Ponowne zatrzymanie na posiadaniu narkotyków

Za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków Sądy zazwyczaj wymierzają kary od kilku miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres od 2 do 5 lat próby.

Wiele osób skazanych za posiadanie narkotyków na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie niebezpieczeństwo grozi im przez cały kilkuletni okres próby wyznaczony przez Sąd.

W razie popełnienia w okresie próby przestępstwa związanego z narkotykami, np. posiadania, udzielania, czy sprzedaży narkotyków grozi im zarządzenie wykonania (odwieszenie) orzeczonej wcześniej kary pozbawienia wolności.

Nieważne czy za popełnione w okresie próby przestępstwo narkotykowe zapadnie wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności bezwzględna czy tez z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W jednym i w drugim wypadku skazany powtórnie za przestępstwo narkotykowe pójdzie do więzienia, gdzie odbędzie karę pozbawienia wolności orzeczoną wcześniejszym wyrokiem skazującym.

Dla zobrazowania tej sytuacji podam Ci następujący przykład, z którym często miałem do czynienia w czasie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego:

Osoba zatrzymana na posiadaniu narkotyków zostaje skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat próby. W okresie próby, np. po 3 latach od uprawomocnienia się wyroku zostaje ponownie złapana na posiadaniu narkotyków. Po niedługim czasie zostaje prawomocnie skazana za ten czyn na karę np. 8 miesięcy pozbawienia wolności, również z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat próby. Mogłoby się wydawać, że się udało. Nic bardziej mylnego. Otóż na skutek powtórnego prawomocnego skazania Sąd zarządzi (obligatoryjnie, tzn. ma taki obowiązek) wykonanie kary 1 roku pozbawienia wolności orzeczonej poprzednim wyrokiem. Skutkiem tego, nasza osoba zatrzymana na posiadaniu narkotyków pójdzie do więzienia, gdzie odbędzie karę 1 roku pozbawienia wolności pomimo tego, że za ponowne przestępstwo posiadania narkotyków Sąd wymierzył jej karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Powstaje pytanie czy można temu zapobiec?

W wielu przypadkach tak, można temu zapobiec w następujący sposób:

 • uzyskanie wyroku umarzającego postępowania karnego za popełnione w okresie próby przestępstwo posiadania narkotyków. Jest to jednak możliwe tylko w razie posiadania niewielkiej ilości narkotyków ograniczonej do 1 porcji narkotyku, np. 0,5-1,5 grama marihuany

 • uzyskanie wyroku skazującego za popełnione w okresie próby przestępstwo posiadania narkotyków z jednoczesnym odstąpieniem od wykonania kary. Jest to możliwe jedynie w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków do kilku porcji i uznania tego czynu za wypadek mniejszej wagi z art.62ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

 • uzyskanie wyroku skazującego za popełnione w okresie próby przestępstwo posiadania narkotyków na karę grzywny lub ograniczenia wolności. Jest to możliwe zarówno w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków, rzędu 1-2 porcji jak i zwykłej ilości narkotyków rzędu kilku-kilkunastu porcji. Pamiętaj jednak, że takie rozstrzygnięcie nie gwarantuje Ci uniknięcia więzienia za poprzednie skazanie. W tym wypadku sędzia nie jest zobowiązany do zarządzenia wykonania poprzedniej kary pozbawienia wolności, ale może ja zarządzić

 • przedłużenie czasu trwania postępowania karnego na tyle, by wyrok skazujący za ponowne przestępstwo posiadania narkotyków zapadł po upływie okresu próby i kolejnych 6 miesięcy. 

  Dla przykładu: jeżeli okres próby za popełnione przestępstwo posiadania narkotyków zakończy się dnia 1 stycznia 2010r. to zarządzenie wykonania kary może nastąpić najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby a więc w tym wypadku do dnia 31 czerwca 2010r. Jeżeli zatem wyrok skazujący za ponowne przestępstwo posiadania narkotyków popełnione w okresie próby uprawomocni się dnia 01 lipca 2010r, wówczas nie spowoduje zarządzenia wykonania (tzw. odwieszenia) poprzedniej kary pozbawienia wolności. 

