Na czym polega przestępstwo sprzedaży narkotyków z art.59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii?

Przestępstwo sprzedaży narkotyków polega na udzieleniu narkotyków innej osobie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

To właśnie cel osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej odróżnia przestępstwo sprzedaży narkotyków od przestępstwa ich nieodpłatnego udzielenia.

Z punktu widzenia oskarżonego różnica pomiędzy przestępstwem udzielenia i sprzedaży narkotyków innej osobie jest zasadnicza:

 • przestępstwo nieodpłatnego udzielania narkotyków z art.59 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

 • przestępstwo sprzedaży narkotyków z art.59 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zagrożone dużo surowszą karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności

Nie jest istotne czy sprawca przestępstwa sprzedaży narkotyków rzeczywiście uzyskał korzyść majątkową lub osobistą w zamian za udzielenie narkotyków. Istotne jest to czy taki cel mu przyświecał, a więc czy udzielił innej osobie narkotyków po to by w zamian uzyskać korzyść.

Dla popełnienia przestępstwa sprzedaży narkotyków wystarczy gdy sprawca przekazuje innej osobie narkotyki w zamian za obietnicę wręczenia korzyści majątkowej lub osobistej w przyszłości. Ważny jest tutaj cel udzielenia narkotyków. Sprawca przestępstwa udziela drugiej osobie narkotyków z powodu uzgodnionego z nabywcą wynagrodzenia w postaci pieniędzy lub usługi osobistej.

Najczęstszym przykładem korzyści majątkowej są pieniądze ze sprzedaży narkotyków. W trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego kilkukrotnie spotkałem się również z udzieleniem narkotyków w zamian za przedmioty należące do nabywcy narkotyków, np. telefon komórkowy.

Za przykład korzyści osobistej można wskazać obietnicę współżycia płciowego.

Przestępstwo sprzedaży narkotyków uważa się za dokonane z chwilą przekazania przez sprawcę innej osobie narkotyków. Nie ma znaczenia czy nabywca narkotyków zdążył przekazać sprzedającemu przed interwencją Policji korzyść majątkową, np. pieniądze.  

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

42 odpowiedzi na „Na czym polega przestępstwo sprzedaży narkotyków z art.59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii?

 1. marta pisze:

  Witam, zwracam się o pomoc. Mój znajomy został wezwany na policję w sprawie narkotyków, dwóch jego znajomych, których policja złapała na gorącym uczynku, zeznała, że mój znajomy sprzedał im 1g marihuany. Wyglądało to tak, że był on pośrednikiem, gdyż znał osobę, która tym handluje, kupił jedną sztukę dał swoim kolegom, oni wpadli i zeznal, że mieli to od niego. Oczywiście byli pełnoletni. Został wezwany na policję, przyznał się, że tak było. Z tego co mówili policjanci grozi mu wyrok w zawieszeniu, poddał się dobrowolnie. Czy jest możliwość, aby nie dostał jednak tego wyroku, napisać jakiś wniosek o unieważnienie, jak to powinno wyglądać? Czy nie ma już szansy i grozi mu wyrok?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Z Pani opisu wynika, że Pani znajomy udzielił kolegom 1 gram marihuany nieodpłatnie, nie osiągając z tego korzyści majątkowej. W takim wypadku jego zachowanie należy ocenić jako udzielenie innej osobie narkotyku z art.58 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Mając na uwadze, że Pani znajomy udzielił kolegom tylko 1 gram, a więc jedną porcję, w dodatku miękkiego narkotyku, jakim jest marihuana, to zachowuje szansę na zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo, a więc czystą kartę karną.
   W grę wchodzą dwa rozwiązania:
   1. umorzenie postępowania karnego z uzasadnieniem, że udzielenie innej osobie 1 grama marihuany jest społecznie szkodliwe w stopniu znikomym, a więc nie stanowi przestępstwa. Jest to najkorzystniejsze rozstrzygnięcie, jakie Pani znajomy może uzyskać. W takim wypadku Pani znajomy nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji swojego zachowania. Uzyskanie tego rozstrzygnięcia jest jednak trudniejsze i wymaga bardzo dobrze uzasadnionego wniosku o umorzenie postępowania karnego
   2. warunkowe umorzenie postępowania karnego z uzasadnieniem, że zachowanie Pani znajomego, choć stanowiło przestępstwo, to jego społeczna szkodliwość nie była znaczna, a Pani znajomy nie zasłużył na wyrok skazujący i zapis w karcie karnej o karalności za przestępstwo. Warunkiem uzyskania takiego rozstrzygnięcia jest niekaralność Pani znajomego za przestępstwo umyślne. Wówczas Pani znajomy również zachowałby status osoby nie karanej za przestępstwo. To również wymaga bardzo dobrze uzasadnionego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

