Zawieszenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art.72 przekazuje osobom zatrzymanym na posiadaniu narkotyków bardzo przydatne narzędzie służące polepszeniu ich sytuacji procesowej w sprawie karnej o posiadanie narkotyków. Jest nim zawieszenie postępowania karnego na czas podjęcia leczenia uzależnienia od narkotyków lub udziału w programie profilaktyczno-leczniczym.

 • podjęcie leczenia dotyczy osób uzależnionych od narkotyków. Trwa ono od kilku miesięcy do 2 lat i jest prowadzone w ośrodkach o statusie zakładów opieki zdrowotnej. Forma i czas trwania leczenia zależy od stopnia uzależnienia. Najczęściej wystarczające jest leczenie polegające na udziale w terapii prowadzonej przez terapeutów bez konieczności pobytu w szpitalu
 • udział w programie profilaktycznym jest adresowany do tych, którzy zażywają narkotyki. lecz nie są od nich uzależnieni. Programy te są realizowane zarówno przez zakłady opieki zdrowotnej jak i stowarzyszenia, fundacje nie mające tego statusu

W jednym i drugim przypadku wystarczy podjąć i kontynuować terapię związaną z uzależnieniem lub zażywaniem narkotyków by uzyskać zawieszenie postępowania karnego na czas trwania tej terapii.

Pewnie zapytasz jakie płyną z tego korzyści procesowe? Oto one:

 • poddanie się terapii związanej z uzależnieniem czy zażywaniem narkotyków zwiększa Twoje szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zgodnie z art.72ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii Prokurator lub Sąd ma obowiązek rozważyć warunkowe umorzenie postępowania karnego na podstawie opinii o przebiegu terapii. Na odmowę warunkowego umorzenia postępowania karnego przysługuje Ci zażalenie

 • zawieszenie postępowania karnego na okres kilku miesięcy do nawet 2 lat trwania terapii przedłuża okres do wydania wyroku w sprawie o posiadanie narkotyków. W wielu przypadkach ten czas jest potrzebny do przygotowania się do procesu karnego, np. do podjęcia przez osobę zatrzymaną na posiadaniu narkotyków nauki, pracy, działalności społecznej związanej z przeciwdziałaniem narkomanii czy też wielu innych działań przemawiających za jej łagodnym potraktowaniem przez Sąd. 

  Ten okres kilku miesięcy czasu może być tez niezbędny do zatarcia poprzedniego skazania, które np. jest przeszkodą do uzyskania warunkowego umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków. 

  Zatarcie poprzedniego skazania za posiadanie narkotyków jest czasami najważniejszym celem, gdyż eliminuje groźbę zarządzenia wykonania orzeczonej poprzednio kary.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Zawieszenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. AGNIESZKA Ł. pisze:

  Witam Panie mecenasie. Zaintrygował mnie Pana artykuł i zapalił światełko nadziei kiedy cały świat zawalił mi się na głowę. Wczoraj zatrzymano mojego narzeczonego ze znaczną ilością 50 gramów marihuany. Wiem że zeznawał że narkotyki były na własny użytek. Policja nie znalazła dowodów świadczących o handlu więc postawiono mu zarzut posiadania. Spędził na izbie zatrzymań 24 h. Nasz adwokat zaproponował kaucję prokuratorowi aby zatrzymany odpowiadał za czyn z wolnej stopy, ten okazał się wyjątkowo przychylny i zgodził się na to. Narzeczony jest już w domu, ale kara się tylko odwlekła wiemy że to nie koniec …. Jesteśmy zapisani w czwartek na terapie uzależnień u nas w mieście chcemy zrobić wszystko żeby pozbyć się niestety ale trzeba sobie to powiedzieć nałogu oraz jakoś „udobruchać” sąd przed wysokim wymiarem kary. Muszę dodać że dwa lata temu mój narzeczony odbywał już karę za ten sam czyn( posiadanie wtedy chyba 100g ), ale odsiedział bezwzględnie całą karę, więc nie ma zawiasów. Lecz niestety jako, że jest osobą popełniającą znów ten sam czyn startuje od dwóch lat pozbawiania wolności. Pana artykuł dodał mi sił aby dalej walczyć. Będziemy chodzić na terapie i zasięgać pomocy wszędzie gdzie się da. Pytanie tylko czy są jakieś szanse na przychylność sądu gdy w grę chodzą znaczne ilości marihuany ? 50 gramów dla mnie to bardzo dużo boje się że terapia nie wystarczy ale na pewno nie zaszkodzi. Czy zna Pan takie przypadki z autopsji kiedy sąd potraktował łagodnie osoby w posiadaniu 50 g czy raczej są to przypadki nieznacznych ilości ?? No i co w przypadku recydywy czy tu bezwzględnie sąd musi orzec karę? ? Przepraszam za chaotyczność w mojej wypowiedzi ale cała rodzina jest w dużym jeszcze szoku,przeżywamy dramat i nie mogę nawet myśli poukładać. Z góry dziękuje za poświęcenie czasu na przeczytanie tej wiadomości i mam nadzieje że znajdzie Pan chwilkę aby odpowiedzieć. Pozdrawiam Agnieszka Ł.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Podjęliście bardzo mądrą decyzję o zapisaniu narzeczonego na terapię dla osób uzależnionych od narkotyków, gdyż jedynie to stwarza mu poważną szanse na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Byłoby najlepiej, by Sąd na Wasz wniosek zawiesił postępowanie karne do czasu zakończenia terapii, by móc potem przedstawić Sądowi zaświadczenie o pomyślnym jej przebiegu.