  Pamiętaj jednak, że nieprzemyślane działania zmierzające do przewlekania postępowania karnego mogą skończyć się fatalnie. Jeżeli Sąd uzna je za bezprawne działania zakłócające tok postępowania karnego, wówczas zostaniesz tymczasowo aresztowany. Na szczęście procedura karna oraz ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii oddają w ręce osób zatrzymanych na posiadanie narkotyków wiele zgodnych z prawem narzędzi umożliwiających odwleczenie w czasie ogłoszenia wyroku, np. podjęcie terapii przez osobę uzależnioną od narkotyków lub zażywająca narkotyki, o czym napisałem w artykule „Zawieszenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków”.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „Ponowne zatrzymanie na posiadaniu narkotyków

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. marion pisze:

  witam pana serdecznie. w artykóle zabraklo przypadku popełnienia przestępstwa związanego z narkotykami w okresie próby zwiazanego z warunkowym zawieszeniem postepowania. Takie warunkowe zawieszenie trwa przez okres jednego lub dwóch lat ,co dzieje sie w przypadku ponownego popelnienia przestepstwa posiadania narkotykow w trakcie trwania tego okresu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wówczas jest fatalnie. W razie skazania za posiadanie narkotyków w okresie próby związanej z wcześniejszym skazaniem na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu też za posiadanie narkotyków Sąd w zasadzie nie ma wyjścia, tj. musi zarządzić wykonanie poprzedniej kary, tej warunkowo zawieszonej.

   Z tej trudnej sytuacji są 2 wyjścia:
   1. tak poprowadzić postępowanie karne, by wyrok za obecne przestępstwo zapadł późno, a więc po zakończeniu okresu próby i jeszcze 3 miesiącach. Wówczas Sąd nie zdąży zarządzić wykonania poprzednio orzeczonej kary pozbawienia wolności. Sąd ma na to czas w okresie próby i kolejnych 6 miesiącach.

   2. przekonać Sędziego, by za ponowne przestępstwo wymierzył karę grzywny albo ograniczenia wolności. Wówczas Sąd nie musi zarządzać wykonania poprzednio orzeczonej kary pozbawienia wolności. Sąd nadal może to zrobić, ale co najważniejsze nie musi.

 3. Bartek pisze:

  Witam Panie Mariuszu.Zostałem zatrzymany z ilością 0.9 grama marihuany…w przeszłości również zatrzymano mnie z marihuaną ,jednak nastąpiło zatarcie skazania tj. minęło 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.Moje pytanie jest następujące: Czy jeżeli sąd zapyta mnie czy byłem wcześniej karany prawdą będzie że nie byłem,czy jednak odwrotnie?
  Pozdrawiam

  • Witam Pana.
   W Pana przypadku chodzi o rozróżnienie dwóch pojęć: zatarcia skazania i zakończenia okresu próby. Zatarcie skazania to wykreślenie adnotacji o popełnieniu przestępstwa z karty karnej. Zakończenie okresu próby to zakończenie okresu, w którym nie powinien Pan popełnić przestępstwa, aby Sąd nie zarządził Panu wykonania kary. W poście nie napisał Pan, czy Sąd wydał wobec Pana wyrok skazujący, czy warunkowo umarzający postępowanie karne. W przypadku, gdy Sąd skazał Pana na karę pozbawienia wolności w tak zwanych „zawiasach” zapyta, czy był Pan karany, proszę odpowiedzieć, że był Pan karany (ponieważ przestępstwo zniknie z karty karnej po upływie 5 lat od wykonania kary). Jeżeli wydano wyrok warunkowo umarzający – to w świetle prawa jest Pan osobą niekaraną.

   • Bartek pisze:

    Szanowna Pani Małgorzato.
    Zostałem skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu tzw „zawiasy”. Okres próby przebiegł pomyślnie,sąd nie zarządził wykonania orzeczonej kary,zatem w świetle art.76 KK par. 1 zatarcie skazania następuje z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.W moim przypadku nastąpiło zatarcie skazania więc jestem .Sytuacja o której pani wspomniała miałaby miejsce gdyby kara została faktycznie wykonana.
    Pozdrawiam serdecznie

 4. Piotr pisze:

  Mam pytanie. Dzsiaj zostałem zatrzymany z 0.36 g suszu konopi, ale w trakcie przeszukania miejsca zamieszkania znaleźli na tarasie męską roslinke( powiedzialem ze przemyslowa) ale i tak tester zabarwil sie na czerwono i dodatkowo doszło mi kolejne 3.30 g ganji . Niestety juz mam wyrok za wewnątrzwspólnotowy przewóz konopi, 4 mies w zawieszeniu na 3 lata a upłyneły 2 lata dopiero. Co moge zrobic w tej sytuacji ?

