Przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków – art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zgodnie z art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie znacznej ilości narkotyków podlega surowszej odpowiedzialności karnej od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Pojęcie znacznej ilości narkotyków nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane. Oznacza to, że to sądy w każdej rozpoznawanej sprawie dokonują oceny czy posiadana przez oskarżonego ilość narkotyków była ilością znaczną wymagającą surowszej kary.

Opierając się doświadczeniu jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia wydziału karnego muszę przyznać, że pojęcie znacznej ilości narkotyków jest rozbieżnie interpretowane przez Sądy. Część sędziów wyraża pogląd, zgodnie z którym znaczną ilością narkotyków jest taka ilość, która odpowiada kilkudziesięciu działkom danego narkotyku. Wielu sędziów wyraża natomiast odmienny pogląd, zgodnie z którym posiadanie znacznej ilości narkotyków zaczyna się dopiero od posiadania kilkuset działek narkotyku. Oznacza to, że kilkadziesiąt np. 70 gramów marihuany jest uznawana przez część sędziów za znaczną ilość, a przez innych znaczna ilość marihuany zaczyna się dopiero od posiadania kilkuset, np. 200 gramów tego narkotyku. Podobnie zdaniem wielu sędziów posiadanie amfetaminy w ilości nawet 10 gramów odpowiadających 100 porcjom tego narkotyku (0,1 grama amfetaminy to standardowa 1 działka tego narkotyku) stanowi posiadanie znacznej ilości tego narkotyku, a dla wielu sędziów znaczna ilość tego narkotyku zaczyna się dopiero od kilkuset porcji, np. od 50 gramów odpowiadających 500 porcjom tego narkotyku.

Jak widać orzecznictwo sądowe w zakresie interpretacji znacznej ilości narkotyków jest bardzo niejednolite. Tymczasem zakwalifikowanie czynu zarzuconego oskarżonemu jako posiadania znacznej ilości narkotyków rodzi dla niego poważne negatywne konsekwencje. W takim przypadku jedyną kara jaka może zostać orzeczona za to przestępstwo jest kara pozbawienia wolności w wysokości co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności. W praktyce orzeczniczej sądów karnych uznanie czynu popełnionego przez oskarżonego za posiadanie znacznej ilości narkotyków skutkuje wymierzeniem kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków – art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. andrzej pisze:

  Trafiłem na Pańską stronę dzisiaj i tak na dobry początek zauważyłem pewną nieścisłość. Pisze pan, że przestępstwo z art.62 ust.2 jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Tymczasem jego brzmienie wskazuje na inny zakres kary:
  Art. 62. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. (Dz.U. 2005 Nr 179 poz. 1485)
  Ponieważ Pański artykuł został opublikowany 29 stycznia 2012 czyli minęło ponad 14 miesięcy myślę, że czas już dokonać korekty.
  Pozdrawiam. Andrzej K.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Dzięki za uwagę, zresztą bardzo słuszną. Czas leci, ustawodawca co chwilę zmienia przepisy ustawy nie dbając zbytnio o pewność i stabilność systemu prawnego.

 3. Marta pisze:

  Witam

  Moj chłopak jest w areszcie śledczym grozi jemu wyrok z art.62 ustawy 2 i znaleziono w mieszkaniu 98 gram amfetaminy , jaki mógłby dostać wyrok ?

  • Przestępstwo posiadania znacznej ilości środków odurzających jest zagrozone kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Proszę pamiętać, że w związku z lipcową nowelizacją prawa karnego, otrzymać karę „w zawieszeniu” można jedynie w przypadku maksymalnie 1 roku pozbawienia wolności, czyli przy najmniejszej w tym przypadku możliwej karze.

 4. Ona pisze:

  Witam,
  Mojego brata aresztowano w Niemczech za posiadanie/przewożenie 1kg marihuany (może to być 350g nie był sam nie wiem jak to będzie uznane). Do tej pory był niekarany, ma kilkumiesięczne dziecko. Jakiego wyroku może się spodziewać? Czy istnieją jakiekolwiek powody łagodzące wyrok?

  • Pani bratu zostanie najprawdopodobniej postawiony zarzut z art. 55 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Głównym zagrożeniem jest to, że nawet ilość 350 gramów zostanie uznana za znaczną ilość środków odurzających, co przekłada się bezpośrednio na ostrzejszą kwalifikację prawną. W praktyce oznacza to, że Pani brat zostanie najprawdopodobniej oskarżony o popełnienie zbrodni, za którą kara pozbawienia wolności wynosi nie mniej niż 3 lata. W związku z tym sąd nie ma możliwości orzeczenia wobec takiej osoby kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej postępowania. Jedynym wyjściem byłoby staranie się o nadzwyczajne złagodzenie kary, gdyby Pani brat zdecydowałby się na współprace z organami ścigania.

 5. Jowita pisze:

  Witam zwracam się z ogromną prośbą, otóż aresztowano mojego brata znaleziono przy nim 120gr marihuany, sam pali od 2 lat, a zaczął sprzedawać aby nie okradać rodziców. Przyznał się do wszystkiego, komu i ile sprzedawał, od kogo brał, najgorsze że powiedział że sprzedał dwóm osobom które są nieletnie i to sporą ilość. Sankcję przedłużyli, czy możemy w tym wypadku liczyć na wyrok w zawieszeniu. On jest w ostatniej klasie szkoły zawodowej i nie ma możliwości poprawy roku, nigdy nie był karany. Jakie mamy szanse na wyrok w zawieszeniu?

