Na czym polega przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii?

Zgodnie z art.62ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przestępstwem jest posiadanie narkotyku rozumianego jako jedna z substancji wymienionych w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Katalog substancji wymienionych w tym załączniku jest zamknięty. Ustalenie, czy substancja ujawniona przez Policję jest narkotykiem czy nie następuje na podstawie opinii biegłego z zakresu chemii.

Przestępstwem jest posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyku, tj. stanowiącej jedną działkę narkotyku, np. 1 grama marihuany, czy 0,1 grama amfetaminy, 1 tabletki extazy na własny użytek.

Nie stanowi przestępstwa jedynie posiadanie znikomej – śladowej ilości narkotyku, a więc np. osadu amfetaminy w torebce strunowej, czy pozostałości marihuany w szklanej fifce, jednym słowem śladu po narkotyku pozostałym po jego zażyciu.

Przestępstwo posiadania narkotyków można popełnić jedynie umyślnie. Warunkiem odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyku jest zatem wiedza oskarżonego o posiadaniu substancji stanowiącej narkotyk.

W trakcie orzekania jako sędzia wydziału karnego zetknąłem się z sytuacją gdy osoba oskarżona o przestępstwo weszła w posiadanie narkotyku nieświadomie, a więc nieumyślnie. W tym przypadku znajomy oskarżonego poprosił go przed dyskoteką o przytrzymanie na kilka minut kilku jego rzeczy, w tym komórki, portfela, dokumentów. Po chwili nadjechał patrol Policji. Policjanci dokonali przeszukania osoby oskarżonego ujawniając między innymi torebkę z marihuaną. W tym wypadku sprawa zakończyła się uniewinnieniem w związku z ustaleniem, że torebka z zawartością marihuany należała do kolegi oskarżonego, zaś oskarżony przyjmując od niego rzeczy osobiste nie miał świadomości, że wśród nich znajduje się ta torebka z narkotykiem.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

68 odpowiedzi na „Na czym polega przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Maciej pisze:

  Witam,
  W zeszłym roku zostałem oskarżony o posiadanie środków odurzających „marihuana”. Policjant z wydziału kryminalnego zauważył że wyrzucam blanta, faktycznie blant został wyrzucony ale nie ja go wyrzuciłem, niestety zaaresztowali mnie. Po przeszukaniu domu (gdzie nic nie znaleźli) zawieźli mnie na komendę i tak były jakieś papierki itp. po jakiś 2 godzinach wypuścili mnie. Z tego co pamiętam blant ten ważył razem z tytoniem 0,8 gr. Prokurator mnie oskarża i sprawa trafiła do sądu czy jest jakiś sposób na odwołanie się aby ta sprawa się nie odbyła, bo znając życie zostanę skazany, czyn ten sam w sobie jest żadnej szkodliwości społecznej, niema poszkodowanego ani nikogo kto by mógł ucierpieć w tym zajściu.Akt oskarżenia brzmi jak bym jakimś dilerem albo przynajmniej znaleźli by kilo marihuany przy mnie strasznie się boję nie wiem co mam robić???? Proszę o pomoc!!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Przy zaledwie 0,8 grama marihuany, a więc niespełna 1 porcji tego narkotyku powinien pan złożyć w Sądzie wniosek o umorzenie postępowania karnego. Należy go złożyć na piśmie na biurze podawczym Sądu, jak najszybciej po przesłaniu do Sądu aktu oskarżenia. Wówczas Sad wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania tego wniosku. Jeżeli Sąd go uwzględni, wówczas postanowieniem umorzy postępowanie karne. Jest o co powalczyć, gdyż umorzenie postępowania karnego w związku ze znikomym stopniem społecznej szkodliwości czynu oznacza, że nie popełnił Pan przestępstwa. W Pana papierach nie pozostanie żaden ślad po tym postępowaniu karnym. Nie będzie żadnego okresu próby, jak to jest przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego. Przy umorzeniu postępowaniu jest tak, jakby nigdy nic się nie wydarzyło, jakby nie miał pan nigdy postępowania karnego. Jak widać warto powalczyć o takie rozstrzygnięcie. By je uzyskać należy złożyć dobrze uzasadniony wniosek o umorzenie postępowania karnego. Cenną rzeczą jest również uiszczenie świadczenia na rzecz stowarzyszenia lub fundacji zajmującej się leczeniem uzależnienia od narkotyków i załączenie potwierdzenia przelewu do wniosku.

 3. Romek pisze:

  podczas przeszukania mnie policja znalazla 2.8 grama marihuany zatrzymano mnie na dolek spisano protokół i sie pytali czy sie przyznaje powiedzialem ze tak i jaki rodzaj kary chcial bym mieć moglem wybrac albo zawiasy albo grzywne wybralem grzywne propozycja policji byla 2300 przy sobie mialem 200 zl to od razu mi skonfiskowano dostalem na to kwit, w miedzy czasie przeszukano moje miejsce pobytu i dom rodzinny w ktorym jestem zameldowany i nic nie znaleziono. Sprawa toczy sie z art 62 ust.1 na podstawie art.24 & 1, 31 ,32i 469 kpk i podlega rozpoznaniu przez sond w trybie uproszonym. Rozprawa ma odbyć sie jutro obecność nie jest obowiazkowa lecz w akcie oskarżenia sa male błedy mianowicie nie mieszkam obecnie w tym miejscu co wtedy czyli okolo 200 km od tej miejscowosci w domu rodzinnym. No i nie posiadam dochodu ktory widnieje na akcie oskarżenia
  Czy bedzie to miało jakis wpływ na wysokość kary ze nie posiadam obecnie pracy ?
  I jakiego wyroku sie mogę spodziewac skoro dobrowolnie poddaje sie karze i przyznaje do wszystkiego ?
  prosze o jakies opinie na ten temat :)
  dodam ze wczesniej nie bylem karany.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w przypadku posiadania tak niewielkiej ilości stanowiącej 3 porcje handlowe, w dodatku marihuany nie powinien Pan dobrowolnie poddawać się karze, gdyż to oznacza wyrok skazujący w Pana kartotece karnej. Dla przykładu, jeśli podda się Pan karze grzywny, to zapis o skazaniu za to przestępstwo będzie widniał w Pana karcie karnej aż przez 5 lat od jej zapłaty po prawomocnym wyroku skazującym. W mojej ocenie to rażąco surowa konsekwencja tego drobnego jednak błędu. Powinien Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeśli Sąd uwzględni Pana wniosek, to zachowa Pan status osoby nie karanej za przestępstwo.

