Przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zgodnie z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi grozi łagodniejsza kara grzywny: ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wypadek mniejszej wagi przy przestępstwie posiadania narkotyków zachodzi wówczas gdy w rozpoznawanej sprawie okoliczności łagodzące zdecydowanie przeważają nad okolicznościami obciążającymi. Kryteriami oceny są przede wszystkim ilość i rodzaj posiadanego narkotyku:

 1. ilość posiadanego narkotyku: za wypadek mniejszej wagi uznaje się zazwyczaj w orzecznictwie sądów posiadanie nie więcej niż 1 czy 2 działek narkotyku, a więc np. 1 lub 2 gram marihuany, 0,1 do 0,2 gram amfetaminy czy 1-2 tabletek extazy,

 2. rodzaj posiadanego narkotyku: za wypadek mniejszej wagi uznaje się posiadanie narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy extazy W przypadku posiadania niewielkiej ilości tego rodzaju narkotyków oskarżony lub jego obrońca mogą liczyć na przekonanie sędziego do oceny posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi.

Oprócz ilości i rodzaju posiadanych narkotyków istotne znaczenia ma osoba sprawcy przestępstwa posiadania narkotyków. Szczególnie w tym zakresie wymagana jest aktywność oskarżonego i jego obrońcy by przekonać Sąd, ze:

 • wejście w posiadanie narkotyku przez oskarżonego było tylko incydentem w jego życiu, bezmyślnym nagłym impulsem wynikłym z nadarzającej się okazji np. zakupu tego narkotyku,

 • oskarżony z racji dotychczasowego pozytywnego sposobu życia, planów zawodowych, sytuacji rodzinnej i wielu innych okoliczność zasługuje na łagodne potraktowanie

Warto zabiegać o uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi z następujących powodów

 • w przypadku gdy osoba oskarżona o to przestępstwo jest dotąd nie karana za jakiekolwiek przestępstwo umyślne i zależy jej na zachowaniu statusu osoby nie karanej (czystej karcie karnej), wówczas uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi zdecydowanie zwiększa szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego o to przestępstwo

 • w przypadku gdy osoba oskarżona o to przestępstwo była w przeszłości karana, w szczególności za takie samo lub podobne przestępstwo, wówczas uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi zwiększa szanse tej osoby na uniknięcie kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Z perspektywy kilkuletniego orzekania jako sędzia wydziału karnego mogę wskazać, że to przede wszystkim od aktywności oskarżonego i jego obrońcy zależy przekonanie Sądu do uznania przestępstwa posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi. To oskarżony a w szczególności jego obrońca powinni poprzez dokumenty oraz zeznania świadków wskazywać na łagodzące okoliczności wejścia przez oskarżonego w posiadane narkotyków oraz dążyć pokazania osoby oskarżonego w jak najkorzystniejszym świetle.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Maciej pisze:

  Dzień dobry.Policja znalazła przy mnie 0,11 grama marihuany co uznano za czyn mniejszej wagi bylo to w marcu 2013 roku, powiedzialem im od kogo to miałem.Przedwczoraj przyszedl do mojego rodzinnego domu list ze sprawa zostala przekazana do sadu.od 3 lipca biezacego roku jestem w Szkocji tutaj pracuje i zamierzam tu zostac na stale. 11 października przylatuje do mnie narzeczona z synkiem.jak pan mysli mam szanse na uznanie mojego przypadku za wypadek mniejszej wagi nie bylem dotad karany za umyslne przestepstwa. mam wyksztalcenie wyzsze i jestem w tym momencie jedynym zywycielem rodziny i czy takze moge liczyc na wyrok zaoczny bo koszty przylotu na sam proces sa bardzo drogie i wolalbym ich uniknac, jak mnie zlapano zlozylem wyjasnienia na pismie.prosze o odpowiedź.z góry bardzo dziekuję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pana problem można rozwiązać bez konieczności pana przylotu do Polski. Należy złożyć jak najszybciej do Sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego na podstawie art.17 par. 1 pkt 3 k.p.k. – wobec znikomego stopnia społecznej szkodliwości czynu. Przy dobrym uzasadnieniu wniosku jest duża szansa na takie rozstrzygnięcie Sądu. Trzeba jeszcze potwierdzić, obejrzeć akta sprawy, czy na pewno to jest ta sprawa o 0,11 grama marihuany, zawiadomić Sąd, że nie stawi się Pan na rozprawę.

 3. młody pisze:

  Witam. Jestem uczniem Ikl technikum,(nie ukonczyłem 17 lat) zatrzymano mnie z 0,55g marihuany, znaleziono przy mnie również kilka pustych woreczków strunowych ze śladami marihuany i jakieś pazłotka aluminiowe oraz 3 lufki szklane.Na komendzie nie poinformowano mnie o prawie do wezwania adwokata, o prawie do zachowania milczenia i równiez przesłuchiwano mnie i bito przed przyjazdem rodziców na komendę. Jaką odpowiedzialność mogę ponieść, jakie działania powinienem podjąc, aby uniknąć lub możliwie najbardziej załagodzić wymiar kary?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,
   najrozsądniejszym wyjściem jest przyznanie się do zarzuconych Panu czynów. Z racji wieku nie odpowiada Pan z kodeksu karnego, lecz z ustawy postępowanie w sprawach nieletnich. Najprawdopodobniej, o ile został Pan zatrzymany po raz pierwszy, skończy się na dozorze kuratora. Najsurowszą karą, jaka grozi w takiej sytuacji jest osadzenie w zakładzie poprawczym, jednakże z mojego doświadczenia wynika, że jest to mało prawdopodobne. Istotne, aby przed Sądem wyraził Pan skruchę z powodu tego, co się stało. Sąd powinien zobaczyć, że dostał Pan „nauczkę” i że w przyszłości będzie Pan przestrzegał porządku prawnego, to był incydent i że więcej już to się nie powtórzy.

