 60 § 1 k.k.)

 180. Witam ostatnio złapali mnie na rutynowej kontroli z 3 paczuszkami to około 2.20 grama miarihuany po czym znaleziono u mnie krzaka około wyskokości 50 cm i 3,5 cm wysoskości oczywiście były one w czasie kwitnienia początek w tych paczuszkach były tylko listki marihuany znaleziono u mnie w domu również 25 nasionek przygotowanych do kiełkowania nigdy wcześniej nie miałem z tym doczynienia żałuję tego ale to wszystko było na własny użytek nie na sprzedaż dostałem wyrok na komendzie od pani prokurator po przyznaniu się do winny 1 rok i 2 miesiące prac społecznych po 40 godzin w miesiącu czy mogę za to liczyć za warunkowe umorzenie sprawy czy jednak nie? czy mam czekać na list z prokuratory i się odwoływać co z tym będzie dalej jak to będzie wyglądało oczywiście nigdy wcześniej nie byłem karany mam 21 lat dopiero ukończyłem szkołe zawodową

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, z mojego doświadczenia wynika, że kary uzgadniane z prokuratorem są z reguły dużo surowsze niż te, które udaje się wywalczyć przed sądem. Jeśli poddał się Pan dobrowolnie karze, może Pan na każdym etapie postępowania – aż do wydania prawomocnego wyroku przez sąd, wycofać zgodę na dobrowolne poddanie się karze, czyli tej, którą uzgodnił Pan z prokuratorem. W sądzie może Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania, powołując się na art. 66 kk. Przy staraniach się o warunkowe umorzenie postępowania, należy podkreślić Pana właściwości i warunki osobiste, fakt że jest Pan osobą młodą, dopiero co skończył edukację zawodową, chciałby Pan podjąć pracę, założyć rodzinę. Również jeśli ma Pan jakieś osiągnięcia sportwe, może Pan się pochwalić jakąś działalnością chartytawną, oddaje Pan krew czy udziela się społecznie w inny sposób, również wskazanym jest poinformowanie o tym sądu.

   • No ok rozumiem właśnie czytałem dużo o tym warunkowym umorzeniu sprawy i tak dalej czekam nadal na list czy coś z prokuratury nie wiem czy nawet coś przyjdzie do domu no ale z tego co wiem to musi bo muszę jakoś się uzgodnić z nimi o odprawieniu tej kary oczywiście chcę z każdej strony się od tego odwołać oczywiście wiadomo jak i ponad połowa tego kraju od czasu do czasu zapaliłem sobie tego co miałem ale ogólnie rzecz biorąc chciałem po prostu to dawać ojcu do papierosa czy coś on jest chory na wiele chorób ma najgorsza grupę inwalidzką nie chciałem tego zeznawać na komendzie ponieważ nie wiedziałem czy bym miał większe kłopoty mogę się jeszcze dowiedzieć coś właśnie na ten temat od pana więcej ? czy mogę się ubiegać o wyczyszczenie moich akt odcisków palców zostały one pobrane dzień po dniu wypuszczenia mnie z komendy to był jakiś tam warunek czy coś nie pamiętam dokładnie czy to już zostanie do końca życia i to samo z rysopisem zrobili mi telefonem fotkę ?Chcę tak samo wyjechać za granicę do pracy ale teraz to nawet nie da rady na ten moment.prosze o odpowiedź z góry dziekuję

 181. kos pisze:

  Znaleziono umnie 0.8grama amfetaminy nigdy nie byłem karany jak kara mi grozi ?/

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, Z doświadczenia jednak wiem, może się Pan starać o umorzenie postępowania. Należy zatem skierować do prokuratury wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3.

 182. Bartelo pisze:

  Witam,

  Mam nurtujące mnie pytanie od dłuższego czasu, lecz nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.
  Na początku 2014 roku, zostałem skazany na 3 miesiące z zawieszeniu na 3 lata za posiadanie 4,8g marihuany. Nie miałem jeszcze ukończonych 21 lat, więc został mi przyznany kurator. Dodam, że w wyroku nie mam żadnego zakazu bycia pod wpływem tej substancji. Od tamtej chwili sporo się zmieniło, ale nie ukrywam, że dalej lubię sobie od czasu do czasu zapalić. Moje pytanie brzmi, czy chociaż mam teraz prawie 23 lata, to mój kurator może wysłać mnie na badanie krwi, a w przypadku wyniku pozytywnego coś orzec? (Ostatnio coś wspominał) Czy taki wynik pozytywny ma jakieś znaczenie? Jakie mogę być następstwa i czy mogę na taki zarzut odpowiedzieć, że byłem na przykład w Holandii?

  Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, warunkowe zawieszenie odbycia orzeczonej kary pozbawienia wolności charakteryzuje się tym, iż w okresie na który została zawieszona ta kara, sąd może, a w niektórych przypadkach nawet musi zarządzić wykonanie tej kary. Sąd w okresie próby oddał Pana pod dozór kurtora. Kurator ten ma za zadanie sprawować kontrolę nad Pana zachowaniem. Jeśli kurator dojdzie do wniosku, że narusza Pan porządek prawny albo uchyla się Pan od dozoru kuratora może udzielić Panu pisemnego upomnnienia. Jeżeli sąd poweźmie informację, że w dalszym ciągu uchyla się Pan od dozoru albo narusza Pan porządek prawny, zarządzi Panu wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności. Sąd może zarządzić Panu wykonanie tej kary nawet bez wcześniejszego pisemnego upomnienia kuratora. Wystarczy jedynie informacja, którą kurator zawrze w swojej opinii, którą przedstawia przed sądem, iż narusza Pan porządek prawny. Kurator zatem nie jest władny do tego, by zarządzić Panu karę, ale wydaje on opinię o Pana postępowaniu i jeśli miałaby się ona okazać negatywna, sąd może zarządzić Panu wykonanie warunkowo zawieszonej kary. Kurator może żądać od Pana wykonania badania na obecność narkotyków we krwi i przedstawienie mu wyników. Oczywiście może Pan podnosić przd kuratorem, że był Pan w Holandii, ale proszę mieć na uwadze, że ma Pan wyrok w zawieszeniu i w sposób szczególny powinien Pan przestrzegać porządku prawnego.

 183. Damiano pisze:

  Witam, pisze z takim pytaniem jechałem z Hollandi z kolegami którzy posiadali marihuanę około 12g na głowę. Po przekroczeniu granicy Holenderskiej zatrzymała nas służba celna i znalazła narkotyki. Koledzy powiedzieli ze to na własny użytek , celnicy zabrali narkotyki i powiedzieli ze możemy jechać dalej i ze to jest mały problem. Znajomi podpisali kwitek ze ile posiadali i puścili nas i jeżeli pamietam była napisana tam jakaś kwota, ode mnie wzięli tylko dowód. I teraz moje pytanie polega na tym kierowałem samochodem ale nic nie miałem przy sobie ani nie byłem pod wpływem czy cos mi grozi ????

  Dziękuje za szybka odp

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, wszystko zależy teraz od tego czy władze niemieckie (domniemam, że przekroczyli Panowie granicę holendersko-niemiecką) będą chcieli wszcząć przeciwko Panom postępowanie karne. Jeżeli Pan nie jest do końca pewien co zostało podpisywane przez kolegów, a funckjonariusze powiedzieli, że przewożone przez kolegów narkotyki nie stanowią dużego problemu i pisze Pan, że na kwitku była napisana jakaś kwota, mogło się wydarzyć iż funckjonariusze zrezygnowali ze ścigania sądowego, a koledzy zostali ukarani jedynie mandatem. Jeżeli koledzy zostali już w ten sposób ukarani Niemczech, Polska nie będzie władnakarać ich drugi raz, gdyż jak wynika z prawa UE, Polska ma respektować orzeczenia państw unijnych i zgodnie z ustawodastwem polskim, nie może drugi raz ukarać za to samo. Jeżeli do ukarania w ten sposób nie doszło, państwo niemieckie prawdopodobnie rozpocznie wg niemieckich przepisów procedurę karnę bądź poinformuje orgny polskie o popełnieniu przez Pańskich kolegów czynów. Wtedy sprawa może zostać przekazana do Polski i toczyć się będzie ona na podstawie polskich przepisów w Polsce. Jeśli na miejscu zatrzymania nie został Pan przebadany na zawartość narkotyków w Pańskiej krwi i ze względu na brak dowodów, nie powinien Panu zostać postawiony zarzut kierowaniu pojazem w stanie po użyciu środka odurzającego. Co się tyczy faktu, iż Pan nie posiadał przy sobie narkotyków. Duże znaczenie będą miały ewentualne wyjaśnienia złożone przez kolegów i ewentualnie przez Pana.

 184. Damiano pisze:

  Do wcześniejszego postu dodam ze oddali dobrowolnie

  • Paulina Petroniec pisze:

   Oczywiście fakt, iż koledzy oddali narkotyki dobrowolnie przemawia na ich korzyść, a będzie miało to znaczenie przy ewentualnym procesie (jeśli nie było jedynie mandatu) i ustalaniu winy kolegów i społecznej szkodliwości czynu.

   • Damiano pisze:

    Mandat nie został wypisany na miejscu

    • Damiano pisze:

     Chodzi o to czy jadąc jako kierowca będąc z nimi w aucie zostanę ukarany.

     • Damiano pisze:

      Dodam ze mandat nie został zapłacony na miejscu bo nie mieli środków

     • Paulina Petroniec pisze:

      Szanowny Panie, jest różnica pomiędzy niewystawieniem mandatu a jego niezapłaceniem z powodu braków środków. Jeśli koledzy nie mieli środków na zapłatę mandatu na miejscu, a mandat i tak został wypisany, można go zapłacić w późniejszym terminie. Mandat równoznaczny jest również z przyznaniem się do winy, czyli w tym przypadku do posiadania narkotyków (nie wiem jaki zarzut został Panom postawiony, mogło to być również przewóz narkotyków). Jeśli Panowie, którym został wypisany mandat podpisani mandat i później go zapłacą, sprawa będzie zakończona. Jeśli funckjonariusze Panu nie dawali nic do podpisu, uznali najprawdopodobniej, że nie popełnił Pan czynu zabronionego.

    • Paulina Petroniec pisze:

     Szanowny Panie, w takim razie odpowiednie organy w Niemczech rozpoczną procedurę karną zmierzającą do ukarania Pana kolegów, może to być bądź kara grzywny lub inna kara orzeczona sądownie. Przy tak małej ilości przewożonego narkotyku będzie się to odbywać zapewne w Niemczech, wg prawa niemieckiego. Ciężko określić jakiej dokładniej kary mogą się koledzy spodziewać, ponieważ dużo zależy od stanu federlanego, w którym zostało dokonane zatrzymanie Pana kolegów i prawa, które obowiązuje w tym stanie.