 4. Marek115 pisze:

  Witam mam pytanie odnośnie recydywy jak to jest jeżeli mam wyrok w zawieszeniu za posiadanie to jeżeli wyrok się skończy to czy jestem czysty?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jak rozumiem ma Pan prawomocny wyrok skazujący na kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby. Ten wyrok się Panu zatrze po zakończeniu okresu próby (jest on wskazany w wyroku) i jeszcze 6 miesiącach – te terminy liczymy od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego. Z chwilą zatarcia skazania odzyska Pan czystą kartę karna, tzn. ponownie pojawi się tam zapis „nie figuruje”, a do zakończonej sprawy karnej nie będzie już nigdy powrotu.

 5. Kamil pisze:

  Witam. Ostanio policja znalazla przy mnie 1,19 g marihuany i pojechalem na komisariat. Nigdy nie bylem karany,nigdy nie mialem takiej sytuacji. Czy jest szansa na odwolanie? I jak moga wygladac konsekwencje. Dziekuje serdecznie za odpowiedz i pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   1,19 g marihuany stanowi około 1 porcji tego narkotyku. Dodatkowo marihuana należy do tzw. miękkich narkotyków. Jej oddziaływanie na organizm, zdolność do uzależnienia jest znacząco mniejsza niż w przypadku amfetaminy, kokainy lub heroiny. Wobec powyższego może Pan wnosić o umorzenie prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego na podstawie art.62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości ścigania za ten czyn. Konieczne jest jednak wykazanie, że nie może być Pan osobą karana za przestępstwo z uwagi na Pana prace lub planowana karierę zawodową.

 6. Paweł pisze:

  w sierpniu 2009r. zostałem wezwany do sadu w sprawie posiadania narkotyków o czyn z art. 62 ust 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii. w skrocie streszcze, ze przyznalem sie do posiadania marihuany w ilosci 5 gramow. sytuacja byla taka iz zlapali pewna osobe ktora handlowala narkotykami. do mnie doszli po tym jak tej osobie sprawdzili telefon odczytujac smsy itp. poszedłem na to wezwanie ze swoim adwokatem, policja posiadala dowody tj. rozmowy telefoniczne smsy, zdjecia itd. przyznałem sie ze kupiłem od tej osoby 5 gram suszu.
  w dniu 02 sierpnia 2011roku dostałem odpis wyroku. sad orzeka: ustala ze jestem sprawca opisanego w czesci wstepnej przestepstwa przy czym przyjmuje, iz oskarzony dzialal w krotkich odstepach czasu. LECZ dalej napisane jest: warunkowo umarza postepowanie karne wobec niego na okres 2 lat proby. JEZCZE musiałem przekazac swiadczenie pieniezne w wysokosci 800zl na jakis cel zwiazany z udzieleniem pomocy osobom uzaleznionym.
  MOJE PYTANIE BRZMI: czy w dni dzisiejszym mogłym pójsc do sądu i zdobyc zaswiadczenie o niekaralnosci, bo jest mi potrzebne niezwlocznie do pracy. pytam się poniewaz po rozprawie moj adwokat mi mowił, ze musi uplynac 5 lat po zapadnieciu wyroku wtedy nie bede widniał juz jako karany. czy to prawda? moze cos pokrecilem z tym 5 lat, bo to pamietam jak przez mgłę gdy mi to mowil. czy moze juz do konca życia bede widnial jako karany i o takie swiadectwo o niekaralnosci moge sobie pomarzyc?
  prosze o szybką odpowiedz.
  Z poważaniem Paweł

 7. Krystian pisze:

  Witam w dniu 03.10.2013 znaleziono przy mnie nie wielką ilość Thc o wadzę 0.38 grama netto przyznałem się do tego pan policjant dzwonił do pana prokuratora i niby wyrokiem dla mnie będzie w ciągu 4 miesiące po 20 godzin odróbek na cele miasta .. dziś dostałem postanowienie z prokuratury
  o powołaniu biegłego w celu stwierdzenia po przeprowadzeniu stosownych badań czy w przekazanych do badań dowód rzeczowy występują środki odurzające lub substancje psychotropowe określone w ustawie z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii a jeśli tak to jakie w przypadku ustalenia . że zabezpieczony materiał dowodoyw to konopie określnie zawartośći THC w zabezpieczonym materiale dowodowym celem ustalenia czy stanowią one konopie narkotykowe czy włókniste
  będzie sprawa w sądzie ??? będe musiał się wstawić na sprawę ??? czy mogę dostać inny wyrok niź prokurator zażądał 80 godzin ?? proszę o pomoc …

 8. Marek pisze:

  Witam, jakis miesiąc temu wrocilem z imprezy. Po 2h wpadają na dom policjanci po cywilu w celu przeszukania domu iż niby moge posiadać 20g amfy. Okazało sie ze złapali ziomka co sie tym bawil i w sms od niego doszli do mnie ze bralem te 20g jak i on sam to potwierdził. Zawiezli mnie na komende, spisali zeznania. Teraz przyszlo pismo z prokuratury jako podejrzanego o przestępstwo z art 61 ust. 1 . Osobiście w tedy na komendzie przyznałem sie ze wziolem to na wlasny uzytek jedynie raz czy dwa poczęstowałem niewielka iloscia kolege bez korzyści materialnych. Czego moge spodziewac sie teraz na prokuraturze ? i co by mi za to groziło ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Prawdopodobnie Policjant chce Panu zmodyfikować zarzut posiadania narkotyków po przeprowadzeniu opinii fizyko-chemicznej. Chodzi o to, że po Pana zatrzymaniu, zważeniu marihuany i przedstawieniu Panu zarzutu jej posiadania Policjant przesłał ujawniona u Pana marihuanę do biegłego z zakresu chemii celem jej zważenia netto (bez opakowania) i potwierdzenia, że jest to ziele konopi innych niż włókniste (czyli marihuana). Często się zdarza, że waga narkotyku wskazana przez biegłego różni się od wagi wskazanej w postawionym Panu wcześniej zarzucie popełnienia przestępstwa. Zachodzi wówczas potrzeba ponownego wezwania podejrzanego (czyli Pana) celem modyfikacji zarzutu w zakresie wagi posiadanego narkotyku.