   Należy się również liczyć z taką oto możliwością, że Prokurator postawi Pani znajomemu zarzut popełnienia przestępstwa sprzedaży narkotyków z art.59 ust. 1 lub ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Z mojego doświadczenia zawodowego zdobytego jeszcze z czasów, gdy orzekałem jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że Prokuratorzy często tak właśnie kwalifikują pośredniczenie w sprzedaży narkotyków innej osobie. Wówczas należy walczyć z taką kwalifikacją prawną, gdyż niweczy ona szansę na umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wiele zależy tu od szczegółowych okoliczności, w jakich doszło do udzielenia marihuany przez Pani znajomego jego kolegom.

   • marta pisze:

    Witam ponownie. Przyszedł akt oskarżenia o czyn z art 59 ust 3, na 4 mies pozbawienia wolności, warunkowe zawieszenie kary na okres dwóch lat próby. W akcie oskarżenia napisane jest, że „udzielił w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, marihuanę o wadze jednostkowej nie mniejszej niż 1 grama netto za kwotę 50 zl”. Mój znajomy na Policji podpisał wniosek że tam było mniej niż 1 gr, a tu wychodzi, że więcej. Druga sprawa, miał dostać za to pieniądze, ale nie dostał, więc nic na tym nie zyskał. Posiedzenie ma odbyć się pod koniec miesiąca. Co zrobić? Godzić się na wyrok? Co z błędami w akcie oskarżenia? Czy jeśli nie zgodził by się na wyrok i doszło by do rozprawy, jakie mogą być orientacyjne koszty sądowe jakie musiał by ponieść?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Z tego, co Pani dotychczas napisała wynika, że Prokurator błędnie zakwalifikował zachowanie Pani znajomego jako sprzedaż narkotyków z art.59 ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, gdy powinien uznać je za udzielenie narkotyków z art. 58 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Rożnica jest ogromna, gdyż w przypadku zarzutu sprzedaży narkotyków pani znajomy nie ma praktycznie szansy na umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego. Co innego przy zarzucie nieodpłatnego udzielenia (poczęstowania) 1 gramem marihuany, wówczas można powalczyć o umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego, co gwarantowałoby Pani znajomemu status osoby nie karanej za przestępstwo. Doradzałbym Pani znajomemu cofnięcie zgody na dobrowolne poddanie się karze i zabieganie w Sądzie o zmianę kwalifikacji prawnej czynu ze sprzedaży na nieodpłatne udzielenie marihuany. Co do kosztów, to pomimo cofnięcia zgody na dobrowolne poddanie się karze są one nadal niewielkie, ale trudno je dokładniej określić bez wglądu w akta sprawy. Tylko po przejrzeniu akt sprawy byłbym w stanie je dokładnie wyliczyć, chociażby w oparciu o koszty postępowania wynikające z przeprowadzonych dotychczas dowodów, np. opinii biegłego.