 185. Damiano pisze:

  Był to land Dolna Saksonia

 186. Piotrek 28 pisze:

  Jechałem kolegi samochodem jako kierowca, zatrzymała nas policja i przy przeszukaniu kolegi znaleźli 12g szuszu , kolega powiedział ze to użytek własny. Moje pytanie w tym ze czy mi grozi jakaś odpowiedzialność karna ?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeśli kolega wyjaśnił przed funkcjonariuszami Policji, że znalezione narkotyki należały jedynie do niego i takie też wyjaśnienia złoży podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego na Policji, nie musi się Pan obawiać poniesienia odpowiedzialności karnej. Może się wydarzyć, iż dostanie Pan z Policji wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Będzie to jednak rutynowa procedura, której nie musi się Pan obawiać. Na przesłuchaniu zezna Pan tak jak wyjaśniał Pana kolega, że narkotyki należały jedynie do niego. Proszę jednak pamiętać, iż za składanie fałszywych zeznań świadkowi grozi odpowiedzialność karna (za składanie fałszywych wyjaśnień przez podejrzanego taka odpowiedzialność karna nie grozi), jednak ma Pan prawo do odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić Pana lub osobę dla Pana najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

 187. Piotr pisze:

  Dzień dobry mam pytanie jaka kara mi grozi mam 20 lat nie karany znaleziono u mnie 4 krzaki konopi nie wielkie około 40 cm każda a na 2 z nich już było widać owoce to na własny użytek było też lampę mi wzięto młynek i posiadałem też wagę nie swoją i posiadałem też 2 sztuki amunicji też nie moje powiedziałem kto mi je dał przeszukano tą osobę po 24h wypuszczono mnie z dołka na przesłuchanie i do domu w czwartek usłyszę zarzuty przyznałem się do wszystkiego i będe ustalał kare z prokuratorem . Co mi grozi za takie coś ?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeśli nie ma Pan jeszcze ukończonych 21 lat, dla sądu jest Pan młodocianym sprawcą, w związku z tym sąd ma możliwość nadzwyczajnie złagodzić karę Panu wymierzoną (art. 60 k.k.). Niestety jak wskazuje ustawa przeciwdziałanie narkomanii, uprawa konopii jest zabroniona i to bez względu na jego powierzchnię. Trudno mi odnieść się do drugiego zarzutu, tj. posiadania przez Pana amunicji. Dużo zależy teraz od ewentualnych zeznań/wyjaśnień osoby, którą Pan wskazał jako osobę, do której ta amunicja należy. Amunicja ta zostanie również przekazana do badań, celem określenie jaki jest to typu amunicji, w szczególności czy są przeznaczone do strzelania z broni palnej (art. 4 ust. 2 ustawy o broni i amunicji). Posiadanie takiej amunicji jest zabronione i zagrożone karą od 6 msc do 8 lat pozbawienia wolności.

 188. Mateusz pisze:

  Witam. Złapali mnie z marihuaną waga niecały gram. Przyznałem się do winy. Czy jest szansa na umorzenie sprawy. Nie bylem wcześniej karany

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeśli ujawnili przy Panu jedynie tak małą ilość narkotyku jest szansa na umorzenie postępowania karnego. Pisze Pan, że przyznał się Pan do winy, więc jeśli rónież dobrowolnie Pan się poddał karze, myślę, że warto byłoby wycofać swoją zgodę na dobrowolne poddanie się karze i wtedy powołując się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wnieść wniosek o umorzenie postępowania. Jeśli nie poddał się Pan dobrowolnie karze, może Pan zadzwonić do Policjanta lub Prokuratora, który prowadzi sprawę, umówić się na spotkanie i złożyć, najlepiej na piśmie, wniosek o umorzenie postępowania (w oparciu o art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), ze wskazaniem, iż ujawiona u Pana ilość była nieznaczna i przeznaczona jedynie na Pana własny użytek. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Ewentualnie, gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania również zachowuje Pan status osoby niekaranej.

 189. malina2506 pisze:

  Witam mam pytanie wczoraj policja zatrzymała syna na kilka godzin ponieważ w dniu 4.10 .2016 obchodził urodziny kolegi i kupił 0,5 gr marihuany za pinądze kolegi przeszukali mieszkanie(bez mojej obecności ) nic nie znaleźli , dwaj koledzy byli zatrzymani za włamanie i powiedzieli o tym policji ze syn kupował i ze razem spalili . Syn się przyznał nie kłamał , co mu za to grozi syn ma 18 lat i nie miał doczynienia z prawem . dziękuje za odpowiedz

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, niestety jeśli Policja ujawni posiadanie środków odurzających, jest ona władna do podjęcia czynności przeszukania mieszkania. Wynika to z art. 219 k.p.k., który stanowi, że:„§ 1. W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują”. Jak wynika z art. 220 k.p.k., Policja nie musi dysponować postanowieniem sądu lub prokuratora, żeby dokonać przeszukania mieszkania, jednak po przeszukaniu mieszkaniu musi się niezwłocznie zwrócić do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Jeśli syn podczas przeszukania zażądał, aby jemu również zostało doręczone postanowienie prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia tej czynności, w terminie 7 dni od daty przeszukania mieszkania takie postanowienie powinno zostać mu doręczone i na to postanowienie służy zażalenie.