   • Marek pisze:

    Nie chodzi o „trawę” tylko o amfetaminę. Po przeszukaniu mieszkania nie znalezli nic u mnie , tylko „rzekomy diler” zeznał że sprzedał mi taka ilość i w sms’ie też coś napisał „mam te 20g dla ciebie jak coś to podjedz po to” Na tej podstawie chca mi zapewne postawić zarzut posiadania lecz dziwi mnie to, że oparte wszystko jest na słowach „dilera” i sms’ie gdzie np. moglem komuś użyczyć komórkę i każdy mógł napisac sms :)
    Jakie bezie najlepsze wyjscie w prokuraturze ? poddac sie dobrowolnemu karze ? czy też bronić sie ? stwierdzam gdy miałem przeszukanie mieszkania, po czym zabrano mnie na komende nie byłem trzeźwy napewno bo było to niemal 2h po powrocie z imprezy lecz nie sprawdzono mnie żadnym alkomatem.

 9. Artur pisze:

  Witam serdecznie. Dnia 1 sierpania zostałem zaczymany i po przeszukaniu znalezli u mnie 1g marihuany, przyznałem sie do jej posiadania. Napisałem wsniosek o umorzenie ze wzgledu na mała ilosc. Pan policjant powiedział mi ze zapewne przyjdziemi jakas kara do zapłaty. Byłem juz karany ale z innych artykułów.Dzisiaj dostałem ponowne wezwanie do stawienia sie na komisariat, wiec moje pytanie dotyczy czego moge sie tam spodziewac co jeszcze odemnie moga chciec? z góry dziekuje za odpowiedz

 10. kamilll pisze:

  Witam. Mam problem jakies 4 miesiące temu zostalem aresztowany. Znaleziono przy mnie niewielka ilosc marichuany. Aktualnie sprawa sie toczy. W ubiegłym tygodniu zostala mi przedstawiona opinia z ekspertyzy i teraz mam sprawe o 0.12g maricghuany. Policjant przedstawil mi jasno sprawe iż nie da sie nic w tej sprawie zrobic ponieważ nie złozylem wniosku ze jestem uzależniony. Jest to dla mnie nienormalne aczkolwiek jest to bardzo niewielka ilość a nie jestem uzależniony, jednak martwie sie ze bede mial zawiasy i brudy w papierach. Prosze o pomoc lub wiadomość na maila

  • Witam, w Pana sprawie można jeszcze wiele zrobić. Po pierwsze – 0.12 g marihuany to bardzo mała ilość narkotyków. Ma Pan duże szanse na umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania karnego (jeśli jest Pan osobą niekaraną). Domyślam się, że nie pod tym zarzutem został Pan aresztowany. Powinien Pan napisać wniosek o umorzenie postępowania z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Potrzebne tez będą argumenty, które przedstawią Pana przed Sądem w jak najlepszym świetle. Jeśli chodzi o kwestię uzależnienia – na zmianę wyjaśnień nigdy nie jest za późno. Jeśli zdecyduje się Pan podjąć leczenie to jest to jeden z najmocniejszych argumentów, przemawiających za wydaniem dla Pana korzystnego rozstrzygnięcia.
   Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli chodzi o tak małą ilość posiadanego narkotyku, są duże duże szanse, aby Sąd umorzył wobec Pana postępowanie.

 11. arkadriusz 26 pisze:

  witam.
  policja złapała mojego kolege i zabrali go na przesłuchanie . tam wmowili mu ze ja od niego kupiłem 1 raz marichuane. wiem ze sie policja mna interesuje czy cos mi grozi ?? jak mam sie bronic w razie przesłuchania ??

  • Witam. Z tego, co Pan napisał, rozumiem, że Pana kolega dostał zarzut sprzedaży narkotyków i że powiedział Pana przyjaciel wyjaśnił na Policji, że sprzedał Panu 1 raz marihuanę? W takim wypadku najprawdopodobniej zostanie Panu przedstawiony zarzut posiadania narkotyków. Co do linii obrony – oczywistą kwestią jest rozważenie przyznania się. Jeśli kupił Pan niewielką ilość można starać się o umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 12. Mateusz pisze:

  Witam, mam taki problem że będę miał rozprawę w sądzie o obroty marihuaną, oskarżono mnie o 100g że pobierałem je od osoby która mnie pozwała o to. I co mam zrobić jeśli nie brałem od niej nic, a w prokuraturze nie złożyłem wyjaśnień, pokazano mi biling i faktycznie dzwoniłem do tej osoby ale nie w tym celu, ja jestem sam a ta osoba ma śwadka do tego. Czy mam jakieś szanse się wybronić przed wyrokiem?

  • Witam,
   na wstępie musi Pan pamiętać, iż same bilingi są dowodem „drugoplanowym”. Oznaczają jedynie, iż Pan kontaktował się z daną sobą, nie odzwierciedlając treści rozmów. Bilingi zawierają jednak także treść wiadomości tekstowych, proszę zastanowić się, czy tam prokurator nie mógł doszukać się czegoś, co mogłoby Pana obciążać. Składanie wyjaśnień jest Pana prawem, Sąd nie może potraktować tego, że Pan odmówił ich składania jako okoliczność obciążającą. Jeśli chodzi o świadka, to jego zeznania stanowią pełnowartościowy dowód i niestety, jeżeli Sąd uzna je za przekonywujące, może uznać Pana za winnego popełnienia zarzuconego czynu. Żeby ustalić rozsądną linię obrony trzeba zawnioskować o pozwolenie na wgląd w akta w celu stwierdzenia, czy w aktach nie znajdują się dodatkowe dowody, które mogłyby działać na Pana niekorzyść.

 13. Nieznany pisze:

  Witam miałem 1 sprawe za włamanie i kradzież poszedłem na samo ukaranie dostałem grzywną i zawiasy rok na trzy lata w zawieszeniu. 4 miesiące pozniej złapali mnie z 0,49 amfetaminy przyznalem sie ze miałem na swoj uzytek amfetamina była w foli po papierosach nie w zadnym pakiecie poszedłem jak wczesniej na samo ukaranie co mi grozi moge napisać jakies umorzenie odwołanie jakieś zeby nie dostawać zawiasów ? Co mi grozi ogólnie bo nie mam pojęcia ? a czekam na wyrok jeszcze nie dostałem pisma o wysłanie sprawy do prokuratury ?

