Na co zwrócić uwagę podpisując protokół zatrzymania narkotyków?

Po zatrzymaniu Cię na posiadaniu marihuany lub innego narkotyku Policjant sporządzi protokół zatrzymania narkotyków. Następnie Policjant okaże Ci go celem podpisania.

Protokół zatrzymania narkotyków jest najważniejszym dowodem obciążającym w sprawie karnej o posiadanie narkotyków.

W związku z tym:

 • pamiętaj o uważnym przeczytaniu sporządzonego przez Policjanta  protokołu zatrzymania narkotyków przed jego podpisaniem
 • jeżeli w okazanym protokole zatrzymania narkotyków jest coś, z czym się nie zgadzasz, wówczas zażądaj wpisania do niego swoich uwag

Twoje uwagi i zastrzeżenia do protokołu zatrzymania narkotyków mogą  dotyczyć samego faktu zatrzymania u Ciebie narkotyków lub ilości zatrzymanych u Ciebie narkotyków

Jestem daleki od posądzania Policjantów o fabrykowanie dowodów w postępowaniu karnym w sprawach o posiadanie narkotyków. Doświadczenie zawodowe nauczyło mnie jednak, że Policjanci jak wszyscy ludzie popełniają w trakcie pracy pomyłki. Może do niej dość, gdy Policjanci dokonują zatrzymania kilku, kilkunastu osób w związku z podejrzeniem posiadania narkotyków, np. w trakcie kontroli dyskoteki. Szybki przebieg interwencji, wielość zatrzymanych osób, słabe oświetlenie – to wszystko zwiększa ryzyko pomyłki. Dodatkowo często się zdarza, że na widok interweniujących Policjantów osoby posiadające narkotyki pozbywają się ich odrzucając je od siebie.

Sam widzisz jak łatwo w takim wypadku pomylić się w ustaleniu osoby, która posiadała leżący na ziemi narkotyk. Do tego dochodzi czyhająca na Policjanta pokusa by uprościć sobie pracę i pomimo wątpliwości przypisać przypadkowej osobie, że to ona wyrzuciła znaleziony koło niej narkotyk.

W takich sytuacjach, gdy zostałeś błędnie wskazany jako osoba, u której zatrzymano narkotyki, powinieneś zażądać zamieszczenia w protokole zatrzymania narkotyków uwagi, w której opiszesz jak naprawdę doszło do zatrzymania narkotyków.

Jeżeli tego nie uczynisz wówczas Sąd rozpoznający sprawę karną zapyta Cię, czemu podpisałeś protokół nie czyniąc na nim żadnej uwagi. Przecież oznacza to, że zgodziłeś się z jego treścią. Wezwani na rozprawę policjanci, którzy zatrzymali Cię i sporządzili protokół zatrzymania narkotyków zeznają, że nie pamiętają tej interwencji z uwagi na upływ czasu i wielość podobnych interwencji.

Jak sam widzisz w takim wypadku będzie Ci bardzo trudno wykazać przed Sądem że podczas interwencji Policji doszło do pomyłki i błędnego przypisania Ci posiadania narkotyków.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Na co zwrócić uwagę podpisując protokół zatrzymania narkotyków?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • xx pisze:

   Czy policjanci dają protokół zatrzymania narkotyków czy można o niego wystąpić? Gdzie znajduje się zatrzymana ilość gramów? Czy mogą potem poprawić jej ilość?

   • Paulina Petroniec pisze:

    Policjanci powinni wręczyć osobie u której ujawnili posiadanie narkotyków protokół z ich zatrzymania. Policjanci wpisują w protokole wagę zatrzymanego narkotyku, a następnie oddają go na badania fizyko-chemiczne. Tam najczęściej rzeczywista waga narkotyku ulega zmniejszeniu, w zależności ile w zatrzymanej porcji było rzeczywistego narkotyku a ile innych chemicznych domieszek. Biegły wydaje opinię, w której wskazuje jaka była rzeczywista waga narkotyku i w przypadku ewnetualnego sporządzania aktu oskarżenia, zarzucane będzie posiadanie narkotyku o wadze, która została wskazana w opinii.

 2. marcin pisze:

  Witam, podpisalem niestety protokół, w którym widniało chyba 0,658 g marihuany. Było to dla mnie zaskakujące, bo doskonale wiem, że miałem tam ilość która mogłaby starczyć na jakieś dwie lufki. Spytałem Pana który mnie przesłuchiwał i wręczył mi ten protokół, czy to ma jakieś znaczenie 0,6 czy 0,2 g . Powiedział mi, że „Raczej nie.”. Pomyślałem sobie, że w takim razie nie będę niepotrzebnie komplikował sytuacji, głównie ze strachu. Kolejny chyba błąd który zrobiłem to dobrowolne poddanie się karze. Na drugi dzień przyjechałem po wyrok od prokuratora. Dostałem 2000 złotych grzywnej. A dzien wczesniej „zabezpieczono” mi z portfela 200 złotych.

  Nie przyjąłem tej kary, skierowałem sprawę do sądu. Pani co mnie informowała o wymiarze kary wspominała coś, że miałem 3 działki przy sobie. A dwie działki to ilość „lecznicza”. Pomyślałem sobie aha… Więc jak miałem 0,2 to miałem pewnie jedną działkę, a oni podkręcili do 0,6 żebym im zwiększył statystyki czy coś… I co teraz?? Czy wciąż mogę coś zrobić, aby umorzyć, albo chociaż zmniejszyć karę? I czy owa sytuacja pozbawi mnie upragnionej wizy do stanów?

  POZDRAWIAM MARCIN

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pierwsza rzecz: 0,6 grama marihuany odpowiada jednej porcji tego narkotyku, anie 2 lub 3 działkom. Kolejna uwaga: wbrew słowom Policjanta różnica między 0,2 a 0,6 grama marihuany jest istotna. Przy 0,2 grama marihuany ma Pan zdecydowanie większą szanse na umorzenie postępowania karnego wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu posiadania narkotyków. Oczywiście, przy 0,6 grama marihuany nadal ma Pan na to dużą szansę, gdyż to nadal jedna porcja handlowa. Powinien Pan zajrzeć do opinii biegłego, który opiniuje, ile działek handlowych stanowi zatrzymana u Pana marihuana. Powinna się tam znaleźć informacja, że to jedna porcja tego narkotyku.

   Podsumowując proszę wnioskować o umorzenie postępowania karnego wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu. Przy dobrym uzasadnieniu wniosku Powinien Pan przekonać Sąd do umorzenia postępowania karnego. Wówczas pozostanie pan osobą nie karaną za przestępstwo, a w Pana dokumentach nie będzie żadnej informacji o tym, że w ogóle takie postępowanie się przeciwko Panu toczyło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 3 = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>