   Jednak, jak zostało wspomniane na wstępie, przeszukanie miało na celu sprawdzenie, czy syn posiada większą ilość narkotyku, czy tylko tą, która została u niego ujawniona. Skoro nie zostało nic znalezione, prawdopodobnie zostanie synowi postawiony zarzut posiadania 0,5 g marihuany. Przy takiej ilości syn może się starać, powołując się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, o umorzenie postępowania. W tym celu najlepiej by było zadzwonić do Policjanta lub Prokuratora, który prowadzi sprawę, umówić się na spotkanie i złożyć, najlepiej na piśmie, wniosek o umorzenie postępowania, ze wskazaniem, iż ujawniona u syna ilość była nieznaczna i przeznaczona jedynie na jego własny użytek. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k.

   Ewentualnie, gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania syn również zachowa status osoby niekaranej. Należy również zauważyć, że Pani syn w oczach sądu jest osobą młodocianą (w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat). Zatem gdyby miałoby dojść do ewentualnego skazania Pani syna, to należy również mieć na uwadze art. 54 k.p.k. oraz 60 k.p.k, które stanowią, że sądy wymierzając karę młodocianemu kierują się tym, żeby sprawcę wychować, w związku z czym sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary i orzec mniej surową karę.

 190. Patrycja pisze:

  Witam
  Mam pewne pytanie związane z zamieszczonym artykułem i mam nadzieję na odpowiedź.
  Mój Brat ma pewien problem i nie wie czy grozi mu cokolwiek za zeznania, których udzielił. Po otrzymaniu wezwania na Policję, zjawił się i zaczęto go lekko mówiąc niemiło przesłuchiwać. Sprawa dotyczyła zatrzymanego chłopaka który prawdopodobnie handlował marihuaną (czy innymi używkami nie mam pojęcia, ale z tego co wiem, pytali i naciskali brata by powiedział, ze tak było). Powodem wezwania było dzwonienie z telefonu brata do tegoż chłopaka ponad 60 razy.
  Mój brat zeznał zgodnie z prawdą, ze to jego przyjaciel z którym juz od 0,5 roku nie utrzymuje kontaktu, wielokrotnie prosił go o możliwość zadzwonienia do znajomego. 2-3 razy widział jak ten oskarżony chłopak dawał marihuanę za jakaś kwotę jego ówczesnemu przyjacielowi. Sam potem czasem palił razem z nim. Zeznania podpisał.
  Brat nie chce ewentualnie zeznawać w sądzie w tej sprawie- czy jest to wykonalne? Boi się również, że coś grozi mu za takie zeznania. Chciałabym również dowiedzieć się czy coś mu grozi, jeśli zeznania nie potwierdzi ten jego były przyjaciel, który był podobno już przesłuchiwany, jednak nie powiedział nic. Zastanawiał sie nawet, czy nie odwołac zeznań- jest to możliwe i byłoby to dobrym posunięciem?
  Pragnę dodać ze brat ma na koncie mandat za przejście przez ulice nie na pasach i coś dotyczące skutera, ma 19lat.
  Pozdrawiam

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, jeśli Pani brat zeznał, iż kupował on narkotyki albo widział jak ktoś je sprzedawał to takie zeznania będą obarczać nie tyle Pani brata, ale kolegę od którego brat kupował, ewentualnie którego wskazał, że sprzedawał narkotyki innym osobom. Kupno środka odurzającego bowiem nie jest karalne, ale jego sprzedaż niestety już tak. Jeśli zatem Policjanci nie ujawnili, iż Pani brat posiadał narkotyki, ani z nagrań rozmów czy smsów lub zeznań świadków/wyjaśnień oskarżonych nie będzie wynikać, iż Pani brat równiez mógł je sprzedawać, Policja bądź prokuratura nie powinna mieć podstaw do przedstawienia pani bratu zarzutów popełnienia przestępstwa. Niestety, jeśli brat zlozyl zeznania na etapie postępowania przygotowawczego, moze się wydarzyć, iż dostanie wezwanie do sadu celem jego przesluchania na sali sądowej (wezwanie przychodzi listownie pocztą). Sąd wzywa świadka na takie przesłuchanie jeśli pojawią się jakieś wątpliwości co do złożonych zeznań, do dat, nazwisk, ilości narkotyków. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd może nałożyć karę pieniężną w wysokości do 3000 zł. Sąd w przypadku niestawiennictwa świadka na wezwanie sądu, może również zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka. Proszę również pamiętać, iż za składanie fałszywych zeznań świadkowi grozi odpowiedzialność karna, jednak świadek ma prawo do odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić świadka lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

 191. Siostra pisze:

  Dobry wieczór
  Mam pytanie jaka kara grozi mojemu bratu jeśli jest oskarżony(niesłusznie, został wrobiony) o posiadanie narkotyków? Sprawa jest sprzed 6,5 roku. Mój brat 6,5 roku temu w dniu rozprawy dotyczącej posiadania narkotyków wyjechał za granicę do pracy. Po 6,5 roku brat został odnaleziony w kraju w którym obecnie mieszka. Pragę również wspomnieć że mój brat dotychczas prowadził jak najbardziej zwyczajne życie praca dom.
  Poproszę o szybką odpowiedź

