Na czym polega przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia narkotyków?

Przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających zostało uregulowane w art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W tym artykule przybliżę Ci na czym polega przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających. Pozostałe podpunkty zostały omówione w odrębnych artykułach.

Zgodnie z art. 55 §1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii sprzeczne z ustawą jest:
wewnątrzwspólnotowe nabycie,
przywóz środków odurzających,
wywóz środków odurzających,
przewóz środków odurzających przez terytorium Polski lub innego Państwa,
wewnątrzwspólnotowa dostawa.

 

Przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia polega na przemieszczeniu narkotyków z jednego z krajów Unii Europejskiej na terytorium Polski. Przykładowo – zostałeś zatrzymany podczas transportu środków odurzających z terytorium Niemiec do Polski.
W świetle wciąż aktualnego postanowienia Sądu Najwyższego z 2 czerwca 2003r., sygn. II KK 329/02 – do czynienia z tym przestępstwem mamy także w przypadku, gdy nielegalna przesyłka, którą przykładowo nadałeś z Holandii do Polski, zostanie zatrzymana na terenie Niemiec. W takim wypadku zostanie Ci postawiony zarzut usiłowania wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających.

Czyn z art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest przestępstwem o charakterze międzynarodowym. Oznacza to, że w przypadku zatrzymania Cię na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zostanie wobec Ciebie zastosowane polskie prawo karne (art. 113 kodeksu karnego).

Mając na uwadze postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 lipca 2002 roku, sygn. akt V KNN 33/01, zarzut popełnienia przestępstwa wewnątrzwspólnotowego nabycia zostanie Ci postawiony także w przypadku przewożenia środków odurzających z kraju członkowskiego UE do Polski:
samolotem,
statkiem,
pieszo,
przy pomocy zwierząt,
przy pomocy urządzeń elektronicznych,
przy pomocy podmiotów trudniących się przewozem bądź spedycją

Przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia jest zagrożone grzywną i karą pozbawienia wolności do lat 5-ciu. W praktyce oznacza to, że jeżeli zostałeś oskarżony o ten czyn, w świetle znowelizowanych przepisów prawa karnego możesz ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Z doświadczenia, jakie uzyskałam, prowadząc sprawy karne z zakresu problematyki środków odurzających, wynika jednak, że aby ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia, znaleziona przy osobie zatrzymanej ilość narkotyków nie powinna przekraczać 10 gramów.
Oczywiście musimy mieć na względzie fakt, iż orzecznictwo Sądów nie jest w tym zakresie jednolite. Zdarzało się, że Sąd przychylał się do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego w przypadku 15 gramów. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny i trzeba go indywidualnie rozpoznać.

Jeżeli przewoziłeś środki odurzające w znikomej ilości, a został Ci postawiony zarzut popełnienia przestępstwa wewnątrzwspólnotowego nabycia z art. 55 ust.1, powinieneś złożyć wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej czynu na przypadek mniejszej wagi z art. 55 ust.1. W takim przypadku masz prawo do złożenia wniosku o umorzenie postępowania karnego.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Kiedy mamy do czynienia z przypadkiem mniejszej wagi wewnątrzwspólnotowego nabycia?”

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 − = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>