  • Witam Pana,
   w Pana przypadku nie ma sensu wnosić o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ jest Pan osobą karaną, więc nie może się Pan o to ubiegać. Rozsądniejszym wyjściem jest wniosek o umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. W przypadku gdy chce Pan dobrowolnie poddać się karze nie ma praktycznie szans na umorzenie postępowania. Jednakże zgodę na dobrowolne poddanie się karze może Pan cofnąć i wtedy jak najbardziej można składać wniosek o umorzenie postępowania karnego. Jeżeli tej zgody Pan nie cofnie, skończy się to dla Pana karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

   • Nieznany pisze:

    Ok dziękuje za odpowiedz a jak to moge cofnąc i czy wg to sie da jeszcze cofnąć od tego co mnie złapali mija juz 3 tydzien ale nie dostałem zadnego pisma jeszcze i czy wg sie to opłaca robić ?

    • Cofnąć zgodę na dobrowolne poddanie się karze może Pan w każdym czasie – pisemnie lub ustnie przed Sądem. Wtedy Sąd skieruje sprawę na rozprawę bądź posiedzenie w przedmiocie umorzenia. Wniosek o umorzenie jest dla Pana bardzo opłacalnym wyjściem, ponieważ w razie umorzenia nie ma Pan na swoim koncie kolejnego wyroku skazującego, Proszę także pamiętać, że w momencie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, Sąd wystawia Pana na próbę i gdyby w przyszłości w okresie próby popełnił Pan podobny czyn, to Sąd zarządzi wobec Pana wykonanie kary pozbawienia wolności.

 14. Zaskoczenie pisze:

  Witam, ostatnio zdazylo mi sie zgubic saszetke z dokumentami, telefonem, wieksza suma pieniedzy (1500zl nastepnego dnia mialem jechac na male wakacje). Bylem w klubie, byl alkochol saszetke zostawilem na stole przy ktorym siedzielismy i poszedlem do lazienki, niestety saszetka komus sie ww klubie spodobala i sobie ja wzial. Nastepnego dnia po wytrzezwieniu i zorientowaniu sie co sie wydazylo zaczalem dzwonic na komende w celu zgloszenia („kradziezy” chociaz Pani dyspozytor po opisaniu sytuacji powiedziala, ze jako kradziez to sie nie kwalfikuje) wskazala mi miejsce w internecie i telefonicznie gdzie moge dokonac blokowania kart bankowych, dowodu osobistego jak i dowodow rejestracyjnych. Na tym sprawa sie zakonnczyla, ja zdazylem wyrobic nowe
  dokumenty a tu list z komendy ze zostalem wezwany jakos swiadek w sprawie z Krp-d-II-3247/14
  przestepstwo z art. 62 ust. 1 uopn. z dopiskiem ze w ow dniu wezwania zostana mi oddane karty oraz dokumenty.
  Patrzac z boku powinienem sie cieszyc ze ktos oddal saszetke na policje jednakże nie mogac dodzwonic sie do prowadzacego postepowania jestem lekko zagubiony bo co zagubienie portfela, saszetki ma wspolnego z przestepstwem z art. 62 ust. 1 uopn. ??
  Jesli moge prosic o jakies wskazowki czego moge sie spodziewac na wyznaczonej wizycie bede wdzieczny??

  • Witam Pana,
   ciężko jest mi przewidzieć, jaka dokładnie zależność zachodzi pomiędzy zagubieniem przez Pana dokumentów a wezwaniem Pana na przesłuchanie. Najprawdopodobniej, osoba, która wzięła w klubie Pana saszetkę, została zatrzymana pod zarzutem posiadania narkotyków. Dokumenty mogły zostać znalezione przy niej podczas przeszukania tej osoby bądź miejsca jej zamieszkania.
   Może Pan być spokojny, został Pan wezwany w charakterze świadka, Policja będzie Pana pytać po okoliczności zagubienia saszetki, zgłoszenia zaginięcia dokumentów itp. Nie ma powodów do niepokoju.

 15. Mariusz pisze:

  Witam,
  zatrzymano mnie za posiadanie 4,5g marihuany, bylem ze znajomymi, było to na nasz użytek własny, przed imprezą. Mam też nerwowo-psychiczne problemy, z którymi radzę sobie m.in. paleniem, lepiej się czuję po prostu, mam też stałe leczenie farmakologiczne. Na drugi dzień przesłuchania i propozycja prokuratora: 150 stawek x 15 zł grzywny. Póki co się zgodziłem, jednak nie wiem czy nie udałoby się jeszcze w jakiś sposób umorzyć postępowania? nie byłem dotąd karany.
  z góry dziękuję za odpowiedź,

  • Przy posiadaniu 4,5 g marihuany ma Pan spore szanse na warunkowe umorzenie postępowania. Z mojego doświadczenia wynika, że kary uzgadniane z prokuratorem sa zazwyczaj dużo surowsze niż te, które można wywalczyć przed Sądem. Aby cofnąć zgodę na dobrowolne poddanie się karze, powinien Pan wysłać do prokuratury oświadczenie lub poczekać na wyznaczenie przez sąd posiedzenia (zostanie Pan zawiadomiony o terminie), stawić się i oświadczyć, że cofa Pan zgodę na dobrowolne poddanie się karze. Optymalnie byłoby, gdyby złożył Pan od razu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 16. Daniel pisze:

  Dostałem wezwanie do sądu. Wykryto u mnie w moczu marichuane. Zeznałem że ją paliłem. Jaką kare moge dostać?

  • Jeżeli jest Pan pełnoletni to nic Panu nie grozi, ponieważ samo zażywanie narkotyków nie jest w Polsce karalne. Jeżeli jest Pan nieletni, to sąd rodzinny, stosując ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, zastosuje wobec Pana jedną z kar. Może to być np. nagana, nadzór rodziców bądź kuratora, obowiązek wykonania prac społecznych itp.

 17. mikulasny pisze:

  Witam, ostatnio zabezpieczono przy mnie ok 0,5 grama marihuany. Do posiadania sie przyznalem i nic poza tym. W zeznaniach podałem że woreczek znalazłem przy drodze na parkingu. Ostatnio otrzymałem list z komendy dotyczący odesłania dowodów na ekspertyze. Nigdy wcześniej nie byłem karany, żadnych problemów z policja. Moje pytanie brzmi jaka kara prawdopodobnie mi grozi i czy może sie to obejść bez żadnych skutków? Z góry dziekuje, pozdrawiam

  • W Pana przypadku, z uwagi na znikomą ilość środków odurzających, ma Pan realne szanse na umorzenie postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu – wtedy nie poniesie Pan żadnych konsekwencji. Jeżeli w toku postępowania nie uwzględnionoby Pana wniosku, może Pan także walczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, co pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej. Sąd, warunkowo umarzając wobec Pana postępowania karne, wystawia Pana na okres próby roku lub dwóch lat, jeżeli w tym czasie nie popełni Pan ponownie przestępstwa – sąd nie podejmie wobec Pana tego postępowania. Ponadto, Sąd orzeknie wobec Pana obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na określony cel społeczny.