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, odpowiedzialność karna, która grozi Pani bratu zależna jest od tego, jaki dokładnie zarzut został Pani bratu postawiony. Przestępstwo posiadania narkotyków zagrożone jest bowiem karą pozbawienia wolności do lat 3, jednak w przypadku ujawnienia znacznej ilości środków odurzających sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Co się tyczy pomówień to należy zauważyć, iż Prokuratura może uznać Pani brata za osobę podejrzaną, nawet mimo, iż brat nie został złapany na tzw. ‚gorącym uczynku’, gdyż zdarza się, że zarzut popełnienia przestępstwa jest stawiany nawet w sytuacji, kiedy jedynym materiałem dowodowym są zeznania świadków i wyjaśnienia osób współoskarżonych.

 192. szlugtime pisze:

  Witam. w szkole zlapano mnie z okolo 0.3 g suszu konopii. zarzuty jkakie mi postawiono to posiadanie takiej ilosci i „udzielanie ” 0.04 g koledze. mam 19 lat co mi grozi?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, prawdopodobnie zostaną Panu postawione dwa zarzuty: posiadanie środków odurzających (art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), za co grozi Panu kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz udzielanie środków odurzających, celem osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 59 ust. 1 ustawy). Co do zarzutu pierwszego, przy takiej ilości jaka została u Pana przez Policjantów ujawniona, może Pan się starać, powołując się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, o umorzenie postępowania co do tego czynu. W tym celu najlepiej by było zadzwonić do Policjanta lub Prokuratora, który prowadzi sprawę, umówić się na spotkanie i złożyć wniosek o umorzenie postępowania co do tego czynu, ze wskazaniem, iż ujawniona u Pana ilość była nieznaczna i przeznaczona jedynie na jego własny użytek. Udzielanie środków odurzających celem osiągnięcia korzyści majątkowej jest niestety przez ustawodawcę surowiej karane, gdyż w przypadku popełnienia tego przestępstwa ustawa przewiduje karę od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jednak jeśli Prokuratura zarzuci Panu udzielenie jedynie 0,04 g narkotyku, warto postarać się o zmianę kwalifikacji prawnej czynu i przyjęcie, iż dokonana przez Pana sprzedaż to czyn mniejszej wagi (art. 59 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). W przypadku przyjęcia, iż popełnione przez Pana przestępstwo to czyn mniejszej wagi, będzie Panu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przy takiej ilości może Pan się również starać o umorzenie postępowania, z powołaniem się na art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k., który stanowi, że nie wszczyna się postępowania a wszczęte umarza, gdy społeczna szkodliwość czynu jest znikoma. Gdyby prokuratura a następnie sąd nie przychylił się do Pana wniosków, jeśli jest Pan osoba dotychczas niekaraną), może się Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania również zachowałby Pan status osoby niekaranej. Należy również zauważyć, że ze względu na fakt, iż w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył Pan 21 lat, to w oczach sądu jest Pan osobą młodocianą. Zatem gdyby miało dojść do ewentualnego Pana skazania, to należy również mieć na uwadze art. 54 k.p.k. oraz 60 k.p.k, które stanowią, że sądy wymierzając karę młodocianemu kierują się tym, żeby sprawcę wychować, w związku z czym sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary i orzec mniej surową karę.

 193. szlugtime pisze:

  mialem zarzut udzielanie bez korzysci majatkowej. policjant juz napisal stosowne pismo do prokurotra z prosba o umorzenie.
  w tym pismie napisane bylo ze bardzo zluje ,nigdy nie dotke juz tego. a co do kolegi poprostu chcialem sie podzielic

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeżeli został Panu przedstawiony zarzut udzielenia środka odurzającego bez osiągnięcia korzyści majątkowej osobie dorosłej, to za ten czyn groziłaby Panu kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli został Panu postawiony zarzut udzielenia środka odurzającego osobie małoletniej, to za ten czyn groziłaby Panu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ale jeśli sam Policjant widzi szansę na umorzenie postępowania karnego, to przy takiej ilości jest naprawdę bardzo duża szansa na to, że prokurator również przychyli się do wniosku Policjanta i postępowanie to zostanie umorzone.

 194. kamil pisze:

  Witam mam pytanie jestem swiadkiem w sprawie pewnego chłopaka ktory sprzedawal amfetamine podczas przesluchania przyznalem sie ze sam kupilem od niego dwa razy po 1 gramie na własny uzytek teraz przyszlo mi pismo z prokuratury o posiadanie 2 gram amfetaminy. mam 28 lat nigdy nie bylem karany pracuje jestem zonaty co podalem w zeznaniach powiedzialem tez ze byl to przypadkowy imcydent jaka kara mi grozi za to grzywna zawiasy czy cos wiecej
  czekam na odp pozdrawiam

