Przestępstwo wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających zostało uregulowane w art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zgodnie z art. 55 §1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii sprzeczne z ustawą jest:
wewnątrzwspólnotowa dostawa
wewnątrzwspólnotowe nabycie,
przywóz środków odurzających,
wywóz środków odurzających,
przewóz środków odurzających przez terytorium Polski lub innego Państwa.
Przestępstwo wewnątrzwspólnotowej dostawy polega na przemieszczeniu narkotyków z terytorium Polski do jednego z krajów Unii Europejskiej. Przykładowo – zostałeś zatrzymany podczas transportu środków odurzających z terytorium Polski do Niemiec.
W świetle wciąż aktualnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 4 kwietnia 1996r., sygn. akt II AKa 55/96 przyjmuje się, iż przestępstwo wywozu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia „może być popełnione w formie dokonania a nie usiłowania także wtedy, gdy sprawca pozostaje jeszcze oznacznie wskazuje na realizację powziętego zamiaru wywiezienia środków odurzających lub psychotropowych poza granice (…).
Czyn z art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest przestępstwem o charakterze międzynarodowym. Oznacza to, że w przypadku zatrzymania Cię na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zostanie wobec Ciebie zastosowane polskie prawo karne (art. 113 kodeksu karnego).
Mając na uwadze postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 lipca 2002 roku, sygn. akt V KNN 33/01, zarzut popełnienia przestępstwa wewnątrzwspólnotowego dostawy zostanie Ci postawiony także w przypadku przewożenia środków odurzających z Polski do kraju członkowskiego UE:
samolotem,
statkiem,
pieszo,
przy pomocy zwierząt,
przy pomocy urządzeń elektronicznych,
przy pomocy podmiotów trudniących się przewozem bądź spedycją
Przestępstwo wewnątrzwspólnotowej dostawy jest zagrożone grzywną i karą pozbawienia wolności do lat 5-ciu. W praktyce oznacza to, że jeżeli zostałeś oskarżony o ten czyn, w świetle znowelizowanych przepisów prawa karnego możesz ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Z doświadczenia, jakie uzyskałam, prowadząc sprawy karne z zakresu problematyki środków odurzających, wynika jednak, że aby ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia, znaleziona przy osobie zatrzymanej ilość narkotyków nie powinna przekraczać 10 gramów.
Oczywiście musimy mieć na względzie fakt, iż orzecznictwo Sądów nie jest w tym zakresie jednolite. Zdarzało się, że Sąd przychylał się do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego w przypadku 15 gramów.
Ten wpis został opublikowany w kategorii
artykuły. Dodaj zakładkę do
bezpośredniego odnośnika.
Witam.
Zostalem uznany przez Sad za winnego handlu narkotykami. Sprawa dotyczy 14 gram marihuany srzedanych przez okres ponad 12 mscy. Czesciowo przyznalem sie do winy. Zaznaczylem ze jedynie przekazywalem narkotyk kupujac i oddajac go za taka sama kwote. Moj obronca wnosil o zmiane klasyfikacji czynu z handlu na udostepnienie. Sad ustalil, ze rzeczywiscie nie ponosilem korzysci materialnej, jednak korzysc czerpala osoba od ktorej kupowalem narkotyk wiec zostalem uznany za winego handlu z czerpaniem korzysci majatkowej.
Jakie mam szanse na zmiane klasyfikacji czynu podczas apelacji ? Jaka linie obrony przybrac ?
Pozdrawiam.
Nie podzielam stanowiska Sądu I instancji, który uznał w Pana sprawie, iż istotne jest tylko aby zaistniała korzyśc majątkowa, nieważne z której strony. Przepis stanowi wyraźnie, iż przestępstwo płatnego udzielenia popełnia ten,kto działa z zamiarem uzyskania korzyści majątkowej – zatem jeżeli Pan nic nie zyskał i nie miał zamiaru uzyskania zarobku, jak najbardziej jest szansa na zmianę kwalifikacji. W związku z powyższym Pana obrońca przyjął słuszną linię obrony,która w mojej ocenie ma duże szanse na powodzenie w sądzie II instancji.