   • mikulasny pisze:

    Szanse na umorzenie postepowania sa dopiero po napisaniu wniosku o umorzenie dobrze rozumiem? Co do warunkowego umorzenia postępowania karnego, aby o nie walczyć musze coś robić w tym kierunku? Jeśli tak to jakie kroki należy teraz poczynić? Dziekuję za poprzednią odpowiedź i z góry dziekuję za następną 😉

 18. marek pisze:

  Witam mam pytanie zatrzymano mnie 2 tygodnie temu za posiadanie szklanej fifki jak długo czeka sie na wezwanie z sadu czy cokolwiek poniewaz nic nie wiem o takich sprawach. Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Posiadanie szklanej fifki nie stanowi w świetle prawa przestępstwa. Jeżeli w fifce znajdował się osad po środku odurzającym, organy ścigania powinny umorzyć dochodzenie z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Jeżeli jednak zdecydowano by Pana przesłuchać, dostanie Pan pisemne wezwanie. Przeważnie następuje to do około 14 dni po zatrzymaniu.

 19. marek pisze:

  Dziękuje za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie jeżeli zostanie umorzone to czy tez otrzymam pismo czy cokolwiek ?

 20. tomek pisze:

  Witam z kolega dostalismy wezwanie na przesłuchanie w sprawie narkomani art. 62, 1 i 3. Parę tygodni temu zostaliśmy złapani ze skrętem który miał kolega wyrzucił go i zaczął deptać policjant zauważył to i skuł kolegę mi zostało przeszukanie auto i mnie samego nic nie znaleźli. Niestety „kolega” zeznał ze to ja przywiozlem a ja powiedziałem ze on to miał, gdyż sam fakt który był widziany kto deptal tego skreta. Ani ja i kolega nie przyznalismy się do tego. Co może mi grozić za to i czy mogę cos więcej powiedzieć na przesłuchaniu.
  Z gory dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam

  • Zarówno Pan jak i kolega możecie dostać zarzut posiadania narkotyków. Z mojego doświadczenia wynika, że organy ścigania – widząc grupę osób, palącą w kółku marihuanę, stawia zarzut posiadania narkotyków wszystkim tam obecnym, bez względu na to, kto w momencie zatrzymania fizycznie dzierżył skręta. W Pana przypadku, bardziej skomplikowanym, – gdy podczas składania wcześniejszych wyjaśnień – Pan obwiniał kolegę, a kolega Pana, Policja (jeśli nie widziała, że Pan także palił) powinna wobec Pana umorzyć postępowanie z uwagi na brak dowodów. Poza deptaniem niedopałka przez Pana kolegę (okoliczność dla Pana korzystna) nie będzie w takim wypadku przekonywujących dowodów, gdyż oczywiste jest, że Pana kolega, chcą się bronić, będzie oskarżał Pana.

 21. Michał pisze:

  Dzień dobry,

  Wczoraj zostałem zatrzymany za posiadanie marihuany. Po zważeniu na komisariacie wyszło, że było to 0,08 grama suszu wraz z tytoniem. Podpisałem protokoły zatrzymania oraz przeszukania. Jednak odmówiłem odpowiedzi na pytanie skąd miałem narkotyki. Dostałem wezwanie do złożenia wyjaśnień. Co dalej zrobić, żeby sprawa została jak najszybciej umorzona (taka była informacja od policjantów, że przy takiej ilości nikt nie powinien się tym zająć na poważnie)? Składać wyjaśnienia czy odmówić? Dodam, że nigdy wcześniej nie byłem za nic notowany.

  • Funkcjonariusze Policji mieli rację, najczęściej przy tak znikomej ilości środka odurzającego sprawa najprawdopodobniej zostanie umorzona jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego. Co do składania wyjaśnień – może Pan np. powiedzieć, że narkotyki posiadał Pan wyłącznie na własny użytek i nie zamierzał Pan nikomu ich udostępniać. Co do odpowiedzi na pytanie gdzie Pan kupił środki odurzające, może Pan uchylić się od odpowiedzi na pytanie.

 22. Tatariusz pisze:

  Witam

  Zostałem zatrzymany za posiadanie 4,87 g marihuany brutto, netto wyjdzie coś w okolicach 4,4 g.
  Nigdy nie byłem karany nawet mandatem, przyznałem że to moja własność i na własny użytek, chcieli abym dobrowolnie poddał się karze, ale powiedziałem że leczę się na depresję i zażywam na nią leki co mogę udokumentować, a marihuana pomaga mi w leczeniu tej dolegliwości. Dostałem wezwanie na badanie u psychiatry za 2 dni od daty zatrzymania, co uniemożliwia mi skompletowanie dokumentacji medycznej, bo wyrobienie odpisu trwa 4-7 dni. Na badaniu mogę więc przedstawić tylko leki które zażywam, co może negatywnie wpłynąć na opinie psychiatry, czy po taki badaniu mogę wnosić o powtórne z pełną dokumentacją medyczną ? czy opinia po badanie bez dokumentacji będzie ostateczna ?
  W ogóle bardzo prosiłbym o jakaś poradę w tej kwestii, bo wyrok skazujący bardzo utrudni mi znalezienie pracy, obecnie pracuje na umowę zlecenia, a dużo firm w tym i moja, wymagają zaświadczenia o niekaralności jako warunek przyjęcia. Nie chcę żeby próby leczenia mojego schorzenia zmarnowały mi przyszłość. Proszę o odpowiedź.

  • Biegli psychiatrzy wcale nie muszą czekać aż skompletuje Pan dokumentację. Mają oni bowiem obowiązek stwierdzić na podstawie swoich obserwacji, czy był Pan poczytalny w czasie popełnienia czynu, czy Pana stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w procesie oraz czy w razie skazania będzie Pan mógł odbyć karę. Z mojego doświadczenia wynika, że biegli rzadko uznają osobę badaną za niepoczytalną. W przypadku posiadanej przez Pana ilości narkotyków zasadne byłoby złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, co pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej.