  • Witam serdecznie,
   popełnił Pan w okresie próby przestępstwo, dlatego też sąd może zarządzić wobec Pana wykonanie kary pozbawienia wolności 4 miesięcy. W Pana sytuacji wyjścia są dwa:
   1. Po pierwsze powinien Pan pamiętać, iż postanowienie o zarządzeniu kary pozbawienia wolności musi uprawomocnić się w okresie próby lub w okresie 6 miesięcy od jej zakończenia. W praktyce oznacza to, iż sąd musi najpierw skazać Pana za przestępstwo posiadania narkotyków (kara do 3 lat pozbawienia wolności, ma Pan spore szanse na zawieszenie wykonania kary z uwagi na niewielką ilość posiadanych przez Pana narkotyków),wyrok w tej sprawie musi się uprawomocnić, następnie sąd musi wszcząć wobec Pana drugie postępowanie, które będzie miało na celu zarządzenie Panu kary 4 miesięcy pozbawienia wolności za pierwsze przestępstwo. Postanowienie to musi uprawomocnić się najdalej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (tzw. „ciche”). Reasumując, jeżeli postanowienie o zarządzeniu Panu wykonania kary pozbawienia wolności nie uprawomocni się za 1,5 roku (napisał Pan, że ma Pan za sobą 2 lata próby), to nie pójdzie Pan do zakładu karnego.
   2. Jeżeli zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności uprawomocniłoby się w okresie próby lub w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia, z uwagi na wymiar kary, może Pan ubiegać się o dozór elektroniczny, który pozwoliłby Panu na odbywanie kary w domu, wśród osób najbliższych, z możliwością wykonywania pracy zarobkowej. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan na blogu http://dozorelektroniczny.com.pl/

   • Piotr pisze:

    Dziękuję za szybką odpowiedź, ale mam jeszcze takie jedno pytanko, a mianowicie jestem teraz w klasie maturalnej i czy mi to cos pomoze w uzyskaniu mniejszego wyroku.

 5. hania pisze:

  Witam. Właśnie zatrzymano mojego męża z heroiną. Rok temu była taka sama sytuacja były to 2. „cwiary” dostał rok w zawieszeniu na 2lata między czasie dostał karę grzywny za przywłaszczenie aparatu i oszustwo lombardu. W tej chwili odsiąduje te 48h będzie pewnie areszt śledczy na 3miesiące. Ja jestem w 5miesiącu ciąży czy jakie są szansę żeby starać się o dozór domowy? Z góry dziękuję za każda poradę i pomoc.

  • Witam Panią,
   w pierwszej kolejności należy postarać się, aby za posiadanie heroiny Pani mąż dostał karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Nie będzie to jednak proste, biorąc pod uwagę jego poprzednią karalność. Powinniście Państwo przedstawić Sądowi swoją sytuację rodzinną i konsekwencje, jakie poniesie cała Państwa rodzina z powodu pobytu Pani męża w zakładzie karnym. Jeżeli Pani mąż jest uzależniony od środków odurzających, powinien także zacząć uczęszczać na terapię odwykową. Oczywiście trzeba pamiętać, iż wyrok skazujący spowoduje zarządzenie wobec Pani męża wykonania kary 1 roku pozbawienia wolności. W takiej sytuacji rzeczywiście możliwe jest wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani na blogu http://dozorelektroniczny.com.pl/

 6. Szpor Andrzej pisze:

  panie mecenasie m0j syn Sbastian zostal wczoraj zatrzymany za posiadanie marichuany drugi raz rok temu wyszedł z wiezienia za podobne przestepstwo i nie wiem jak jemu pomoc prosze o porade wiecej szczegulow dowiem sie dziś. Prosze o jakakolwiek rade . dziekuje.

  • Michał Marciniak pisze:

   Witam. Jeśli syn odbywał karę za to przestępstwo dłużej niż pół roku, to będzie odpowiadał w warunkach recydywy. Niestety wiąże się to z surowszą odpowiedzialnością karną. Duże znacznie przy wymiarze kary będzie miało to jaką ilość i jakiego narkotyku posiadał syn. Mam zbyt mało informacji, żeby Pani udzielić porady. Z pewnością trzeba szybko podjąć działania, bo istnieje duże ryzyko, że Prokuratura złoży wniosek o tymczasowy areszt na 3 miesiące.