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, z kodeksu postępowania karnego wynika zakaz wykorzystywania przy przesłuchaniu oskarżonego jego zeznań składanych w charakterze świadka (art. 391 § 2 k.p.k. w zw. z 389 § 1 k.p.k.). Oznacza to, że jeśli Policja, oprócz tych informacji, które sam pan zeznał, nie posiada innych dowodów na to, że posiadał Pan narkotyki, nie powinien Pan ponieść odpowiedzialności karnej ze względu na to, iż organy ścigania nie będą dysponować żadnymi dowodami uprawdopodobniającymi, iż popełnił Pan przestępstwo posiadania narkotyków (organy nie mogą wykorzystać Pana zeznań, w których Pan sam wskazał, iż Pan kupował te narkotyki). Gdyby jednak organy dysponowały również innymi dowodami (zeznania innych świadków, wyjaśnienia oskarżonego od którego Pan kupował), przy takiej ilości może Pan się starać o umorzenie postępowania karnego. W tym celu, powołując się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, należałoby wnieść, najlepiej pisemnie, wniosek o umorzenie postępowania, ze wskazaniem, iż narkotyki, które Pan posiadał to była nieznaczna ilość i przeznaczona jedynie na Pana własny użytek. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Gdyby prokuratura a następnie sąd nie przychylił się do Pana wniosków, może się Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania również zachowałby Pan status osoby niekaranej. Jest wielce prawdopodobne, jeśli jest Pan osobą dotychczas niekaraną, iż sąd przychyli się do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli jednak tak by się nie stało, a posiada Pan stałe źródło dochodu, prawdopodobnie zostanie Pan ukarany karą grzywny.

 195. Mama pisze:

  Witam. Mój syn lat 23 został wezwany na przesłuchanie gdzie okazało się, ze jego niepełnoletni znajomy oskarżył go o sprzedawanie mu i palenie razem z nim marihuany. Sytuacja wygląda w ten sposób, że w czasie rewizji u niepełnoletniego znajomego mojego syna znaleziono kilka porcji narkotyków oraz notatki komu je sprzedawał. W czasie przesłuchania nie mógł podać nazwisk osób od których kupował bo znał tylko ich ksywki, więc podał mojego syna ze od niego kupował. Syn został zatrzymany w areszcie śledczym w którym przebywa do dziś ( drugi miesiąc). W naszym domu trzy razy przed aresztowaniem syna przeprowadzano rewizję i nigdy niczego nie znaleziono. Problem jest w tym, że syn wcześniej był karany za pobicie i oszustwo internetowe. Odbył 1 rok kary pozbawienia wolności w systemie elektronicznym. W prawdzie nie ma dowodów na to, ze syn sprzedawał, ale niestety w polskim sadzie pomówienie nawet bez dowodów jest dowodem w sprawie. Syn ma bardzo dobrą opinię z środowiska zamieszkania, kuratora sądowego i policji. Syn jest po kuracji odwykowej, od roku jest czysty. Trenuje, osiąga nawet sukcesy w sporcie, biega w maratonach charytatywnych. Syn jest już chyba zmęczony całą sytuacją i ostatnio podczas widzenia stwierdził, że podda się karze. My mu odradzamy. On jednak twierdzi, ze jeżeli podda się karze to będzie ona niższa niż po sprawie zwłaszcza, że bardzo trudno będzie udowodnić znajomemu, że kłamie. Jeżeli to możliwe bardzo proszę o radę jak to jest z tym „poddaniem się karze”. Z góry bardzo dziękuję za radę. Mama

 196. 420 pisze:

  witam, zostalem zlapany z niewielka iloscia suszu roslinnego koloru zielonego 1.76grama gdy skladalem zeznania na policji „policjantka” powiedziala ze jak ladnie wszystko opowiem prokurator mi umorzy sprawe dzis dostalem pismo ze sprawa trafila do wydzialu karnego nigdy nie bylem karany jakie argumenty moga przemiawiac za umorzeniem sprawy?

  • 420 pisze:

   ps. mam 20 lat skonczylem szkole wlasnie i od poniedzialku mam zaczynac prace

   duza jest szansa ze zamkna mnie w wizeniu?

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam, pierwszy błąd, jaki Pan popełnił, to założył Pan, że Prokurator z urzędu, bez inicjatywy z Pana strony umorzy prowadzone przeciwko panu postępowanie karne o posiadanie marihuany. Jak rozumiem obiecał to Panu przesłuchujący Pana Policjant i właśnie dlatego czekał Pan na postanowienie o umorzeniu postępowania karnego. Pewnie to pana nie pocieszy, ale bardzo wiele osób popełnia właśnie taki błąd – zakłada, że Prokurator sam z siebie, czyli z urzędu, bez wcześniejszego wniosku osoby podejrzanej, bez przedstawienia zatem Prokuratorowi argumentów świadczących o niecelowości złożenia do Sądu aktu oskarżenia, umorzy postępowanie karne o posiadanie marihuany.

    Skoro sprawa jest już w Sądzie, to powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Co powinno się w nim znaleźć, jakie argumenty w nim podać, jakie dokumenty załączyć przeczyta Pan w artykule Czy możliwe jest umorzenie postępowania karnego o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków?