 23. Radek pisze:

  Witam, moja sprawa wygląda następująco, jakiś czas temu znaleziono przy mnie marihuane (niewielka ilość), nie poddałem się dobrowolnie karze, sprawa trafiła do sądu. Zależało mi bardzo na tym, żeby umorzyć tą sprawę gdyż potrzebne mi będzie zaświadczenie o niekaralności. Przedstawiłem swoją sytuację prokuratorowi oraz sędziemu, oboje odnieśli się ze zrozumieniem do mojej sytuacji. Złożyłem wniosek o umorzenie sprawy, lecz nie było to możliwe ze względu na to, że wcześniej również byłem karany za czyn umyślny z całkiem innego artykułu ( kiedy sprawa miała miejsce kara nie uległa jeszcze przedawnieniu, teraz już tak). Po rozprawie sędzia powiedział, że wyrok zostanie ogłoszony jutro i nie muszę na nim być. 2 dni później zadzwoniłem z zapytaniem o wyrok i okazało się, że dostałem 500 zł grzywny i co do jej zapłaty to mam czekać na list w tej sprawie. Przez prawie 1,5 roku nie przychodziły żadne informacje co do treści wyroku, ani co do zapłaty grzywny. Dopiero niedawno przysłano mi ponaglenie zapłaty i informację, że mam ją zapłacić w ciągu 3 dni. Grzywne oczywiście zapłaciłem, tylko teraz zastanawia mnie w związku z tym kilka rzeczy: dlaczego nie przysłano mi żadnych informacji co do tego wyroku tylko samo wezwanie do zapłaty i to jeszcze po tak długim czasie? Czy sąd mógł rozpatrzyć tą sprawę jako wykroczenie? No i najistotniejsze dla mnie czy w takim układzie będę widniał w KRK? Czy jeśli tak to kara bedzie mi naliczana od momentu opłaty grzywny? Ewentualnie gdzie mogę zasięgnąć informacji o całej sprawie, u prokuratora prowadzącego sprawę? Serdecznie pozdrawiam

  • Paulina Petroniec pisze:

   Witam, zatarcie skazania na karę grzywny następuje z upływem roku od momentu jej wykonania. Orzeczona kara grzywny i informacja o skazaniu Pana będzie widnieć w KRK zatem jeszcze przez rok od uiszczenia całej kwoty. Co się tyczy nie doręczenia Panu odpisu wyroku – przepisy uprzednio obowiązujące nie zobowiązywały Sądu do wysłania odpisu wyroku, nawet w przypadku nieobecności skazanego na ogłoszeniu wyroku. Sąd wysyłał odpis wyroku, gdy oskarżony złożył wniosek o przesłanie odpisu wyroku. Odnośnie zmiany kwalifikacji prawnej czynu, sprawa jest już dawno prawomocnie zakończona więc na obecnym etapie jest to niemożliwe.

 24. Xxxx pisze:

  Witam, mam mieć rozprawę w sądzie. prokurator powiedział że diler się przyznał że sprzedawał narkotyki i mają moje smsy do Niego typu zrób 2z 10agaty lub 3 i 2 zetki. Dużo mają tego typów smsów. u mnie w domu nic nie znaleźli, nie byłem karany. Czy takie dowody wystarczą aby zapadł wyrok? Pozdrawiam

  • Paulina Petroniec pisze:

   Witam, nie sprecyzował Pan, czy ma Pan mieć rozprawę w Sądzie w charakterze oskarżonego czy świadka. Podczas składania zeznań zgodnie z art. 183 § 1 k.p.k. może Pan uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby Pana narazić lub osobę dla Pana najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo, a w przypadku składania wyjaśnień na podstawie art. 175 k.p.k. może Pan odmówić składania wyjaśnień bądź bez podania powodu odmówić odpowiedzi na poszczególne pytanie. Jeśli będzie Pan brał udział w rozprawie w charakterze oskarżonego pana sytuacja zależy od postawionego panu zarzutu. Z doświadczenia wiem, że może to być posiadanie narkotyków, czyli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Artykuł ten przewiduje dwie odpowiedzialności karne, w zależności od ilości posiadanego środka odurzającego, w przypadku mniejszej ilości przewidywana sankcja karna wynosić będzie do 3 lat pozbawienia wolności, w przypadku znacznej ilości narkotyku od roku do lat 10, a w przypadku mniejszej wagi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 1 roku. Co do zasady dowód zarejestrowanych smsów traktowany jest jako pełnowartościowy dowód.

 25. Monika pisze:

  Witam, znaleziono u mnie i u kolegi w pokoju w internacie narkotyki. A mianowicie 3 gramy mefedronu i 1 gram marihuany. Jestem tylko ja oskarżony za posiadanie, ponieważ wpłynął na mnie donos. Dostałem dzisiaj wezwanie do sądu gdzie jest umieszczone, że posiadałem Amfetamine, a to napewno nie była amfetamina, co ja mam teraz zrobić? tego dnia będę miał już 17 lat. Poza tym w 6 klasie podstawówki byłem karany za demoralizację, ale sprawa została umorzona. Co mi grozi?

  • Jeżeli w dniu popełnienia czynu nie ukończył Pan 17 lat, w dalszym ciągu odpowiada Pan na podstawie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W art. 6 niniejszej ustawy znajdzie Pan katalog kar. W moim przekonaniu sąd rodzinny może orzec wobec Pana dozór kuratora i np. obowiązek prac społecznych. Ponadto sąd przed wydaniem orzeczenia powinien zasięgnąć ekspertyzy fizyko-chemicznej, która ma na celu zbadanie, czy posiadana przez Pana substancja jest w rozumieniu ustawy środkiem odurzającym, a jeśli tak – to jakim.

 26. Jarek pisze:

  Witam

  Dziś przyszedł do mnie list oznajmiający o dalszym postępowaniu w Sądzie Rejonowym w wydziale Karnym. W terminie do 7 dni od odebrania listu mam prawo przynieść odwołanie, bądź dowody niewinności. Sytuacja wygląda w ten sposób, że znaleziono u mnie w domu ok. 9 gr suszu konopi, który po złożeniu zeznania wytłumaczyłem zapomnianym zakupem kilka lat temu na pks-ie i o nim zapomniałem. Po złożeniu wyjaśnień funkcjonariusz policji za pośrednictwem prokuratora nałożyli na mnie ,,karę/grzywnę”, tu dzież zajęcie mienia w wysokości 1500zł co stanowi 100 stawek dziennych po 15zł, które zapłaciłem. Jestem/ a raczej byłem osobą nie karaną i pełnoletnią. Czy mogę odwołać się od sprawy sądowej i jakie mam możliwe drogi obrony.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam Jarek