 3. beata pisze:

  proszę o odpowiedz ,gdzie można zapisać się na terapię,gdzie znajdują się ośrodki,i czy należy napisać prośbę do prokuratury o zawieszenie na czas leczenia? dziękuję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, ja polecam Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii. Ta organizacja, którą można wygooglować ma oddziały w dużych miastach w Polsce. Należy się do nich udać przedstawić problem, spotkać sie tam z terapeutą ds. uzależnienia od narkotyków.

 4. radek pisze:

  Witam,

  Mam pewne zapytanie.
  W okresie proby do ktorego konca zostalo 6 miesiecy, zlapano mnie drugi raz posiadalem 2 g, a po przeszukaniu samochodu dolozeniu nasionek do calosci policzyli 3. Nie wiem skad tyle obliczyli, ale ewidentnie chca czlowieka posadzic, czyli mnie.
  Czytalem wszytsko co pan tutaj zamiescił na tamat posiadania narkotykow.
  W jednym z artykułow natknołem sie na możliwosc podjecia leczenia od uzaleznienia.
  Co daje mozliwość zawieszenia postepowania karnego. Prokurator zaprponowal 3 miesiace w zawieszeniu na 3 lata. A bardzo prawdopobne ze wyrok zdazy sie uprawomocnic w czasie okresu proby, albo pozostałych 6 miesiacach. Czyli leze, bo sad ma obligatoryjne prawob do odwieszenia wczesniejszej kary.
  Moje pytanie jak sie ma moja terapia do orzeczenia sadowego w sprawie zawieszenia tej ostatniej sprawy, czy jest taka mozliwosc czy raczej nie wchodzi to w gre z racji wczesniejszego skazania i okresu proby.
  Wyczytalem rowniez na tym blogu ze art. 72 daje taka mozliwosc tylko osoba wczesniej nie karanym za przestepstwa umysle, czyli posiadanie sie pod to podciaga.
  Natomiast w artykule ponowne zatrzymanie za posiadanie narkotykow opisuje pan taka mozliwosc. Moje pytanie czy jest taka mozliwosc czy nie ma.

  • Witam,
   po pierwsze musi Pan pamiętać, że posiadanie samych nasion konopi indyjskich nie stanowi przestępstwa, w związku z tym nie zaliczają się one do wago znalezionych u Pana 2 gramów. Podjęcie leczenie może przyczynić się do warunkowego zawieszenia kary, ale w Pana przypadku chodzi o inną kwestię. Popełnił Pan w okresie próby przestępstwo podobne, dlatego Sąd obligatoryjnie zarządzi wykonanie kary za pierwsze przestępstwo.
   Jednakże, aby to zrobić, musi zapaść w okresie próby lub maksymalnie po sześciu miesiącach wyrok skazujący Pana za drugie przestępstwo. Jeżeli wyrok zapadnie później – Sąd nie będzie mógł zarządzić wobec Pana kary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 − = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>