    Skoro nie jest Pan osobą nie karaną za przestępstwo, to w praktyce nie grozi Panu kara bezwzględnego pozbawienia wolności za przestępstwo posiadania 1,76 grama marihuany

 197. Mikołaj pisze:

  Witam

  Moja sprawa wygląda tak: niecale trzy lata temu otrzymałem karę grzywny za posiadanie marihuany. Zostałem pomówiony o sprzedaż, jednak nie miałem zbytnio możliwości konfrontowania się z pomówicielem gdyż ten wyjechał za granicę, i to aż do Chin, przez co wiedziałem że sprawa przeciągnie się i to wręcz okrutnie. Wraz z pomocą adwokata dogadałem się z prokuratorem i zostałem ukarany wyłącznie karą grzywny która była ważna rok, okres ten zakończył się w marcu tego roku, i dodać chcę że przez calutki rok byłem grzeczny i nie bawiłem się w te rzeczy. Przeprowadziłem się do innego miasta, kończę studia magisterskie i zacząłem pracę w międzynarodowej korporacji.
  Pech chciał (jak i moja własna głupota) że w drugiej połowie Czerwca tego roku zostałem złapany z resztką skręta (0,2g, wymieszane z tytoniem), a na przeszukaniu mieszkania znaleziono jeszcze 1,9g. Policjanci widać że nie chcieli mi robić więcej problemów niż było i sami zasugerowali mi abym powiedział że susz znalazłem na ulicy, i tak też zostało to opisane w protokole. Teraz mam zostać dopiero przesłuchany w sprawie, ale w jakim terminie to będzie, jeszcze nie wiem, pewnie najbliższy tydzień. Jutro dzwonię do swojej adwokat z poprzedniej sprawy, i najpewniej skorzystam z jej usług ponownie gdyż jest zaznajomiona z moją sprawą. I tu pojawiają się pytania:

  Zaraz po zakończeniu okresu grzywny wystosowałem pismo o zatarcie tej kary, na którego odpowiedź czekam nadal. Czy jest szansa że pomimo tej drugiej wpadki tamta grzywna zostanie zatarta? Zwłaszcza że jest to inna sprawa, sprzed ponad dwóch lat, która jakby nie patrzeć już się zakończyła wraz z końcem tego okresu próbnego grzywny.

  Pytanie drugie: co mi teraz grozi? Czy jest w ogóle sens ubiegać się o umorzenie postępowania? Ew. czy jest szansa na ponowną karę grzywny czy muszę liczyć się z ciężkimi konsekwencjami tj. wyrok w zawieszeniu lub wyrok więzienia?

  Pytanie trzecie: skoro sami policjanci sugerowali mi taką a nie inną wersję zdarzeń, czy na przesłuchaniu mam się jej kurczowo trzymać? czy przyznać się że marihuanę zakupiłem?

  • 1. Grzywna zaciera się z mocy prawa z upływem roku od jej zapłacenia. Jeżeli popełnił Pan kolejne przestępstwo po upywie czasu potrzebnego do zatracia tamten grzywny, Pana karta powinna zostać „wyczyszczona”.
   2. W dalszym ciągu może Pan ubiegać się zarówno o umorzenie postępowania (z uwagi na znikomą społeczna szkodliwość czynu) jak i warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ po zatarciu grzywny ponownie stał się Pan osoba niekarana za przestępstwo.
   3.To czy w ogóle będzie Pan składać wyjaśnienia i jakiej treści zależy wyłącznie od Pana, nie musi Pan sugerować się podpowiedziami Policjantów. W moim przekonaniu wyjaśnienie dotyczące znalezienia środka odurzającego będzie dla Sądu mało prawdopodobne. Przyznając się do zakupu narkotyku nie musi Pan także odpowiadać na pytanie, od kogo ten środek Pan nabył.

 198. Ona pisze:

  Witam. Mój znajomy miał w samochodzie 31 gram amfetaminy brutto, 29 gr netto, został oskarżony o posiadanie znacznych ilości narkotyków, tj. o czyn z art 62.2. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Czy jest szansa na zmianę art, gdyż zgodnie z przyjmowaną w orzecznictwie definicją „znacznych ilości” są to takie ilości, którymi można odurzyć kilkaset, kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Co prawda przyjmuje się również liczbę kilkudziesięciu osób, jednakże taka ilość środków odurzających może mieścić się w granicach potrzeb jednego uzależnionego. Ma to istotne znaczenie w kwestii typizacji czynu zabronionego na podstawowy i kwalifikowany. Czy ilość 29 gr amfetaminy można określić jako znaczną i mój znajomy będzie odpowiadał za przestępstwo w typie kwalifikowanym, zagrożonym znacznie surowszą karą? Co należy w tej sytuacji zrobić, by kara była łagodniejsza? Nadmienię, iż przyznał się do winy, jest uzależniony, co wykazały badania psychiatryczne, chciał się poddać dobrowolnie karze (prokurator żąda 1 roku i 6 miesięcy). Z góry dziękuje za odpowiedź

  • Tak jak Pani słusznie zauważyła – pojęcie znacznej ilości środków odurzających jest pojęciem nieostrym i niezdefiniowanym na gruncie ustawy i kodeksu karnego. W moim przekonaniu ilość 29 gram netto narkotyku nie kwalifikuje się do typu kwalifikowanego przestępstwa. Oczywiście można powoływać się tutaj na rozbieżności poglądów w orzecznictwie i doktrynie, jednakże sąd dokonując kwalifikacji prawnej czynu będzie mieć na względzie fakt uzależnienia Pani znajomego, a co za tym idzie uprawdopodobnienie, że mógł on posiadać taką ilość z uwagi na swój nałóg. Na pewno znaczącą okolicznością łagodzącą jest przyznanie się oraz dobrowolne poddanie terapii. W moim przekonaniu zaproponowana przez prokuratora kara (która wiąże się z brakiem możliwości zawieszenia jej wykonania) jest karą surową.