 2. Cecylia /Safiya pisze:

  Witam Pana. Zwracam się do Pana, ponieważ mam pewien problem, otóż mój niespełna 18-letni syn ma wniesiony zarzut z art. 59 ust 2 i 62. Sytuacja wygląda tak, iż z kolegami próbowali marihuanę, syn jednemu z nich (16) lat odstapił niewielką ilość. Pech chciał, ze ten został złapany przez policje i wskazał na mojego syna jako sprzedawcę. W następstwie została przeprowadzona w domu rewizja, gdzie w zasadzie oprócz upalonej lufki i śmieci po marihuanie nic nie znaleziono. policja zabrała mu telefon gdzie syn mial zdjęcia jak palili marihuanę itp. Zarzuty są, syn ma dozór policyjny i wpłaconą kaucję. Nie został aresztowany, gdyż prokurator uznał, że nie istnieje ze strony syna podejrzenie matactwa. Dodam, że syn nigdy nie był karany, cieszy się dobrą opinią. Syn jest młodym, wrażliwym chłopcem, ciekawym świata, bardzo boi się iść do więzienia, ma myśli samobójcze, jego psychika siadła, nie wiem co mam robić. Proszę mi wyjaśnić czy wyrok sądu musi być skazujący na pozbawienie wolności, czy też istnieją szanse na przynajmniej karę w zawieszeniu. Bardzo proszę o w miarę szybka opinię.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Sytuacja Pani syna rzeczywiście nie przedstawia się różowo. Problemem nie jest zarzut posiadania niewielkiej ilości marihuany. Problemem jest zarzut sprzedaży narkotyku koledze – temu 16-stolatkowi, który jest w świetle prawa małoletni. Za to przestępstwo grozi Pani synowi kara od 3 lat pozbawienia wolności. Oznacza to, że Sąd w razie skazania Pani syna za przestępstwo sprzedaży małoletniemu narkotyków z art.59 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii będzie musiał mu wymierzyć karę co najmniej 3 lat pozbawienia wolności, co z kolei uniemożliwi jej warunkowe zawieszenie. W konsekwencji Pani syn trafi na 3 lata do więzienia.

   Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia.

   W sytuacji Pani syna widzę 2 możliwe linie obrony:
   1. wykazanie w postępowaniu sądowym, że Pani syn nie sprzedał małoletniemu narkotyków, tak jak Pani to opisała. Czy się to powiedzie, to zależy od materiału dowodowego sprawy i trudno mi to ocenić bez znajomości akt sprawy.
   albo
   2. Wykazanie, że choć Pani syn sprzedał małoletniemu narkotyki, to należy ten czyn uznać za wypadek mniejszej wagi, przewidziany za to przestępstwie w ust. 3 art.59 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Są na to spore szanse z uwagi na młody wiek Pani syna oraz niewielką ilość narkotyku. Przy takiej zmianie kwalifikacji prawnej – na wypadek mniejszej wagi zagrożenie karą jest zupełnie inne, nie większe niż 2 lata pozbawienia wolności, dzięki czemu Pani syn otrzyma wyrok skazujący na np. 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 4 lub 5 lat próby.

 3. piotr pisze:

  Witam Pana. mam skonczone 17 lat zostałem zatrzymany za posiadanie przy sobie suszu roslinnego w postaci marihuany o łacznej wadze 0,780 grama brutto, i przyczyny zatrzymania sa na podstawie tj. o przestepstwo z art. 62 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r o przeciw działaniu narkomani i jeszcze napisane jest ze zachodzi obawa zacierania sladów. Mogł by mi pan poradzic co zrobic najrossadniej zeby wyjsc z tej sytuacji jak najlepej

  • piotr pisze:

   Jeszcze mam jedno pytanie co mi za to grozi i jak przekonac sad o najłagodniejszy wyrok w tej sprawie

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Powinien Pan złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu, gdyż 0,78 grama to tylko jedna porcja narkotyku, w dodatku marihuany. Taki wniosek najlepiej złożyć do Sądu, gdy Prokurator przekaże Sądowi sprawę z aktem oskarżenia.

 4. Józef pisze:

  Witam Pana. Policja otrzymała informacje posiadania małej ilości marihuany u 16 latka dokładnie 0,18 grama netto. 16 latek zeznał że kupił narkotyki od 17 latka u którego policjanci ujawnili w jego domu puste woreczki foliowe i szklane lufki. 17 latek nie przyznał się do popełnionego przestępstwa i zeznał że wcześniej kupował marihuanę od mojego 16 letniego znajomego. 16 latek u którego znaleziono 0,18 grama narkotyku też oznajmił że dostał od mojego znajomego. Policjanci przeszukali znajomemu dom nie posiadając nakazu tłumacząc się o nagłej sprawie i zatajenia przez sprawcę dowodów. Dodali że właściciele domu otrzymają od prokuratury list o zatwierdzeniu przeszukania. W trakcie przeszukania nie ujawniono żadnych środków odurzających oraz innych przedmiotów zabronionych. Policja zabezpieczyła telefon komórkowy wraz z kartą Sim. Znajomy zeznał że z dwoma oskarżonymi jest w konflikcie od jakiegoś czasu i jest to niemożliwe żeby im cokolwiek udostępniał. 16 letni znajomy nic nie ma wspólnego z narkotykami.
  Co będzie albo co mogło by być dalej?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pana znajomy jest nieletni, gdyż nie ukończył 17 lat. Nie będzie miał zatem sprawy karnej o sprzedaż narkotyków, lecz postępowanie przed Sądem Rodzinnym o czyn karalny – sprzedaż narkotyków. Jeśli nie miał niczego podobnego na swoim koncie, to prawdopodobnie dostanie nadzór kuratora sądowego.

