Podjęcie terapii związanej z uzależnieniem od narkotyków lub zażywaniem narkotyków w czasie postępowania karnego

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu narkotyków wówczas powinieneś podjąć terapię uzależnienia od narkotyków lub  związaną z zażywaniem narkotyków.

Podjęcie terapii polepszy Twoją sytuację procesową w sprawie karnej o posiadanie narkotyków z następujących powodów:

 • dzięki podjęciu terapii uzyskasz zawieszenie postępowania karnego na czas trwania tej terapii wynoszący od kilku miesięcy do nawet 2 lat. O korzyściach jakie z tego płyną napisałem w artykule zawieszenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków”

 • podjęcie terapii stanowi najważniejszą okoliczność łagodzącą w sprawie karnej o posiadanie narkotyków. 

  Dysponując zaświadczeniem o pozytywnym przebiegu terapii masz o wiele większe szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego, wymierzenie łagodnej kary grzywny czy ograniczenia wolności, a nawet na odstąpienie przez Sąd od wymierzenia kary

W celu podjęcia terapii uzależnienia od narkotyków lub terapii związanej z zażywaniem narkotyków wystarczy udać się do jednego z wielu stowarzyszeń czy fundacji na spotkanie z terapeutą, który zaproponuje Ci właściwą formę terapii. Pamiętaj, że to spotkanie do niczego Cię nie zobowiązuje. W każdej chwili możesz się rozmyślić i zrezygnować z proponowanej terapii.

Pamiętaj również, że w większości przypadków zostanie Ci zaproponowana terapia polegająca na udziale w zajęciach indywidualnych lub grupowych prowadzonych przez terapeutę – specjalistę w zakresie uzależnienia od narkotyków. Konieczność detoksykacji w warunkach szpitalnych dotyczy jedynie silnego uzależnienia od narkotyków.

Na zakończenie jeszcze jedna uwaga. Po zatrzymaniu na posiadaniu narkotyków, w trakcie przesłuchania w charakterze podejrzanego zostaniesz zapytany czy jesteś uzależniony od narkotyków lub czy regularnie zażywasz narkotyki. Prawdopodobnie zaprzeczysz, tak jak czyni to większość osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków. Pamiętaj jednak, że z punktu widzenia Twojej sytuacji procesowej mądrzej jest przyznać fakt zażywania narkotyków. Nie wstydź się tego. W procesie karnym nie ma już miejsca na wstyd. Zostałeś zatrzymany na posiadaniu narkotyków i nic już tego nie zmieni. Teraz chodzi już o wyjście z tej sytuacji obronna ręką, o jak najkorzystniejsze rozstrzygnięcie, o zachowanie czystej karty karnej.

Przyznając fakt uzależnienia od narkotyków lub regularnego zażywania narkotyków zyskujesz szansę na korzystne zakończenie sprawy karnej o posiadanie narkotyków:

 • przyznając fakt uzależnienia od narkotyków lub zażywania narkotyków możesz w trakcie postępowania karnego podjąć terapię, która  znacząco zwiększa Twoje szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego lub inne korzystne rozstrzygnięcie, takie jak skazanie na karę grzywny, ograniczenie wolności a nawet na odstąpienie przez Sąd od wymierzenia kary. Jeżeli natomiast zataisz fakt uzależnienia od narkotyków lub zażywania narkotyków, wówczas zamykasz sobie możliwość podjęcia terapii i skorzystania z korzyści jakie z tego płyną w procesie karnym

 • przyznając się do uzależnienia od narkotyków lub regularnego ich zażywania możesz liczyć na wyrozumiałość sędziego, a w konsekwencji korzystne zakończenie sprawy karnej.  Sędzia rozpoznający Twoją sprawę karną będzie Cię postrzegał jako osobę, która popełniając przestępstwo posiadania narkotyków działała  pod przymusem sięgnięcia po narkotyk 

  Orzekając jako Sędzia Wydziału Karnego surowiej oceniałem osoby zatrzymane na posiadaniu narkotyków, które sięgnęły po nie dla zwykłej zabawy, niż te które kupiły narkotyki z powodu uzależniania czy regularnego szkodliwego ich zażywania. 

  To jeszcze nie wszystko. Gdy osoba, która kupiła narkotyk w związku z uzależnieniem lub szkodliwym zażywaniem narkotyków podejmie takie działania jak udział w terapii, podjęcie nauki lub pracy, wówczas może liczyć na wyrozumiałość Sędziego a w konsekwencji korzystne zakończenie sprawy karnej o posiadanie narkotyków.    

  Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Podjęcie terapii związanej z uzależnieniem od narkotyków lub zażywaniem narkotyków w czasie postępowania karnego

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 − 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>