Wiadomości, które mają znaczenie

Opinia Fizyko-Chemiczna W Sprawie Karnej O Posiadanie Narkotyków

Opinia fizyko-chemiczna jest, obok protokołu zatrzymania narkotyków, podstawowym dowodem w sprawie karnej o posiadania narkotyków.

Przedmiotem opinii fizyko-chemicznej jest ustalenie:

  • czy substancja zatrzymana u oskarżonego jest rzeczywiście narkotykiem
  • ilości– wagi netto zatrzymanego narkotyku
  • rodzaju zatrzymanego narkotyku
  • ile porcji handlowych można wytworzyć z zatrzymanego narkotyku

Jeżeli zostałeś zatrzymany za posiadanie narkotyków, wówczas radzę Ci dokładnie zapoznać się ze sporządzoną w sprawie karnej opinią fizyko-chemiczną.

W szczególności spójrz czy waga netto zatrzymanego narkotyku, a więc waga narkotyku bez opakowania, pokrywa się z wagą wpisaną do aktu oskarżenia.

Akty oskarżenia w sprawach o posiadanie narkotyków często zawierają błędy w zakresie wagi posiadanych narkotyków.

Zdarza się, że Prokurator wpisuje błędnie w akcie oskarżenia wagę brutto zatrzymanych narkotyków, a więc wagę narkotyków łącznie z opakowaniem, np. torebką strunową lub aluminiową, w której narkotyki się znajdowały. Właśnie w opinii fizyko-chemicznej znajdziesz wagę narkotyków bez opakowania.

Ta różnica może mieć istotne znaczenie w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków, np. 0,1 grama amfetaminy zawiniętej w folię aluminiowa o wadze zbliżonej do wagi samego narkotyku.

Jeżeli zatem zostałeś zatrzymany na posiadaniu 2 opakowań z amfetaminą, to może się okazać, że zostałeś oskarżony o posiadanie 0,4 grama narkotyku podczas gdy posiadałeś jedynie o,2 grama amfetaminy, a więc nie 4 ale 2 porcje narkotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.