 5. adrian pisze:

  Witam. jakis czas temu zostalem zatrzymany za posiadanie okolo 4 gram marihuany. przesluchano mnie i zatrzymano na dolku na 24h. narkotyki byly moje i nie mialem zamiaru ich nikomu sprzedac. dostalem wezwanie o wstawienie sie w prokuraturze rejonowej jako podejrzanego. na co mam sie przygotowac i jaka linie obrony przybrac?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   $ gramy marihuany to trochę za dużo na umorzenie postępowania karnego. Ma Pan natomiast sporą szanse na warunkowe umorzenie postępowania, oczywiście jeśli jest Pan nie karany za przestępstwo.

 6. Stefan pisze:

  Witam, jest taka sprawa ze zlapali mnie na goracym uczynku jak przekazywalem drugiej osobie 5g (oczywiscie pelnoletniemu) przy mojej dziewczynie znalezli nastepne 5g lecz to juz bylo na uzytek wlasny, zostalem zatrzymany na 24h do wyjasnienia.
  postanowienie prokuratora
  zastosowac wobec XXXXXXXX podejrzanego o to ze w okresie 2012 do 2013 roku wbrew przepisom ustawy z dnia XXX o przeciwdzialaniu narkomanii w celu osoagniecia korzysci majatkowej dwukrotnie udzielil koledze XXXX srodki odurzajace w postaci marihuany w ilosci nie mniejszej niz 19g za kwote XXX
  tj. o czyn z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia XXXX o przeciwdzialaniu narkomani.
  jako srodek zapobiegawczy oddanie pod dozor policji i obowiazkowe stawiennictwo.

  a teraz mam takie pytanie, czy moga cofnac mi ten dozor policji, jezeli bede sie stawial regularnie do nich, nastepne pytanie jaka grozi mi za to kara, poddalem sie dobrowolnie karze

  • Stefan pisze:

   10 gram nie 19*

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jeżeli jest pan niekarany za przestępstwo, to ma pan sporą szansę na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz grzywnę (ta zależy od Pana dochodów). Co do dozoru Policji to radzę złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze za zarzucone Panu przestępstwo i jednocześnie wniosek o uchylenie dozoru Policji lub jego zamianę na np. poręczenie majątkowe.

 7. Wacek pisze:

  Witam. Dostałem wezwanie do prokuratury w charakterze podejrzanego art.59 ust.1
  Wiem mniej więcej o co chodzi… nigdy nie byłem święty…
  Z tym że od 2 lat tym sie nie zajmuje.
  Przypuszczam że jestem winny, że mają jakies dowody w postaci konfidentów…
  Moje pytanie brzmi.. jak prawdopodobne jest to, że mnie od razu zamkną i nie mówie tutaj o bezposredniej odsiatce bo to z tego co sie orientuje ne należy do zadan prokuratora od tego są sądy..
  zastanawiam sie czy będą mnie chcieli zamknąc w areszcie śledczym do zakończenia sprawy, a później rzecz jasna wyrok do odsiatki… pewnie będą chcieli jakiejs ugody albo żebym cos na kogos doniósł.. ale to z racji zasad w ogóle nie wchodzi w gre :)
  A więc jak pan sądzi czy istnieje duże prawdopodobienstwo ze mnie od razu zgarną? Czy raczej jak by chcieli to zrobic to od razu zostal bym wezwany do sądu albo po prostu dostał bilet do odsiatki..

