Jaki organ wydaje Europejski Nakaz Aresztowania za osobą poszukiwaną za przestępstwo posiadania narkotyków na etapie postępowania sądowego i wykonawczego?

W poprzednim artykule została dokonana analiza problematyki wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania za osobą poszukiwaną za sprawstwo posiadania narkotyków na etapie postępowania przygotowawczego. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z artykułem: Jaki organ wydaje Europejski Nakaz Aresztowania za osobą poszukiwaną za sprawstwo posiadania narkotyków na etapie postępowania przygotowawczego?

Kwestią przypomnienia będzie jedynie fakt, iż Europejski Nakaz Aresztowania może zostać wydany:

 1. na etapie postępowania przygotowawczego,

 2. na etapie postępowania sądowego,

 3. na etapie postępowania wykonawczego,

a rozróżnienie, na którym etapie ma zostać wydane ENA ma o tyle istotne znaczenie, iż od tego zależne będzie stwierdzenie, który organ procesowy będzie właściwy do złożenia wniosku o jego wydanie.

Pod względem analizy możności wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania ważnym przepisem jest art. 607 a k.p.k., który stanowi, iż: „W razie podejrzenia, że osoba ścigana za przestępstwo podlegające jurysdykcji polskich sądów karnych może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym – z urzędu lub na wniosek właściwego sądu rejonowego, może wydać europejski nakaz aresztowania, zwany w niniejszym rozdziale „nakazem”.

Artykuł ten wskazuje zatem, że organem właściwym do wydania europejskiego nakazu aresztowania na każdym etapie postępowania karnego jest sąd okręgowy (a nie np. sąd rejonowy czy apelacyjny). Na etapie postępowania przygotowawczego, władnym o wnioskowanie do sądu okręgowego o wydanie ENA jest polski prokurator, który prowadzi daną sprawę.

Właściwość sądu na etapie postępowania sądowego

Na etapie postępowania sądowego, władnym o wnioskowanie do sądu okręgowego o wydanie ENA jest sąd, przed którym toczy się dana sprawa. Natomiast organem właściwym do wydania europejskiego nakazu aresztowania na tym etapie postępowania karnego jest ten sąd okręgowy przed którym toczy się postępowanie karne, bądź ten, który jest nadrzędny w odniesieniu do sądu rejonowego, przed którym toczy się postępowanie, w związku z którym zachodzi potrzeba wystąpienia o wydanie na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Należy bowiem ponownie podkreślić, że jedynie sąd okręgowy jest władny do wydania ENA. Jeśli zatem sprawa karna zawisła jest przed sądem rejonowym, to ten sąd musi się zwrócić do właściwego miejscowo sądu okręgowego, czyli do tego sądu, w okręgu którego znajduje się dany sąd rejonowy. Jako przykład można sobie wyobrazić, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie proceduje nad sprawą przywozu z Holandii znacznej ilości marihuany, jednak oskarżony w trakcie procesu zbiegł z Polski. Sąd, który prowadzi sprawę zwraca się zatem do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z wnioskiem o wydanie listu żelaznego, bo w okręgu tego sądu znajduje się Sąd Rejonowy dla Pragi-Północ w Warszawie.

Właściwość sądu na etapie postępowania wykonawczego

Określenie, który sąd okręgowy jest właściwy do wydania ENA na etapie postępowania wykonawczego również nie jest rzeczą skomplikowaną. Zgodnie bowiem z zasadą, właściwy miejscowo do wydania europejskiego nakazu aresztowania jest ten sąd okręgowy, w którego okręgu został wydany wyrok podlegający wykonaniu.

Podsumowując należy stwierdzić, iż Europejski Nakaz Aresztowania może zostać wydany na każdym etapie procesu karnego wobec sprawcy czynu zabronionego, któremu zostały postawione zarzuty. Ponadto, jak wynika z art. 607a k.p.k, który został dodany w efekcie implementacji przepisów Unii Europejskiej o możliwości wydania europejskiego nakazu aresztowania, organem właściwym do wydania europejskiego nakazu aresztowania na każdym etapie postępowania karnego jest sąd okręgowy. Wnioskować o wydanie ENA na etapie postępowania przygotowawczego może prokurator, który prowadzi daną sprawę, a na etapie postępowania sądowego, sąd przed którym zawisła jest dana sprawa. W zależności jednak od etapu postępowania (etap postępowania przygotowawczego, sądowego lub wykonawczego), sądem okręgowym, który będzie właściwy do wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania będzie odpowiednio: sąd okręgowy, w okręgu którego popełniono dane przestępstwo, sąd okręgowy, przed którym toczy się postępowanie oraz sąd okręgowy, w którego okręgu został wydany wyrok podlegający wykonaniu.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jaki organ wydaje Europejski Nakaz Aresztowania za osobą poszukiwaną za przestępstwo posiadania narkotyków na etapie postępowania sądowego i wykonawczego?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 − = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>