 199. Paulisia pisze:

  Witam mój znajomy zamówił z internetu niby odżywkę na mięśnie przesłano mu ją podzialkowana na porcje po 0,5 g w sumie 12 gpolicja go z tym złapała zrobili testy wyszła heroina/morfina kupił to za 300 zł wiec to raczej nic z wymienionych narkotyków nie był wcześniej karany jaka kara mu grozi?

  • Posiadanie narkotyków jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli Pana kolega udowodni, że nie wiedział o tym, że zamówiona „odżywka” miała być narkotykiem, nie powinien ponieść kary, ponieważ przestępstwo posiadania środków odurzających da się popełnić tylko umyślnie, tzn. Pana kolega musiał być świadomy, że substancja, którą nabył,jest zabroniona pod groźbą ustawy.

 200. Justyna pisze:

  Witam. Piszę w imieniu mojego narzeczonego i bardzo proszę o pomoc.
  Ponad 2 lata temu został skazany na karę
  8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za pobicie. W grudniu 2016 roku wyrok powinien się już zakończyć… niestety z powodu braku kontaktu z panią kurator wyrok został mu odwieszony. Robilismy wszystko aby nie musiał stawiać się w zk, ale bez powodzenia. Wezwanie do stawienia się dostał na 15 maja 2017 r. lecz sam dobrowolnie udał się tam wcześniej 9 maja 2017. Zaznacze, że jestem w ciąży i jak najszybciej potrzebuje go w domu. Po tygodniu został przeniesiony do półotwartego Zk gdzie niemalże od razu podjął pracę.Zarówno u wychowawcy jak i kierownika zk miał nienaganną opinię i postanowili oni wystąpić o przedterminowe zwolnienie. niestety … kilka dni temu złapali go razem z kolegą na paleniu marihuany w zk. od razu został Przewieziony do innego zakładu. Przez te kilka dni miałam Okazję porozmawiać z nim tylko kilka minut i dowiedzieć się, że oczywiście o warunku może już pomarzyc no i co najważniejsze nie posiadali przy sobie nic poza niewielka ilością środka zmieszaną już z tytoniem i nabitej w lufke więc jak się domyślam było tego naprawdę bardzo malutko. Powiedział też we wtorek ma mieć jakąś komisję i się wszystkiego doqie. Niestety po komisji jeszcze się do mnie nie odezwał a ja umieram ze strachu, że mogą mu przedłużyć karę… Na wolność powinien wyjść 18 grudnia natomiast ja planowaną datę porodu mam 7 grudnia 2017 roku. Zależy mi żeby do nas wrócił Chociaż w listopadzie. potrzebuje teraz pomocy ponieważ remontuje mieszkanie i sama nie dam sobie z tym rady a tak naprawdę po urodzeniu dziecka nie bedziemy mieli gdzie zamieszkać. na dodatek mam problemy z ciąża… naprawdę chciałabym żeby już wrócił i mi pomógł.
  Co może mu grozić za taką jego głupotę ? Czy jest jeszcze jakaś szansa żeby wyszedł wcześniej ? Niewykluczam zatrudnienia adwokata jednak wcześniej wolałabym się dowiedzieć czy się opłaca. Proszę o pomoc.

  • W świetle prawa polskiego posiadanie narkotyków jest przestępstwem zagrożonym do 3 lat pozbawienia wolności. W związku z powyższym Pani partner popełnił przestępstwo. Oczywiście popełnienie tego typu czynu zabronionego nie wiąże się z karą bezwzględnego pozbawienia wolności, jednakże w sposób znaczący utrudni Pani partnerowi uzyskanie warunkowego przedterminowego zwolnienia. Komisja, przed którą stanął Pani partner najprawdopodobniej uznała, że z uwagi na jego zachowanie, nie zachodzi pozytywna prognoza kryminologiczna, ponieważ dopuścił się on ponownie przestępstwa. Bardziej prawdopodobne jest uzyskanie przez Pani partnera przerwy w karze, ponieważ znajduje się Pani w zaawansowanej ciąży.

 201. Asia pisze:

  Witam. U syna znaleziono 0,10 meta amfetaminy. Ma skończone 16 lat. Ma nadzór kuratora lecz z innego powodu / wagary, palenie papierosów, powtarzanie klasy /. Co mu grozi za posiadanie?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Joanno, Pani syn będzie miał kolejne postępowanie przed Sadem Rodzinnym o czyn karalny nieletniego – posiadanie narkotyków. Nie lekceważyłbym tej sytuacji, gdyż Sąd może dojść do wniosku, że nadzór kuratora sądowego okazał się nieskuteczny, a wówczas Sąd może rozważać ośrodek szkolno-wychowawczy. Byłoby najlepiej i dla syna i dla sprawy, gdyby Pani zaciągnęła syna na terapię dla osób zażywających środki odurzające. Gdy syn będzie uczęszczał na terapię – np. 1 raz w tygodniu – to i Pani będzie miała pewność, że syn nie popada w uzależnienie od narkotyków i Sędzia Rodzinny doceni, że zainterweniowała Pani właściwe. To znacznie zmniejszy ryzyko umieszczenia pani syna w ośrodku szkolno-wychowawczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 + = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>