 4. Andrzej pisze:

  Witam!

  Jadąc ostatnio z kumplem i jego trzema kolegami, zostajemy zatrzymani przez policje, podczas przeszukania samochodu, za fotelem pasażera, zostaje znaleziona saszetka na pas,w której były narkotyki – jak sie później okazało jakieś 1,5g amfetaminy.

  Oczywiście nie było to moje, ale też nikt się nie przyznał czyje to jest.

  Ja byłem kierowcą tego samochodu, i zarazem jego właścicielem.
  Po złożeniu zeznań w których wyjaśniłem, że to nie moje, i że to prawdopodobnie jednego z pasażerów siedzących z tyłu, zwolniono mnie do domu.

  Na razie nie usłyszałem jeszcze żadnych zarzutów, prokurator nie zaproponował jeszcze żadnej kary.Czyli oznacza to, że w tej chwili nie jestem oskarżonym, lecz tylko podejrzanym ??

  Jeśli się nie mylę, to zeznania podpisywałem w charakterze świadka.

  Jaka kara może mi za to co się stało grozić?

  Samochód w którym to znaleziono, należy do mnie, a nikt sie do tego nie przyznał, więc raczej przybija to mnie, mimo braku dowodów czyje to jest?

  Dodam, że wcześniej otrzymałem wyrok 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata, na okres próby 1 rok, wpłacając dodatkowo, 800zł na poczet walki z narkomanią.

  Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam.

  • Witam Pana,
   z tego, co Pan napisał, wynika, że nie jest Pan w tej chwili ani podejrzanym, a tym bardziej oskarżonym. Podejrzanym stałby się Pan wtedy, gdyby postawiono Panu zarzut posiadania narkotyków. Za przestępstwo posiadania narkotyków grozi Panu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Powinien Pan pamiętać, że to oskarżyciel ma udowodnić posiadanie przez Pana środków odurzających. Z mojego doświadczenia wynika, że prokurator powinien po pierwsze zlecić wykonanie ekspertyzy fizyko-chemicznej, mającej na celu ustalenie, czy znaleziona substancja jest w ogóle narkotykiem, a jeśli tak to jaka jest jej waga netto i dokładny skład. Następnie oskarżyciel powinien zlecić wykonanie badań daktyloskopijnych, które ustalą, czy na woreczku znajdują się odciski palców którejś z osób, przebywających w samochodzie. Jeżeli narkotyki znaleziono u Pana w samochodzie, zachodzi domniemanie, że należą do Pana, jednak z mojej praktyki wynika, że jest to za mało, aby wydać wyrok skazujący.

   • Andrzej pisze:

    Tym bardziej, że w samochodzie oprócz mnie były jeszcze 4 osoby, więc niekoniecznie musi to być moje mimo, że to moje auto.

    Dziękuję za odpowiedź.

 5. Dlaczego Ja? pisze:

  Witam. Posiadam zarzuty posiadania narkotykow lecz jest to wypadek mniejszej wagi, sąd wydał za mną list gończy gdyż nie odrobilem danych mi godzin i dostałem wyrok 63 dni pozbawienia wolności. Aktualnie jestem za granicą i chciałbym ten wyrok jakoś wycofać, jest jakąś możliwość by przekonać sąd do odwołania mojego wyroku?

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, może Pan złożyć wniosek do Sądu o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności razem z Pańskim oświadczeniem o tym, że podejmie się Pan odrobienia tych zasądzonych godzin (na podst. art. 65 a kodeksu karnego wykonawczego). Sąd może Panu wstrzymać wykonywanie kary pozbawienia wolności, ale jeśli znów nie odrobi Pan zasądzonych godzin to znów Sąd zamieni tę karę na zastępczą karę pozbawienia wolności i nie będzie Pan mógł ponownie wnioskować o wstrzymanie tej kary. Oznacza to, iż jeśli napisze Pan wniosek do sadu razem z oświadczeniem ze chce Pan odrobić te godziny to musi Pan to zrobić w takim momencie, ze faktycznie będzie Pan mógł wrócić do Polski i te godziny odrobić. Co się tyczy listu gończego, w każdej chwili może Pan złożyć do Sądu, który wydał za Panem list gończy wniosek o jego uchylenie (podstawa prawna art. 254 k.p.k.). We wniosku należałoby wskazać, iż złożył Pan wniosek o wstrzymanie wykonania kary i oświadczenie o chęci odrobienia kary ograniczenia wolności. Jeżeli Sąd w postanowieniu, który wyda nie przychyli się do Pana wniosku o odwołanie listu gończego – może Pan złożyć zażalenie do sądu wyższej instancji i tam próbować przekonać sąd o niecelowości stosowania tego środka zapobiegawczego. Może do tego czasu Sąd który zamienił Panu karę na karę pozbawienia wolności zgodzi się na wstrzymanie, co będzie dodatkowym atutem przed Sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 1 = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>