 7. Bożena pisze:

  Witam! Mój narzeczony obecnie odbywa kare pozbawiania wolność za posiadanie, hodowanie konopi, łączna kara to rok i osiem miesięcy obecnie ma za sobą już sześć miesięcy odbywania kary. Jednak przed udaniem się do zakładu karnego znaleziono u niego w domu 0,8 g suszu marihuany,0,4 g suchych liści i 2 tabletki metaamfetaminy. We wrześniu ma rozprawę odnoście tego co zostało znalezione, moje pytanie brzmi: co mu grozi oraz jak uniknąć dodania kolejnych miesięcy odsiadki.

  • Michał Marciniak pisze:

   Witam!
   Na wymiar kary ma wpływ bardzo wiele czynników, poczynając od dotychczasowej karalności narzeczonego, po jego postawę, a także poglądy Sądu odnośnie tego typu przestępstw. Na niekorzyść wpływa oczywiście fakt, że nie był to pierwszy kontakt z narkotykami narzeczonego. Na szczęście ilość znalezionego narkotyku nie jest duża. Przy odpowiednio poprowadzonej sprawie jest szansa na uzyskanie wyroku z karą pozbawienia wolności w zawieszeniu. Proponowałbym złożenie jeszcze przed rozprawą – wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

 8. Marzena pisze:

  Witam
  Mój chłopak w grudniu 2013 został skazany na karę w zawieszeniu za posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Okres zawieszenia to 3 lata. W roku 2015 w lipcu złapany go po raz kolejny z niewielką ilością (0,9g). Za ten kolejny raz dostał karę grzywny w wysokości 600zl, która udało się rozłożyć na raty i jest w trakcie jej spłacania. Nie otrzymał żadnego pisma, a kilka dni temu odwiedził go kurator w celu przeprowadzenia wywiadu i poinformował go o terminie rozprawy. Niestety nie poinformował go czego ma dotyczyć rozprawa i kazał kontaktować się z sekretariatem sądu gdzie Pani poinformowała go, że posiedzenie ma dotyczyć zasądzenia kary warunkowo zawieszonej. Czy jest jakaś szansa na wyjście z tej sytuacji bez odwieszenia wyroku? Dodam, że kurator wystawił pozytywną opinię. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Pani chłopak popełnił w okresie próby podobne przestępstwo, za które został wczesniej prawomocnie skazany. W takim wypadku Sąd ma obowiązek zarządzenia wykonania poprzedniej kary pozbawienia wolności. Sąd nie musi informować, że postępowanie o zarządzenie kary zostało wszczęte, ponieważ skazany posiada wiedze o tym, że w okresie próby popełnił przestępstwo. Należy jednak pamiętać, że postanowienie o zarządzeniu wykonania kary musi uprawomocnić się najdalej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, czyli w przypadku Pani partnera – do czerwca 2017 roku. Zatem, jeżeli sprawa nie zostanie zakończona do tego czasu (prawomocnie, a zatem w przypadku złożenia zażalenia – po drugiej instancji), sąd nie będzie miał mozliwości „odwieszenia kary” i postępowanie umorzy.

 9. Łukasz pisze:

  Witam. W moim przypadku zostalem skazany za czestowanie marihuana osoby nieletnie dostalem wyrok w zawieszeniu 10 mieaiecy na 3 lat. Po uprwomocnienu wyroku minol rok czasu jak zostalem zlapany z nie wielka iloscia marihuany 0.5 grama dostalem 600 zloty grzywny wplacilem ja odrazu po kolejnym roku zostalem zatrzymany znikoma iloscia marihuany co stanowil czyn miejszej wagi 0,19 grama podalem sie dobrowolnie karze dostalem 800 zl grzywny napisalem o rozlozenie na raty po miesiacu przyszedl mi tylko lis w ktorym zostalem poinformowany na sprawe o odwieszeniu wyroku w zawieszeniu. W moim przypadku mam dobra opinie i dziecko na utrzymaniu. Chcial bym sie dowiedziec co moge zrobic i czy jest szansa zeby mnie nie zamkli… Prosze o prade

  • Witam, niestety w Pana przypadku zarządzenie wykonania kary jest obligatoryjne. W świetle nowych przepisów – w przypadku kiedy popełnia Pan przestępstwo podobne, za które został Pan prawomocnie skazany i następuje to w okresie próby, to sąd musi zarządzić wobec Pana wykonanie poprzedniej kary bez względu na Pana warunki i właściwości osobiste. Może Pan jednak ubiegac się o odroczenie wykonania kary, które pozwoli Panu na uporządkowanie sowich spraw osobistych.