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, termin 7 dni do wnoszenia wniosków dowodowych, jest terminem instruktażowym, na każdym etapie sprawy sądowej, w dalszym ciągu może Pan składać wnioski dowodowe. Jeśli znaleziono u Pana 9 gramów marihuany, został prawdopodobnie postawiony Panu zarzut posiadania 9 gramów tego narkotyku. Karę, którą zaproponowały Panu organy śledzcze to kara grzywny, która się zatrze po 1 roku od jej uiszczenia. Jeśli Pan się nie zgadza na taką karę, może Pan wycofać swoją zgodę na jej wymierzenie. Można to zrobić pisemnie, wysyłając pismo do sądu, albo na posiedzenie w sprawie Pana dobrowolnego poddania się karze. Jednak z praktyki wiem, że kara, która została Panu nie jest zbyt wygórowana. W sądzie mógłby Pan ewentualnie starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania zachowa Pan status osoby niekaranej, ale nie jest powiedziane, że przy takiej ilości sąd zgodzi się na warunkowe umorzenie. Przy staraniach się o warunkowe umorzenie postępowania, należy podkreślić Pana właściwości i warunki osobiste, fakt czy Pan pracuje, czy ma rodzinę. Również jeśli ma Pan jakieś osiągnięcia sportwe lub jeśli może Pan się pochwalić jakąś działalnością chartytawną, oddaje Pan krew czy udziela się społecznie w inny sposób, również wskazanym jest poinformowanie o tym sądu.

 27. Inc pisze:

  Witam
  Ostatnio policja znalazła przy mnie 0,5grama marihuany. Zostałem przewieziony na dołek a w momencie składania zeznań nie bardzo wiedziałem jak się zachować. Niestety przystałem na dobrowolne poddanie się karze. Teraz wiem że był to błąd. Istnieje jakaś szansa że prokurator sam z siebie mnie uniewinni? Czy jest jeszcze jakaś możliwość abym mógł złożyć wniosek o umorzenie postępowania? Czy w sytuacji gdy prokurator będzie chciał mi nałożyć jakąś karę taki a ja się nie zgodzę, taki wniosek będę mógł złożyć? Jeśli bym mi się przytrafiła kara jakiejś grzywny bądź prac społecznych, jak długo będę miał status osoby karanej i czy byłaby by możliwość skrócenia długości tego statusu?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Na każdym etapie moze Pan wycofać swoją zgodę na dobrowolne poddanie się karze. Może Pan to zrobić pisemnie lub ustnie z Policjantem prowadzącym Pana postępowanie. Razem z cofnięciem zgody może Pan złożyć wniosek o umorzenie postępowania z powołaniem się na art, 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który głosi, iż w przypadku niewielkiej ilości narkotyku przeznaczonej na wlasny uzytek, można umorzyć postępowanie karne. Gdyby policja i prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k., czyli przepis stanowiący, iż umarza się postępowanie jeśli społeczna szkodliwość czynu jest znikoma. Gdyby i to się nie udało, należy się starać o warunkowe umorzenie postępowania na najniższy okres 1 roku próby. Przy takim zakonczeniu sprawy zachowa Pan status osoby niekaranej, ale przez 1,5 roku od uprawomocnienia się tego orzeczenia należy przestrzegać porządku prawnego, a co istotne, nie popelnić w tym okresie umyślnego przestępstwa.

 28. P pisze:

  Witam
  Prowadziłam samochód koleżanki , która siedziała obok jako pasażer policja zatrzymała nas do rutynowej kontroli. Okazało się po badaniu wyktyto u mnie marihuanę o ktorej zapomniałem ponieważ było to miesiąc temu . Znaleziono rownież w tym samochodzie amfetaminę rozsypaną niewielką ilość . Wprotokulę zajścia napisano ,że byłam pod wplywem środka odurzającego w postaci maeihuany tj.o czyn z art.178 a 2 KK, ponadto posiadała w pojeździe subst. psychotropowąw postaci amfetaminy tj. o czyn z art. 62 ust. 1 Ustawy oprzeciwdziałaniu narkomanii, zachodzi obawa zatarcia śladów. Stało się to w sobotę czy samo powinnam podejść na policję i poszukać prowadzącego czy mam czekać ? Co mam robić ? Co mi grozi ? CZY u prowadzącego napisać pismo o umorzeniu . Proszę o pomoć !

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, wynik przeprowadzonego u Pani badania na obecność środka odurzającego zostanie teraz najprawdopodobniej wysłany do biegłego toksykologa, który oceni czy stężenie marihuany, które zostało u Pani wykryte miało wpływ na Pani zdolności psychomotoryczne. Biegły oceniając to stężenie wyda opinię, w której stwierdzi jakie dokładnie było stężenie aktywnej substancji THC w Pani krwi i przeliczy to stężenie na wartość stężenia alkoholu we krwi. Jeśli stężenie to będzie niższe nić 0,10 mg/l prokuratura umorzy postępowanie. Jeśli stężenie to będzie wyższe niż 0,10 mg/l, ale mniejsze niż 0,25 odpowie Pani za popełnienie wykroczenia prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu (art. 87 § 1 k.w.). Jeśli stężenie to będzie wyższe niż 0,25 mg/l odpowie Pani za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (178a § 1 k.k.). Za ujawnienie, że posiadała Pani w samochodzie narkotyki może zostać Pani postawiony drugi zarzut, tj. posiadanie środka odurzającego wbrew ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii (art. 62 ust. 1). Zarzut posiadania może zostać ewentualnie postawiony koleżance, to już w zależności jak Panie wyjaśniały tę sprawę Policjantom. W zależności od ilości ujawnionego środka mogą Panie się starać o umorzenie postępowania, powołując się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Jeśli sąd nie przychyliłby się do wniosku o umorzenie postępowania, w zależności od zarzutów i ilości posiadanego środka odurzającego, można się starać o warunkowe umorzenie postępowania. Na tym etapie może się Pani dowiadywać na Policji, czy opinia biegłego już wpłynęła i jeśli nie była Pani jeszcze przesłuchiwana dowiadywać się lub czekać na informację o wyznaczonym terminie przesłuchania.