  • Co do zasady w opisanym przypadku nie ma szansy na zawieszenie kary pozbawienia wolności z uwagi na fakt, że kara m.in. za sprzedaż środków odurzających osobom nieletnim jest zagrożona karą pozbawienia wolności od 3 lat. W praktyce oznacza to, że sąd nie ma możliwości zawieszenia wykonania kary, ponieważ że w świetle obowiązujących przepisów maksymalna kara pobawienia wolności, jakiej wykonanie sąd może warunkowo zawiesić, to kara 1 roku pozbawienia wolności. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest ubieganie się o nadzwyczajne złagodzenie kary przez sąd na postawie art. 60 kodeksu karnego.

 6. Jowita pisze:

  Bardzo dziękuje za odpowiedź, bardzo mnie niepokoi fakt tego co w ostatnim czasie dzieje się w Polsce, nie popieram palenia i sprzedaży marihuany, ale coraz więcej młodocianych sięga po ten narkotyk a kiedy wpadną w sidła nałogu stają przy wyborze kraść czy sprzedawać. Co gorsze jeśli poraz pierwszy mają konflikt z prawem nikt nie bierze pod uwagę młodego wieku, braku pełnej świadomości co grozi za to przestępstwo. Młodzi ludzie choć już w połowie przerażeni w areszcie zostaną tak naprawdę ukarani na wiele sposobów. Najczęściej nie mają możliwości ukończenia szkoły którą już podjęli lub są na jej ukończeniu. O ile licea czy technikum można kończyć zaocznie, to szkoły zawodowe gdzie otrzymuje się uprawnienia do wykonywania zawodu już nie ma szans na ukończenie. Kolejną karą jest kara pozbawienia wolności, więziennictwo w polsce pozostawia wiele do życzenia założenia są inne niż realia. Żaden to sposób wychowawczy. Do tego dochodzi kara grzywny czyli przepadek mienia na skarb państwa, jak młody człowiek który nie ukończy szkoły, trafia do więzienia ma ją spłacić? Rodzi to w pewien sposób powrót na łono kolejnych przestępstw aby spłacić długi. Wytknięcie ze społeczeństwa, czasami napiętnowanie osób skazanych to kolejna kara dla młodego człowieka. W psychologi czy pedagogice mówi się że powinno się stosować jedną karę inne ma to przełożenie na sądy. W chwili obecnej jak czytam wyroki za tego rodzaju przestępstwa młodzi ludzie którzy nie mieli nigdy konfliktu z prawem, opinia dobra dostają bardzo wysokie wyroki. Z zatrzymań wynika że są to ludzie bardzo młodzi, którzy w jakiś sposób wpadli w sidła nałogu co pociągnęło do jej sprzedaży. Gdyby okradał ludzi i posiadał znaczną ilość skutkowałoby mniejszym wyrokiem. Wniosek nasuwa się jeden lepiej kraść niż sprzedawać. A tak naprawdę rzadko się słyszy aby złapali Bossów. Na miejsce tych młodocianych przyjdą następni, taki system prawny do niczego nie prowadzi.

 7. ALEKSANDRA pisze:

  Witam,
  Mam pytanie, wczoraj został zatrzymany znajomy, weszli do niego z nakazem i znalezli ok 50 g amfetaminy i 50g metaamfetaminy , wage oraz ok 20-30 drewek konopii. wczesniej rok temu wyszedl z wieznienia za jazde po pijanemu wiec calkowicie inny paragraf.
  Przyznal ie ze to jego ale nie przyznal sie jeszcze do handlu.
  Zdaje sbie sprawę ze zarzuca mu art. 62 (badz 59)i 63.
  Jaka jest szanasa i czy wg jest szansa ze otrzyma niski wyrok jak tak to jaki by mogł otrzymać ?
  czy z dobrym adwokatem jest szansa na znaczne zmienjszenie wyroku?
  co moga mu jeszce zarzucic?
  pozdrawiam

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowna Pani, kwestia wyoskości wyroku zależy od tego, jakie zarzuty Pani znajomemu zostaną postawione. Posiadanie narkotyków jest zagrożone karą do 3 lat pozbwienia wolności lub w przypadku większej wagi, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za udzielanie, celem osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara od 1 roku do 10 lat. Za uprawę do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku większej ilości krzaczków, do 8 lat pozbawienia wolności. W zależności od tego jakie prokuratura zarzuci znajomemu czyny, znajomu odpowie z 2 bądź 3 przepisów karnych, a sąd, w przypadku ewentualnego skazania za każdy zarzucany mu czyn, wyda wyrok łączny. Ważnym jest zatem, by sąd przyjął jak najkorzystniejszą kwalifikcję prawną za popełnione przez znajomego czynu. W przypadku kumulacji tego typu zarzutów, rzeczywiście istotnym jest aktywna postawa Pani znajomego i ewentualnego obrońcy, zwłaszcza, iż jest osobą już wcześniej karaną.

 8. Angelika pisze:

  Witam,

  Mój chłopak został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące do wyjaśnienia sprawy ,
  Został zatrzymany na podstawie art 62 ust 2 uopn.
  Jakiego możemy spodziewać się wyroku ?

  • Pani Angeliko,
   przy ocenie winy i wymierzeniu kary sąd bierze pod uwagę bardzo wiele czynników. Naturalne jest, że sąd musi baczyć na ilość środków odurzających posiadanych przez Pani partnera, badając ponadto, czy miał on w przeszłości konflikty z prawem. Dla sądu istotna jest także postawa sprawcy po popełnieniu przestępstwa oraz dolegliwość, jaką poniesie w związku z orzeczeniem konkretnej kary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 − 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>