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, to, że na przesłuchaniu zostanie Pan zatrzymany i skierowany do Sadu na posiedzenie aresztowe to bardzo mało prawdopodobne. Jak Pan słusznie zauważył, gdyby tak miało być, wówczas nie dostałby Pan wezwania na przesłuchanie, tylko Policja sama by się u Pana zjawiła i dokonała Pana zatrzymania.

 8. Iwona pisze:

  Witam. Dostałam wezwanie na policje, gdyż jestem podejrzana o przestępstwo art. 59 ust. 1. Jestem podejrzana na podstawie pomówień chłopaka, który poszedł na układ. Czy w tym przypadku mogę zostać osądzona bez żadnych dowodów??

  • Witam Panią,
   proszę pamiętać, że zeznania świadka także stanowią dowód w postępowaniu. Z mojego doświadczenia wynika, iż zdarzają się przypadki, w których Sąd uznaje dowód z zeznań świadków jako na tyle wiarygodny, że na tej tylko podstawie wydaje wyrok skazujący, co oczywiście jest dość ryzykownym rozwiązaniem. Co do zasady treść zeznań powinna znajdować swoje odzwierciedlenie w pozostałym materiale dowodowym, co zdecydowanie powinna Pani oddać pod rozwagę Sądu.

   • Iwona pisze:

    Zostałam podana przez chłopaka, który został zatrzymany ze znaczną ilością narkotyków, jak na razie jest to jedyny świadek mojego domniemanego przestępstwa. Ja mam dwóch świadków na to, że podał mnie, gdyż mnie nie lubi. Podczas przeszukania znaleziono dwie wago która jedna służyła mi do warzenia złota druga zaś była mi potrzebna jako waga kuchenna, czyste woreczki strunowe i litrowy słoik,z jak policja twierdzi zielonym osadem, 7,5 grama lodyg, brudny kraszer. Kraszera ja nie używałam, co do łodyg przyznałam się, że są moje bo kiedys sobie posadzilam ziarenko, lecz wyrosła mi sieja dlatego tez zostaly mi wycofane zarzuty co do hodowli. Nie wiem czy na tej podstawie moga mnie skazac??

 9. Luki pisze:

  Witam, zwracam się o pomoc. Zostałem wezwany na policję w sprawie narkotyków, dwóch moich znajomych, których policja złapała na gorącym uczynku, zeznała, że sprzedałem im 1g marihuany. Wyglądało to tak, że byłem pośrednikiem, gdyż znałem osobe która posiada, i wziełem za darmo od niego sztuke i tak samo chciałem im dać za darmo ale oni mi wcisneli na chama pieniadze. Oczywiście byli pełnoletni. Zostałem wezwany na policję, przyznałem się, że wcale nie chciałem tej waluty . Z tego co mówili policjanci grozi mi wyrok w zawieszeniu. I tu mam pytanie co za to będe miał bo mam 17 lat i nie wiem co z tym zrobić. Prosze o szybką odpowiedź z tego względu iz mam wezwanie na 14 sierpnia i nie wiem czy zostane osadzony do sprawy i czy musze mieć przy 2 przesłuchaniu i przedstawieniu zarzutów adwokata.

  • Witam,
   niestety Pana wiek nie wpływa bezpośrednio na zaistniałą sytuację. Na zasadach określonych w kodeksie karnym odpowiada osoba, która ukończyła 17 lat. Jednakże, z racji Pana młodego wieku, Sąd, wymierzając Panu karę, będzie się kierować przede wszystkim tym, żeby Pana wychować. Funkcjonariusze Policji mieli rację, bo rzeczywiście grozi Panu kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Jeżeli zostanie Pan oskarżony o sprzedaż środków – grozi Panu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa wygląda łagodniej przy zarzucie bezpłatnego udzielenia, za który grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, dlatego też w tym przypadku mógłby Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania (pozwoliłoby to Panu zachować status osoby niekaranej). W Pana sytuacji będzie ciężko wykazać, że było to bezpłatne udzielenie. Proszę mieć na uwadze, że głównymi dowodami w sprawie będą zeznania świadków, które są dla Pana obciążające. Ponadto, faktem jest przyjęcia przez Pana pieniędzy za narkotyki. Najlepiej, żeby Pan złożył przed Sądem wyczerpujące wyjaśnienia, opowiadając po kolei o wszystkich wydarzeniach.

