Umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu

Umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu oznacza, że podejrzany/oskarżony posiadał narkotyki, ale nie popełnił przestępstwa.

Umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem, jakie może zapaść w sprawie karnej o posiadanie narkotyków. Oznacza uwolnienie podejrzanego / oskarżonego od zarzutu popełnienia tego przestępstwa i zakończenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.

W razie umorzenia postępowania postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu podejrzany / oskarżony nie ponosi negatywnych konsekwencji prawnych wynikających z faktu zatrzymania za posiadanie narkotyków i wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego. Co najważniejsze zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną). W danych o karalności takiej osoby nie odnotowuje się również informacji o tym, że takie postępowanie karne w ogóle się przeciwko niej toczyło.

Jedyne konsekwencje czekające na podejrzanego / oskarżonego w przypadku umorzenia postępowania karnego w z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu są następujące:

 • Prokurator lub Sąd orzeka o przepadku na rzecz Skarbu Państwa zatrzymanych narkotyków

 • podejrzany / oskarżony może zostać obciążony całością lub częścią kosztów poniesionych przez Skarb Państwa w umorzonym postępowaniu karnym. Decyzja w tym zakresie należy do Prokuratora lub Sądu, który orzekł o umorzeniu postępowania karnego

 • jeżeli podejrzany / oskarżony zajmuje stanowisko lub wykonuje zawód związany ze szczególną odpowiedzialnością, np. Sędziego, Prokuratora, Lekarza, wówczas Prokurator lub Sąd może zawiadomić jego przełożonego lub samorząd zawodowy o zakończonym postępowaniu celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Z mojego doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że Prokuratorzy i Sędziowie rzadko decydują się na obciążenie podejrzanego / oskarżonego kosztami umorzonego postępowania. Podobnie wyjątkowo zawiadamiają przełożonych podejrzanego / oskarżonego zatrzymanego na posiadaniu narkotyków o potrzebie wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Poro pisze:

  Witam
  Mam pytanie czysto teoretyczne, mianowicie, kto prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków? Z przepisów KPK, wnioskuję, że w tym wypadku, co do zasady, właściwe jest prowadzenie dochodzenia, a nie śledztwa. Mam tutaj na myśli oczywiście czyn zagrożony kara do 3 lat więzienia. Kto więc, co do zasady prowadzi najczęściej takie postępowanie, prokuratura czy policja?
  Jestem studentem prawa i interesuje mnie spojrzenie praktyka, a nie tylko teoretyczne ujęcie sprawy w tym wypadku.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W sprawach o posiadanie narkotyków z art.62 ust. 1 i art.62 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ( a więc o posiadanie zwykłej ilości narkotyków oraz niewielkiej ich ilości – wypadek mniejszej wagi), prowadzi się dochodzenie. Dochodzenie prowadzi Policja. To właśnie Policja przeprowadza czynności procesowe i dowodowe na etapie postępowania przygotowawczego. Rola Prokuratora ogranicza się tu jedynie do zatwierdzenia i przesłania do Sądu aktu oskarżenia. Ponadto to Prokurator, a nie Policja wydaje postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie o posiadanie narkotyków na podstawie art.62 a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – wobec niecelowości ukarania sprawcy tego przestępstwa.

 3. Maciej pisze:

  jakiego werdyktu mogę się spodziewać od sędziego za posiadanie 0,39 g (1 porcji ) nie przyznaję się do winy (skręt został znaleziony nie u mnie w kieszeni, tylko pod ławką gdzie siedziałem) mam już wyznaczony termin rozprawy. Pytam się ze względu na mój charakter pracy, którą wykonuje. Jaką mam szansę na umorzenie (uniewinnienie)

 4. wezel22 pisze:

  jakiego werdyktu mogę się spodziewać od sędziego za posiadanie 0,29 1 porcji z odmowieniem skaladnia wyjasnien

  • Składanie wyjaśnień jest Pana prawem a nie obowiązkiem i nie może Pan z tego względu ponosić negatywnych konsekwencji. Posiadanie tak znikomej ilości suszu daje podstawy do ubiegania się o umorzenie postępowania karnego z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości. W tym celu proszę wysłać do prokuratora prowadzącego sprawę ten wniosek wraz z prośba o jego poparcie. Jeżeli prokurator się do tego nie przychyli, może Pan walczyć o umorzenie postępowania przed sądem.

 5. Maciej pisze:

  Witam , w trakcie przeszukania znaleziono u mnie ok 0.2g marihuany . Niedługo będę miał 18 urodziny , przyszło zawiadomienie o tym że zabezpieczono materiał dowodowy oraz że zostanie wysłany do laboratorium w celu ustalenia substancji jaka jest. Jakie sa możliwe dalsze etapy postępowania wobec mnie. Proszę o jak najszybszą odpowiedź

  • Paulina Petroniec pisze:

   Szanowny Panie, jeśli ma Pan ukończone 17 lat, będzie Pan odpowiadać karnie jako osoba dorosła, na zasadach przewidzianych w ustawie karnej. Rzeczywiście procedura wygląda tak, że teraz zabezpieczone u Pana środki odurzające Policja przekaże do badania fizyko-chemicznego. Na podstawie wyników tych badań biegły specjalista określi rodzaj narkotyku jaki Pan posiadał oraz ich wagę. Biegły w opinii również wskaże, ile było aktywnej substancji THC w znalezionej marihuanie. Z doświadczenia jednak wiem, iż przy takiej wadze, warto starać się o umorzenie postępowania karnego. Warto zatem byłoby porozmawiać z Policjantem lub Prokuratorem prowadzącym Pańską sprawę i wystosować wniosek o umorzenie postępowania z powołaniem się na art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ze wskazaniem, iż ujawniona u Pana ilość marihunay była nieznaczna i przeznaczona jedynie na Pana własny użytek. Gdyby prokuratura się nie przychyliła do tego wniosku i wysłałaby do sądu akt oskarżenia, do sądu można ponownie wysłać wniosek o umorzenie postępowania, z powołaniem się na przepis art. 17 § 1 pkt. 3 k.p.k. Gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku, można starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby, wynoszący, w zależności od decyzji sądu (we wniosku można wnosić konkretny okres), od 1 roku do lat 3. Przy warunkowym umorzeniu postępowania zachowa Pan status osoby niekaranej. Należy również zauważyć, że w oczach sądu jest Pan osobą młodocianą (w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył Pan 21 lat). Zatem gdyby miałoby dojść do ewentualnego Pana skazania, to należy również mieć na uwadze art. 54 k.p.k. oraz 60 k.p.k, które stanowią, że sądy wymierzając karę młodocianemu kierują się tym, żeby sprawcę wychować, w związku z czym sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary i orzec mniej surową karę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 3 = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>