Posiadanie śladowej ilości narkotyku nie jest przestępstwem.

Nie stanowi przestępstwa posiadania narkotyków z art.62ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyku w tak znikomej ilości, która nie może wywołać u człowieka skutku odurzającego.

W praktyce chodzi tu o przypadki posiadania śladowej ilości narkotyków, np. osadu po marihuanie czy amfetaminie lub innym narkotyku jaki pozostał w miejscu jego przechowywania – w szklanej fifce czy torebce strunowej.

Śladowej ilości narkotyku nie należy łączyć z pojęciem jednej działki narkotyku, np. 1 grama marihuany. Posiadanie pół działki narkotyku, np. pół grama marihuany zostanie uznane za przestępstwo. Znikoma – śladowa ilości narkotyku, którego posiadanie nie stanowi przestępstwa dotyczy pozostałości, śladu po posiadanym w przeszłości narkotyku.

Tytułem konkretnego przykładu można wskazać osobę, która posiadała amfetaminę w torebce, następnie ją zażyła zapominając o wyrzuceniu torebki. W trakcie kontroli policjanci ujawnili tą torebkę, a na niej śladowe ilości narkotyku. W tym przypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem posiadania narkotyku.

Podobnym przykładem będzie ujawnienie u osoby szklanej fifki, a w jej wnętrzu smolistych pozostałości po zażytej w ten sposób marihuanie.

Opisany wyżej pogląd przeważa obecnie w orzecznictwie sądów karnych. Z doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako sędzia wydziału karnego wiem jednak, że nadal wpływają do sądów akty oskarżenia w takich właśnie przypadkach posiadania śladowej ilości narkotyku. Nadal zdarzają się również w takich przypadkach wyroki skazujące.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Posiadanie śladowej ilości narkotyku nie jest przestępstwem.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Jakub pisze:

  Witam wczoraj zatrzymano mnie z niewielką ilością marihuany 0.1-02 g oraz fifki w której znajdowały pozostałości po marihuanie . Policja zaczęto mnie przesłuchiwać w radiowozie bez rodziców ani żadnej osoby do czego chyba nie mieli prawa bo jestem osobą która nie ukończyła 17 roku życia po przesłuchaniu wypuszczono mnie. Czy mogę się spodziewać wezwania na komisariat lub do sądu?

 3. Magda-osa pisze:

  Witam wczoraj zostałam spisana i został mi przeszukany plecak pod pretekstem posiadania śladowej ilości narkotyków podejrzenie to padło gdyż miałam w plecaku pusty woreczek strunowy który mi wypadł. Przy sklepowej kasie kiedy za plecami stało dwóch funkcjonariuszy policji. Pech chciał ze zauważyli ren woreczek i poprosili mnie na bok. Oczywiście nic poza tym woreczkiem niw miałam. W trakcie spisywania poprosili mnie o podobnie im mojego numeru telefonu. Pytanie brzmi po co im mój numer telefonu i czy wg mieli prawo prosić o mój numer.

 4. Magda-osa pisze:

  Wg co mogło oznaczać to co powiedzial mi jeden z policjantów czyli ze wie bardzo dużo o mnie ze w KSIP jest dużo na mój temat. Wg jakie informacje zawiera KSIP ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 + 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>