 10. Mariusz pisze:

  Witam. Mam taki problem.. Załatwiłem 15 Latkowo 03 grama marichuany i ten został złapany przez policję. Sprawa trafiła do sadu 15 października mam wezwanie. Dodam ze już byłem karany. Co mi grozi ? :(

  • Witam,
   udzielenie środków odurzających nieletniemu jest zbrodnią, zagrożoną karą pozbawienia wolności od lat 3. W praktyce oznacza to, że w takim wypadku – w razie wydania wobec Pana wyroku skazującego – co do zasady nie ma możliwości otrzymania kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

 11. Mariusz pisze:

  Dziękuje. Boje sie. Nie jestem żadnym narkomanem. Po prostu ja tylko im to przekazałem. Noe chce siedzieć w więzieniu. Dziękuje za odpowiedz :)

 12. Mariusz pisze:

  A jest możliwość kary pieniężnej? Lub kara typu „bransoletka”?

 13. Martyna pisze:

  Witam,
  Mój chłopak został wezwany do prokuratury na przesłuchanie w sprawie handlu narkotykami, policja posiada wszystkie smsy i liczbę połączeń z dilerem, który został złapany i siedzi w więzieniu. Miał przeszukanie w domu ale nic u niego nie znaleźli. Nie był wcześniej karany. Czego możemy się spodziewać? Czy smsy w dodatku takie, w których nic nie było nazwane po ,imieniu’ są wystarczającym dowodem?

  • Najprawdopodobniej Policja ustaliła personalia Pani partnera na podstawie oględzin telefonu bądź wyjaśnień zatrzymanego dealera. Najprawdopodobniej zostanie mu postawiony zarzut posiadania narkotyków z art. 62 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 14. Wojciech pisze:

  Witam,

  Mam wyrok z art. 59 ust.1 oraz 59 ust.3 kara grzywny. Moje pytanie jest następujące czy kwalifikuje się to jako czyn popełniony umyślnie? Potrzebuję tej informacji ponieważ mam napisać oświadczenie o niekaralności przeciwko mieniu. (ale jest tam ujęty też podpunkt o umyślnie popełnionym przestępstwie)

  • Przestępstwo płatnego udzielenia środków odurzających można popełnić tylko umyślnie. Nie jest to jednak przestępstwo przeciwko mieniu, lecz przeciwko zdrowiu. Przestępstwami przeciwko mieniu jest np. kradzież, rozbój, oszustwo.

 15. Mirosław pisze:

  Witam!
  Mam 18 lat. Podczas kontroli znaleźli u mnie w samochodzie 5 gram marihuany. W samochodzie był również mój kolega. Zostaliśmy przesłuchani. Po 2 miesiącach otrzymałem pismo o przekazaniu do sądu warunkowego umorzenia i pismo o wyłączeniu do odrębnego prowadzenia w powyższej sprawie o przest. z art. 59. . Co robić . Co to znaczy

  • Prokurator zamiast aktu oskarżenia może skierować do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.l Jest to instytucja, która pozwoli Panu na zachowanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo, jeżeli przestępstwo, które Pan popełnił jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności (posiadanie narkotyków jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności). Sąd wyda wobec Pana wyrok warunkowo umarzający postępowanie i orzeknie świadczenie pieniężne. W przypadku złożenia takiego wniosku inne czyny zostają wyłączone do odrębnego postępowania.

 16. Paulinnaaa pisze:

  Witam,
  Dzis do mojego domu weszło czterech policjantów kryminalnych, mieli ze sobą nakaz przeszukania i musieli zabrac brata na przesłuchanie. W domu i nigdzie indziej nic nie zostało znalezione, sprawa dotyczy ,, prawdopodobieństwa handlu narkotykami „. Interesuje mnie jak wygląda przesłuchanie, co mu za to grozi ? Dodam ze nie mają zadnych dowodów tylko zeznania osoby która niby kupiła narkotyki. Zastanawiam sie nad wynajęciem prawnika. Czy moj brat nie mógł dostać wezwania na policje i czy konieczne było wkroczenie az 4 kryminalnych. Myślicie ze obserwowali go wcześniej? I mają wiecej dowodów. Prosze o pomóc .