 10. Karol pisze:

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć co w przypadku kiedy np ktoś miał wyrok w zawieszeniu na 2 lata.. i po 4 latach (czyli gdy okres próby minął, oraz nastąpiło zamazanie skazania) znowu zostało sie zatrzymanym z marihuaną. Czy w przypadku, że osoba taka była wcześniej karana sądy skazują na więzienie z racji tego że było się wcześniej karanym czy orzekają wyroki w zawieszeniu ?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeśli 4 lata temu został Pan skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat, to okres ten już upłynął i skazanie to uległo zatarciu. W takiej sytuacji jest Pan traktowany przez Sąd jako osoba uprzednio niekarana. Z tego względu, oczywiście biorąc pod uwagę stawiane Panu zarzuty i okoliczności zachodzące w sprawie, możliwym jest w nowej sprawie orzeczenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a nawet staranie się o warunkowe umorzenie tego postępowania karnego.

 11. Rafał pisze:

  witam….mam pytanie…w 2014 roku zostalem zatrzymany za handel posiadanie udzielanie nieletniej dostalem za to zawiasy 4 lata na 7 wyrok zapadl w 2015r. w 2016 w lipcu zatrzymany zostalem za hodowle posiadanie i udzial w obrocie ….wymierzono mi kare 1,5 roku wiezienia.pol roku prawie odziedzialem…wyszedlem na uprawomocnienie…..i juz chca mi odwiesic tamte zawiasy…..czy wogole jest jakas opcja dla mnie zebym nieposzedl siedziec ….zebym drugi wyrok tez zawiesil chocby na dozor elektroniczny czy cos takiego….czy terapia tutaj pomoze?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeżeli w okresie próby popełnił Pan podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono Panu prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, niestety sąd ma obowiązek zarządzć wykonanie kary uprzednio warunkowo zawieszonej. Niemożliwym również jest odbycie zarówno pierwszej jak i drugiej kary Panu orzeczonej w w systemie dozoru elektronicznego, ponieważ jak wskazuje art. 43 la k.k.w., Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, między innymi jeśli wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku (orzeczone Panu kary to odpowiednio 4 lata i 1,5 roku pozbawienia wolności). Niestety teraz, gdy wyroki już zapadły za późno jest również by powoływać się na terapię, ponieważ terapię można odbywać także w warunkach penitencjarnych. Ewentualnie może Pan się starać odroczyć wykonywanie kary, powołujac się na art. 62 k.k.w. ze wskazaniem, iż natychmiastowe wykonanie orzeczonej Panu kary pociągnęłoby dla Pana lub Pana rodziny zbyt ciężkie skutki.

 12. Andzia pisze:

  Witam mam takie pytanko u mojego kolega mam pierwszy wyrok 4 miesiace w zawieszeniu na 2 lata za to że miał przy sobie 5 gram amfetaminy i dostał grzywnę która zapłacił nie długo po tym u jego kolegi znaleźli 5 gram amfetaminy i 2 gramy marihuany i muj kumpel wziął to na siebie po mimo tego że mu się nie skoczył okres próbny ale wziął to na siebie dla tego że szkoda mu było tamtego bo tamten miał rodzinę kumpel nie długo po tym poznał dziewczynę która jest bardzo chora ma podejrzane tętniące mózgu ma nie zdolność do pracy i on się ją opiekował zanim go zamknęli kumpel przebywa 3 tyg w zakładzie karnym złożył wniosek o dozur elektroniczny bo ma w sumie do karę 1roku pozbawienia wolności ale mu nie przyznali złożył wniosek o apelacje do Wrocławia jakie ma szansę żeby dostać

  • Szanowna Pani,
   uwzględnienie wniosku o dozór elektroniczny w głównej mierze zależy od przytoczonym w nim argumentów. Na pewno niezwykle istotną kwestią będzie dla sądu fakt, że Pani znajomy opiekuje się swoją chorą partnerką oraz że to właśnie on jest jedynym żywicielem rodziny. W takiej sytuacji zawsze warto wnieść o nałożenie na skazanego, odbywającego karę w SDE, obowiązku podjęcia pracy zarobkowej oraz załączyć dokumentację medyczną partnerki. Proszę pamiętać, że sąd, rozpatrując wniosek, nie będzie brać pod uwagę kwestii związanych z postępowaniem, dotyczącym ustalenia winy Pani kolegi, a co za tym idzie – wzięcia winy na siebie w celu uchronienia przed karą rzeczywistego sprawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 3 = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>