 29. Bartłomiej G. pisze:

  Witam . Zostałem oskarżony z art. 62 u.1 z racji tego , że miałem przy sobie substancję odurzającą w postaci 1g Dopalaczy . Czy mogę mieć z tego jakieś poważniejsze konsekwencje ?
  Bo zostałem wezwany jako świadek ale przyszło , że postępowanie toczy się w sprawie o przeciwdziałaniu Narkomanii ..
  Boje sie , i nie wiem co robic

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, znalezione u Pana dopalacze zostaną teraz przekazane do badań fizyko-chemicznych, na podstawie których biegły wyda opinię, w której wskaże czy dopalacze, które zostały u Pana znalezione są na liście substancji, których posiadanie jest zabronione przez ustawę. Z doświadczenia jednak wiem, iż przy takiej wadze, nawet gdyby się okazało, iż posiadał Pan substancję zabronioną przez ustawę, warto starać się o umorzenie postępowania. Warto zatem byłoby porozmawiać z Policjantem lub Prokuratorem prowadzącym Pańską sprawęni wystosować wniosek o umorzenie postępowania z powołaniem się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3.

 30. O. pisze:

  Witam w kwietniu zostałem zatrzymany za posiadanie marihuany 0.20 grama teraz dostałem Zawiadomienie o przesłaniu wniosku o wydanie wyroku skazujacego art 62 ust 1 co mogę zrobić w tej sytuacji ?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, przy ujawnieniu przy Panu jedynie tak małej ilość narkotyku warto starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeśli zgodził się Pan na zaproponowaną przez Prokuraturę karę, czyli tzw. dobrowolnie Pan się poddał karze, to Prokuratura wysłała do Sądu akt oskarżenia z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z Panem kary. W takiej sytuacji, po przekazaniu akt przez prokuraturę do sądu, sąd wyznaczy termin posiedzenia w sprawie pana dobrowolnego poddania się karze. Jednak przy takiej ilości warto byłoby wycofać swoją zgodę na dobrowolne poddanie się karze i wnieść, powołując się się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k., do Sądu wniosek o umorzenie postępowania ze wskazaniem, iż ujawniona u Pana ilość była nieznaczna i przeznaczona jedynie na Pana własny użytek. W sytuacji, gdy zdecyduje się Pan wycofać swoją zgodę na dobrowolne poddanie się karze, może Pan wycofać zgodę na posiedzeniu, który wyznaczy sąd i o terminie którego zostanie Pan listownie poinformowany, ewentualnie wcześniej, pisząc pismo do sądu.

   Jeśli nie poddał się Pan dobrowolnie karze, nie musi Pan odwoływać zgody na dobrowolne poddanie się karze. W takiej sytuacji Prokuratura wysłała do Sądu akt oskarżenia (bez wniosku o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej kary). Sąd po otrzymaniu akt sprawy wyznaczy termin rozprawy. Na terminie rozprawy należałoby, również powołując się się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k wnosić o umorzenie postępowania karnego. Może Pan to również uczynić przed terminem rozprawy, listownie, a następnie na terminie rozprawy ustnie podtrzymywać swój wniosek. Ewentualnie, gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania również zachowa Pan status osoby niekaranej.

 31. tomasz pisze:

  witam,ja mam taki problem,rok temu w kwietniu zatrzymała mnie policja i miałem przy sobie 0,75 marichuany,i w domu 3 g marichuany i 3,4 grama amfetaminy na wlasny użytek ,po 2 miesiącach koncem czerwca zatrzymała policja mojego kolege który miał 0,64 grama amfetaminy,i on powiedział ze jemu to załatwiłem ja i bylismy razem poto w miejscowosci koło miasta u damiana.,że ja poszłem do jego domu i przynisłem 1 gram anfetaminy, policja przeszukała mi dom i znalazła jakieś 3,40 g marichuanay, połaczono ,ja się do tego nie przyznałem i ze nie znam takiej osoby nawet jak damian ,ten gość damian też zeznał że nigdy niemiał zemną kontaktu i nieznamy się,za pierwszy czyn 3 g marichuany i 3,4 g amfetaminy dostałem 1500 zł grzywny,za drugi 3,4 g marichuany 1000zł łącznie 2500zł,rozłozone na raty,i odbyła się koncowa rozprawa z moim kolegą i damianem,ja niebyłem na rozprawie bo niewidziałem avizo od listonosza,wyrok padł dla mnie 8 miesięcy pozbawienia wolnosci,co mam zrobić?czy jest możliwe że sąd zamieni mi to na zawiasy lub odrubke lub odroczenie jesli napisze odwołanie,czy lepiej adwokata wziąśc.

  • Jeżeli chce Pan zaskarżyć wyrok, w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku powinien Pan złożyć wniosek o jego uzasadnienie, a następnie w terminie 14 dni od otrzymania uzasadnienia złożyć apelację. Proszę sprawdzić jakie były powody Pana braku wiedzy o terminie rozprawy – być może podczas Pana obecności w sądzie na przedostatniej rozprawie, sędzia wyznaczył kolejny termin. Oczywiście w samej apelacji ma Pan prawo kwestionować wysokość samej kary i walczyć o uzyskanie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

  • W świetle przepisów Pana obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa, w związku z tym sąd miał prawo prowadzić postępowanie pod Pana nieobecność i wydać wyrok. Aby zaskarżyć wyrok, trzeba w terminie 7 dni od ogłoszenia (nie doręczenia) złożyć pisemny wniosek o uzasadnienie wyroku. Z Pana posta wynika, że orzeczenie jest już jednak prawomocne, w związku z tym odwołanie jest niedopuszczalne. Jeżeli nie zapłaci Pan grzywny to sąd orzeknie wobec Pana zastępczą karę pozbawienia wolności. Nie ma mozliwości zamiany grzywny na karę w zawieszeniu. Natomiast jeżeli chodzi o wniosek o odroczenie kary, to dotyczy to sytuacji, kiedy Pana stan zdrowia lub sytuacja osobista uzasadniają przekonanie, że tymczasowo powinien Pan przebywać na wolności (odroczenie stosuje się do kar bezwzględnego pozbawienia wolności).

 32. Kuba2700 pisze:

  Witam zaczumano mnie z 0.55g z tytoniem po godzinie wypuszczono mnie z komendy w domu nie znalezli nic . Bylem 2 razy karany za posiadanie ale to bylo jakies 5 6 lat temu zawiasy sie jaz skonczyly napewno co mi grozi?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Z Pana opisu wnioskuję, że ma Pan czystą kartę karną bo poprzednie wyroki skazujące za posiadanie narkotyków się już zatarły. Będzie Pan zatem traktowany jako osoba nie karana za przestępstwo. Powinien Pan złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego z powodu znikomego stopnia społecznej szkodliwości popełnionego czynu posiadania narkotyków i niecelowości Pana ukarania za ten czyn.

   Więcej na temat wniosku o umorzenie przeczyta Pan w artykule Wniosek do Prokuratury o umorzenie postępowania karnego za posiadanie narkotyków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 8 = 17

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>