O co wnosić w sprawie o posiadanie narkotyków, o warunkowe umorzenie postępowania karnego czy o jego umorzenie z powodu znikomej społecznej szkodliwości?

Odpowiedź na to pytanie zależy od ilości i rodzaju narkotyków jakie posiadałeś w czasie zatrzymania.

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu jednej porcji miękkich narkotyków, np. jednego skręta zawierającego 0,5-1,5 grama marihuany, wówczas masz dużą szansę na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. W razie zatrzymania na posiadaniu 2 porcji marihuany, jednej działki amfetaminy, jednej czy dwóch tabletek ecstasy, nawet jednej działki heroiny nadal możliwe, choć trudniejsze jest umorzenie postępowania karnego Oczywiście wymaga to odpowiedniego uzasadnienia wniosku o umorzenie postępowania karnego, popartego dokumentami czy zeznaniami świadków, które ukażą cie w oczach Sędziego jako porządnego człowieka, dla którego tragedią byłoby skazanie za przestępstwo.

Jeżeli w czasie zatrzymania posiadałeś kilka porcji narkotyków, np. 6 gram marihuany, wówczas nie zdołasz przekonać Prokuratora lub Sędziego by umorzył postępowanie karne z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Wówczas powinieneś wnosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Pamiętaj tylko, że jest to możliwe pod warunkiem niekaralności za przestępstwo umyślne. Pamiętaj również, że przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego podstawowe znaczenie ma ocena osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków.

Jeżeli przekonasz Sąd, że:

 • bardzo żałujesz popełnionego czynu,

 • podjąłeś działania zmierzające do naprawienia tego błędu, np. podjąłeś terapię dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki lub przekazałeś kwotę pieniędzy na rzecz organizacji zajmującej się terapia narkomanów,

 • jesteś osobą zasługującą na łagodne potraktowanie, np. uczysz się lub pracujesz, masz rodzinę, łożysz na utrzymanie dzieci

wówczas masz szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „O co wnosić w sprawie o posiadanie narkotyków, o warunkowe umorzenie postępowania karnego czy o jego umorzenie z powodu znikomej społecznej szkodliwości?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Natanael pisze:

  Witam!
  Wpierw pragnę podziękować Panu Mecenasowi za stworzeni i udostępnienie tak pomocnej strony internetowej. Lektora zamieszczonych artykułów znaczniej ułatwiła mi zrozumienie sytuacji w jakiej się znajduje. Mam jednak jedno krótkie pytanie:
  Czy w przypadku, gdy znaleziono najpierw 0.8. grama i następnego dnia podczas przeszukania w mieszkaniu kolejne 1.02 grama czyli summa summarum około 2 gram powinienem się ubiegać o umorzenie postępowania ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu czy raczej o warunkowe?

  Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź,
  Z poważaniem,
  N

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   2 g marihuany to górna granica, do jakiej jest jeszcze szansa na umorzenie postępowania karnego. We wniosku powołałbym się na art.62 a Ustawy o przeciwdziałania narkomanii, a więc niecelowość prowadzenia przeciwko Panu postępowania karnego niż na 17 par. 1 pkt 3 kpk, a więc znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Odpowiadając na Pana pytanie, zawsze warto w pierwszej kolejności zawalczyć o umorzenie postępowania karnego, tym bardziej, że przy 2 gramach jest na to szansa, choć wymaga bardzo dobrze uzasadnionego wniosku.

 3. Mariusz pisze:

  Witam Panie Mecenasie. Napisałem już jeden post pod innym tematem, ale mam inne pytanie. W 2014 roku zostałem oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej i obrazę policjanta. Sprawa została warunkowo umorzona na okres 24 miesięcy. Wczoraj zostałem zatrzymany za posiadanie 0,59 gr marichuany. Na przesłuchaniu po nocy spędzonej na dołku zgodziłem się na dobrowolne poddanie karze. Jednak jesli teraz zostanę ukarany nawet grzywną, sprawa z przed roku zostanie ponownie podniesiona przez sąd. Jakie jest wyjście z sytuacji? Proszę mi poradzić czy jest sens pisać wniosek o umorzenie postępowania w zwiazku z marichuaną ze względu na znikomą szkodliwość czynu i czy jest szansa, że prokurator i sędzia się do niego przychylą. Jak mam umotywować ewentualny wniosek?
  Gdy zostałem zatrzymany za posiadanie, nie stawiałem się policji, wszystko wyjaśniłem i byłem trzeźwy.
  Bardzo dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Witam Pana. To czy sąd podejmie wobec Pana warunkowo umorzone postępowanie karne, zależy od decyzji sędziego. Aby podjąć warunkowo umorzone postępowanie karne, musiałby Pan popełnić w okresie próby takie samo przestępstwo – czyli naruszyć nietykalność funkcjonariusza. Pan popełnił przestępstwo innego rodzaju – posiadał Pan środki odurzające, w związku z tym sąd może, ale nie musi, podjąć wobec Pana postępowanie za poprzednie przestępstwo. Wniosek o umorzenie z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu jest dla Pana najlepszym rozwiązanie z dwóch powodów:
   1. nadal zachowuje Pan status osoby niekaranej,
   2. sąd nie może podjąć wobec Pana warunkowo umorzonego wcześniej postępowania.

   Wniosek proszę umotywować tym, że np. zależy Panu na zachowaniu statusu osoby niekaranej, narkotyki posiadał Pan na własny użytek oraz że był to incydentalny wypadek w Pana życiu. Proszę także wspomnieć o Pana sytuacji rodzinnej i zawodowej, aby przedstawić Pana przed sądem w jak najlepszym świetle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>