  • Paulina Petroniec pisze:

   Jeżeli Pani nie miał do tej pory kontaktu z organami ścigania, najprawdopodobniej ktoś go tak zwanie ‚wsypał”. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej dealerzy, którym został postawiony zarzut sprzedaży środków odurzających, zaczynają współpracować z policją, by w ten sposób przekonać do wymierzenia niższej kary. Oczywiście mogło się też zdarzyć, że osoba, która została zatrzymana w związku z przestępstwem narkotykowym miała w swoim telefonie, który został zatrzymany, wiadomości, potwierdzające zakup lub sprzedaż środków odurzających i zostało to powiązane z Pani bratem, Dlatego tez niewykluczone, że Pani brat był na posłuchu. Przebieg przesłuchania będzie się różnic od tego, jakie zarzuty brat usłyszy. Zawsze może odmówić składania wyjaśnień i złożyć je na dalszym etapie procesowym. Może też odmowic odpowiedzi na konkretne pytanie. Musicie też niestety Państwo pamiętać, że często zdarza się, że zarzut popełnienia przestępstwa jest stawiany nawet w sytuacji, kiedy jedynym materiałem dowodowym są zeznania świadków.

 17. Młodygłupi pisze:

  Witam, dostałem wezwanie do prokuratury, 59 ust1
  Policja kryminalna była u mnie pare razy akurat byłem w niemczech, mam zasadnicze pytanko jak się zachować w l
  Prokuraturze i czy wziąć od razu ze sobą adwokata?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, w zależności od ilości środka odurzającego, jaką sprzedaż Panu zarzuca Prokuratura, może Pan się starać o zmianę kwalifikacji prawnej czynu i potraktowanie popełnionego przez Pana przestępstwa jako czyn mniejszej wagi, tj. przyjęcie kwalifikacji z art. 59 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W takim wypadku groziłaby Panu kara grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. W takim wypadku, jeśli jest Pan osobą dotychczas niekaraną, mógłby się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Gdyby Prokuratura nie przychyliła się do Pana wniosku, grozi Panu kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W takim wypadku, przy Pana ewentualnym skazaniu, może Pan się starać o orzeczenie kary pozbawienia wolności w zawieszeniu jedynie w przypadku skazania Pana na 1 rok pozbawienia wolności i pod warunkiem, że jest Pan osobą dotychczas nieskazaną na karę pozbawienia wolności. (art. 69 § 1 k.k.). Należy również pamiętać, że na każdym etapie postępowania procesowego, nawet tym początkowym (przygotowawczym) może Pan ustanowić obrońcę, który będzie Pana reprezentować w sprawie. Znając okoliczności danej sprawcy, profesjonalny pełnomocnik, zwłaszcza przy poważnych zarzutach, może okazać się Panu pomocny.

 18. Młody pisze:

  Witam miałem wezwanie do prokuratury art.59 podpunktu 1 ponieważ podczas kontroli u jednego znajomego znaleziono 1 gram marihuany powiedział że to ode mnie i że od października kupił 15 gram za cene 600 zł , oczywiście ten chłopak kłamał aby nie wydać kogoś innego oboje jesteśmy studentami czasem widzieliśmy się na imprezach studenckich ,na prokuraturze powiedziałem prawdę że nigdy nie sprzedałem mu ani jednego grama suszu ,dostałem dozór policyjny raz w tygodniu ,co będzie dalej i co mogę teraz zrobić ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W pierwszej kolejności powinien Pan zapoznać się z aktami prowadzonej przeciwko pana sprawy o udzielanie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyli o sprzedaż narkotyków z art.59 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Ponieważ Prokurator przedstawił już Panu zarzut popełnienia przestępstwa, to jest Pan podejrzanym, a jako podejrzany ma Pan prawo przeczytać akta pana sprawy, wykonać ich fotokopię lub kserokopię. Dzięki temu dowie się Pan dokładnie, co zeznał Pana znajomy na Pana niekorzyść i czy poza jego zeznaniami są jakiekolwiek inne dowody na potwierdzenie postawionego Panu zarzutu popełnienia przestępstwa sprzedaży marihuany. Tylko wówczas może Pan przygotować sensowną linię obrony – gdy wie Pan, co jest w aktach sprawy, a więc przed czym się bronić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 × = 18

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>