Opinia fizyko-chemiczna jest, obok protokołu zatrzymania narkotyków, podstawowym dowodem w sprawie karnej o posiadania narkotyków.
Przedmiotem opinii fizyko-chemicznej jest ustalenie:
- czy substancja zatrzymana u oskarżonego jest rzeczywiście narkotykiem
- ilości– wagi netto zatrzymanego narkotyku
- rodzaju zatrzymanego narkotyku
- ile porcji handlowych można wytworzyć z zatrzymanego narkotyku
Jeżeli zostałeś zatrzymany za posiadanie narkotyków, wówczas radzę Ci dokładnie zapoznać się ze sporządzoną w sprawie karnej opinią fizyko-chemiczną.
W szczególności spójrz czy waga netto zatrzymanego narkotyku, a więc waga narkotyku bez opakowania, pokrywa się z wagą wpisaną do aktu oskarżenia.
Akty oskarżenia w sprawach o posiadanie narkotyków często zawierają błędy w zakresie wagi posiadanych narkotyków.
Zdarza się, że Prokurator wpisuje błędnie w akcie oskarżenia wagę brutto zatrzymanych narkotyków, a więc wagę narkotyków łącznie z opakowaniem, np. torebką strunową lub aluminiową, w której narkotyki się znajdowały. Właśnie w opinii fizyko-chemicznej znajdziesz wagę narkotyków bez opakowania.
Ta różnica może mieć istotne znaczenie w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków, np. 0,1 grama amfetaminy zawiniętej w folię aluminiowa o wadze zbliżonej do wagi samego narkotyku.
Jeżeli zatem zostałeś zatrzymany na posiadaniu 2 opakowań z amfetaminą, to może się okazać, że zostałeś oskarżony o posiadanie 0,4 grama narkotyku podczas gdy posiadałeś jedynie o,2 grama amfetaminy, a więc nie 4 ale 2 porcje narkotyku.