Posiadanie narkotyku w trakcie jego zażywania, np. marihuany w skręcie lub fifce w podczas jej palenia jest przestępstwem.

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję w trakcie zażywania narkotyku, np. podczas palenia skręta z marihuaną, wówczas popełniłeś przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jeszcze do niedawna wielu sędziów uznawało, że skoro zażywanie narkotyków jest w Polsce dozwolone, to również posiadanie narkotyku podczas jego zażywania nie stanowi przestępstwa. W konsekwencji w wielu sądach zapadały w takich sprawach wyroki uniewinniające.

Sytuacja ta uległa zmianie w związku z podjętą przez Sąd Najwyższy w dniu 27.01.2011r. uchwałą (I KZP 24/10), zgodnie z którą posiadaniem narkotyku stanowiącym przestępstwo z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest także władanie nim związane z jego użyciem lub zamiarem użycia.

A zatem, jeżeli Policja zatrzyma Cię w trakcie zażywania narkotyku, a więc np. palenia marihuany czy tez wdychania amfetaminy, wówczas zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyku – tego który pozostał jeszcze w skręcie, fifce czy na aluminiowej folii. Czy zostaniesz za to przestępstwo skazany, to zależy od ilości narkotyku jaki pozostał nie zużyty w chwili zatrzymania, np. ile jeszcze marihuany pozostało w skręcie w chwili zatrzymania.

Jeżeli zdążyłeś wypalić całego lub prawie całego skręta z marihuaną, a w chwili zatrzymania w skręcie lub w fifce pozostały resztki, ślad po zużytym narkotyku, wówczas nie popełniłeś przestępstwa. Pisze o tym więcej w artykule „posiadanie śladowej ilości narkotyku nie jest przestępstwem.”

Jeżeli w chwili zatrzymania przez Policję, w fifce, skręcie lub w aluminiowej folii pozostała część zażywanej marihuany czy amfetaminy, wówczas prawdopodobnie zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejsze wagi z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W takiej sytuacji postępowania karne może zostać również umorzone z uwagi na znikomość społecznej szkodliwości tego czynu.

Wszystko zależy zatem od tego kiedy zatrzyma Ci e Policja i ile marihuany zdążysz wypalić przed zatrzymaniem. 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Posiadanie narkotyku w trakcie jego zażywania, np. marihuany w skręcie lub fifce w podczas jej palenia jest przestępstwem.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Magda-osa pisze:

  Witam jeżeli np zdąży się wypalić skręta z marihuany i pozbyło się pozostałości i podczas legitymowania funkcjonariusz policji wyczuje ze dana osoba paliła marihuanę. Czy taka osoba podlega jakiejś każde? Czy poprostu taka osoba wyjdzie z tego bez konsekwencji?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, karalne jest posiadanie narkotyku, ale jego zażywanie już nie. Gdyby funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymania osób podczas zażywania przez nich środka odurzającego, mogliby takim osobom postawić zarzut posiadania tego środka odurzającego, który pozostał jeszcze do wypalenia. Wobec tego, jeśli narkotyk został już wypalony, funkcjonariusze nie mają podstaw do postawienia zarzutu posiadania narkotyków. Jednak jeśli Policjanci zatrzymali osoby, które dopiero skończyły palić, to może im dać to legitymację do przeszukania tych osób lub nawet do podjęcia czynności przeszukania mieszkania, w którym osoby te mieszkają. Wynika to z art. 219 k.p.k., który stanowi, że:„§ 1. W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują”.

   • Magda-osa pisze:

    Co do przeszukania to byłam parokrotnie legitymowana podczas legitymowania funkcjonariusze policji bezpodstawnie przeszukali mi plecak i kazali wyciągną. Wszytki z kieszeni spodni i kurtki. Pytając o powód. Kontroli usłyszałam ze dyżurny odebrał zgłoszenie że posiadam narkotyki co oczywiście sie nie potwierdziło. Taka sytuacja powtórzyła sie parokrotnie w krótkim czasie od tych paru przeszukań co pojawie sie w mieście podjeżdża policja i spisują mnie bez podstawnie. Zazwyczaj tłumaczą sie że dostali jakieś zgłoszenie potrafią spisać mnie nawet 3razy dziennie. Byłam juz na komisariacie z tego względu ze mam dosc tych kontroli. I usłyszałam że wszytki jest zgodne z prawem. Odprowadzając mnie do wyjścia funkcjonariusz policji oświadczy mi iż mam sobie przypomnieć. Ze pierwsze spisanie mnie mialo miejsce podczas gdy spożywałam alkohol w miejscu publicznym i że. Widocznie sie naraziłam komuś. A nic nie mogę zrobic bo wszytki jest zgodne z prawem

    • Paulina Petroniec pisze:

     Szanowna Pani, rzeczywiście ustawa o Policji daje funkcjonariuszom Policji uprawnienie m.in. do legitymowania osób zatrzymanych czy dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości torebek, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego (art. 15 ust. 1 ustawy o Policji). Jednak jeśli w Pani mniemaniu dokonana przez funkcjonariuszy kontrola była niezasadna, może Pani złożyć zażalenie do miejscowo właściwego Prokuratora, czyli tego, w obrębie którego znajduje się dana Policja (art. 15 ust. 7 ustawy o Policji). Ponadto, jeżeli uważa Pani, że wylegitymowanie Pani było związane z naruszeniem Pani dóbr osobistych, to należy pamiętać, że może Pani wystąpić z roszczeniem w postępowaniu cywilnym na podstawie przepisów art. 417(2) i 448 ustawy Kodeks cywilny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 + 4 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>